Jump to content

Motorola SLVR: «Απεγκατάσταση» Vodafone live!


Triantafillenios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, από τη στιγμή που δημιούργησα το thread με σκοπό να μάθω με ποιό τρόπο θα μπορέσω να απεγκαταστήσω το Vodafone Live από το ΜοτοSLVR μου μέχρι και αυτή τι στιγμή με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ δίνοντάς μου τις απαραίτητες γνώσεις καθώς και με το απαραίτητο software και firmware.

 

Έχοντας βρεί λοιπόν το Motorola PST και το firmware για το SLVR L7,αυτό που μου έλειπε ήταν το καλώδιο για να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή μου.Προχθές λοιπόν το βρήκα και αυτό, οπότε ήμουν έτοιμος να αρχίσω τη διαδικασία.

 

Εγκατέστησα λοιπόν το PST και μετά συνέδεσα το κινητό μου στον υπολογιστή στην "Σύνδεση Δεδομένων/fax".Oι οδηγίες που δόθηκαν παραπάνω από τον Foz για το πώς να συνδεθεί το V3 με P2Ktools πιστεύω ότι είναι παρόμοιες με αυτά που πρέπει να κάνω κι εγώ. Έτσι λοιπόν, στο νέο υλικό που αναγνωρίστηκε με το όνομα Motorola USB Modem,εγκατέστησα τον οδηγό που βρισκόταν στον φάκελο Drv του PST.Η εγκατάσταση έγινε σωστά.

 

Στη συνέχεια, πήγα στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB του registry και έψαξα για το περιγραφόμενο κλειδί που το υποκλειδί του έχει DeviceDesc «USB Composite Device», LocationInformation «Motorola Phone (L7v)» και Service «usbccgp».Δυστυχώς, δεν υπήρχε τέτοιο κλειδί και υποκλειδί. Το μόνο κλειδί και υποκλειδί που είχε σχέση με το Motorola μου είχε τα εξής στοιχεία: DeviceDesc «Motorola USB Modem», LocationInformation «Motorola Phone (L7v)» και Service «Modem». Έτσι λοιπόν, δεν πείραξα τίποτα από το registry.Επιπλέον, ακολούθώντας αυτά που είπε ο Foz, άνοιξα το PST αλλά η συσκευή μου αναγνωρίστηκε όχι ώς usb device όπως ανέφερε, αλλά ως Μοtorola Phone (L7v). Με αποτέλεσμα ούτε έτσι να δημιουργηθεί η registry με τα ποθητά πεδία. Από την αναγνώριση του Μοtorola Phone (L7v), δημιοθργήθηκε ένα κλειδί με υποκλειδί που έχει πεδία DeviceDesc «Μοtorola Phone (L7v)» και LocationInformation «Motorola Phone (L7v)», χωρίς να έχει πεδίο Service. Όταν λοιπόν ζητήθηκαν οι οδηγοί για το Motorola Phone (L7v) πήγα να τους κάνω εγκατάσταση από την ίδια τοποθεσία με πρίν, δηλαδή το φάκελο Drv του PST, αλλά δεν βρέθηκε κατάλληλος driver και η εγκατάσταση απέτυχε, με αποτέλεσμα στον device manager του pc μου το Motorola Phone (L7v) να εμφανίζεται με ένα κίτρινο ερωτηματικό και να μην αναγνωρίζεται από το PST, ώστε να μην μπορώ να περάσω το unbranded firmware.

 

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το πρόβλημά μου? Πώς μπορώ να κάνω κινητό μου να αναγνωριστεί από το PST? Τι λύσεις υπάρχουν?Νιώθω ότι έχω φτάσει πολύ κοντά στην τόσο ποθητή για μένα απεγκατάσταση του Vodafone Live.Ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Motorola SLVR L7 + iTunes :music:

S/W: R4513_G_08.B7.DCR_RB

Flex: GSTL7T675NN10C

DSP S/W: 631F1F00

Boot Loader: 08.D0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ Triantafillenios. Χάνει τους οδηγούς και δεν τους βρίσκει ακόμη και όταν του λες να ψάξει στο φάκελο από οπου τους είχες περάσει την πρώτη φορά!

Άκρη πάντως δεν βλέπω να βγάζουμε, ακόμη και στο http://www.motox.info δεν βρήκα ένα σχετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, caveneo! Ασε, εχω χάσει τόσο χρόνο για αυτή τη βλακεία! Πιστεύω όμως ότι κάποιος θα μας βοηθήσει! Τι να πώ, δεν ξέρω...θέλω πάσει θυσία να βγάλω το Vodafone Live!

Motorola SLVR L7 + iTunes :music:

S/W: R4513_G_08.B7.DCR_RB

Flex: GSTL7T675NN10C

DSP S/W: 631F1F00

Boot Loader: 08.D0

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε. Αν και είναι ξεκλειδωμένο αυτό της Vodafone, αλλά και εγώ θέλω να κάνω update μπας και πάει πιο γρήγορα το κινητό στις φωτογραφίες, βίντεο, ήχους. Γιατί γενικά το μενού του είναι αργό.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,λοιπόν...Πολύ καλά νέα!

 

Τελικά, στο πρόβλημα σύνδεσης του SLVR που είχα με το PST και ανέφερα παραπάνω, βρήκα τι έφταιγε. Οι drivers που είχε το PST ήταν παλιοί. Χρειάζονται P2K Drivers 2.9. Με αυτούς τους drivers το SLVR αναγνωρίζεται από το PST,αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα...To MultiFlaxFlex δεν μπορεί να κάνει access στο Flash chip του κινητού και οπότε η διαδικασία εγκατάστασης του firmware αποτυγχάνει.

 

Το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι, όμως! Με το RSD Lite έγινε η δουλειά μου...Βασικά,έχοντας κάνει backup αυτών που ήθελα να σώσω από το κινητό και έχοντας το firmware προς εγκατάσταση, ακολούθησα τα βήματα 4, 5 και 6 από τις οδηγίες που βρίσκονται: http://slvr.wikispaces.com/How+To+-+Firmware+Flash

Έτσι, κανένα πρόβλημα, έκανα επιτέλους απεγκατάσταση του Vodafone Live!

Motorola SLVR L7 + iTunes :music:

S/W: R4513_G_08.B7.DCR_RB

Flex: GSTL7T675NN10C

DSP S/W: 631F1F00

Boot Loader: 08.D0

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα το rsd lite 2.7 και καταφερα με τους 2.9 drivers να το δει.

 

Θα δοκιμασω να το φλασαρω με αυτα :

 

R4513_G_08.B7.DAR_RB_PDS015_LP0039_DRM0101_JPJAVA_G_08_L7_06_00_03R_SE5548AXXF510E_1FF_MOTOX.shx

 

R4513_G_08.B7.DAR_RB_Lang0031_reflash_MOTOX.shx

Link to comment
Share on other sites

Ωρε παλικάρια δεν γράφετε κιόλας τί πράγματα ακριβώς και από που τα κατεβάσατε να πάμε να τα κατεβάσουμε και εμείς. Με το flasαρισμα θα χαθούν τα πάντα μέσα από το κινητό; Και κάτι ακόμη.

Triantafillenie είδες διαφορά με το αυτά που πέρασες στην ταχύτητα; Παρατήρησες καμιά βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Ωρε παλικάρια δεν γράφετε κιόλας τί πράγματα ακριβώς και από που τα κατεβάσατε να πάμε να τα κατεβάσουμε και εμείς. Με το flasαρισμα θα χαθούν τα πάντα μέσα από το κινητό; Και κάτι ακόμη.

Triantafillenie είδες διαφορά με το αυτά που πέρασες στην ταχύτητα; Παρατήρησες καμιά βελτίωση;

 

Ρε caveneo,τι άλλο θέλεις να μάθεις?Μόνο το RSD lite θα χρειαστείς για να κάνεις τη σύνδεση και ακολούθα τις οδηγίες στο site που έγραψα παραπάνω.

 

Για το RSD Lite...google for it. Εγώ δεν μπόρεσα να το βρώ από forums καθώς είναι πρόγραμμα της Motorola και θεωρείται warez. To πήρα από ένα φίλο μου που είναι computer freak.

 

Όσο για τους P2K Drivers 2.9 που γράφει ο agstamy, δεν χρειάζεται να τους ψάξεις κάπου, καθώς το RSD Lite τους έχει.Στις οδηγίες γράφει και την τοποθεσία στο σκληρό σου που θα βρείς τους drivers μετά την εγκατάσταση του RSD Lite.Για την ακρίβεια είναι C:\Program Files\Common Files\Motorola Shared\MotPCSDrivers

Motorola SLVR L7 + iTunes :music:

S/W: R4513_G_08.B7.DCR_RB

Flex: GSTL7T675NN10C

DSP S/W: 631F1F00

Boot Loader: 08.D0

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα το rsd lite 2.7 και καταφερα με τους 2.9 drivers να το δει.

 

Θα δοκιμασω να το φλασαρω με αυτα :

 

R4513_G_08.B7.DAR_RB_PDS015_LP0039_DRM0101_JPJAVA_G_08_L7_06_00_03R_SE5548AXXF510E_1FF_MOTOX.shx

 

R4513_G_08.B7.DAR_RB_Lang0031_reflash_MOTOX.shx

 

 

Κι εγώ με αυτά το flash-αρα το κινητό μου. Το θέμα είναι,μήπως μπορούμε να βρούμε κανένα πιο καινούριο MonsterPack να βάλουμε?Δεν ξέρω κατά πόσο το συγκεκριμένω MonsterPack είναι παλιό ή καινούριο...

 

Στο thread του Motorola SLVR L7 διαβάσατε την απορία μου σχετικά με τα Monsterpacks? Ελπίζω κάποιος να μποορεί να βοηθήσει.

Motorola SLVR L7 + iTunes :music:

S/W: R4513_G_08.B7.DCR_RB

Flex: GSTL7T675NN10C

DSP S/W: 631F1F00

Boot Loader: 08.D0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ... για τους drivers : Θες τους 2.9

 

http://mirror.softcox.com/downloads/pafiledb.php?action=file&id=27

 

Το RSD LITE 2.7 ...

 

moderation mode on

 

Κανε κλικ σε αυτο ... LINK PER IL DOWNLOAD

 

Για τα software ... http://www.motox.info/showpost.php?p=28026&postcount=8

 

και κατεβασε αυτα !!!

 

R4513_G_08.B7.DAR_RB_PDS015_LP0039_DRM0101_JPJAVA_ G_08_L7_06_00_03R_SE5548AXXF510E_1FF_MOTOX.shx

 

R4513_G_08.B7.DAR_RB_Lang0031_reflash_MOTOX.shx

 

 

Οσο για το πως να περασεις τους drivers ... κανε τα παρακάτω :

 

1) Συνδεσε το τηλεφώνο με το pc

 

2) Τσεκαρε αν στο control panel στο phone & modems στο εχει βρει (εστω και σαν usb modem)

 

 

3) Ανοιξε το rsd lite ... περιμενε λιγο και αν δεν το βρει ...

 

4) Πηγαινε στο control panel στο system ... και κανε update τον driver με τους

2.9

 

5) Σε οτι και να σου πει ... δειχνεις παντα το location που έχεις τους drivers και για όσες συσκευες βρει ...

 

6) Αποσυνδεεις το τηλ ... το ξανασυνδεεις και ανοιγεις το rsd lite

 

GOOD LUCK !!!

Link to comment
Share on other sites

Triantafillenios :

 

Να δουμε για νεο version ... συμφωνώ ...

 

Δεν μπορω να σε βοηθήσω για το monsterpack .. version ...

 

Θα πρεπει να περιμένουμε από την motorola να βάλουμε νεο version

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα αν σε παρουν τηλεφωνο.Μπαινει σε flash mode και δε δεχεται κλησεις.

Ασε τη sim Μεσα.

 

Ο φιλος που εδωσε link για το rsd lite,να το σβησει γιατι ειναι παρανομο και θα μας κυνηγανε...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και δούλεψε κανονικά. Όλα είναι εντάξει και ξεφορτωθήκαμε το μενού της Vodafone. Οι drivers 2.9 έκαναν δουλειά. Τώρα πως θα γίνει να περάσω skins; Τρέχω το P2k Commander και μου λέει: "No P2K Device Found, NOT Connected". Τί κάνουμε τώρα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι ασφαλες να απεγκαταστησεις το vflive μονος σου ?ρωταω γιατι θελω να το απεγκαταστησω απο ενα v3x
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει ακομα και να καταστραφει η συσκευη?μπορει καποιος φιλος να μου πει πως γινετε και αν θα κερδισω κατι παραπανω στο v3x?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυ μικρη περιπτωση που κανεις κατι στο κινητο και δεν ανοιγει,πας στη Motorola,δινεις κανα 30αρι ευρω και στο φτιαχνουν.

Οσο για το πως γινεται,το εχουμε πολλες φορες.Κατεβασε το προγραμμα RSD Lite 2.5,πηγαινε στο MotoX,βρες το καταλληλο monsterpack/flash/flex και ..εδω ειμαστε...

 

Παντως,αν ψαξεις και σε αυτο το θεμα θα βρεις πολλες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα flash με τα αρχεία που έλεγε ο agstamy και τώρα δεν μπορώ να βάλω σαν ήχους κλήσεις τα αρχεία που έχω μέσα στη κάρτα (amr,mp3,mp4), ενώ με της Vodafone μπορούσα κανονικά να τα βάλω.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ το update όπως προείπα και δεν μπορώ να βάλω ήχους (ΜΡ3,ΜΡ4,ΑΜR) σαν ήχους κλήσεις, ξυπνητήρι :down: , κ.τ.λ. Τελικά βρήκα ότι για να το κάνω αυτό πρέπει να τα αντιγράψω τους ήχους που θέλω στο τηλέφωνο :angry:

Τι λακαμία είναι πάλι αυτό; Με το menu της Vodafone μπορούσες να κάνεις ότι θέλεις. Τόσο καιρό ψάχναμε να βγάλουμε το menu της Vodafone και τώρα που το βγάλαμε, ψάχνουμε να το βρούμε να το περάσουμε πάλι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Triantafillenios :

 

Να δουμε για νεο version ... συμφωνώ ...

 

Δεν μπορω να σε βοηθήσω για το monsterpack .. version ...

 

Θα πρεπει να περιμένουμε από την motorola να βάλουμε νεο version

 

 

Ωραία...έστω!Αστο Monsterpack.Για να κάνω update,πώς μπορώ να "διαβάσω" από το όνομα του flash file το version του?Πώς μπορώ να καταλάβω από 2 ποιά είναι η πιο καινούρια version?Πχ. αν το ένα γράφει DCR και το άλλο DAR?Ή δεν παίζει ρόλο αυτό?

Motorola SLVR L7 + iTunes :music:

S/W: R4513_G_08.B7.DCR_RB

Flex: GSTL7T675NN10C

DSP S/W: 631F1F00

Boot Loader: 08.D0

Link to comment
Share on other sites

 

R4513_G_08.B7.DAR_RB_PDS015_LP0039_DRM0101_JPJAVA_ G_08_L7_06_00_03R_SE5548AXXF510E_1FF_MOTOX.shx

 

Mε τα μαυρα ειναι η εκδοση sw (flash).

Mε τα κοκκινα ειναι το flex.

Το πιο καινουριο στα flash ξεχωριζει προς το παρον απο τα τρια τελευταια ψηφια του sw.

 

Φανταζομαι οτι το Α ειναι πιο καινουριο απο το Ε γιατι ειναι μετα απο αυτο στη hex list.

 

Mε καθε επιφυλαξη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω της Vodafone shx για να φλασάρω. Έψαξα και στο Motox.info και δεν βρήκα τίποτα.

 

 

Ρε φίλε,πιστεύεις ότι αξίζει να γυρίσεις στο Vodafone Live μόνο και μόνο για να μπορείς να βάζεις ήχους κλήσης από την κάρτα μνήμης?Εγώ πάντως,από τότε που έβγαλα το Vodafone Live έχω βρεί την υγειά μου.Έβαλα και iTunes,έκανα και κάποια seem edits και τώρα το αγαπημενο μου MotoSLVR είναι ακριβώς όπως το θέλω!Εγώ πάντως έχω καλάβει τεράστια διαφορά,προς το καλύτερο εννοείται,σε σχέση με το μενού της Vodafone.

 

Πάντως,αν τελικά αποφασίσεις να γυρίσεις σε Vodafone Live,εδώ θα το βρείς:

http://rapidshare.de/files/17531936/R4513_G_08.B7.5DR_RB_PDS013_LP0339_DRM0103_JPJAVA_G_08_L7_06_01_08R_SE5793AXXF40E2_1FF.rar.html

Motorola SLVR L7 + iTunes :music:

S/W: R4513_G_08.B7.DCR_RB

Flex: GSTL7T675NN10C

DSP S/W: 631F1F00

Boot Loader: 08.D0

Link to comment
Share on other sites

Λέω να το κρατήσω. Αλλά θέλω να με βοηθήσεις λίγο, αν μπορείς!! Με seem edit δεν μπορώ να φτιάξω αυτό το πρόβλημα;(ήχους κλήσης από κάρτα μνήμης,κ.τ.λ) Κάτι ακόμη με το iTunes τί μπορείς να κάνεις παραπάνω (τί προσφέρει). Και το πιο σημαντικό απ' όλα, skins πώς θα περάσω. Έχω βρει κάτι τέλεια skins και δεν μπορώ να τα περάσω. Το Ρ2Κ Commander δεν μου βρίσκει το κινητό (P2K Device not Found NOT Connected), ενώ έχω τους 2.9 drivers. Εσύ κατάφερες να περάσεις skins, αν ναι, πως τα κατάφερες.

 

P.S: Αν το iTunes αξίζει στείλε ένα PM και πες μου το site για να το κατεβάσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...