Jump to content

Στήσιμο Ασύρματου Δικτύου με 50 PCs


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σπέρες...

Θέλω/ουμε να στήσουμε ένα ασύρματο δίκτυο με 50 pcs. Έτσι όπως το έχω σκεφθεί, θα έχουμε ένα WiFi Access Point/Router το οποίο θα παίρνει την aDSL και θα την μοιράζει στους υπόλοιπους υπολογιστές μέσω WiFi PCI Cards.

Η εμβέλεια που θέλουμε να πετύχουμε είναι 50m.

Και τώρα οι ερωτήσεις,

1) Είναι σωστή η σκέψη μου ή λόγω των πολλών Η/Υ και της εμβέλειας πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο;

2) Ποια προιόντα μου προτείνετε για το στήσιμο αυτού του δικτύου; Μιας και θα γίνει με χρηματοδότηση θα ήθελα στις προτιμήσεις σας ένα ακριβό σύνολο (π.χ 1000€) κι ένα πιο φθηνό (π.χ 500-600€) κι αν είναι δυνατόν τα προιόντα να είναι από το ίδιο κατάστημα.

TIA

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να πηγαινες μια βολτα στο πλαισιο.εχουν πολυ καλη ομαδα για δυκτια.παρε κατα προτιμηση netgear ολα μια μαρκα . το θεμα ειναι οτι μια dsl δεν θα αντεξη.

τελος αν θες καλητερη λυση zyxel.λιγο πιο ακριβη αλλα σχεδον επαγγελματικη.

 

εγω ετσι εκανα και κανενα προβλημα.

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πιστεύω πως 50 PC σε ένα Access Point είναι πάρα πολλα . Οι ταχύτητες που θα έχετε θα είναι πολύ χαμηλές, αν δηλαδή έχετε καθόλου επικοινωνία. Έτσι και αλλιώς οποια DSL και να μοιράσεις σε 50 PC ούτε ταχύτητα dial-up δε θα έχει το κάθε pc...
Link to comment
Share on other sites

Tα netgear όπως και πάρα πολλά από τα μηχανήματα που υπάρχουν στην αγορά είναι για σπίτια, μικρά γραφεία κλπ. Δεν είναι για τόσα πολλά μηχανήματα που θέλει να δουλεύουν. Το πιθανότερο είναι ότι θα έχει προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παρεις ενα ΑΡ που να αντεχει 50 clients, 500-600€ δε νομιζω οτι ειναι αρκετα.Θα πρεπει να παρεις ενα καλο ΑΡ(βλ.Cisco) ωστε να μην εχετε προβληματα. Οποτε καλυτερα ειναι μαλλον να παρετε 3-4 ΑΡ και να μοιρασετε τους clients πανω τους. Επισης θα πρεπει να δειτε και την τοπολογια του δικτυου λιγο γιατι μου ισως εχετε προβληματα και απο το θορυβο που θα δημιουργειται.Για προιοντα το μονο που θα σου πω ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ολα της ιδιας μαρκας.Πλεον τα περισσοτερα συνργαζονται μεταξυ τους.
Link to comment
Share on other sites

κανε οτι θελης .ρωτα πρωτα. μην κανης πραγματα μονος σου αν δεν ξερης 100%.

ζητα βοηθεια απο αυτους που ξερουν .θα σου στηχιση λιγοτερο ετσι.

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πιστεύω πως 50 PC σε ένα Access Point είναι πάρα πολλα . Οι ταχύτητες που θα έχετε θα είναι πολύ χαμηλές, αν δηλαδή έχετε καθόλου επικοινωνία. Έτσι και αλλιώς οποια DSL και να μοιράσεις σε 50 PC ούτε ταχύτητα dial-up δε θα έχει το κάθε pc...

 

Αυτό το λές εκ πείρας ή το υποθέτεις ;Εμείς πάντως στη σχολή με μια 512 Static έχουμε συνδεδεμένους πάνω απο 50 pc και όλοι σερφάρουν απροβλημάτιστα και γρήγορα. Αν κάποιος δεν τραβάει το bandwidth για download ή άλλες δραστηριότητες και η σύνδεση χρησιμοποιείται μόνο για browsing , τότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή εμπειρία από ασύρματα δίκτυα θα πρότεινα το εξής. 2-3 ΑP κατά προτίμηση Cisco ή Linksys (Cisco Division- απλά για πιο soho λύσεις). Προτείνω 2-3 για θέματα redundancy. Αν βάλεις ένα θα δουλεύεις κανονικά αν είναι κάτι επώνυμο... Τώρα λύσεις netgear, καλύτερα να μη το σχολιάσω.... Αν έχεις χρησιμοποιήσει έστω και λόγο προϊόντα των εταιριών που ανέφερα, θα καταλαβαίνεις ότι δε συγκρίνονται... από κάθε άποψη (αξιοπιστία, ταχύτητα, Uptime κτλ).

 

Μπορεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά ειλικρινά αξίζει από το να σου φωνάζουν όλοι μετά γιατί δεν παίζει, ή γιατί κολλάει...

 

Επίσης καλό θα ήταν να μας αναφέρεις τι ακριβώς θα κάνουν αυτά τα pc μεταξύ τους. Θα αντιγράφουν πχ iso μεταξύ τους? Θα παίζουν παιχνίδια? Θα κατεβάζουν από το Net? Εκεί μετά θα πρέπει να ασχοληθείς και με θέματα QoS

 

 

*Επίσης μια παρατήρηση για κάτι που διάβασα ότι είναι πολλά τα 50 clients για ένα ΑP. H δική μου απάντηση είναι ότι εξαρτάται το AP!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

Ήδη μεταφέρθηκε το "ζουμί" της υπόθεσης εις τους "άνω". ;)

Τα πισί δε θα είναι κατεβαστήρια κι ούτε θα έχουν συχνά πάρε-δώσε μεγάλων αρχείων. Λογικά ούτε και τα 50 μαζί θα είναι την ίδια στιγμή στο νετ. Όπως το υπολογίσαμε ~10-15 πισί θα είναι ταυτόχρονα στο νετ, κι αυτό για educational λόγους όχι για ν'αρχίσουν να κατεβάζουν.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...