Jump to content

Κλείνει ο υπολογιστής μόνος του! :(


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα! :)

 

Προχτες,καθως επαιζα PES5,εκλεισε ο υπολογιστης και δεν ξανανοιγε.Ουτε με restart,ουτε με τιποτα.Αναγκαστηκα να βγαλω το καλωδιο απο το κουτι και να το ξαναβαλω.

Υστερα,επαιζα sims2 και ξανασυνεβη το ιδιο!Απο τοτε,εχει συμβει αλλες δυο τρεις φορες σε ανυποπτο χρονο!Κλεινει και δεν ανοιγει παρα μονο αν βγαλω και ξαναβαλω το καλωδιο που δινει ρευμα στο κουτι!

 

Εκανα scan με το antivirus που εχω (ειχα καιρο το kasperksy αλλα εληξε και εβαλα το OTENET Security Kit που ειχε το ONDSL Kit αλλα δε βρηκε τιποτα!

 

Μηπως ξερετε τι προβλημα υπαρχει; :(

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που αναφερεις φανταζομαι οτι ειναι ή το τροφοδοτικο ή θελει αλλαγμα το ανεμιστηρακι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που αναφερεις φανταζομαι οτι ειναι ή το τροφοδοτικο ή θελει αλλαγμα το ανεμιστηρακι.

Ειναι επειγον;

Δηλαδη αν δεν το αλλαξω συντομα τροφοδοτικο ή ανεμιστηράκι (οποιο προκαλει το προβλημα) υπαρχει περιπτωση να παθω ζημια;;

 

 

Kαι πως μπορω να εξακριβωσω τι απο τα δυο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα στυλο απο πισω να δεις αν δουλευει το ανεμιστηρακι.Αν οχι τοτε καλυτερα να το αλλαξεις αμεσα γιατι σου ανεβαζει θερμοκρασια και για αυτο κλεινει το pc σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

To ανεμιστηρακι δουλευει.Μολις το ελεγξα!

Οποτε,παω για τροφοδοτικο ε;Μπορω με καποιο τροπο να ελεγξω αν αντιμετωπιζει προβλημα αυτο (για να ειμαι σιγουρος) ;

Link to comment
Share on other sites

κανε και εναν ελεγχο στον ανεμιστηρα της CPU
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Pare apo kapoion gnosto sou an exei kapioo trofodotiko diathesimo megalytero apo ayto pou exeis valto pano kai kane oti ekanes kai prin kai an den klisei sigoura einai trofodotiko. To opoio kai gia mena einai to pio pithano. Etsi ekana ego ton elegxo otan eixa to provlima. An yparxei kanas allos tropos de ksero.

Telos opos kai na kleinei to pc yparxei provlima gi auto koita na to allakseis.

Link to comment
Share on other sites

Kαθαρισα το ανεμιστηρακι της CPU απο την ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΚΟΝΗ που ειχε καθως και το αλλο ανεμιστηρακι,και θεωρησα οτι το προβλημα λυθηκε!

Αλλα δυστυχως,πριν λιγο ξαναεκλεισε ο υπολογιστης!

 

Eχω P4 3,2 GHz 1 GB RAM.

Link to comment
Share on other sites

Kαθαρισα το ανεμιστηρακι της CPU απο την ΤΡΟΜΕΡΗ ΣΚΟΝΗ που ειχε καθως και το αλλο ανεμιστηρακι,και θεωρησα οτι το προβλημα λυθηκε!

Αλλα δυστυχως,πριν λιγο ξαναεκλεισε ο υπολογιστης!

 

Eχω P4 3,2 GHz 1 GB RAM.

 

Πόσα Watt είναι το τροφοδοτικό;

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Παιδες και εγω εχω το ιδιο ακριβως προβλημα με τον bomber!

Παιζω dota (warcraft, battle.net) και μου κλεινει το PC μονο του! Ουτε ενα error! Για να ξανα ανοιξει πρεπει να τον βγαλω απο το ρευμα! Ελεγξα τα ανεμιστιρακια ολα δουλευουν!

Εχω ενα Athlon XP 2,7GHz 1GRAM και 550watt τροφοδοτικο

Αυτο συμβαινει μονο οταν παιζω στο ιντερνετ το παιχνιδι, τον εχω αφησει ολο το βραδυ ανοιχτο να κατεβαζει και δεν επα8ε τπτ! Το προβλημα το εχω καιρο, τωρα τελευταια εγινε πιο συχνο!

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% φταίει το τροφοδοτίκο. Ίσως να φταίει και η κάρτα γραφικών βέβαια, μπορεί το ανεμιστηράκι να έχει πιάσει σκόνη.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% φταίει το τροφοδοτίκο. Ίσως να φταίει και η κάρτα γραφικών βέβαια, μπορεί το ανεμιστηράκι να έχει πιάσει σκόνη.

 

Το γεγονος οτι κλεινει το PC μονο οταν παιζω το παιχνιδι (με αλλο παιχνιδι δε το εχω δοκιμασει) μου κανει πιο πολυ στη καρτα γραφικων, ειτε στη τροφοδοσια της ειτε στο ανεμιστηρακι της! Εχω μια Nvidia 6600 256mb υλοποιηση MSI.

Εσυ Bomber τι καρτα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

WOW STOP! Ελεος! Τα βασικα δεν τα τσεκαρες?

 

Βαλε καποιο προγραμμα τυπου cpufan η δες απο το bios θερμοκρασιες και ρευματα! Ακομα, πιασε την ψυκτρα οταν σου σβηνει και του cpu και της vga και του chipset και δες αμα ειναι απλα ζεστες η ζεματανε! Κουνα λιγο την ψυκτρα της cpu μπας και δεν εχει κατσει καλα. Αμα εχεις και πολυμετρο ακομα καλυτερα! Βαλε το στην 5αρα και στην 12αρα του psu και δες ποσα volt s βγαζουν... Πρεπει οταν παιζεις καποιο παιχνιδι να ειναι πανω απο 12.00

Link to comment
Share on other sites

WOW STOP! Ελεος! Τα βασικα δεν τα τσεκαρες?

 

Βαλε καποιο προγραμμα τυπου cpufan η δες απο το bios θερμοκρασιες και ρευματα! Ακομα, πιασε την ψυκτρα οταν σου σβηνει και του cpu και της vga και του chipset και δες αμα ειναι απλα ζεστες η ζεματανε! Κουνα λιγο την ψυκτρα της cpu μπας και δεν εχει κατσει καλα. Αμα εχεις και πολυμετρο ακομα καλυτερα! Βαλε το στην 5αρα και στην 12αρα του psu και δες ποσα volt s βγαζουν... Πρεπει οταν παιζεις καποιο παιχνιδι να ειναι πανω απο 12.00

 

Αυτα με της θερμοκρασιες τα καταλαβαινω με τα ρευματα ομως δε σκαμπαζω μια!

Ειχα βαλει (πριν το φορματ ;) ) το motherboard monitor και μου εβγαζε cpu 82C Ελεος! υπο κανονικες συνθηκες τωρα! Αυτα με τις θερμοκρασιες δε τα θεωρω αξιοπιστα ουτε στα bios.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ 82 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ?!?!?!?!? Δεν ειναι τιποτα δυσκολο να δεις αμα οντως εχει τοσο! Μπορει και να ειναι απλα λαθος του bios αλλα δυσκολο! Ξαναβαλε το monitor αλλα και το cpufan και κανα 2-3 προγραμματα. Αμα λενε πανω κατω ιδιες θερμοκρασιες κλεισε το πισι, ανοιξε το case και δες σε τι κατασταση ειναι η ψυκτρα κουνα την οπως ειπα μηπως δεν εχει κατσει καλα. Μονος σου το συναρμολογησες η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Kαρτα γραφικων εχω fx5600xt 256 ΜΒ!Αλλα οπως ειπα κλεινει και οταν απλα σερφαρω στο Διαδυκτιο.

 

Kανενα error δεν μου εχει βγαλει,τσεκαρα τις θερμοκρασιες με το προγραμμα EVEREST,ειναι ok!

Tα ανεμιστηρακια δουλευουν κανονικα!

 

Οποτε,τροφοδοτικο κατα 90 % ??

 

Όλο το σύστημα μου

Link to comment
Share on other sites

Moλις ειδα οτι το τροφοδοτικο μου ειναι 350 w! :( Λιγα ε;; :D

 

Οποτε,παω για νεο τροφοδοτικο;Aν ναι,

Ποσα W πρεπει να ειναι;

 

Αυτό

ειναι καλο;

Aυτό;

 

 

Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος :O ,τα τροφοδοτικα εχουν διαφορετικα μεγεθη;Δηλαδη,υπαρχει περιπτωση να μη χωραει στο δικο μου κουτι;

Link to comment
Share on other sites

Moλις ειδα οτι το τροφοδοτικο μου ειναι 350 w! :( Λιγα ε;; :D

 

Οποτε,παω για νεο τροφοδοτικο;Aν ναι,

Ποσα W πρεπει να ειναι;

 

Αυτό

ειναι καλο;

Aυτό;

 

 

Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος :O ,τα τροφοδοτικα εχουν διαφορετικα μεγεθη;Δηλαδη,υπαρχει περιπτωση να μη χωραει στο δικο μου κουτι;

 

 

Mhpws alla3es tpt teleutaia sto systhma sou??

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το ότι ένα τροφοδοτικό δίνει 350W δεν σημαίνει ότι δεν έιναι καλό. Αν είναι ποιοτικό και δίνει τα Amper που υπόσχεται σε κάθε γραμμή σταθερά και χωρίς διάφορες αυξομειώσεις, είναι μια χαρά. Υπάρχουν διάφορα noname τροφοδοτικά που υπόσχονται πχ. 500W και στην πράξη είναι χειρότερα από τροφοδοτικά λιγότερων Watt από γνωστές μάρκες.

 

Βασικά, πριν πάρεις τροφοδοτικό, ζήτα από κάποιο φίλο σου να δοκιμάσεις το δικό του τροφοδοτικό (αρκεί να δουλεύει σωστά κι εκείνο). Βάλτε τα κουτιά δίπλα-δίπλα και αλλάξτε τα καλώδια. Αν όλα δουλεύουν σωστά, σημαίνει ότι είναι θέμα τροφοδοτικού. Αν όμως κολλάει πάλι, δεν φταίει το τροφοδοτικό. Κρίμα είναι να δώσεις 100 ευρώ χωρίς λόγο.

 

Αν θέλεις να αλλάξεις τροφοδοτικό χωρίς δοκιμή, το Hiper είναι πολύ καλό, αλλά ψιλοακριβό. Δες επίσης και τα Tagan EasyCon 480 ή 530W καθώς και τη σειρά Liberty της Enermax (πχ. το 500W).

 

Όλα τα κουτιά είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές ΑΤΧ, οπότε ταιριάζουν μια χαρά, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το ότι ένα τροφοδοτικό δίνει 350W δεν σημαίνει ότι δεν έιναι καλό. Αν είναι ποιοτικό και δίνει τα Amper που υπόσχεται σε κάθε γραμμή σταθερά και χωρίς διάφορες αυξομειώσεις, είναι μια χαρά. Υπάρχουν διάφορα noname τροφοδοτικά που υπόσχονται πχ. 500W και στην πράξη είναι χειρότερα από τροφοδοτικά λιγότερων Watt από γνωστές μάρκες.

 

Βασικά, πριν πάρεις τροφοδοτικό, ζήτα από κάποιο φίλο σου να δοκιμάσεις το δικό του τροφοδοτικό (αρκεί να δουλεύει σωστά κι εκείνο). Βάλτε τα κουτιά δίπλα-δίπλα και αλλάξτε τα καλώδια. Αν όλα δουλεύουν σωστά, σημαίνει ότι είναι θέμα τροφοδοτικού. Αν όμως κολλάει πάλι, δεν φταίει το τροφοδοτικό. Κρίμα είναι να δώσεις 100 ευρώ χωρίς λόγο.

 

Αν θέλεις να αλλάξεις τροφοδοτικό χωρίς δοκιμή, το Hiper είναι πολύ καλό, αλλά ψιλοακριβό. Δες επίσης και τα Tagan EasyCon 480 ή 530W καθώς και τη σειρά Liberty της Enermax (πχ. το 500W).

 

Όλα τα κουτιά είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές ΑΤΧ, οπότε ταιριάζουν μια χαρά, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! :) Με βοηθατε πολυ!:)

 

Θα προσπαθησω να βρω ενα τροφοδοτικο φιλου να δοκιμασω!Tο νυν τροφοδοτικο ειναι το LASE LC-B350ATX.Το εβαλα στο google και εβγαλε 2 αποτελεσματα...Οποτε φανταζομαι οτι ειναι της πλακας...

 

Κατα τ αλλα,δεν εχω αλλαξει τιποτα στο μηχανημα μου εδω και 5 περιπου μηνες!Πριν 5 μηνες πηρα μια μνημη 512 ακομα (ειχα αλλη μια 512) για να φτασω 1 γιγα μνημη!Γι αυτο μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι παρουσιασε προβλημα τωρα!

 

Υ.Γ: Ενα σχετικα ποιοτικο ανεμιστηρακι cpu ποσο κανει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα το πρωι εβγαλα το fan της cpu και το καθαρησα! Μιλαμε για πολυ μπηχλα!!! Δε μου εχει ξανα κλεισει απο το πρωι παντως! εκανα διαφορα tests,

πριν τα bios μου εδειχναν 60-70C και ενα προγραμματακι 82C τωρα τα bios 45C

ΣΤΑΘΕΡΑ!!! Πιστευω πως το προβλημα λυθηκε!

Thx για το ενδιαφερον guzz :cry:

Link to comment
Share on other sites

Kαποιος μου ειπε οτι μπορει να ''χτυπησαν'' τα windows!

Kαποιος αλλος για μητρικη...

Τελικα,αλλαξα τροφοδοτικο αλλα το προβλημα παραμενει....

Link to comment
Share on other sites

Kαποιος μου ειπε οτι μπορει να ''χτυπησαν'' τα windows!

Kαποιος αλλος για μητρικη...

Τελικα,αλλαξα τροφοδοτικο αλλα το προβλημα παραμενει....

 

Αν το μηχάνημα δουλεύει και ξαφνικά σβήνει και δεν ανάβει παρά μόνο αφού βγάλεις το καλώδιο, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στο hardware. Αν είχαν πρόβλημα τα windows ο Η/Υ θα άναβε, θα έβλεπες bios και θα κράσαρε πιο μετά.

 

Εμένα όλα αυτά που αναφέρεις μου δίνουν να καταλάβω ότι μάλλον κάπου γίνεται βραχυκύκλωμα. Αφού δεν είναι το τροφοδοτικό, ξεκίνα να βγάζεις κάρτες και άσε μόνο τη κάρτα γραφικών. Βγάλε και όλα τα οπτικά drives και άσε μόνο τον σκληρό. Δοκίμασε να δουλέψεις έτσι. Αν κρεμάσει και πάλι, η τελευταία λύση είναι να βγάλεις τη μητρική απ' το κουτί μαζί με τον σκληρό και να το δουλέψεις σε κάποιο τραπέζι γιατί μπορεί να μη γειώνεται σωστά και να τα παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...