Jump to content

«Αρχαίος» Υπολογιστής


resurection_boy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

Λοιπον, για πολους και διαφορους λογους θα ηθελα να ειχα ενα δευτερο pc το οπιο ομως να το χρησιμοποιω μονο για να κατευαζω και για να σερφαρω και να χρησιμοποιω πλεων αυτον που εχω τωρα για χρησης οπως σερφαρισμα (σπανια) για παιχνιδια, για την μουσικη κλπ. Γιανα μην παρω ομως καπιον ακριβο υπολογιστη με καλες εως τρελες δυνατοτιτες μια και αυτο που θα με ενδιαφερει θα ειναι μονο το internet σκευτικα να βρω εναν παλιο υπολιστη. Το προβλημα μου ειναι αν μπορω να βρω.Οι κατωτεροι σε τιμη σε καταστιματα ποσο πολουνται; Μπορω να βρω απο καπου υπολογιστες με 500mhz-1gb επεξεργαστη και τα παρελκομενα σε αναλογες τιμες η θα πρεπει να στραφω σε αγορα μεταχειρισμενου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Λοιπον, για πολους και διαφορους λογους θα ηθελα να ειχα ενα δευτερο pc το οπιο ομως να το χρησιμοποιω μονο για να κατευαζω και για να σερφαρω και να χρησιμοποιω πλεων αυτον που εχω τωρα για χρησης οπως σερφαρισμα (σπανια) για παιχνιδια, για την μουσικη κλπ. Γιανα μην παρω ομως καπιον ακριβο υπολογιστη με καλες εως τρελες δυνατοτιτες μια και αυτο που θα με ενδιαφερει θα ειναι μονο το internet σκευτικα να βρω εναν παλιο υπολιστη. Το προβλημα μου ειναι αν μπορω να βρω.Οι κατωτεροι σε τιμη σε καταστιματα ποσο πολουνται; Μπορω να βρω απο καπου υπολογιστες με 500mhz-1gb επεξεργαστη και τα παρελκομενα σε αναλογες τιμες η θα πρεπει να στραφω σε αγορα μεταχειρισμενου;

 

Apo Ellada einai diskolo ws apithano. Sto eksoteriko yparxoun. Opote pas sti lisi tou metaxeirismenou...

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένα θα βρεις πολύ εύκολα. Καινούρια θα είναι πολύ δύσκολο.

 

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στα on-line καταστήματα ή σε site δημοπρασιών; (fleamarket.gr για παράδειγμα).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Λοιπον, για πολους και διαφορους λογους θα ηθελα να ειχα ενα δευτερο pc το οπιο ομως να το χρησιμοποιω μονο για να κατευαζω και για να σερφαρω και να χρησιμοποιω πλεων αυτον που εχω τωρα για χρησης οπως σερφαρισμα (σπανια) για παιχνιδια, για την μουσικη κλπ. Γιανα μην παρω ομως καπιον ακριβο υπολογιστη με καλες εως τρελες δυνατοτιτες μια και αυτο που θα με ενδιαφερει θα ειναι μονο το internet σκευτικα να βρω εναν παλιο υπολιστη. Το προβλημα μου ειναι αν μπορω να βρω.Οι κατωτεροι σε τιμη σε καταστιματα ποσο πολουνται; Μπορω να βρω απο καπου υπολογιστες με 500mhz-1gb επεξεργαστη και τα παρελκομενα σε αναλογες τιμες η θα πρεπει να στραφω σε αγορα μεταχειρισμενου;

Και δεν πας να αγορασεις εναν καινουργιο υπολγιστη με sempron 64-μνημη 256mb-σκληρο δισκο 80 giga.

να εχεις την εγγυση σου και το κεφαλι σου ησυχο!! και ολα αυτα μονο με 249 euro.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για αυτον τον λογο ρωτισα ποσο ειναι οι πιο φθηνει που μπορω να βρω στην αγορα. Τελικα συμφερει πιο πολυ ενας τετιος!
Link to comment
Share on other sites

Για αυτον τον λογο ρωτισα ποσο ειναι οι πιο φθηνει που μπορω να βρω στην αγορα. Τελικα συμφερει πιο πολυ ενας τετιος!

για μενα πιο πολυ σε συμφερει εφοσον τον θελεις για τετοια δουλεια.ειναι πολυ προσιτη τιμη και με ενα επιπλεον + την 3ετη εγγυηση!

μεταχειρησμενο ειναι σχετικα δυσκολο να βρεις και δεν ξερεις σε τι κατασταση θα ειναι,γι'αυτο προτεινω την παραπανω :rolleyes: συνθεση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Λοιπον, για πολους και διαφορους λογους θα ηθελα να ειχα ενα δευτερο pc το οπιο ομως να το χρησιμοποιω μονο για να κατευαζω και για να σερφαρω και να χρησιμοποιω πλεων αυτον που εχω τωρα για χρησης οπως σερφαρισμα (σπανια) για παιχνιδια, για την μουσικη κλπ. Γιανα μην παρω ομως καπιον ακριβο υπολογιστη με καλες εως τρελες δυνατοτιτες μια και αυτο που θα με ενδιαφερει θα ειναι μονο το internet σκευτικα να βρω εναν παλιο υπολιστη. Το προβλημα μου ειναι αν μπορω να βρω.Οι κατωτεροι σε τιμη σε καταστιματα ποσο πολουνται; Μπορω να βρω απο καπου υπολογιστες με 500mhz-1gb επεξεργαστη και τα παρελκομενα σε αναλογες τιμες η θα πρεπει να στραφω σε αγορα μεταχειρισμενου;

 

 

Τι να τον κάνεις? Αυτοί οι υπολογιστές δεν μπορούν να δεχθούν "τεράστιους" δίσκους λόγω παρωχημένης τεχνολογίας mobo κλπ κλπ και θα αρχίσεις να βάζεις το χέρι στην τσέπη για add-ons.

 

Οπως σου είπαν και άλλοι, πάρε έναν καινούργιο με mobo γενικής χρήσεως (όλα ενσωματωμένα), με ένα παλιο-celeron και την πιο "ξεφτύλα" οθόνη αλλά με τεράστιους δίσκους.Όλα καινούργια...

 

Και όπως προείπαν οι φίλοι, θα έχεις και εγγύηση

 

Και πρόσεχε!!! Ψάξε παντού και ρώτα τιμές, γιατί στο νησί είναι και λίγο κλέφτες. Αν θέλεις βοήθεια, στείλε PM να σου προτείνω έναν-δύο να πας και από κεί να ρωτήσεις...

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν δεχονται μεγαλους σκληρους. Το μονο που θελω απο αυτον τον υπολογιστη ειναι μια ψιλοκαλη RAM και εναν σκληρο της ταξεος των 10-15gb κατι που θα το δεχετε ακομα και αν ειναι 500mhz.

Οθονη δεν χρειαζομαι, ξερω μια τεχνικη με την οπια μπορω να εχω μια οθονη με δυο pc.

Τωρα για την εγγυηση νταξει, δεν νομιζω πως ειναι κανενα τεραστιο προβλημα. Το πολυ-πολυ να εχει 1-2 εξαρτιματα χαλασμενα. Για τετιας τεχνολογιας δεν ειναι καθολου ακριβο να παρω καινουργια

 

Για μαγαζια ξερω μερικους καλους (οπως επισης ενα σορο κλευτες) αλλα ισως τελικα να παραγκειλω απλα απο το e-shop και να τον χτισω μονος μου. Νομιζω οτι εχει και ο ξαδερφος μου εναν παλιο που του λοιπουν cd-drives ο σκληρος και ισως κατι ακομα, αν δεν τον θελει μπορει να παρω αυτον και να του βαλω οτι του λειπει.

 

 

Νταξει, εχω καιρο να το σκευτο, εδω δεν εχω αποσισει καν αν θα παρω...

Link to comment
Share on other sites

To πόσο δίσκο μπορείς να βάλεις σε ένα υπολογιστή δεν εξαρτάται από τον επεξεργαστή του παραμόνο από τη μητρική και το λειτουργικό.Αν και με έναν PCI contoler μπορείς να βάλεις ότι δίσκο θελεις...
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζουν βεβαια ρολο, αλλα για φαντασου αμα εχεις εναν 200αρι σκληρο σε ενα pc με 200mhz επεξεργαστη
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, το θεμα ειναι οτι δεν θελω πανω απο 15gb δεν νομιζω να κυκλοφορουν ακομα στο εμποριο μητρικες που να μην υποστιριζουν τετιους δισκους.
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί κάποιοι δεν κρατούν τους παλιούς υπολογιστές τους, για κάτι τέτοιες περιπτώσεις. Το δικό μου "surf" είναι "μάρκας" Celeron 900 με GeForce 2, 20 Giga σκληρό και αν ήταν αυτοκίνητο θα είχε ήδη επισκεφθεί τα ΚΤΕΟ.

Αλλά στο διαδίκτυο, ...."σκίζει...." !!!!

Μια που δεν παίζει και DSL....:D

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, το θεμα ειναι οτι δεν θελω πανω απο 15gb δεν νομιζω να κυκλοφορουν ακομα στο εμποριο μητρικες που να μην υποστιριζουν τετιους δισκους.

 

ρε συ εδω τα 430 (socket 7 -Pentium 1 καταστασεις :lol: ) σηκωνει μεχρι και 120gb!

 

Τωρα οσον αφορα τα μεταχειρισμενα, Τα μονα "επικινδυνα" κομματια ειναι Drives, PSU και οθονη. Ολα τα αλλα αμα αναψουν δεν εχουν προβλημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

@topman και εγω θα κραταγα τον παλιο μου υπολογιστει αλλα τον εχει η αδερφη μου.. Παντος ποτε δεν προκειτε να πεταξω αυτον και ουτε κανεναν απο τους επομενους.

 

@AquaSonic Εχω καιρο να ασχολειθω με hardware (και ποσο μαλλον με αυτα που ητανε παλια πριν καν παρω το πρωτο μου pc) με απο τελεσμα να τα εχω ξεχασει ολα αυτα...

 

@redalert κατι τετιο ειναι οτι πρεπει για εμενα, και πιο παλιος βεβαια δεν εχω προβλημα. Στην σουηδια ειχα εναν pentium 161mhz 16mbram 1gb σκληρο. Αν δεν χρειαζομουν RAM για να μεταφερω απο το ενα pc στο αλλο και μερικα gb για να μπορω να κατευαζω πραγματα θα τον κατευαζα αφου ουτος η αλλος ειναι αχρηστος για την αδερφη μου. Και εκει κατι αναλογο ειχα κανει, ειχα το (τοτε) θυριο για off-line (με εξερεση κατευασματα που ητανε μεγαλα για τον ομολογουμενος "ανυπαρκτο" σκληρο, που μου εφτανε ομως για της τοτε ανγκες μου) και ειχα το παλιο για το νετ και εστελνα οτι κατευζα μεσω δικτιου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε resurrection ήρθε η ώρα να πάρεις στην αδερφή σου ένα δωράκι...Έναν καινούριο υπολογιστή και παίρνεις πίσω τον παλιό...Είδες τι παθαίνει κανείς αν αρχίσει τα δώρα σε γυναίκες;

 

:rolleyes: :D

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να παρω υπολογιστει καλυτερα να τον κρατισω για εμενα. Η αδεφη μου υο μονο που κανει με το pc ειανι να μπει 1-2 φορες την εβδομαδα στο internet, να περασει μεσα της φοτο απο την ψιφιακη της και να γραψει μια εργασια μια στης τοσες. Αυτον τον υπολογιστει των εχει 5 χρονια τωρα, εχει συνιθισει της ρυθμισεις κλπ, που να την βαζω στην λουμπα με καινουργιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...