Jump to content

Διακοπη Γραμμης DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδια, ξερει κανεις που μπορω να βρω on line ενα εντυπο αιτησης διακοπης γραμμης του ΟΤΕ?

 

Μιας και μας πουλησε η Σπαρκνετ (καλα να παθουμε...) πρεπει να κανουμε νεα συνδεση με καποια αλλη... (Καμια ιδεα για καλο provider)?

 

Ψαχνω τοση ωρα και το μονο που βρηκα ειναι κατι εντυπα για διακοπη συνδεσης απο ασχετες εταιρειες και γινεται τετοιος χαμος στο site της Οτενετ που ειναι αδυνατον να βρω μια αιτησουλα!

 

Μπορει κανεις να βοηθησει;...

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Τελλάς φίλε μου πολυ αξιοπιστη Γιατί δεν πας σε kataστημα του οτε να σου δωσουν? Τελικά πάπαλα η sparknet e?
Link to comment
Share on other sites

Απλά άντε στον ΟΤΕ και πες τους ότι θέλεις να διακόψεις τη σύνδεση. :)

 

Όσο για το που να πας, προτείνω είτε ADSL in-a-box της Forthnet (5 μήνες στα 512 με 117€), είτε DSL Cube της Vivodi (επίσης 5 μήνες στα 512 με 99€). Τα κουτιά έχουν πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με το να πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης (και σου μένει και καβάτζα ένα modem).

 

Όσον αφορά το Vivodi DSL Cube, αν στην περιοχή σου έχει δικό της δίκτυο η Vivodi θα σε συνδέσουν με shared LLU και όχι μέσω ΟΤΕ. Αυτό έχει το μειονέκτημα ότι θα αργήσει περισσότερο να ενεργοποιηθεί (περίπου ένα μήνα σε σύγκριση με περίπου 10 ημέρες), αλλά από την άλλη έχει καλύτερο δίκτυο από του ΟΤΕ και -το βασικότερο- πολύ καλύτερες τιμές για ανανέωση. Αν λοιπόν θέλεις τη νέα σου σύνδεση το ταχύτερο δυνατό και έχει κόμβο στην περιοχή σου η Vivodi, μόνο τότε να προτιμήσεις το ADSL in-a-box από το DSL Cube.

Αν δεν έχει δικό της δίκτυο η Vivodi στην περιοχή σου, θα σε συνδέσουν με πρόσβαση ΟΤΕ όπως κάνουν και οι άλλες εταιρίες, οπότε δεν έχεις λόγο να μην την προτιμήσεις μιας και είναι η φθηνότερη.

 

Αν παρεπιπτόντως ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις και wireless router, τότε σου προτείνω να ξεχάσεις τα παραπάνω και να πάρεις το ADSL in-a-box Plus της Forthnet.

 

Μην πας στην ΟΤΕnet, γιατί θα είναι σαν να επιβραβεύεις τον ΟΤΕ που έκοψε τα κυκλώματα της Sparknet.

 

Καλή επιλογή:)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελλάς φίλε μου πολυ αξιοπιστη Γιατί δεν πας σε kataστημα του οτε να σου δωσουν? Τελικά πάπαλα η sparknet e?

Το κακό της Tellas είναι οι ακριβότερες τιμές της και το γεγονός ότι χρεώνει την εξυπηρέτηση πελατών σαν υπεραστική κλήση! :eek:

Δίκτυο έχει κορυφαίο.

 

Η Forthnet τη χρεώνει ως αστική και η Vivodi την έχει δωρεάν. Και δεν υστερούν σε δίκτυο σε σχέση με την Tellas.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H Sparknet μας παρατησε συξυλους. Απιστευτη συμπεριφορα εταιρειας. Αφου μας ειχαν κοψει την συνδεση, και αφου ειχαν περασει δεκα μερες, τοτε θυμηθηκε να στειλει email ( το οποιο πώς θα το βλεπαμε, αφου δεν ειχαμε και συνδεση...) και μετα ειδα στο νετ πως η Τελλας ειχε αναλαβει τους πελατες της Σπαρκνετ και τους τηλεφωνησα για να δω τι θα γινει.

 

Με χιλια ζορια μετα απο 3 μερες μου εδωσαν χαριστικα καποιες μερες συνδεση, ενω ειχα πληρωμενο αλλο ενα μηνα στην Σπαρκνετ.

 

Lewton, λογω δουλειας δεν μπορω να επισκευτω κανενα πρωινο τον Οτε.

 

Εψαχνα μπας και βρω κατι μεσω νετ που μπορω να διακοψω την γραμμη απο τη δουλεια, σαν φαξ ή μεσω mail.

 

Σκεφτομαι για Βιβοντι, εχει ωραιες προσφορες και δευτερη λυση την HOL.

 

Παντως πολυ αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα απο την Σπαρκνετ. Να μην αρχισω και για τους λογαριασμους, κλπ, και τις κομπινες που κανανε και εκει...

Link to comment
Share on other sites

H Sparknet μας παρατησε συξυλους. Απιστευτη συμπεριφορα εταιρειας. Αφου μας ειχαν κοψει την συνδεση, και αφου ειχαν περασει δεκα μερες, τοτε θυμηθηκε να στειλει email ( το οποιο πώς θα το βλεπαμε, αφου δεν ειχαμε και συνδεση...) και μετα ειδα στο νετ πως η Τελλας ειχε αναλαβει τους πελατες της Σπαρκνετ και τους τηλεφωνησα για να δω τι θα γινει.

 

Με χιλια ζορια μετα απο 3 μερες μου εδωσαν χαριστικα καποιες μερες συνδεση, ενω ειχα πληρωμενο αλλο ενα μηνα στην Σπαρκνετ.

 

Lewton, λογω δουλειας δεν μπορω να επισκευτω κανενα πρωινο τον Οτε.

 

Εψαχνα μπας και βρω κατι μεσω νετ που μπορω να διακοψω την γραμμη απο τη δουλεια, σαν φαξ ή μεσω mail.

 

Σκεφτομαι για Βιβοντι, εχει ωραιες προσφορες και δευτερη λυση την HOL.

 

Παντως πολυ αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα απο την Σπαρκνετ. Να μην αρχισω και για τους λογαριασμους, κλπ, και τις κομπινες που κανανε και εκει...

H Sparknet ένα ωραίο πρωικό κόπηκε από τον ΟΤΕ.

Τόσο απλά.

Χρωστούσε πολλά...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν τη γραμμη την εχεις παρει απο τον οτε κοβεται με ενα απλο τηλεφωνημα στο 134. Αν την εχεις παρει απο τη σπαρκνετ ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα..
Link to comment
Share on other sites

Αν τη γραμμη την εχεις παρει απο τον οτε κοβεται με ενα απλο τηλεφωνημα στο 134. Αν την εχεις παρει απο τη σπαρκνετ ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα..

Όντως! :O

Έχει δίκιο ο Nrg ότι η διακοπή γίνεται από το 134, χάζεψα τελείως...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όντως! :O

Έχει δίκιο ο Nrg ότι η διακοπή γίνεται από το 134, χάζεψα τελείως...

 

 

Παιδια αλλος ειμαι ενας αλλος χρηστης SPARKNET:cry: :cry: και θα ηθελα να σας ανακοινωσω οτι αλλαγη τις γραμμης δεν γινεται μεχρι το περας της ημερομηνιας που εχει πληρωσει η SPARKNET ΤΟΝ ΟΤΕ παει και τελειωσε.......Πρεπει να περιμενω 5 μηνες για να μπορεσω να βαλω παλι ADSL ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΤΡΕΧΑΜΑΤΑ για να μου ξαναβαλουν πορτα.(η πορτα μετα το περας της ημερομηνιας που εχει πληρωσει η sparknet βγαινει απο το τηλ.κεντρο σας και παει αλλου:mad: :mad: :mad: )

Λοιπον τωρα τι μου προτεινετε να βαλω.................

 

Λεω OTENET VIVODY..............

πειτε μου ποιο εχει μεγαλυτερη αποδοση στα p2p:p :p ..........................

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλος ειμαι ενας αλλος χρηστης SPARKNET:cry: :cry: και θα ηθελα να σας ανακοινωσω οτι αλλαγη τις γραμμης δεν γινεται μεχρι το περας της ημερομηνιας που εχει πληρωσει η SPARKNET ΤΟΝ ΟΤΕ παει και τελειωσε.......Πρεπει να περιμενω 5 μηνες για να μπορεσω να βαλω παλι ADSL ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΤΡΕΧΑΜΑΤΑ για να μου ξαναβαλουν πορτα.(η πορτα μετα το περας της ημερομηνιας που εχει πληρωσει η sparknet βγαινει απο το τηλ.κεντρο σας και παει αλλου:mad: :mad: :mad: )

Λοιπον τωρα τι μου προτεινετε να βαλω.................

 

Λεω OTENET VIVODY..............

πειτε μου ποιο εχει μεγαλυτερη αποδοση στα p2p:p :p ..........................

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δηλαδή εσύ είχες πακέτο (γραμμή και σύνδεση) στη Sparknet το οποίο λήγει σε 5 μήνες και τώρα ψάχνεις σκέτη σύνδεση για να μπαίνεις στο internet;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ είχες πακέτο (γραμμή και σύνδεση) στη Sparknet το οποίο λήγει σε 5 μήνες και τώρα ψάχνεις σκέτη σύνδεση για να μπαίνεις στο internet;

 

 

Οχι οχι adsl απο sparknet κα ιτωρα θελω παλι adsl sta 512

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα ποιό ακριβώς είναι και δε μπορείς να διακόψεις τον ΟΤΕ;

 

Anyway, φθηνότερη εταιρία αυτή τη στιγμή για σκέτο internet στα 512 είναι η Forthnet (99€ για 6 μήνες).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις ειπαν απο- ΟΤΕ ΤΩΡΑ- οτι η Snet εχει πληρωσει τους 5 μηνες και πορτα δεν βγαινει......... αλλα η γραμμη ειναι δεσμευμενη απο Snet τωρα apo την tellas κι ετσι εγω δεν μπορω να κανω αιτηση να μπω με αλλη εταιρεια για ADSL ΟΥΤΕ Μπορω να κανω αιτηση να σταματησει η γραμμη να ειναι δεσμευμενη απο την εταιρεια.......Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.......................................................................

Ξανπαιρνω τηλ στον ΟΤΕ τιποτα.Ετσι πηρα την tellas και μου λεν οτι ναι η γραμμη θα μεινει δεσμευμενει αλλα η tellas θα σταματησει να παρεχει internet σε εμας της Snet στις 15 Μαιου............

κΑΤΑΛΑΒΕς??????????

 

To πρόβλημα ποιό ακριβώς είναι και δε μπορείς να διακόψεις τον ΟΤΕ;

 

Anyway, φθηνότερη εταιρία αυτή τη στιγμή για σκέτο internet στα 512 είναι η Forthnet (99€ για 6 μήνες).

 

 

νΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΑΦΟΥ ΟΙ Μ@λ@κΕΣ ΤΗς SPARNET ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ!!!!!!!!!!! ΑΡΚΓ:mad: :mad: :mad: :mad:

 

Παντως ευχαριστω!!!!!!!!!!!

Ακαι αν κανενας πρωην τις sparknet εχει νεωτερα να τα δημοσιευσει!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις ειπαν απο- ΟΤΕ ΤΩΡΑ- οτι η Snet εχει πληρωσει τους 5 μηνες και πορτα δεν βγαινει......... αλλα η γραμμη ειναι δεσμευμενη απο Snet τωρα apo την tellas κι ετσι εγω δεν μπορω να κανω αιτηση να μπω με αλλη εταιρεια για ADSL ΟΥΤΕ Μπορω να κανω αιτηση να σταματησει η γραμμη να ειναι δεσμευμενη απο την εταιρεια.......Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.......................................................................

Ξανπαιρνω τηλ στον ΟΤΕ τιποτα.Ετσι πηρα την tellas και μου λεν οτι ναι η γραμμη θα μεινει δεσμευμενει αλλα η tellas θα σταματησει να παρεχει internet σε εμας της Snet στις 15 Μαιου............

κΑΤΑΛΑΒΕς??????????

Επομένως εσύ έχεις πληρωμένη την πρόσβαση για άλλους 5 μήνες.

Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι στις 15 Μαΐου να πάρεις σκέτη σύνδεση με κάποιον άλλον ISP η οποία να ισχύει μέχρι τη λήξη του χρόνου που η γραμμή σου θα είναι δεσμευμένη, και μετά βλέπεις.

Με τις τωρινές τιμές το καλύτερο είναι το εξάμηνο Forthnet (το ότι περισσεύουν 2 μήνες δε σε ενοχλεί), αλλά καλό θα είναι να ξανακοιτάξεις τότε.

 

Επίσης μην καλείς πολύ το 13800 της Tellas γιατί χρεώνεσαι υπεραστική κλήση!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επομένως εσύ έχεις πληρωμένη την πρόσβαση για άλλους 5 μήνες.

Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι στις 15 Μαΐου να πάρεις σκέτη σύνδεση με κάποιον άλλον ISP η οποία να ισχύει μέχρι τη λήξη του χρόνου που η γραμμή σου θα είναι δεσμευμένη, και μετά βλέπεις.

Με τις τωρινές τιμές το καλύτερο είναι το εξάμηνο Forthnet (το ότι περισσεύουν 2 μήνες δε σε ενοχλεί), αλλά καλό θα είναι να ξανακοιτάξεις τότε.

 

Ναι το σκεφτηκα και αυτο αλλα λενε η γραμμη μενει δεσμευμενη σε μια εταιρεια ΠΟΥ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ!!!!!!!!!!!!:mad: :mad: :mad: (ΟΤΕ)πΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑς ΤΩΝ 5 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΚΛΠ ΚΛΠ

 

Επομένως εσύ έχεις πληρωμένη την πρόσβαση για άλλους 5 μήνες.

Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι στις 15 Μαΐου να πάρεις σκέτη σύνδεση με κάποιον άλλον ISP η οποία να ισχύει μέχρι τη λήξη του χρόνου που η γραμμή σου θα είναι δεσμευμένη, και μετά βλέπεις.

Με τις τωρινές τιμές το καλύτερο είναι το εξάμηνο Forthnet (το ότι περισσεύουν 2 μήνες δε σε ενοχλεί), αλλά καλό θα είναι να ξανακοιτάξεις τότε.

 

Επίσης μην καλείς πολύ το 13800 της Tellas γιατί χρεώνεσαι υπεραστική κλήση!

 

 

σΟΒΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΚΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ!!!!!!!!!!:cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πρόσβαση θα έχεις αφού είναι πληρωμένη από τη Sparknet, σωστά;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πρόσβαση θα έχεις αφού είναι πληρωμένη από τη Sparknet, σωστά;

 

 

Το θεμα ειναι οτι εφοσον εγινε ενεργοποιηση της γραμμης μου απο sparknet ειμαι δεσμευμενος αποκλειστικα με sparknet...........:cry: :cry: :cry:

Δεν μπορω ας πουμε να βαλω καρτα και να λειτουργησει............:mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς.

Αυτό σου λέω τόση ώρα...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω αλλα τιποτα.............:cry: :cry:

Δοκίμασες με κάποια άλλη σύνδεση;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να βαλω καρτα η να εκανα συνδρομη με αλλη εταιρεια αν ειχα πληρωσει εγω για την μετατροπη της γραμμης σε ADSL.......
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να βαλω καρτα η να εκανα συνδρομη με αλλη εταιρεια αν ειχα πληρωσει εγω για την μετατροπη της γραμμης σε ADSL.......

Δεν ισχύει αυτό.

Αν έχεις ADSL πρόσβαση από τον ΟΤΕ, ανεξάρτητα από το αν εσύ ή κάποια εταιρία την πλήρωσε στον ΟΤΕ, μπορείς να συνδεθείς με όποιον ISP θέλεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να βαλω καρτα η να εκανα συνδρομη με αλλη εταιρεια αν ειχα πληρωσει εγω για την μετατροπη της γραμμης σε ADSL.......

 

 

Ο ΟΤΕ το εχει πει κι εχει δικιο δοκιμασα τα παντα ακομα και on dsl kit ενος φιλου μου και τιποτα αδρανησε ο υπολογιστης λαθος username h password ............ΕΕΕ και στο τελευταιο μου τηλ στο adsl helpdesk 1242 eipan den mporeis na syndetheis mexri na perasoyn oi 5 mhnes:cry: :cry: :cry: :cry:

 

Δεν ισχύει αυτό.

Αν έχεις ADSL πρόσβαση από τον ΟΤΕ, ανεξάρτητα από το αν εσύ ή κάποια εταιρία την πλήρωσε στον ΟΤΕ, μπορείς να συνδεθείς με όποιον ISP θέλεις.

 

 

Σιγουρος?????????? αλλα μου ειπε ο ΟΤΕ:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο μου φαίνεται.

Είσαι σίγουρος ότι όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές;

Ο φίλος σου είχε αποσυνδεθεί εκείνη την ώρα;

 

Στην τελική, μπορείς να γράψεις τα 7 πρώτα ψηφία του σταθερού σου για να δούμε αν μπορείς να πας με Vivodi;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...