Jump to content

Samsung SGH-X200


mvagustagm2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον,μετα απο ενα 5αμηνο συμβιωσης με το εν λογω τηλεφωνο πιστευω οτι ηρθε η ωρα να

μιλησω λιγο για αυτη μου την αγορα!

εξ αρχης δηλωνω οτι εκανε 95 ευρω οποτε μην περιμενετε να ακουσετε τα απιστευτα περι εφαρμογων

και διαδικτυου κ.τ.λ.!!!

γενικα το τηλεφωνο για καποιον που ψαχνει κατι φθηνο αξιζει και μαλιστα με το παραπανω!

η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πολυ καλη αν εξαιρεσω καποιες γρατσουνιες στο πλαστικο περιβλημα του

οι οποιες δημιουργηθηκαν κυριως απο δικη μου αμελεια (π.χ.: με κυριοτερο παραγοντα τη τριβη του

τηλεφωνου στο καντραν του αυτοκινητου οταν στριβω).

μετα απο αρκετες πτωσεις και μαλιστα μερικες απο αυτες με δυναμη (χεχεχε, νευρα!) και μερικα σημαδια στο εξωτερικο του

το κινητο συνεχιζει να δουλευει κανονικα!και χωρις να εχει λασκαρει το πορτακι!

αυτο που μου κανει εντυπωση (θετικη...) ειναι οτι μπορει να πραγματοποιησει κλησεις εκει που αλλες συσκευες μου (6230 nokia)

δεν εχουν σημα (π.χ.:πανεπιστημιο αθηνων)!

αυτο που μου κανει εντυπωση (αρνητικη) ειναι οτι εκει που αλλα τηλεφωνα εχουν πολυ καλη ακουστικη (και παλι αναφερομαι στο

6230) αυτο δεν εχει και πολυ καλο ηχο με αποτελεσμα να ακουει διαρκως ο συνομιλητης σου το "τι?" και το "ε?"!

αλλα ακομη και αυτο ειναι ως ενα σημειο ανεκτο!

στις εισερχομενες κλησεις το ηχειο ειναι πολυ δυνατο και η ανοικτη ακροαση αρκετα καλη!

τα κουμπια εχουν καλο σχεδιασμο και ειναι πολυ ανετα στο πατημα τους.

το μενου ειναι σε γενικες γραμμες καλο με μονες εξαιρεσεις την ελλειψη τελικου "ς" στα μηνυματα οταν αυτο δεν ειναι σε τ9

αλλα και τη περιπλοκη αλλαγη απο την κανονικη γραμματοσειρα σε τ9 και στο μενου των συμβολων... αυτο καμμια φορα

γινεται εκνευριστικο!

η οθονη σε γενικες γραμμες ειναι καλη (ειπαμε 95ευρω...) και ειναι αρκετα ευκρινης και σε συνθηκες δυνατου ηλιοφωτισμου,

επισης παρουσιαζει τα εισερχομενα mms (τις φωτογραφιες δηλαδη) αρκετα καλα!και υποστηριζει αρκετες και ομορφες ταπετσαριες

(ακομη και κινουμενες) που βρισκει καποιος στο net!

ορισμενες φορες και μετα απο συνδιαλεξεις μακρας διαρκειας (να ειναι καλα το non stop)

το κινητο παρουσιαζει υπερθερμανση ακομη και οταν το σημα ειναι καμπανα!

το gprs του δε με αφησε αφωνο αλλα ορισμενες φορες με τσαντιζε γιατι δεν υποστηριζε καλα τις σελιδες και αλλες φορες δεν

ανοιγε και μερικες καθολου!

ο χωρος αποθηκευσης μηνυματων (200 μηνυματα) και τηλεφωνικου καταλογου ειναι αρκετα μεγαλος και δε νομιζω να προβληματισει

κανεναν!

η μνημη του τηλεφωνου αν (για εφαρμογες, παιχνιδια, εικονες και ηχους) και μικρη ειναι υπεραρκετη για τις δυνατοτητες του

οποτε δε προβληματιζουν τα λιγοτερα απο 2 Mb του!

η μπαταρια του ειναι πολυ καλη ακομη και αν εχει δεχτει ισχυρη κακομεταχειρηση...

απο παιχνιδια και εφαρμογες μη περιμενετε πολλα, εγω ο,τι βρηκα το πηρα απο τα επισημα wapsites της samsung

σε ελλαδα και εξωτερικο απο οπου και καποιος μπορει να βρει εφαρμογες και games γραμμενα σε java ειδικα για αυτη την οθονη

και αυτον τον επεξεργαστη!απο εκει θα βρειτε και πολλα wallpaper και screensavers.

ο,τι αλλο βρηκα απο αλλα wap sites δεν υποστηριζοταν καλα και ηταν αρκετα αργο για να ασχοληθει καποιος πολυ μαζι του.

απο μελωδιες δεν εχω ασχοληθει και πολυ για να πω την αληθεια, αλλα μια midi που εχω βαλει εγω απο wap την υποστηριζει

πολυ καλα και μαλιστα σε πληρη συνεργασια με το εξωτερικο led λειτουργιας!

γενικα παντως ειχα βρει μεγαλη ποικιλια με .mmf αρχεια τα οποια και αυτα ειχαν συνεργασια με το led.

το ημερολογιο του και το ξυπνητηρι του δε με εχουν απογοητευσει ποτε, το ιδιο και το handsfree του που δε ηταν μεσα στο

πακετο αλλα αγοραστηκε απο καταστημα "γερμανος" (με 7 ευρω).

αρνητικο ειναι για εμενα και η ελλειψη "φυσιολογικων" ηχων κλησης, αναφερομαι δηλαδη σε απλους ηχους κουδουνισμου οπως καθε

τηλεφωνο εχει!!!γιατι ετσι ρε samsung???

αρνητικο ειναι και η αδυναμια ταυτοχρονης δονησης και κουδουνισμου!!!γιατι ετσι ρε samsung???

οι irda του αν και δε κανουν πολλα πραματα (μονο μεταφορα καταλογου δηλαδη...) δε με αφησαν ποτε παραπονεμενο.

εντυπωση μου εχουν κανει οι αυξημενες δυνατοτητες ασφαλειας της συσκευης απο οπου καποιος μπορει να

κλειδωσει τα mms και τις εικονες και αλλα!

κατι που με απασχολησε ειναι η παραξενη παρουσιαση των καταχωρησεων της καρτας sim που ειχαν διαμορφωθει στο 6230 μου,

αλλα και αυτο με λιγη καλη θεληση παραβλεπεται αν καποιος κατανοησει πως εχουν πλεον διαμορφωθει στη λιστα του x200!

εντυπωση εξισου μου εχει κανει τοσο η ενταση του ηχειου οσο και η φωτεινοτητα της οθονη που ειναι σε θεση

να φωτισει αξιοπρεπως ολοκληρηρο το δωματιο μου (χρησιμο για καποιον που χανει συχνα κλειδια κ.τ.λ.!!!) :)

τελεια επισης ειναι και η πολυ προχωρημενη δυνατοτητα ems (μονο για samsung κινητα) που υποστηριζει

κινουμενες και μη εικονες, ηχους, και πολλα αλλα αστεια αντικειμενα...

γενικα λοιπον μπορω να πω οτι ειναι ενα πολυ αξιολογο entry-level τηλεφωνο για του οποιου την αγορα δε μετανοιωσα καθολου!

το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει κατι αξιοπιστο (που θα το χρησιμοποιει παντου και μαλιστα με πολυ στυλ) χωρις να

δωσει ενα σκασμο λεφτα...

σε σχεση με τους αμεσους ανταγωνιστες του (τα αντιστοιχα των nokia,siemens,s.e. και motorola {ολα

τα clamshell κινητα δηλαδη με αυτη τη τιμη}) πιστευω οτι θα επεμενα στο

samsung λογω της οθονης του και της ποιοτητας κατασκευης του, ωστοσο θα ηθελα λιγο καλυτερο μενου κατα τη συγγραφη μηνυματων

και λιγο καλυτερη ηχητικη ποιοτητα, επισης θα ηθελα να συνοδευεται απο ενα ραδιοφωνακι με ενα handsfree

και μια θυρα irda με περισσοτερες δυνατοτητες ετσι ωστε να κανει το πακετο πολυ πιο ελκυστικο!αλλα μαλλον τοτε θα

μιλαγαμε για αλλο κινητο, οποτε ας επανελθω... :}

αν λοιπον καποιος ψαχνεται για ενα οικονομικο clamshell κινητο τοτε ας υπολογισει σοβαρα το x200 και δε νομιζω να

μετανοιωσει!!!

ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο post!!!

mvagustagm2000

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτα ανοιξα το πορτακι να ψαξω για ενα τηλεφωνο και δεν πατιεται κανενα πληκτρο!!!!ουτε κλεινει ουτε τιποτα.....βγαζω μπαταρια την ξαναβαζω ,τα ιδια!!!τι γινεται????εχω τρελαθει......
so close no matter how far...
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτα ανοιξα το πορτακι να ψαξω για ενα τηλεφωνο και δεν πατιεται κανενα πληκτρο!!!!ουτε κλεινει ουτε τιποτα.....βγαζω μπαταρια την ξαναβαζω ,τα ιδια!!!τι γινεται????εχω τρελαθει......

 

μετα απο τουμπα εγινε το κακο?:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...
Το κινητό είναι πολύ καλό (αναφέρομαι στο Χ210). Σθμπληρώνει το Χ200 και μόνο με ...90 ευρώ!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πολύ καλό (αναφέρομαι στο Χ210). Σθμπληρώνει το Χ200 και μόνο με ...90 ευρώ!

 

το εχεις αγορασει?

ειχε μεσα τα ακουστικα για το ραδιοφωνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...