Jump to content

Samsung SGH-Z510 (TIM)


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

421 ευρω απο την τριτη που μας ερχεται.

Και η πλάκα είναι billakosss οτι μου είχαν πεί στην ΤΙΜ όταν το πήρα ότι η τιμή θα παραμείνει ίδια... Όσοι "πιστοί" σπεύσατε, είναι καταπληκτικό κινητό και το έχω χαρεί πάρα πολύ ως τωρα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη αυτή η αύξηση απο πλευράς Tim.

Κρίμα, απογοητεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Και η πλάκα είναι billakosss οτι μου είχαν πεί στην ΤΙΜ όταν το πήρα ότι η τιμή θα παραμείνει ίδια... Όσοι "πιστοί" σπεύσατε, είναι καταπληκτικό κινητό και το έχω χαρεί πάρα πολύ ως τωρα

κοιταξε η τιμη του ειναι πολυ χαμηλη οπως και να το κανεις.και'γω εμεινα οταν εμαθα την τιμη!

αλλα λογικα το κινητο αυτο ηταν προσφορα και μονο απο την ΤΙΜ,οποτε επειδη τελειωνουν οι γιορτες τελειωσε και η προσφορα.

αλλα να ξερεις πως η τιμ παρελαβε πολλα τετοια κινητα,δεν ηταν 1-2 και οποιος προλαβει. οπως με το Ν70.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε η τιμη του ειναι πολυ χαμηλη οπως και να το κανεις.και'γω εμεινα οταν εμαθα την τιμη!

αλλα λογικα το κινητο αυτο ηταν προσφορα και μονο απο την ΤΙΜ,οποτε επειδη τελειωνουν οι γιορτες τελειωσε και η προσφορα.

αλλα να ξερεις πως η τιμ παρελαβε πολλα τετοια κινητα,δεν ηταν 1-2 και οποιος προλαβει. οπως με το Ν70.

 

 

εχω την εντυπωση πως η ΤΙΜ κανει ενα απο τα μεγαλύτερα της λαθη

Αν κρατουσε αυτη τη τιμη θα μοσχοπουλουσε

 

τωρα... δε νομιζω οτι θα ειναι πολλοι αυτοι που θα το προτιμησουν οταν σε αντιστοιχη τιμή υπερέχει ο ανταγωνισμός.... :O

 

κρίμα πραγματικά...

:X
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω το Z510. Αν και δεν ψαχνομαι πολυ με τα κινητα το πηρα πιο πολυ για το design του που πραγματικα ειναι πολυ καλο. Και απο (επιφανειακες) συγκρισεις που εκανα και με αλλα κινητα δεν παει πισω ουτε στα χαρακτηριστκα του. Μονο 2-3 ερωτησεις για οποιον το ψαξε:

 

1. Η μπαταρια δεν κραταει πολυ και αν χρησιμοποιεις αρκετα mp3s, videos, συνδεση με pc κλπ, καθε 1-2 μερες θελει φορτιση! Μηπως υπαρχει τροπος να απενεργοποιησεις το φωτισμο των πληκτρων για εξοικονομηση περισσοτερης ενεργεια? Μονο οταν λειτουργει η καμερα απενεργοποιειται αυτοματα.

 

2. Με το Samsung PC studio αναφερεται οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις σαν μοντεμ το κινητο για συνδεση στο ιντερνετ απο το pc. Εκανα ολα τα βηματα οπως πρεπει αλλα εβγαζε αγνωστο σφαλμα συνεχεια(619 νομιζω). Δεν υποστηριζεται απο τις εταιρειες εδω μηπως ή χρειαζονται ειδικες ρυθμισεις στο κινητο? Και(για να μαθαινω και λιγο) η συνδεση πως γινεται απο το κινητο? Με GPRS ή χρειαζεται ενεργοποιηση του 3G?

 

3. Εχω sim vodafone μεσα, εβαλα τις ρυθμισεις για GPRS και ΜΜS αλλά προς το παρον δεν λειτουργουν οι υπηρεσιες. Μάλλον θα χρειαστει να περιμενω ή λειτουργει μονο για το ΤΙΜ plus??

 

4.Και κατι τελευταιο. H sim οταν γεμιζει με μηνυματα(35 χωραει) βγαινει ενας φακελος στην κυρια οθονη να αναβοσβηνει. Επειδη ειναι ενοχλητικο υπαρχει τροπος να βγει?Ειναι θεμα sim ή τηλεφωνου? Τα επομενα μηνυματα φυσικα αποθηκευονται στο κινητο αλλα αν δεν σβησω ενα απο αυτα της sim συνεχιζει να πρηζει ο φακελος. :) Γινεται να παρω αλλη sim με τον ιδιο αριθμο απο τη vodafone χωρις πολλες διαδικασιες? (δεν εχω ουτε puk ουτε κωδικο χρηστη)

 

Και μενα μου ειπαν στη ΤΙΜ οτι απο αυριο θα ειναι ακριβοτερο το κινητο.Ιδωμεν..

Kai to kinito thelei ton Giovanni tou
Link to comment
Share on other sites

1. Για το πρώτο (για τη μπαταρία) μπορώ να σου πω κάτι που έχω διαβάσει ως συμβουλή. Αν δεν χρησιμοποιείς το 3G (βινεοκλήσεις κτλ.), μπορείς να εξοικονομήσεις ενέργεια απενεργοποιώντας το. Πηγαίνεις : Ρυθμίσεις > Δίκτυο > Λειτουργία δικτύου > Και επιλέγεις GSM900/1800 (απενεργοποιείς το "Αυτόματη" που είναι εξ ορισμού. Από ότι λένε και οι ίδιες εταιρίες που έχουν συσκευές 3G, χωρίς αυτό η μπαταρία κρατάει περισσότερο (20 ως 30%). μάλιστα στα χαρακτηριστικά περί αυτονομίας που δίνουν, πολλές φορές αναφέρουν άλλους χρόνους αυτονομίας για χρήση 3G και άλλους για GSM (μεγαλύτερους). Δεν είδα κάποια ρύθμιση για το πληκτρολόγιο αν και δε θα γλίτωνες και πολλά γιατί η οθόνη είναι που τραβάει το πιο πολύ ρεύμα

Όντως η μπαταρία δεν ανήκει στα υπέρ του z510.

 

4. Δεν έχω ασχοληθεί αλλά πρέπει να γίνεται και νομίζω το GSM δίκτυο αρκεί γι' αυτό γιατί γινόταν και στην προ 3G εποχή.

 

3. Για τα MMS, από παλιότερα που θυμάμαι (στην ΤΙΜ), έπρεπε να περιμένεις μια εργάσιμη μέρα για την ενεργοποίηση. Δηλ. με το Πάσχα ανάμεσα μπορεί να πάει και Τρίτη. Το τηλέφωνο είναι τελείως ξεκλείδωτο οπότε πιστεύω θα είναι θέμα ρυθμίσεων (ή αναμονής).

 

4. Για τα μηνύματα δεν είδα καμιά τέτοια ρύθμιση. Για τον αριθμό, μου έτυχε πριν 2 μήνες να μου μπλοκάρει κάρτα SIM (με ένα 6100, άνοιξε μόνο του στη τσέπη και πατούσε αβέρτα "OK"). Κι εγώ είχα χάσει τα PUK. Στην ΤΙΜ μου άλλαξαν την κάρτα χωρίς καθυστέρηση διατηρώντας τον ίδιο αριθμό (και δεν είναι σύνδεση αλλά καρτοκινητό). Η νέα κάρτα λειτούργησε επιτόπου χωρίς καμία αναμονή. Αν θυμάμαι καλά, κάπου 20 Ευρώ πλήρωσα.

Από ότι μου είπαν μπορούσαν να βρουν το PUK από τη βάση δεδομένων τους και να την ξεκλειδώσουν αλλά η SIM ήταν πάαααρα πολύ παλιά και δεν ήταν καταχωρημένη απότε αφού δεν ξεκλείδωνε, μου την άλλαξαν.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

http://www.mobilmania.cz/Files/Obrazky/art19/Samsung5x/12.jpg http://www.mobilmania.cz/Files/Obrazky/art19/Samsung5x/13.jpg

http://www.mobilmania.cz/Files/Obrazky/art19/Samsung5x/14.jpg http://www.mobilmania.cz/Files/Obrazky/art19/Samsung5x/15.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SGH-Z510/1.0 NetFront/3.2 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

Παιδια επειδη είναι ΤΙΜ μήπως είναι αδύνατο να βάλουμε μεσα games και εφαρμογές? Προσπαθώ αλλά τιποτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενα ελαττωμα που παρατηρησα ειναι οτι τα εισερχομενα μηνυματα που αποθηκευονται στο κινητο (οταν γεμισει η μνημη της SIM) αναφερουν ως ωρα αποστολης την ωρα που τα λαμβανεις στο κινητο κι οχι την πραγματικη ωρα. Παραδειγμα αν σβησεις το βραδυ το κινητο και το ανοιξεις 10 το πρωι και εν τω μεταξυ καποιος σου στειλε μηνυμα το βραδυ οσο ηταν κλειστο, οταν το λαβεις θα εμφανιζεται ως ωρα αποστολης 10 το πρωι κι οχι η πραγματικη. Ψιλομαλ*κια αυτο.Φυσικα αυτα που αποθηκευονται στη SIM αναφερουν κανονικη ωρα.
Kai to kinito thelei ton Giovanni tou
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια περιπτωση να το δουμε κι εκτος tim?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενα ελαττωμα που παρατηρησα ειναι οτι τα εισερχομενα μηνυματα που αποθηκευονται στο κινητο (οταν γεμισει η μνημη της SIM) αναφερουν ως ωρα αποστολης την ωρα που τα λαμβανεις στο κινητο κι οχι την πραγματικη ωρα. Παραδειγμα αν σβησεις το βραδυ το κινητο και το ανοιξεις 10 το πρωι και εν τω μεταξυ καποιος σου στειλε μηνυμα το βραδυ οσο ηταν κλειστο, οταν το λαβεις θα εμφανιζεται ως ωρα αποστολης 10 το πρωι κι οχι η πραγματικη. Ψιλομαλ*κια αυτο.Φυσικα αυτα που αποθηκευονται στη SIM αναφερουν κανονικη ωρα.

 

Αυτο μου θυμίζει εποχες SE Ζ1010... :D

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Picsel Viewer διαβάζει ελληνικά αλλά:

Πρέπει να έχουν αποθηκευτεί σε unicode.

 

Αν θέλετε να έχετε αρχεία κειμένου (*.txt) με ελληνικά τότε θα πρέπει να κάνετε το εξής:

Ανοίξτε το σημειωματάριο των Windows γράψτε το ελληνικό κείμενό σας και μετά πηγαίνετε στο μενού "Αρχείο" > "Αποθήκευση ως", > εκεί επιλέξτε κάτω - κάτω στο παράθυρο την επιλογή "Unicode" (εξ ορισμού είναι προεπιλεγμένο το "ANSI"). Σώστε το αρχείο σας και μεταφέρετέ το στο τηλέφωνο στο φάκελο Other Files > Document.

Όταν ανοίξετε το το αρχείο (απο το τηλέφωνο) ανοίγει με την εφαρμογή Picsel Viewer. Για να το διαβάσετε κάντε ζουμ με τα πλαϊνά κουμπιά της έντασης.

 

Cool. :O Εντάξει δεν είναι και το σούπερ διάβασμα με το zoom και το πέρα - δώθε και πάνω - κάτω αλλά χωράει ένα κάρο πράγματα και είναι ό,τι πρέπει για σημειώσεις ή μεγάλα κείμενα που δεν ανατρέχουμε συχνά αλλά θέλουμε να τα έχουμε για ώρα ανάγκης.

 

Ένας λόγος που πήρα το τηλέφωνο ήταν και ο Picsel Viewer και μου την έδωσε που δεν διάβαζε ελληνικά. Να όμως που τελικά γίνεται. :) :)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που ενδιαφέρομαι για videos και φωτογραφίες με καλή ευκρίνεια να το πάρω ή όχι? Δυστυχώς δεν έχω κανένα γνωστό που να το έχει πάρει για να το δω. Επειδή δεν το πολυβιάζομαι γενικώς να πάρω κινητό, μήπως να περιμένω μπας κ έρθει κάτι καλύτερο?
Link to comment
Share on other sites

Για video και φωτογραφίες θα σύστηνα το Nokia 6280.

Αυτή τη στιγμή βγάζει βίντεο με τη μεγαλύτερη ανάλυση στην αγορά (640Χ480) και η φωτό είναι 2 megapixel. Μόνο που δεν έχει macro mode στη φωτό για πολύ κοντινές λήψεις. Στο βίντεο δεν παίζεται (ακόμα και τη νύχτα).

 

Το βίντεο του Ζ510 είναι 176Χ144 και όπως όλα τα βίντεο αυτής της ανάλυσης είναι απογοητευτικό. Οι φωτό του όμως είναι καλές (1,3 MP) αλλά μόνο την ημέρα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

To πήρα και εγώ πριν από μια βδομάδα. Άσχετος με samsung και άσχετος με αναδιπλούμενα, αρχίζω και εγώ τις παρατηρήσεις μου και τις απορίες και διευκρινίζω ότι το διάλεξα με απόλυτα αισθητικά κριτήρια.

 

  • Είναι συνηθισμένο αυτό να μη μπορείς να γράψεις με μικρά γράμματα στο ευρετήριο. Είχα συνηθίσει να τα έχω με μικρά στο Nokia και αναγκάστηκα να τα φτιάξω από το PC και στο samsung που τα διαβάζει όλα μια χαρά, αλλά δε μπορεί να γράψει με μικρά μόνο του.
  • Επιβεβαιώνω ότι δεν έχω βρει τρόπο για ολοκληρωτικό backup.
  • Επιβεβαιώνω το σπαστικό εικονίδιο ότι έχει γεμίσει η μνήμη των SMS της SIM παρόλο που το τηλέφωνο έχει ακόμα χώρο για SMS, όπως επίσης και το bug της ώρας λήψης του sms αντί για την ώρα αποστολής.
  • Αν απατήσεις με το ενεργό καπάκι μια κλήση και την κλείσεις αμέσως, μετά τη βγάζει στην οθόνη σαν αναπάντητη...
  • Αν έχεις SMS ή αναπάντητη που δεν έχεις δει, η εξωτερική οθόνη η το μπλε λαμπάκι δε σε ειδοποιούν με κάποιον τρόπο παρά μόνο αν πατήσεις το κουμπάκι της έντασης.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια...και εγω χθες το πηρα...

βαζω μια καρτα της ΤΙΜ 64Κ και μολις κανω μια κληση μου λεει "εισαγετε καρτα σιμ" ενω κανονικα εμφανιζει σημα και 3G.

τωρα εβαλα μια αλλη σιμ 128Κ και την διαβαζει κανονικα!

καμια γνωμη?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...και εγω χθες το πηρα...

βαζω μια καρτα της ΤΙΜ 64Κ και μολις κανω μια κληση μου λεει "εισαγετε καρτα σιμ" ενω κανονικα εμφανιζει σημα και 3G.

τωρα εβαλα μια αλλη σιμ 128Κ και την διαβαζει κανονικα!

καμια γνωμη?

 

 

ρωτα τους συναδελφους στο μαγαζι

:p :)

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...