Jump to content

Λίγη μούχλα, αλλά που;


nzag1971
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ξεκινήσω με δυο προτάσεις.

 

-Βρήκαν λίγη μούχλα στα γιαούρτια τις ΦΑΓΕ και κράτος, πολίτες και κανάλια, μόνο που δεν την έκλεισαν με τη φασαρία που ξεσήκωσαν.

 

-Για τις υποκλοπές μέσω Vodafone ούτε λέξη για τις ευθύνες της εταιρίας. Λίγη πλακίτσα, λίγος χαβαλές και όλοι ασχολούνται ξανά με το Λαζόπουλο και τον Αναστασιάδη.

 

Περιμένω τις γνώμες σας.

The rewards of tolerance are treachery and betrayal.
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω με δυο προτάσεις.

 

-Βρήκαν λίγη μούχλα στα γιαούρτια τις ΦΑΓΕ και κράτος, πολίτες και κανάλια, μόνο που δεν την έκλεισαν με τη φασαρία που ξεσήκωσαν.

 

-Για τις υποκλοπές μέσω Vodafone ούτε λέξη για τις ευθύνες της εταιρίας. Λίγη πλακίτσα, λίγος χαβαλές και όλοι ασχολούνται ξανά με το Λαζόπουλο και τον Αναστασιάδη.

 

Περιμένω τις γνώμες σας.

K den einai mono auta etsi?!?!yparxoun posa alla pou aplws mexri stigmis mporoun k ta kaluptoun...sto mellon tha doune perissotera ta matakia mas...!

Ta MME kanoun tis douleies tous gia kana 2 vdomades k meta ta "politikopoihmena" kanalia k efimerides..kanoun ton kinezo...ti na pei kaneis!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι καταγγελιες της Κανελη που ειναι;Μηπως κατα τυχη πισω και απο τα δυο βρισκεται ο αξιοτιμος κ.Κοκκαλης;
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι καταγγελιες της Κανελη που ειναι;Μηπως κατα τυχη πισω και απο τα δυο βρισκεται ο αξιοτιμος κ.Κοκκαλης;

 

O Κόκκαλης έχει πουλήσει το ποσοστό που είχε στη Vodafone και έχει αποχωρήσει και από το ΔΣ. Άρα;

Link to comment
Share on other sites

O Κόκκαλης έχει πουλήσει το ποσοστό που είχε στη Vodafone και έχει αποχωρήσει και από το ΔΣ. Άρα;

Αρα δεν ελεγχει τιποτα στην Vodafone;Εγω θα ελεγα οτι αυτα ειναι κολπα για τα τυπικα και για τα ματια του κοσμου

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ελεγχει τιποτα στην Vodafone;Εγω θα ελεγα οτι αυτα ειναι κολπα για τα τυπικα και για τα ματια του κοσμου

 

Έχει την επιροή που μπορεί να έχει ένας προμηθευτής/subcontractor ή ότι άλλο μπορεί να είναι η Intracom για τη Vodafone.

 

Τα "τυπικά" που αναφέρεις υπάρχουν σε άλλες εταιρίες, αλλά εδώ μετοχικά δεν υπάρχει κάτι το παράξενο στη δομή της Vodafone που πλέον ελέγχεται εξ ολοκλήρου (εκτός ίσως από κανένα 1-2%) από τη μητρική και έχει βγει και από το ΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει την επιροή που μπορεί να έχει ένας προμηθευτής/subcontractor ή ότι άλλο μπορεί να είναι η Intracom για τη Vodafone.

 

Τα "τυπικά" που αναφέρεις υπάρχουν σε άλλες εταιρίες, αλλά εδώ μετοχικά δεν υπάρχει κάτι το παράξενο στη δομή της Vodafone που πλέον ελέγχεται εξ ολοκλήρου (εκτός ίσως από κανένα 1-2%) από τη μητρική και έχει βγει και από το ΧΑ.

Πρωτον οι υποκλοπες δεν αρχισαν χθες και κανεις δεν μπορει να ξερει αν ξεκινησαν πριν φυγει ο Κοκκαλης ή μετα.Δευτερον δεν ειμαι αφελης να πιστευω οτι ο Κοκκαλης δεν ελεγχει τιποτα στην Vodafone.Τριτον να μην βαζεις τις οπαδικες σου προτιμησεις πανω απο την λογικη.Τεταρτον οι καταγγελιες της Κανελη που αυτες σιγουρα αφορουν και τον Κοκκαλη γιατι εχουν θαφτει;Πολλες συμπτωσεις δεν νομιζεις;

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον οι υποκλοπες δεν αρχισαν χθες και κανεις δεν μπορει να ξερει αν ξεκινησαν πριν φυγει ο Κοκκαλης ή μετα.

 

Συμφωνώ - κανείς δεν μπορεί να ξέρει πότε ξεκίνησαν.

 

Δευτερον δεν ειμαι αφελης να πιστευω οτι ο Κοκκαλης δεν ελεγχει τιποτα στην Vodafone.

 

Μάλλον δεν ξέρεις στοιχειώδη πράγματα για το πως λειτουργεί μια επιχείρηση. Επίσης είπα ότι ο Κόκκαλης έχει επιροή στη Voda και με ποιο τρόπο, όχι όμως όπως εννοείς εσύ.

 

 

Τριτον να μην βαζεις τις οπαδικες σου προτιμησεις πανω απο την λογικη.

 

Σου απαντάω ψύχραιμα και ευγενικά. Εσύ γιατί το γυρνάς στο προσωπικό και μάλιστα με προσβάλεις ονομάζοντάς με "οπαδό"; :X

 

Δεν είμαι ή έχω υπάρξει οπαδός καμιάς εταιρίας ή καμιάς ομάδας (και αν "προτιμήσεις" εννοείς ποδοσφαιρικές, δεν υποστηρίζω ή εχω υποστηρίξει ποτέ τον Ολυμπιακό).

 

Δηλαδή όποιος δεν βλέπει πίσω από κάθε συνομωσία τον Κόκκαλη πρέπει να είναι οπαδός;;

 

 

Τεταρτον οι καταγγελιες της Κανελη που αυτες σιγουρα αφορουν και τον Κοκκαλη γιατι εχουν θαφτει;Πολλες συμπτωσεις δεν νομιζεις;

 

Δε διαφώνησα στα περί καταγγελιών Κανέλη. Η διαφωνία μου ήταν στα περί σχέσης Voda-Κόκκαλη. Άρα τα 2 είναι 1 και δεν υπάρχει κάποια εμφανής σύμπτωση μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι καταγγελιες κανελλη?

Εγω του εβερτ ξερω.

 

Οι καταγγελίες της Κανέλλη δεν έχουν σχέση με τις υποκλοπές και τη Vodafone αλλά αφορούν την Intralot και το Πάμε Στοίχημα. Αν θυμάμαι καλά είπε πως κάποιοι εκ των υστέρων συμπλήρωναν δελτία με γνωστό το αποτέλεσμα των αγωνων τα οποία φαινότανε ότι είχαν παιχτεί κανονικά από πριν. Δηλαδή έβλεπες τους αγωνες και τη Δευτέρα συμπλήρωνες ένα δελτιάκι για το προηγούμενο Σαββατοκύριακο με τα κέρδη σίγουρα :p :X

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έχει σχέση κι ο κόκκαλης με το στοίχημα μιας κι ενας απο αυτούς που παρουσίαζαν υπέρογκα κέρδη ήταν και ο σαλιαρέλλης,αλλά δεν αποδεικνύεται τίποτα έτσι.σωστά ειπώθηκε πιο πάνω.ο κόκκαλης έχει αποχωρήσει απο τη voda εδώ και καιρό.αλλά και να ήταν δεν νομίζω να είχε καμία σχέση με τις υποκλοπές.είναι πασιφανές απο ποιόν και γιατί έγιναν.

γιατί δεν ανέφερε κανείς οτι ο κορωνιάς μετά το φιάσκο ανέλαβε περισσότερα καθήκοντα στη voda και αναβαθμίστηκε υπηρεσιακά?

αυτό κι αν είναι περίεργο.προς τι τόση στήριξη απο τη voda στον αποτυχημένο διευθύνων σύμβουλο?μάλλον θα μάθουμε στο μέλλον για το vodagate

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν ανέφερε κανείς οτι ο κορωνιάς μετά το φιάσκο ανέλαβε περισσότερα καθήκοντα στη voda και αναβαθμίστηκε υπηρεσιακά?

αυτό κι αν είναι περίεργο.προς τι τόση στήριξη απο τη voda στον αποτυχημένο διευθύνων σύμβουλο?μάλλον θα μάθουμε στο μέλλον για το vodagate

 

Αποτυχημένος γιατί;

 

Εγώ το βλέπω θετικά για τους ίδιους που υποστηρίζουν τον άνθρωπό τους και θα τους έβλεπα με καχυποψία αν προσπαθούσαν να τον κάνουν αποδιοπομπαίο τράγο. Αν θεωρούν ότι δεν έχει αντικειμενική ευθύνη και ότι το πράγμα δε θα μπορούσε να το χειριστεί καλύτερα κάποιος άλλος CEO στη θέση του καλά δεν κάνουν και τον στηρίζουν;

 

Στην τελική στα δύσκολα φαίνεται ο καλός manager, στα δύσκολα θα φανεί κι ο Κορωνιάς.

Link to comment
Share on other sites

Αποτυχημένος γιατί;

 

Εγώ το βλέπω θετικά για τους ίδιους που υποστηρίζουν τον άνθρωπό τους και θα τους έβλεπα με καχυποψία αν προσπαθούσαν να τον κάνουν αποδιοπομπαίο τράγο. Αν θεωρούν ότι δεν έχει αντικειμενική ευθύνη και ότι το πράγμα δε θα μπορούσε να το χειριστεί καλύτερα κάποιος άλλος CEO στη θέση του καλά δεν κάνουν και τον στηρίζουν;

 

Στην τελική στα δύσκολα φαίνεται ο καλός manager, στα δύσκολα θα φανεί κι ο Κορωνιάς.

θα μπορούσε να θεωρηθεί καλός και επιτυχημένος αν χειριζόταν την κατάσταση με τις λιγότερες απώλειες για το κύρος και την αξιοπρέπεια της εταιρίας.άλλωστε εκεί φαίνεται και ο καλός manager.αυτό που πέτυχε στην τελική ήταν να στρέψει την κοινή γνώμη ενάντια στην ετιαρία με λανθασμένες δικές του ενέργειες.και το οτι η voda τον στηρίζει δεν σημαίνει αποκλειστικά αυτό που υποστηρίζεις εσύ.εγώ πιστεύω οτι ήταν κατευθυνόμενος και είχε σαφέστατες οδηγίες να εκτελέσει και κάπου στράβωσε η δουλειά.και μάλλον ξέρει και πολλά-αλλά δεν μιλάει.η στήριξη προδίδει σκοτεινά συμφέροντα απο την εταιρία.σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία και με την ζημιά που της προξένησε αυτό θα σήμαινε αυτομάτως καθαίρεση και υποβάθμιση.αυτά τουλάχιστον μάθαμε στο πανεπιστήμιο που απο ότι φαίνεται στην περίπτωση της voda δεν έχουν καμία απολύτως ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε να θεωρηθεί καλός και επιτυχημένος αν χειριζόταν την κατάσταση με τις λιγότερες απώλειες για το κύρος και την αξιοπρέπεια της εταιρίας.άλλωστε εκεί φαίνεται και ο καλός manager.αυτό που πέτυχε στην τελική ήταν να στρέψει την κοινή γνώμη ενάντια στην ετιαρία με λανθασμένες δικές του ενέργειες...

 

Τι ακριβώς έκανε που θα μπορούσε να έχει κάνει καλύτερα - πάντα αν σκεφτούμε από την πλευρά του συμφέροντος της εταιρίας, όχι γιατί αυτό είναι το σωστό αλλά γιατί με βάση αυτό θα τον κρίνει η voda.

 

Η δικιά μου άποψη είναι ότι από τι στιγμή που έγινε το ότι έγινε με τις υποκλοπές, η κοινή γνώμη θα στρεφόταν εναντίων της Vodafone ούτως ή άλλως. Μόνο damage control μπορούσαν να κάνουν από εκεί κι έπειτα...

 

Όσο για το

πιστεύω οτι ήταν κατευθυνόμενος και είχε σαφέστατες οδηγίες να εκτελέσει και κάπου στράβωσε η δουλειά

 

λες δηλαδή εσύ η Vodafone να έβαλε μόνη της το λογισμικό εκτελώντας εντολές της μητρικής και μετά να πήγε ο Κορωνιάς και να αυτοκαρφώθηκε στην κυβέρνηση;;

 

Τέλος πάντων δε θέλω να μπω σε κουβέντα με υποθέσεις, χωρίς να είμαι γνώστης, πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι η διαχείριση του θέματος από τον Δ.Σύμβουλο χωρίς να είναι ιδεατή ήταν - πως να το πω - τουλάχιστον satisfactory.

 

Disclaimer: Για να μη βγει ο stratus και μου τα χώσει να διευκρινήσω ότι δεν είμαι ούτε ξάδερφος του Κορωνιά, ούτε υπάλληλος της Vodafone, ούτε οπαδός της Manchester United ή της Ferrari :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έκανε που θα μπορούσε να έχει κάνει καλύτερα - πάντα αν σκεφτούμε από την πλευρά του συμφέροντος της εταιρίας, όχι γιατί αυτό είναι το σωστό αλλά γιατί με βάση αυτό θα τον κρίνει η voda.

 

Η δικιά μου άποψη είναι ότι από τι στιγμή που έγινε το ότι έγινε με τις υποκλοπές, η κοινή γνώμη θα στρεφόταν εναντίων της Vodafone ούτως ή άλλως. Μόνο damage control μπορούσαν να κάνουν από εκεί κι έπειτα...

 

Όσο για το

 

 

λες δηλαδή εσύ η Vodafone να έβαλε μόνη της το λογισμικό εκτελώντας εντολές της μητρικής και μετά να πήγε ο Κορωνιάς και να αυτοκαρφώθηκε στην κυβέρνηση;;

 

Τέλος πάντων δε θέλω να μπω σε κουβέντα με υποθέσεις, χωρίς να είμαι γνώστης, πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι η διαχείριση του θέματος από τον Δ.Σύμβουλο χωρίς να είναι ιδεατή ήταν - πως να το πω - τουλάχιστον satisfactory.

 

Disclaimer: Για να μη βγει ο stratus και μου τα χώσει να διευκρινήσω ότι δεν είμαι ούτε ξάδερφος του Κορωνιά, ούτε υπάλληλος της Vodafone, ούτε οπαδός της Manchester United ή της Ferrari :rolleyes:

στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έγινε damage control ούτε φρόντισε κάποιος για αυτό,έστω τα στοιχειώδη.δεν ξέρω αν ήταν αρμοδιότητα του κορωνιά,αλλά αυτός φάνηκε στη τελική.η voda και συγκεκριμένα ο κορωνιάς δεν φρόντισε για την ύπαρξη συνεργατών τεχνικών ούτε στην παρουσίαση του προβλήματος στον τύπο.οπότε για ποιό damage control μιλάμε αφού δεν έγιναν ούτε οι στοιχειώδεις ενέργειες για να μην στραφούν τα πυρά εναντίον της εταιρίας αρχικά?και ούτως ή άλλως ο ρόλος του manager αν θέλει να λέγεται επιτυχημένος είναι να θολώνει τα νερά και να μεταφέρει ευθύνες,σε περίπτωση στραβής.και ποτέ δεν αναλαμβάνει την ευθύνη αν δεν είναι απόλυτα καλυμένος.και μάλλον έγινε όπως τα λες,αφού ο κορωνιάς δεν θα πήγαινε να βγάλει τα μάτια του μόνος του,και να διωχθεί και ποινικά ως ο άμεσα υπεύθυνος.κάτι ήξερε και τα έκανε αυτά,και μάλλον υπήρχε και προσυνενόηση.γιατί αν το εξετάσεις δεν βγάζει νόημα.οτι όλα έγιναν ανιδιοτελώς και τυχαία.και εξακολουθώ να πιστεύω οτι ήταν πολυ περίεργη η υπηρεσιακή αναβάθμιση του.όλοι θα περίμεναν η voda να λάβει μέτρα εναντίον του.είναι ενάντια στην επιχειρηματική λογική αυτό που έγινε.πώς να στο πώ??

Link to comment
Share on other sites

όλοι θα περίμεναν η voda να λάβει μέτρα εναντίον του.είναι ενάντια στην επιχειρηματική λογική αυτό που έγινε.πώς να στο πώ??

 

Mα καταλαβαίνω ακριβώς τι και πως το εννοείς απλά διαφωνώ :D

 

Τέσπα νομίζω ότι βγαίνουμε και λίγο εκτός θέματος. Νομίζω αλλού το πήγαινε το θέμα το παιδί που το άνοιξε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω με δυο προτάσεις.

 

-Βρήκαν λίγη μούχλα στα γιαούρτια τις ΦΑΓΕ και κράτος, πολίτες και κανάλια, μόνο που δεν την έκλεισαν με τη φασαρία που ξεσήκωσαν.

 

-Για τις υποκλοπές μέσω Vodafone ούτε λέξη για τις ευθύνες της εταιρίας. Λίγη πλακίτσα, λίγος χαβαλές και όλοι ασχολούνται ξανά με το Λαζόπουλο και τον Αναστασιάδη.

 

Περιμένω τις γνώμες σας.

 

Προτιμω να ασχολουνται με κατι που θα με χαλασει αμεσα και με επηρεαζει επισης αμεσα (ΦΑΓΕ και γιαουρτια) παρα κατι που με αφηνει παγερα αδιαφορο αφου παντα θα γινονται πραγματα και καταστασεις πισω απο εμενα χωρις εμενα, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Βασιλακης "φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα" αρα ΓΙΑΟΥΡΤΙ και ΦΑΓΕ ΓΙΑ να παψω να φοβαμαι.......

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να ασχολουνται με κατι που θα με χαλασει αμεσα και με επηρεαζει επισης αμεσα (ΦΑΓΕ και γιαουρτια) παρα κατι που με αφηνει παγερα αδιαφορο αφου παντα θα γινονται πραγματα και καταστασεις πισω απο εμενα χωρις εμενα, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Βασιλακης "φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα" αρα ΓΙΑΟΥΡΤΙ και ΦΑΓΕ ΓΙΑ να παψω να φοβαμαι.......

 

Βρίσκω λυπηρό να μην ενδιαφέρεται ένας Έλληνας πολίτης για το γεγονός πως όλη η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία παρακαλουθήτο κατά τη διάρκεια τουλάχιστον ενός έτους. Μήπως για αυτό είναι η χώρα στην κατάντια αυτή; Επειδή τέτοια θέματα αφήνουν πολίτες παγερά αδιάφορους;

 

Είμαι σίγουρος πως αυτά που ενδεχομένως άκουσαν εχθροί και "φίλοι" της χώρας μας επηρεάζουν πολύ περισσότερο από "εμένα δε με αγγίζουν" και μάλιστα στους τομείς που μας τσούζει όλους περισσότερο. Της ασφάλειας και της οικονομίας.

 

Περί του off topic, θεωρώ αβάσιμο να πιστεύει κανείς πως βρίσκονται επιχειρηματίες πίσω από αυτή την υπόθεση. Αν ήταν τόσο εύκολο να παρακολουθούν όλο τον κρατικό μηχανισμό, το ίδιο εύκολα θα εύρισκαν μόνοι τους και την 17Ν που τόσα χρόνια τους ξεπάστρευε έναν έναν όταν αυτοί ξεκοκάλιζαν τον ΟΤΕ, ξεζούμιζαν τα ναυπηγία, στράγγιζαν τα διυλιστήρια και ούτω καθεξής.

 

Πάντα φιλικά.

 

ΥΓ

Να προσθέσω αυτό (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=690524)

The rewards of tolerance are treachery and betrayal.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τέτοια θέματα αφήνουν πολίτες παγερά αδιάφορους;

 

 

Μα αν αυτά τα θέματα άφηναν τους πολίτες αδιάφορους, θα ήταν το θέμα στα προωτοσέλιδα των εφημερίδων τόσες βδομάδες μετά;; Θα υπήρχε τόσο δημοσιογραφικό ενδιαφέρον;; Εδώ το θέμα δε λέει να σβήσει με τίποτα ... :X

Link to comment
Share on other sites

Μα αν αυτά τα θέματα άφηναν τους πολίτες αδιάφορους, θα ήταν το θέμα στα προωτοσέλιδα των εφημερίδων τόσες βδομάδες μετά;; Θα υπήρχε τόσο δημοσιογραφικό ενδιαφέρον;; Εδώ το θέμα δε λέει να σβήσει με τίποτα ... :X

 

Αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, αυτό δε σημαίνει πως ενδιαφέρει το πλήθος κιολας.

 

Νομίζω διαπιστώνεται πολύ εύκολα από τη στάση όσων έχουν συνδέσεις στη Vodafone.

 

Πέρα της πολιτικής, ο κ. Έβερτ έδωσε το παράδειγμα.

The rewards of tolerance are treachery and betrayal.
Link to comment
Share on other sites

Αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, αυτό δε σημαίνει πως ενδιαφέρει το πλήθος κιολας.

 

Νομίζω διαπιστώνεται πολύ εύκολα από τη στάση όσων έχουν συνδέσεις στη Vodafone.

 

Πέρα της πολιτικής, ο κ. Έβερτ έδωσε το παράδειγμα.

 

Diladi tha eprepe o kosmos na arxisei na kovei tis sundeseis tou sti Vodafone? Me to sumpatheio, alla afto tha to theorousa antidrasi oxlou.

 

Kai tin antidrasi tou Evert ti theorisa epeidiksi akratou laikismou.

Link to comment
Share on other sites

Diladi tha eprepe o kosmos na arxisei na kovei tis sundeseis tou sti Vodafone? Me to sumpatheio, alla afto tha to theorousa antidrasi oxlou.

 

Εσύ όταν κάνεις σύνδεση σε μια εταιρία το κάνεις γιατί έχει καλές υπηρεσίες; Επειδή έχει φτηνές τιμές; Επειδή κοιτάς το συμφέρον σου σαν αγοραστής, σαν άνθρωπος; Δεν είναι συνειδητή η επιλογή σου; Ή είναι αντίδραση όχλου;

 

Το ίδιο συνειδητή είναι και η επιλογή του καθένα να μη συνεργάζεσαι με κάποιον που προκαλεί μείζον πρόβλημα στο κράτος του. Τι είδους πρόβλημα; Θα εξηγήσω τις σκέψεις μου πιό κάτω.

 

Kai tin antidrasi tou Evert ti theorisa epeidiksi akratou laikismou.

 

Έχω παρατηρήσει πως επειδή η κοινωνία μας είναι καχύποπτη δεν εμπιστευόμαστε κανέναν και τίποτα. Μάλιστα, όταν κάποιος κάνει κάτι σωστό σπεύδουμε ή να τον αποκαλέσουμε ψεύτη ή ρουφιάνο.

 

Θεωρείς πως ο κ. Έβερτ έκανε την υπόδειξη του για να πάρει ψήφους η συντηρητική παράταξη; Εγώ προτιμώ να πιστεύω καλοπροαίρετα πως το έκανε γιατί έτσι πρέπει. Τώρα, βέβαια υπάρχει και αυτό που λένε "το τερπνόν μετά το οφελίμου" μα είναι θεμιττό.

 

Την ίδια κατηγορία θα μπορούσες να αποδώσεις και στην αντίδραση της κομμουνιστικής πολιτικής παράταξης που ζήτησε στη βουλή το κλείσιμο της εταιρίας. Αυτό νομίζω μπορεί να θεωρηθεί αντίδραση όχλου, παρά ταύτα δεν το βρίσκω καθόλου λαϊκισμό και το δέχομαι καλοπροαίρετα ως αντίδραση ανθρώπων που ανησυχούν (παρά τον εξτρεμισμό τους).

 

Οι δύο περιπτώσεις που αναφέρθηκαν έκαναν μια πρόταση. Αν δεν έκαναν αλλά απλά "φώναζαν" τότε θα το θεωρούσα λαϊκισμό.

 

Η κατασκοπεία δεν έχει μόνο στρατιωτικές προεκτάσεις. Αύριο, μπορεί η τάδε επιχείρηση, που ξέρει ήδη τα σχέδια της (πχ) Cosmote, να κάνει μια καλλίτερη προσφορά για κάποιο έργο, ή για την εξαγορά κάποιας τρίτης εταιρίας.

 

Αυτό δεν μας επηρρεάζει σαν πολίτες; Προς όφελος μας δεν είναι να έχουμε δυνατές τράπεζες, τηλεποικινωνιακούς οργανισμούς, τουριστικές επιχειρήσεις στα βαλκάνια και τον υπόλοιπο κόσμο; Όλοι τρώμε ψωμί από αυτές, είτε άμμεσα (δουλεύουμε ή συνεργαζόμαστε με αυτές) ή έμμεσα (μέσω φόρων).

 

Δεν μας επηρρεάζει σαν πολίτες αν πληρώσουμε το F-16 18 δραχμές όταν θα έχει ο φίλος στην άλλη όχθη του Ατλαντικού ακούσει πως έχουμε ακριβώς τόσες διαθέσημες και θα προσπαθήσει να μας ξεζουμίσει;

(γιατί ενδεχομένως να άκουσε κιόλας πως τα Mirage μας τα αφήνουν κάποιοι 19)

 

Φαντάζομαι πως όλα είναι θέμα προταιρεότητας για τον καθένα. Ή τον ενδιαφέρει και κάνει κάτι για αυτό, ή τον αφήνει παγερά αδιάφορο και το προσπερνά όπως περιέγραψε εύστοχα και ο φίλος πιο πάνω. Είναι όμως ειρωνικό να ταΐζει κανείς αυτόν που τον υπονομεύει.

 

Πάντα φιλικά.

The rewards of tolerance are treachery and betrayal.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ όταν κάνεις σύνδεση σε μια εταιρία το κάνεις γιατί έχει καλές υπηρεσίες; Επειδή έχει φτηνές τιμές; Επειδή κοιτάς το συμφέρον σου σαν αγοραστής, σαν άνθρωπος; Δεν είναι συνειδητή η επιλογή σου; Ή είναι αντίδραση όχλου;

 

Το ίδιο συνειδητή είναι και η επιλογή του καθένα να μη συνεργάζεσαι με κάποιον που προκαλεί μείζον πρόβλημα στο κράτος του. Τι είδους πρόβλημα; Θα εξηγήσω τις σκέψεις μου πιό κάτω.

 

... Είναι όμως ειρωνικό να ταΐζει κανείς αυτόν που τον υπονομεύει.

 

Πάντα φιλικά.

 

Sumfono me ti diafora oti (kai den exo kapoio sumferon na to leo apla etsi pistevo) den theoro oti h Vodafone san etairia uponomefse to kratos mou h tin politiki igesia. Agnoia fantazomai oti eixan (me eksairesi pithanos kapoious middle level upallilous pou isos ikseran) kai gia to mono pou mporo na tous katigoriso tha itan an den ekanan tous aparaititous elegxous. Alla kai gia afto de mporo na eimai sigouros, giati an den ekanan tous elegxous de tha to eixan vrei pote, sosta?

 

Ara de theoro oti oi paragontes pou anafereis stin proti paragrapho sou epireastikan apo prakseis h paraleipseis tis Vodafone kai theoro mallon tuxaio to gegonos oti einai h Voda kai oxi h Tim or h Cote. An uparksoun sovares endeikseis peri tou antithetou efxaristos na allakso ti stasi mou os katanalotis.

 

Sumperifora oxlou einai molis akoustei kati kako gia ti Vodafone (oso simantiko ki an einai) na trexoume oloi san ta provata stin Tim. Methavrio pou tha akoustei kati gia tin Tim na ksanatrexoume oloi san ta provata stin Cote kai piso pali sti Voda.

 

Έχω παρατηρήσει πως επειδή η κοινωνία μας είναι καχύποπτη δεν εμπιστευόμαστε κανέναν και τίποτα. Μάλιστα, όταν κάποιος κάνει κάτι σωστό σπεύδουμε ή να τον αποκαλέσουμε ψεύτη ή ρουφιάνο.

 

Θεωρείς πως ο κ. Έβερτ έκανε την υπόδειξη του για να πάρει ψήφους η συντηρητική παράταξη; Εγώ προτιμώ να πιστεύω καλοπροαίρετα πως το έκανε γιατί έτσι πρέπει. Τώρα, βέβαια υπάρχει και αυτό που λένε "το τερπνόν μετά το οφελίμου" μα είναι θεμιττό.

 

Oxi, theoro pos to ekane gia na parei psifous o idios, oxi h "suntiritiki" parataksi genika.

 

Episis de mporo na theoriso 100% asxeto to gegonos oti o gampros tou itan Proedros tis Ericson Hellas. Ara exei sumferon (conflict of interest to lene oi agglofonoi) na katigorithei sta matia tou kosmou h Voda

anti tis Ericson. An afto ton epirease h oxi den mporo na to ksero.

 

 

Την ίδια κατηγορία θα μπορούσες να αποδώσεις και στην αντίδραση της κομμουνιστικής πολιτικής παράταξης που ζήτησε στη βουλή το κλείσιμο της εταιρίας. Αυτό νομίζω μπορεί να θεωρηθεί αντίδραση όχλου, παρά ταύτα δεν το βρίσκω καθόλου λαϊκισμό και το δέχομαι καλοπροαίρετα ως αντίδραση ανθρώπων που ανησυχούν (παρά τον εξτρεμισμό τους).

 

An ego eimai polu kaxupoptos tote mallon esu eisai polu kaloproairetos :D (no offence, e!). Afti einai h ideologia tous, afta pistevoun, laikistes tous theoro alla pame to thema allou.

 

 

 

 

 

Δεν μας επηρρεάζει σαν πολίτες αν πληρώσουμε το F-16 18 δραχμές όταν θα έχει ο φίλος στην άλλη όχθη του Ατλαντικού ακούσει πως έχουμε ακριβώς τόσες διαθέσημες και θα προσπαθήσει να μας ξεζουμίσει;

(γιατί ενδεχομένως να άκουσε κιόλας πως τα Mirage μας τα αφήνουν κάποιοι 19)

 

Sumfono. Diafono me to oti h lusi einai na kopso to kinito mou Vodafone epeidi afti epese thuma upoklopis. To thema einai sovaro, alla den antilamvanomai pos kovontas ta kinita mas tha sosoume tin katastasi.

 

Filika kai apo mena kai sugnomi gia ta greeklish :D

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω λυπηρό να μην ενδιαφέρεται ένας Έλληνας πολίτης για το γεγονός πως όλη η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία παρακαλουθήτο κατά τη διάρκεια τουλάχιστον ενός έτους. Μήπως για αυτό είναι η χώρα στην κατάντια αυτή; Επειδή τέτοια θέματα αφήνουν πολίτες παγερά αδιάφορους;

 

Είμαι σίγουρος πως αυτά που ενδεχομένως άκουσαν εχθροί και "φίλοι" της χώρας μας επηρεάζουν πολύ περισσότερο από "εμένα δε με αγγίζουν" και μάλιστα στους τομείς που μας τσούζει όλους περισσότερο. Της ασφάλειας και της οικονομίας.

 

Περί του off topic, θεωρώ αβάσιμο να πιστεύει κανείς πως βρίσκονται επιχειρηματίες πίσω από αυτή την υπόθεση. Αν ήταν τόσο εύκολο να παρακολουθούν όλο τον κρατικό μηχανισμό, το ίδιο εύκολα θα εύρισκαν μόνοι τους και την 17Ν που τόσα χρόνια τους ξεπάστρευε έναν έναν όταν αυτοί ξεκοκάλιζαν τον ΟΤΕ, ξεζούμιζαν τα ναυπηγία, στράγγιζαν τα διυλιστήρια και ούτω καθεξής.

 

Πάντα φιλικά και απο εμενα.

 

ΥΓ

Να προσθέσω αυτό (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=690524)

 

Και εσενα που σε απασχολει και σκας για πες μου καταφερες κατι? βρηκες μηπως τους "συνομωτες:ninja: ":cry: που παρακολουθουσαν την πολιτικη και στρατιωτικη ηγεσια? ή μηπως καταφερες να φερεις αυτη τη χωρα στα ισα της.......αιντε ο καθε συνομωσιολογος:ninja: πεταει μια π...ρια και το παιζει συνειδητοποιημενος και ενεργος πολιτης.........Είμαι σίγουρος πως αυτά που ενδεχομένως άκουσαν εχθροί και "φίλοι" της χώρας μας επηρεάζουν πολύ περισσότερο από "εμένα δε με αγγίζουν" και μάλιστα στους τομείς που μας τσούζει όλους περισσότερο. Της ασφάλειας και της οικονομίας. ναι βλεπεις ειμαστε η Αμερικη, ή η Αγγλια, ή η Γερμανια και μας υπολογιζουν ολοι και μας φοβουνται επειδη ειμαστε η ανερχομενη Υπερδυναμη οποτε φτου ρε γ@μωτο μαθανε τα μυστικα μας:X

 

Παντα φιλικα......

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...