Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω ετσι πιστευω!δεν αξιζει!μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει τετοια εφαρμογη?και μενα με ενδιαφερει!;) :confused:

δεν υπαρχει δυστυχως :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποιος τροπος - εφαρμογη που να μπορουμε να γραψουμε στην καρτα στην καρτα μνημης οτι ακουμε στο ραδιοφονο του κινητου? :rolleyes:

 

 

 

 

Αφου ειναι ετσι δεν αξιζει να αλαξουμε την γραμματοσειρα του κινητου :)

Λοιπόν έλεγα οτι μπήκα σε κάτι σελίδες που σε στέλνουν σε γραμματοσειρές για κινητό(εδώ τις βρήκα)αλλά δεν μου βγάζουν τίποτα λενε οτι file not found! Ενω τα παιδιά λένε ''ευχαριστώ τέλεια γραμματοσειρα'' και τέτοια.

Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ , αλλά αν έχω καταλάβει καλά η παρακάτω διαδικασία θα σας βοηθήσει.

Το έχω δοκιμάσει με πολλές γραμματοσειρές των windows και δουλεύει μια χαρά .

 

*********************************************************

 

-Insert your MMC in a memorycard reader

-Go to E:\resource

-make a 'Fonts' directory within it

-Take your favourite .TTF fonts and rename EXACTLY as follows:

NOSNR60.ttf (that's the 'normal' one)

NSSB60.ttf (that's the semi-bold one)

NSTSB60.ttf (that's the bold one)

-Once you've renamed them copy them to the Fonts dir you've created before

-Put the mmc back in the phone and turn it on!

 

That's it!

 

To remove fonts:

 

-Delete 'Fonts' directory in E:\resource

 

*********************************************************

Link to comment
Share on other sites

Επ' ευκαιρίας, Porfyras, το ερμηνευτικό λεξικό έχει κάποιο μικρό bug στο γράμμα "α".

Εδω που τα λέμε @leftezi, τι είναι γραμμένο στην python και δεν έχει bugs ?, ή δεν σου βγαίνει η ψυχή να το εγκαταστήσεις ακόμη και να το τρέξεις ??.

Αφορμή που επέμενα τόσο στο λεξικό, στάθηκε απλά και μόνο η έλλειψή μιας σοβαρής αντίστοιχης πρότασης απο εταιρείες όπως π.χ.epocware

Και χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξος κανείς δεν θα ασχοληθεί με την ελλαδίτσα μας και την τόσο δύσκολη γλώσσα μας.

Any way θα δω μήπως και μπορέσω να κάνω κάτι....

Έχουμε κάνει καμμία δοκιμή με ttf γραμματοσειρά που να ταιριάζει με τις απαιτήσεις του τηλ?

Επίσης, μπορούμε να βάλουμε πάνω από 1 γραμματοσειρές στον φάκελο? Τι πρόκειται να συμβεί?

Γιατί δεν δοκιμάζεις μ'αυτές που ανέβασε ο @nikoskat πιο πάνω ???

Δυο γραμματοσειρές ε ???

Μια .ttf καλαίσθητη για το τηλ.

Και μια .gdr για τις περισπωμένες του λεξικού

Δεν είναι κακή ιδέα.;) Είμαι κι εγώ περίεργος, για το τι θα συμβεί ?!!!

Link to comment
Share on other sites

-Take your favourite .TTF fonts and rename EXACTLY as follows:

NOSNR60.ttf (that's the 'normal' one)

NSSB60.ttf (that's the semi-bold one)

NSTSB60.ttf (that's the bold one)

-Once you've renamed them copy them to the Fonts dir you've created before

 

Καλά έλεγα οτι κάπου χρειάζεται μετονομασία...Άρα αν θέλουμε σωστή δουλειά, πρέπει να διαλέξουμε 3 παραλλαγές της κατάλληλης ttf γραμματοσειράς και μετά να τις μετονομάσουμε στα 3 αυτά ονόματα ώστε προφανώς, να "ξεγελάσουμε" το κινητό. Κουραστικό φαίνεται -ειδικά στο να βρείς ttf που να "δέχεται" το κινητό- αλλά όταν βρώ χρόνο και πειραματιστώ θα σας πω εντυπώσεις...Εκτός κι αν κάποιος μας δώσει δοκιμασμένες ttf...! :happy:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους εξακολουθεί να υπάρχει το λογότυπο του φορέα πίσω από το logo του anisymbia, μήπως έχουν στις ρυθμίσεις της ώρας ενεργοποιημένη την επιλογή για αυτόματη ενημέρωση ώρας από το δίκτυο; Πάντως στο 3250 μου έτσι συμβαίνει... :ninja:
Link to comment
Share on other sites

sory an katantao kourastikos alla o card reader den diabazei tin karta 2gb me to kalodio den ginete kati?an mporeis sta ellinika sory kai pali!a kai oti programata xreiazete na ta bali kapios ola mazi!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα με την Garamond regular και την garamond bold. Τις μετονόμασα όπως έπρεπε, και το τηλ. γέμισε κουτάκια αντί για γράμματα!!!:p Προφανώς, μη αποδεκτή γραμματοσειρά??? (Υπόψην το έχω γυρισμένο σε αγγλική γλώσσα, άρα δεν παίζει θέμα ελληνικών τουλάχιστον στην αρχική οθόνη)

Δεύτερη δοκιμή με τις γραμματοσειρές του Ν91, μετονομασία κατά τα γνωστά, και bingo! To τηλ. έγινε Ν91 interface και μάλιστα μου αρέσει...:) Μια ευπρόσδεκτη αλλαγή...

Αν πειραματιστεί άλλος με ttf fonts από το pc όπως εγώ με την Garamond και έχει αποτέλεσμα, ας μας πει, η μέθοδος πάντως φαίνεται να είναι αυτή τελικά...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει με πολλές γραμματοσειρές των windows και δουλεύει μια χαρά .

 

 

Όποτε ευκαιρείς, μας βοηθάς στο ποιές γραμματοσειρές δούλεψαν, οκ? :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδω που τα λέμε @leftezi, τι είναι γραμμένο στην python και δεν έχει bugs ?, ......

Any way θα δω μήπως και μπορέσω να κάνω κάτι....

 

Με το πάσο σου.

Πάντως αν τύχει και βγάλεις καμιά καινούργια έκδοση, από οποιοδήποτε από τα λεξικά, στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα μην τυχόν και μου διαφύγει.

 

Και πάλι ευχαριστώ. Αν εξαιρέσουμε τις κλήσεις που μπορώ να κάνω με το τηλέφωνο, τα λεξικά σου είναι αμέσως μετά τα πρώτα σε χρησιμότητα για μένα. :) :)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά!!! Επειδή έχω καταμπερδευτεί... Τελικά γίνεται να άλλάξεις γραμματοσειρά στο κινητό ή τόσο καιρό μιλάτε για το Python?

Έχω το Ν73 ME!!!

Και συγνώμη κιόλας!!:O

Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους εξακολουθεί να υπάρχει το λογότυπο του φορέα πίσω από το logo του anisymbia, μήπως έχουν στις ρυθμίσεις της ώρας ενεργοποιημένη την επιλογή για αυτόματη ενημέρωση ώρας από το δίκτυο; Πάντως στο 3250 μου έτσι συμβαίνει... :ninja:

Eχεις δικιο και στο Ν73 σημβενη αυτο το δοκιμασα :)

Yπαρχει κανεις τροπος να δουλευει το anisymbia και να μην ειναι ανηκτο στην αναμονη????????? :)

 

Λοιπόν, δοκίμασα με την Garamond regular και την garamond bold. Τις μετονόμασα όπως έπρεπε, και το τηλ. γέμισε κουτάκια αντί για γράμματα!!!:p Προφανώς, μη αποδεκτή γραμματοσειρά??? (Υπόψην το έχω γυρισμένο σε αγγλική γλώσσα, άρα δεν παίζει θέμα ελληνικών τουλάχιστον στην αρχική οθόνη)

Δεύτερη δοκιμή με τις γραμματοσειρές του Ν91, μετονομασία κατά τα γνωστά, και bingo! To τηλ. έγινε Ν91 interface και μάλιστα μου αρέσει...:) Μια ευπρόσδεκτη αλλαγή...

Αν πειραματιστεί άλλος με ttf fonts από το pc όπως εγώ με την Garamond και έχει αποτέλεσμα, ας μας πει, η μέθοδος πάντως φαίνεται να είναι αυτή τελικά...

 

Με αυτες της γραμμτοσειρες δοκιμασες?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1807915#post1807915 :O

Ρε παιδιά!!! Επειδή έχω καταμπερδευτεί... Τελικά γίνεται να άλλάξεις γραμματοσειρά στο κινητό ή τόσο καιρό μιλάτε για το Python?

Έχω το Ν73 ME!!!

Και συγνώμη κιόλας!!:O

 

Και εγώ το ίδιο με την zouz0una έχω.

 

Και στο Python γινετε να αλαξεις γραμματοσειρα και στο κινητο :)

Το θεμα ειναι αν υποστηριζουν Ελληνικα το βραδυ θα δοκιμασω αυτες που εδωσε ο @nikoskat :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Me ti boithia tou PC Suite i enos file explorer metaferoume to

pydict.py mesa sto C:/python

 

Αυτό το βρηκα στις οδηγίες που έδωσε ο Porfuras(αρκετά παλιά)για το Python αλλά δυστυχως δεν γίνεται να δημιούργήσω φακελο στο c ας εξηγήσει αν μπορεί λίγο τι εννοεί...Το ξέρω οτι είναι παλιό το θέμα αλλα πρόσφατα το ανακάλυψα..

Ευχαριστώ!

Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Το python το εκανες εγκατασταση? αν το εκανες ο φακελος C:/python υπαρχει :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το python το εκανες εγκατασταση? αν το εκανες ο φακελος C:/python υπαρχει :)

πως γίνεται αυτό?

Σε μένα δεν υπάρχει.

Απο το Pc Suite το έψαξα και με όλους τους κρυφούς φακέλους ενεργούς.

Τι άλλο μπορεί να φταιει?

Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα νομιζω πως ειχε διμιουργηθει απο μονος του με την εγκατασταση του python :O

Ψαξε με τον X-plore αν υπαρχει αυτος ο φακελος αν δεν τον εχεις κατεβασε τον απο εδω :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1806843#post1806843

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα νομιζω πως ειχε διμιουργηθει απο μονος του με την εγκατασταση του python :O

Ψαξε με τον X-plore αν υπαρχει αυτος ο φακελος αν δεν τον εχεις κατεβασε τον απο εδω :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1806843#post1806843

μα απ τον explorer μπορείς να ψάξεις μόνο μέσω του κινητού πως θα μεταφέρω το φάκελο απο τον υπολογιστή?

Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

1)Tον X-plore που σου ειπα πιο επανο τον εχεις κανει εγκατασταση?

2)ποιο ειναι το προβλημα σου θα μου το εξηγισεις? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

1)Tον X-plore που σου ειπα πιο επανο τον εχεις κανει εγκατασταση?

2)ποιο ειναι το προβλημα σου θα μου το εξηγισεις? :)

Λοιπόν τον explorer τον έχω όλα καλά με αυτόν.Μέσω του αυτού βλέπω το Phython που είναι στην μνήμη του κινητού.

Το πρόβλημα είναι οτι το αρχείο που έχω να μεταφέρω βρίσκεται στον υπολογιστή και με κάποιο τρόπο πρέπει να το μεταφέρω στο κινητό.

Όταν όμως συνδέω το καλώδιο και ανοίγω το Pc Suite στη διαχείρηση αρχείων δε μου εμφανίζει για κάποιο λόγο το Python.

Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά μετέφερέ το αρχικά στον φάκελο Others και μετα με τον X-plore αντιγραφή και επικόλληση στον φάκελο Python.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα κατάφερα!!

Χίλια ευχαριστώ παιδιά!!

Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati diladi pername tis grammatosires apo to pc sto kinito se enan fakelo p.x others kai meta me to x-plore ta anigoume me to python? ama theloume na ta kanoume opos itan stin arxi ti kanoume?

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati diladi pername tis grammatosires apo to pc sto kinito se enan fakelo p.x others kai meta me to x-plore ta anigoume me to python? ama theloume na ta kanoume opos itan stin arxi ti kanoume?

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...