Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που μου δίνεται την ευκαρία μέσα από αυτό το forum, να καταθέσω την προσωπική μου απόψη για τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο της παιδείας.

Σύμφωνα με το προεκλογικό πρόγραμμα της (σημερινής) κυβέρνησης, και το οποίο προέβλεπε την ίδρυση μη κρατικών μη κερδοσκοπικών ιδρυμάτων, και γενικότερα των ριζικών μεταρυθμίσεων (και) στο χώρο της παιδείας.

Μερικές στατιστικές έρχονται στο "φώς" της δημοσιότητας με μανία να κυριεύσουν το μυαλό του ανθρώπου και να τον κάνει να σκεφτεί πολλά πράγματα.

 

Σύμφωνα με την ετήσια αναφορά της βρετανικής εφημερίδας “ The Times”, ανακοινώθηκαν τα 200 καλύτερα πανεπιστήμια, σε όλο τον κόσμο. Για ακόμα μία χρονιά κανένα ελληνικό ακαδημαϊκό ίδρυμα δεν συμπεριλαμβάνεται εντός της λίστας, γεγονός που μας προκαλεί απογοήτευση και αγανάκτηση. Απογοήτευση, διότι μία χώρα όπως η Ελλάδα με την παράδοση στις τέχνες και στις επιστήμες στερείται διεθνούς αναγνώρισης και αγανάκτηση αφού η επιστημονική προσπάθεια και το υψηλότατο επίπεδο κατάρτισης, παραμένουν στην αφάνεια.

Τέτοια συμπεράσματα είναι ιδιαιτέρως ανησυχητικά αν αναλογιστεί κανείς και την τάση που επικρατεί σήμερα, περί διακρατικών συνεργασιών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, όπου δυστυχώς η Ελλάδα, εμφανίζεται ακόμα απροετοίμαστη.

Στην συγκεκριμένη αναφορά, τις πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, όπως το Χάρβαρντ, το Γέιλ, το Στάνφορντ, το ΜΙΤ. Πρώτα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια είναι το Κέιμπριτζ και η Οξφόρδη. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στη συγκεκριμένη λίστα συμπεριλαμβάνονται ιδρύματα από το Χονγκ-Κονγκ, τη Μαλαισία και το Μεξικό(!)

 

Στο εξωτερικό σπουδάζουν 60.000 φοιτητές, εκ των οποίων οι μισοί περίπου κάνουν μεταπτηχιακά προγράμματα.Και οι οικογένειες των φοιτητών αυτών δαπανούν περί 1.δισ ευρώ ετησίως, παρακαλώ!

Με τα δύο αυτά αποκαλυπτικά στοιχεία, καταλήγω σε ένα μόνο πράγμα.

Ο τόπος αυτός χρειάζεται μεταρυθμίσεις, ιδίως ο χώρος της παιδείας.

Ας έχουμε πλήρη γνώση του Άρθρου 16, μην αποκόπτουμε όποιες παραγράφους δεν μας συμφέρει.

Όλοι μαζί πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά, στους νέους δρόμους. Θα πρέπει να είναι συμμέτοχοι ΟΛΟΙ, για το καλό το δικό μας, πέρα από καμματικές σκοπιμότητες και συμφέροντα.Τέλος στην μιζέρια και στην αφάνεια που ταλανίζει - εδω και χρόνια - τον χώρο της παιδείας.ΗΡΘΕ Η ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ, Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΩΝ - Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την ετήσια αναφορά της βρετανικής εφημερίδας “ The Times”...

Καλώς ήρθες στο Myphone. Συνηθίζεται, όταν παραθέτουμε, με copy-paste, κάποια κείμενα, να αναφέρουμε και την πηγή τους.

 

Το κείμενό σου (στο μεγαλύτερο μέρος του) προέρχεται από την ιστοσελίδα της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ

 

Δεν είναι κακό αυτό, απλώς χρειάζεται η πηγή.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Myphone. Συνηθίζεται, όταν παραθέτουμε, με copy-paste, κάποια κείμενα, να αναφέρουμε και την πηγή τους.

 

Το κείμενό σου (στο μεγαλύτερο μέρος του) προέρχεται από την ιστοσελίδα της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ

 

Δεν είναι κακό αυτό, απλώς χρειάζεται η πηγή.

Δεν ειναι κακο,αλλα δεν ειναι και τυχαιο οτι προερχεται απο την πηγη αυτη.οχι λοιπον στην προπαγανδα,οποιασδηποτε κομματικης-ιδεολογικης μορφης.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβανω οτι το ΕΚΠΑ βρισκεται αναμεσα σαυτα καλως η κακως.το θεμα βεβαια ειναι και ποια ειναι τα κριτηρια συνταξης υτης της λιστας,για την οποια ακουμε καθε χρονο...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο,αλλα δεν ειναι και τυχαιο οτι προερχεται απο την πηγη αυτη.οχι λοιπον στην προπαγανδα,οποιασδηποτε κομματικης-ιδεολογικης μορφης.

 

 

Το γεγονος οτι καποια παραταξη παραθέτει επισημα καποια αποτελέσματα απο την μεγαλυτερη εφημερίδα στην Ευρωπη και Αμερικη, δεν σημαινει οτι ''προπαγανδίζει''....μην τα ισοπεδώνουμε ΟΛΑ...!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι καποια παραταξη παραθέτει επισημα καποια αποτελέσματα απο την μεγαλυτερη εφημερίδα στην Ευρωπη και Αμερικη, δεν σημαινει οτι ''προπαγανδίζει''....μην τα ισοπεδώνουμε ΟΛΑ...!

Δεν ειπα οτι προπαγανδιζει η παραταξη.ειπα οτι προπαγανδιζει οποιος παιρνει τα κειμενα αυτα απο ιστοσελιδες συγκεκριμενων παραταξεων και τα παρουσιαζει ως δικες του αποψεις,εμποτισμενα απο την εγκυροτητα των 'Times'.Nα προσεχουμε τι διαβαζουμε....

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα......

Εγώ ένα πράγμα καταλαβαίνω διαβάζοντας πολλά προηγούμενα posts....Όποιος βαριεται να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.....

 

Όσο για το ΔΙΚΑΤΣΑ...ωραία πετάξαμε το μπαλάκι αλλού........αυτοί κρίνονται απο άλλους...όμως το θέμα είναι οτι στα 5 χρόνια που εσύ παίρνεις ένα πτυχίο ο άλλος σου έρχεται με πτυχίο master και πιθανή προϋπηρεσία....κατα τα άλλα...οκ.....

Αφού ο άλλος έρχεται με τόσα προσόντα απο το εξωτερικό, εμείς γιατί να του κόψουμε τα φτερά.

 

Και το οτι εσύ πιστεύεις οτι κάποιος που έρχεται απο το εξωτερικό είναι περιζήτητος σε αντίθεση με εμάς, τι σχέση έχει με την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα;

.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που μου δίνεται την ευκαρία μέσα από αυτό το forum, να καταθέσω την προσωπική μου απόψη για τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο της παιδείας.

Σύμφωνα με το προεκλογικό πρόγραμμα της (σημερινής) κυβέρνησης, και το οποίο προέβλεπε την ίδρυση μη κρατικών μη κερδοσκοπικών ιδρυμάτων, και γενικότερα των ριζικών μεταρυθμίσεων (και) στο χώρο της παιδείας.

Μερικές στατιστικές έρχονται στο "φώς" της δημοσιότητας με μανία να κυριεύσουν το μυαλό του ανθρώπου και να τον κάνει να σκεφτεί πολλά πράγματα.

 

Σύμφωνα με την ετήσια αναφορά της βρετανικής εφημερίδας “ The Times”, ανακοινώθηκαν τα 200 καλύτερα πανεπιστήμια, σε όλο τον κόσμο. Για ακόμα μία χρονιά κανένα ελληνικό ακαδημαϊκό ίδρυμα δεν συμπεριλαμβάνεται εντός της λίστας, γεγονός που μας προκαλεί απογοήτευση και αγανάκτηση. Απογοήτευση, διότι μία χώρα όπως η Ελλάδα με την παράδοση στις τέχνες και στις επιστήμες στερείται διεθνούς αναγνώρισης και αγανάκτηση αφού η επιστημονική προσπάθεια και το υψηλότατο επίπεδο κατάρτισης, παραμένουν στην αφάνεια.

Τέτοια συμπεράσματα είναι ιδιαιτέρως ανησυχητικά αν αναλογιστεί κανείς και την τάση που επικρατεί σήμερα, περί διακρατικών συνεργασιών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, όπου δυστυχώς η Ελλάδα, εμφανίζεται ακόμα απροετοίμαστη.

Στην συγκεκριμένη αναφορά, τις πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, όπως το Χάρβαρντ, το Γέιλ, το Στάνφορντ, το ΜΙΤ. Πρώτα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια είναι το Κέιμπριτζ και η Οξφόρδη. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στη συγκεκριμένη λίστα συμπεριλαμβάνονται ιδρύματα από το Χονγκ-Κονγκ, τη Μαλαισία και το Μεξικό(!)

 

Στο εξωτερικό σπουδάζουν 60.000 φοιτητές, εκ των οποίων οι μισοί περίπου κάνουν μεταπτηχιακά προγράμματα.Και οι οικογένειες των φοιτητών αυτών δαπανούν περί 1.δισ ευρώ ετησίως, παρακαλώ!

Με τα δύο αυτά αποκαλυπτικά στοιχεία, καταλήγω σε ένα μόνο πράγμα.

Ο τόπος αυτός χρειάζεται μεταρυθμίσεις, ιδίως ο χώρος της παιδείας.

Ας έχουμε πλήρη γνώση του Άρθρου 16, μην αποκόπτουμε όποιες παραγράφους δεν μας συμφέρει.

Όλοι μαζί πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά, στους νέους δρόμους. Θα πρέπει να είναι συμμέτοχοι ΟΛΟΙ, για το καλό το δικό μας, πέρα από καμματικές σκοπιμότητες και συμφέροντα.Τέλος στην μιζέρια και στην αφάνεια που ταλανίζει - εδω και χρόνια - τον χώρο της παιδείας.ΗΡΘΕ Η ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ, Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΩΝ - Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Ποιό ακριβώς είναι το επιχείρημα της ΔΑΠ;Με βάση το παραπάνω κείμενο, " η επιστημονική προσπάθεια και το υψηλότατο επίπεδο κατάρτισης, παραμένουν στην αφάνεια.".Σύμφωνα με τη ΔΑΠ λοιπόν υπάρχει υψηλόυ επίπεδου επιστημονικό δυναμικό του οποίου το υψηλό επίπεδο κατάρτισης και έρευνας παραμένει στην αφάνεια.Συμφωνώ απόλυτα με τη ΔΑΠ, αν και δεν μπορώ να καταλάβω με βάση ποιά λογική η ίδρυση ιδιωτικών Α.Ε.Ι θα βοηθήσει στην ανάδειξη αυτού του υψηλής στάθμης επιστημονικού δυναμικού.Η ΔΑΠ τουλάχιστον αναγνωρίζει το έργο που γίνεται στα ελληνικά πανεπιστήμια καθώς τα παραπάνω προφανώς αναφέρονται στα δημόσια Α.Ε.Ι, αφού ιδιωτικά δεν υπάρχουν.

 

Σύμφωνα και πάλι με το κείμενο της ΔΑΠ η έρευνα έδειξε οτι "τις πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, όπως το Χάρβαρντ, το Γέιλ, το Στάνφορντ, το ΜΙΤ. Πρώτα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια είναι το Κέιμπριτζ και η Οξφόρδη.".Εχει ιδρύσει πουθενά στον κόσμο παράρτημα κάποιο απο τα παραπάνω ιδρύματα;Σκοπεύει να το κάνει στην Ελλάδα;

 

Καλό θα ήταν να μάθουμε και την κατάταξη των πανεπιστημίων που σε συνεργασία με διάφορα ΙΕΚ μοιράζουν "πτυχία" αυτή την στιγμή στη χώρα μας.Μήπως θα διαπιστώσουμε οτι τα ιδρύματα αυτά που θα συμβάλλουν στην αναβάθμιση της δημόσιας παιδείας, μέσω του ανταγωνισμού των δημόσιων ΑΕΙ με το υψηλό επίπεδο σπουδών που παρέχουν, είναι δεύτερης και τρίτης διαλογής;

 

Ας μας απαντήσει η ΔΑΠ σε ποιά χώρα του κόσμου έχει ιδρύσει παράρτημα το ΜΙΤ ή το Cambridge.

.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ολοι οι Ελληνες φοιτητες παραπονιουντε που η Ελλαδα ειναι πισω, και οτι η παιδεια ειναι χαλια, και οτι πρεπει να γινουμε Ευρωπη.

 

Τωρα που η Μαριεττα προσπαθει να ανεβασει τον πηχη στην Ελληνικη εκπαιδευση, ολοι δυσανασχετουν, γιατι δε τους βολευει. Ο Ελληνας φοιτητης θελει την πολυτελεια να ειναι στο τελευταιο ετος και να χρωσταει 30 μαθηματα.

 

Καλη τυχη σε ολους σας!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ολοι οι Ελληνες φοιτητες παραπονιουντε που η Ελλαδα ειναι πισω, και οτι η παιδεια ειναι χαλια, και οτι πρεπει να γινουμε Ευρωπη.

 

Τωρα που η Μαριεττα προσπαθει να ανεβασει τον πηχη στην Ελληνικη εκπαιδευση, ολοι δυσανασχετουν, γιατι δε τους βολευει. Ο Ελληνας φοιτητης θελει την πολυτελεια να ειναι στο τελευταιο ετος και να χρωσταει 30 μαθηματα.

 

Καλη τυχη σε ολους σας!

Ναι,η ΜΑριεττα θελει να ανεβασειτον πηχυ...για αυτο θελει ουσιαστικα να διαλυσει και να θεσει υπο τον ελεγχο της τα ελλ.πανεπιστημια...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ολοι οι Ελληνες φοιτητες παραπονιουντε που η Ελλαδα ειναι πισω, και οτι η παιδεια ειναι χαλια, και οτι πρεπει να γινουμε Ευρωπη.

 

Τωρα που η Μαριεττα προσπαθει να ανεβασει τον πηχη στην Ελληνικη εκπαιδευση, ολοι δυσανασχετουν, γιατι δε τους βολευει. Ο Ελληνας φοιτητης θελει την πολυτελεια να ειναι στο τελευταιο ετος και να χρωσταει 30 μαθηματα.

Με την κατάργηση της δωρεάν διανομής συγγραμάτων ο πήχης πράγματι ανεβαίνει, αλλά οχι της εκπαίδευσης.Του οικογενειακού εισοδήματος που απαιτείται για να μπορεί κανείς να σπουδάσει.Καλό θα ήταν βέβαια να μας πούν όσοι συμφωνούν με την "μεταρρύθμιση αλά Μαριέτα" ποιά σημεία κατά τη γνώμη τους, και με ποιόν τρόπο, θα βελτιώσουν την ελληνική εκπαίδευση.

 

Καλη τυχη σε ολους σας!

Ευχαριστούμε κι ανταποδίδουμε.

.
Link to comment
Share on other sites

Με την κατάργηση της δωρεάν διανομής συγγραμάτων ο πήχης πράγματι ανεβαίνει, αλλά οχι της εκπαίδευσης.Του οικογενειακού εισοδήματος που απαιτείται για να μπορεί κανείς να σπουδάσει.Καλό θα ήταν βέβαια να μας πούν όσοι συμφωνούν με την "μεταρρύθμιση αλά Μαριέτα" ποιά σημεία κατά τη γνώμη τους, και με ποιόν τρόπο, θα βελτιώσουν την ελληνική εκπαίδευση.

 

 

Ευχαριστούμε κι ανταποδίδουμε.

 

pou to leei re file oti tha plironeis ta suggramata sou???to leei pouthena ksakathara???

auti einai i ermineia pou dinetai ESEIS se kapoia sigkekrimeni paragrafo tou SXEDIOU nomou . ego dino alli ermineia sto sigkekrimeno .

lupitheite mas pia sas parakalo

:D
Link to comment
Share on other sites

pou to leei re file oti tha plironeis ta suggramata sou???to leei pouthena ksakathara???

auti einai i ermineia pou dinetai ESEIS se kapoia sigkekrimeni paragrafo tou SXEDIOU nomou . ego dino alli ermineia sto sigkekrimeno .

lupitheite mas pia sas parakalo

το αναφερει ρητα εκει που λεει οτι θα 'πρεπει να αλλαξει η πρακτικη της δωρεαν παροχης συγγραμματων'...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο άλλος έρχεται με τόσα προσόντα απο το εξωτερικό, εμείς γιατί να του κόψουμε τα φτερά.

 

Και το οτι εσύ πιστεύεις οτι κάποιος που έρχεται απο το εξωτερικό είναι περιζήτητος σε αντίθεση με εμάς, τι σχέση έχει με την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα;

 

 

Διάβασες μόνο αυτό το post φίλε μου και όχι όλα τα προηγούμενα....Αυτό που λέω λοιπόν είναι οτι όσο οι φοιτητές αναλωνονται στο να κάνουν καταλήψεις, κάποιοι άλλοι φοιτούν κανονικά σε ιδιωτικά πανεπιστήμια και επιστρέφουν πίσω χωρίς να έχουν χάσει ούτε μέρα....Κάτσε λοιπόν εσύ 10 χρόνια στο πανεπιστήμιο και βγές μετά να διεκδικήσεις θέση....Θα σε έχουν προσπεράσει τα πράγματα προ πολλού και οι τότε γνώσεις σου θα είναι παροχημένες...

Link to comment
Share on other sites

 

Ας μας απαντήσει η ΔΑΠ σε ποιά χώρα του κόσμου έχει ιδρύσει παράρτημα το ΜΙΤ ή το Cambridge.

 

Δεν είμαι η ΔΑΠ και ούτε ξέρω αν έχει ιδρύσει παράρτημα πουθενά το ΜΙΤ ή το Cambridge αλλά το University of Bath (top 10 αγγλικό πανεπιστήμιο, νούμερο 4 στον τομέα του business) έχει παράρτημα στην Ελλάδα που προσφέρει μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων (ΜΒΑ).

 

To Insead (ένα από τα καλύτερα και πιο γνωστά business schools στον κόσμο και αν δεν κάνω λάθος και το ίδιο είναι ιδιωτικό) έχει από το 2000 παράρτημα στη Σιγκαπούρη.

 

Kαι για να μη μου λέτε ότι αναφέρω μόνο τα business, τo University of Nottingham (επίσης Top 10 Uni στο UK) έχει παράρτημα στη Μαλαισία.

 

(edit: Και αυτά τα 3 είναι που θυμάμαι τώρα, λογικά θα υπάρχουν και άλλα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι η ΔΑΠ και ούτε ξέρω αν έχει ιδρύσει παράρτημα πουθενά το ΜΙΤ ή το Cambridge αλλά το University of Bath (top 10 αγγλικό πανεπιστήμιο, νούμερο 4 στον τομέα του business) έχει παράρτημα στην Ελλάδα που προσφέρει μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων (ΜΒΑ).

 

To Insead (ένα από τα καλύτερα και πιο γνωστά business schools στον κόσμο και αν δεν κάνω λάθος και το ίδιο είναι ιδιωτικό) έχει από το 2000 παράρτημα στη Σιγκαπούρη.

 

Kαι για να μη μου λέτε ότι αναφέρω μόνο τα business, τo University of Nottingham (επίσης Top 10 Uni στο UK) έχει παράρτημα στη Μαλαισία.

 

(edit: Και αυτά τα 3 είναι που θυμάμαι τώρα, λογικά θα υπάρχουν και άλλα).

Aναφερθηκαν 3 περιπτωσεις στα οσα ιδρυματα του κοσμου....και επιπλεον,πλην αυτου που ανεφερες,εχεις δει αλλο κορυφαιο ιδρυμα να κανει παραρτημα εδω?τα περισσοτερα ειναι,επιεικως,της πλακας...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε ακόμα μία ρητορική ερώτηση έτσι για να γίνεται και κουβέντα;

Απο ότι λέμε εδω μέσα είμαστε όλοι δημοκρατικοί κλπ κλπ...

Εγώ να σεβαστώ τους αγώνες των φοιτητών για καλύτερη παιδεία, ανεβασμένα πανεπιστήμια κλπ κλπ μαζί σας, δωρεάν συγγράμματα, Internet κλπ....Οι φοιτητές γιατί όμως μου κόβουν εμένα την επιλογή να σπουδάσω όπως θέλω εγώ; Στην τελική θέλω να τα σκάσω και να σπουδάσω όπως και όπου θέλω....Το αν θα είναι καλύτερα ή όχι αυτό ειναι δικό μου θέμα....

Γιατί λοιπόν θέλουν να μου κόψουν την επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Εισβολή στο Τμήμα Ερευνών του ΑΠΘ

(απόσπασμα, το υπόλοιπο εδώ: http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=3080932)

 

Γρήγορα παραβίασαν τα προστατευτικά κιγκλιδώματα και την πόρτα και εισήλθαν στα γραφεία, υπό τους ήχους του συστήματος συναγερμού. Το Συντονιστικό Γενικών Συνελεύσεων-Καταλήψεων Θεσσαλονίκης δεν είχε αποφασίσει μέχρι χθες το απόγευμα πώς θα χειριστεί τα αρχεία με τα ερευνητικά προγράμματα και αν θα τα δώσει στη δημοσιότητα. Στο σχετικό ψήφισμα αναφέρεται ότι οι φοιτητές προχώρησαν στην κατάληψη «στοχεύοντας στο ολοκληρωτικό σταμάτημα κάθε ερευνητικής δραστηριότητας και στην αποκάλυψη των ερευνητικών απορρήτων, των χρηματοδοτών της έρευνας αλλά και των προϋπολογισμών των προγραμμάτων».

 

Να χαρώ εγώ φοιτητές που κόπτονται για το καλό του πανεπιστημίου. Από το ίδιο άρθρο: «Εκαναν έρευνα για λογαριασμό ακόμη και του ΝΑΤΟ» υποστήριξε ένας φοιτητής. Ε επειδή κάποιος είπε έτσι (που αμφιβάλω αν ισχύει, τι έρευνα ακριβώς, ποιος την έκανε, που είναι οι αποδείξεις;) είναι αυτός λόγος για ολοκληρωτικό σταμάτημα κάθε ερευνητικής δραστηριότητας ;;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε ακόμα μία ρητορική ερώτηση έτσι για να γίνεται και κουβέντα;

Απο ότι λέμε εδω μέσα είμαστε όλοι δημοκρατικοί κλπ κλπ...

Εγώ να σεβαστώ τους αγώνες των φοιτητών για καλύτερη παιδεία, ανεβασμένα πανεπιστήμια κλπ κλπ μαζί σας, δωρεάν συγγράμματα, Internet κλπ....Οι φοιτητές γιατί όμως μου κόβουν εμένα την επιλογή να σπουδάσω όπως θέλω εγώ; Στην τελική θέλω να τα σκάσω και να σπουδάσω όπως και όπου θέλω....Το αν θα είναι καλύτερα ή όχι αυτό ειναι δικό μου θέμα....

Γιατί λοιπόν θέλουν να μου κόψουν την επιλογή;

η δημοκρατια ειναι πολιτευμα ολων,τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι επιλογη των λιγων.και στην τελικη,αφου εισαιτσο λεφτας και θες να τα σκας για να σπουδασεις,πηγαινε να σπουδασεις εξω.να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε(η θα διαβασουμε μαλλον)...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εισβολή στο Τμήμα Ερευνών του ΑΠΘ

(απόσπασμα, το υπόλοιπο εδώ: http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=3080932)

 

 

 

Να χαρώ εγώ φοιτητές που κόπτονται για το καλό του πανεπιστημίου. Από το ίδιο άρθρο: «Εκαναν έρευνα για λογαριασμό ακόμη και του ΝΑΤΟ» υποστήριξε ένας φοιτητής. Ε επειδή κάποιος είπε έτσι (που αμφιβάλω αν ισχύει, τι έρευνα ακριβώς, ποιος την έκανε, που είναι οι αποδείξεις;) είναι αυτός λόγος για ολοκληρωτικό σταμάτημα κάθε ερευνητικής δραστηριότητας ;;

προφανως γιατι υπηρχαν καταγγεκιες για κατασπαταληση των κονδυλιων σε αλλοτριους σκοπους...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aναφερθηκαν 3 περιπτωσεις στα οσα ιδρυματα του κοσμου....και επιπλεον,πλην αυτου που ανεφερες,εχεις δει αλλο κορυφαιο ιδρυμα να κανει παραρτημα εδω?τα περισσοτερα ειναι,επιεικως,της πλακας...

 

Και επειδή τα περισσότερα είναι της πλάκας, να τα απαγορέψουμε όλα; :X

 

Θα ανέφερα και το ALBA ως πάρα πολύ καλή ιδιωτική προσπάθεια στην Ελλάδα αλλά φοβάμαι ότι θα πέσουν να με φάνε :rolleyes:

 

Α και κάτι άλλο.

 

Aναφερθηκαν 3 περιπτωσεις στα οσα ιδρυματα του κοσμου....

 

Αναφέρθηκαν όσα ξέρω από μνήμης και δεν ξέρω όλα τα ιδρύματα στον κόσμο. Παραδείγματα έφερα, δεν είμαι βάση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

η δημοκρατια ειναι πολιτευμα ολων,τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι επιλογη των λιγων.και στην τελικη,αφου εισαιτσο λεφτας και θες να τα σκας για να σπουδασεις,πηγαινε να σπουδασεις εξω.να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε(η θα διαβασουμε μαλλον)...

 

 

Θα σε χάλαγε το δισεκατομύριο που φεύγει στο εξωτερικο, όπως προαναφέρθηκε....να έμενε στην ελλάδα....να το φορολογούσε το καημένο το κράτος και να σας έδινε τίποτα λεφτα να αναβαθμιστείτε....Βγάλτε λίγο τις πολιτικές παρωπίδες......

 

 

Να είστε καλά, καλή συνέχεια στην κουβέντα σας...δυστυχώς τα ερωτήματα παραμένουν αναπάντητα.....καλή συνέχεια σε όλους....

Link to comment
Share on other sites

Aναφερθηκαν 3 περιπτωσεις στα οσα ιδρυματα του κοσμου....και επιπλεον,πλην αυτου που ανεφερες,εχεις δει αλλο κορυφαιο ιδρυμα να κανει παραρτημα εδω?τα περισσοτερα ειναι,επιεικως,της πλακας...

 

Kαι επειδή το ξέχασα (σόρρυ για τα πολλαπλά ποστ), προβάλλεις σαν επιχείρημα το γεγονός ότι τα παραρτήματα είναι της πλάκας και δεν υπάρχει (σχεδόν) κανένα σοβαρό, τη στιγμή που αυτό είναι ακριβώς αποτέλεσμα του ότι απαγορεύεται (εφόσον δεν αναγνωρίζεται) η ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων και σχολών, άρα δεν υπάρχει έλεγχος αφού ο καθένας μπορεί να ανοίξει ΙΕΚ σαν να ανοίγει μαγαζί.

 

Και ποιος σας είπε ότι τα ιδιωτικά ΙΕΚ θα γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια.

 

Επίσης "μη κρατικός" δε σημαίναι απαραίτητα και ιδιωτικός, έτσι; ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης "μη κρατικός" δε σημαίναι απαραίτητα και ιδιωτικός, έτσι; ;)

Και τι σημαινει?κοινοτικος μηπως??μην παιζουμε με τις λεξεις,αυτα τα κανουν οι ημιμαθεις και οι σοφιστες...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...