Jump to content

Άλλο ένα κρούσμα ρατσισμού στην Ελλάδα


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σαι καλα ρε Βασιλη... Ευχαριστω, αλλα ασε δε πειραζει το εχω παρει το μυνημα προ καιρου....

 

1)Για την ιστορια, δεν εγραψα για "αλλο ενα κρουσμα ρατσισμου στην Ελλαδα" εγραψα για κατι συγκεκριμενο, αναφεροντας αλλα 10 παραδειγματα, συγκεκριμενα.

Δικα σας τα γενια, δικα σας και τα χτενια ομως....

 

Πλεον δε μου επιτρεπετε να απαντησω αλλο στο θεμα, αηνω λοιπον στην ησυχια τους οσους θεωρουν παρασιτα αυτους τους ανθρωπους και πιστευουν οτη η Γυαρος τους ταιριαζει. 2)Θα κανω ενα ποστ μονο στις επομενες νομαρχιακες εκλογες, οταν θα εχουμε το ποσοστο του κυριου Καρατζαφερη......

1)Γιατί δεν δημιουργείς ένα νήμα σχετικά με τη θεσσαλονίκη γενικά , και υπεκφεύγεις κάνοντας αναφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα , για το οποίο μέχρι και ο επικεφαλής του προγράμματος παραδέχθηκε δημόσια οτι υπήρξαν παραλείψεις όσον αφορά την ενημέρωση των κατοίκων;

 

Το πρώτο σου post έχει οδηγήσει τη συζήτηση γύρω από το θέμα που έχει δημιουργηθεί με την λειτουργία του συγκεκριμένου προγράμματος στον Εύοσμο , ενώ είνα προφανές οτι είναι διαφορετική η επιδίωξη σου.

 

Εσυ παρέκτρεψες τη συζήτηση σε διαφορετική κατεύθυνση από αυτή που επιθυμούσες , κάνοντας αναφορά σε ένα ευαίσθητο κοινωνικό ζήτημα στην επίλυση του οποίου δεν συμβάλλουν οι "προοδευτικές κορώνες" , ενώ ήταν διαφορετικός ο λόγος δημιουργίας του συγκεκριμένου νήματος.Αυτό το συμπέρασμα εξάγεται από το παραπάνω post.

 

2)Στη δημοκρατία δεν εκράζεται ελεύθερα η βούληση του κυρίαρχου:rolleyes: λαού;:confused:

.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πείτε μου τώρα και το εξής. Γιατί η τηλεόραση δεν είπε/τόνισε, αυτό που είπε ο Οβελίξ;

Ότι πρόκειται δηλαδή για Θεραπευμένους ασθενής και όχι για ψυχασθενής που απλά δεν χωράνε σε ψυχιατρίο.

Εγώ από το ρεπορτάζ, κατάλαβα ότι πρόκειται για άτομα που εξακολουθούν να έχουν σοβαρό πρόβλημα ψυχικής υγείας.

Ε μα τωρα...δεν ξερεις κι εσυ?Η τρομολαγνικη ελληνικη τηλεοραση κοιταει να δημιουργησει εντυπωσεις,να εντεινει τις συγκρουσεις & να προβαλλει μονο τους φωνασκουντες ασχετους...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο εχεις απολυτο δικιο, μενω και εγω ευζωνων

... ....

Ομως αυτο που με ενοχλουσε στην ιδρυση του ΟΚΑΝΑ

στην ευζωνων ηταν αυτοι που περιτριγυριζαν τους

ασθενεις του ΟΚΑΝΑ και ηταν ειτε "εμποροι" ειτε και

ανθρωποι που ηταν τοξικομανεις εκτος του ΟΚΑΝΑ

και τρυπιοταν κα8ε βραδυ στις πυλωτες των σπιτιων μας!

 

Mα αυτό ακριβώς είναι που ενοχλεί στα κέντρα αποτοξίνωσης (μην πέσετε να με φάτε, ξέρω ότι του Ευόσμου δεν είναι τέτοιο) όλοι οι παρατρεχάμενοι που μαζεύονται. Τουλάχιστον στην Ευζώνων που κι εγώ περνούσα συχνά.

 

Να σαι καλα ρε Βασιλη... Ευχαριστω, αλλα ασε δε πειραζει το εχω παρει το μυνημα προ καιρου....

 

Για την ιστορια, δεν εγραψα για "αλλο ενα κρουσμα ρατσισμου στην Ελλαδα" εγραψα για κατι συγκεκριμενο, αναφεροντας αλλα 10 παραδειγματα, συγκεκριμενα.

 

Δικα σας τα γενια, δικα σας και τα χτενια ομως....

 

Πλεον δε μου επιτρεπετε να απαντησω αλλο στο θεμα, αηνω λοιπον στην ησυχια τους οσους θεωρουν παρασιτα αυτους τους ανθρωπους και πιστευουν οτη η Γυαρος τους ταιριαζει. Θα κανω ενα ποστ μονο στις επομενες νομαρχιακες εκλογες, οταν θα εχουμε το ποσοστο του κυριου Καρατζαφερη......

 

Ρε Κώστα ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω - αν και συμφωνώ μαζί σου στην ουσία του θέματος (όχι για τη Θεσσαλονίκη και τα συναφή) και σε εκτιμώ μέσα από το forum :) . Αν εξ αρχής είχες βάλει τίτλο "Άλλο ένα κρούσμα ρατσισμού στη Θεσσαλονίκη" ειλικρινά δεν πιστεύω να είχε παρεξηγηθεί τόσος κόσμος. Aλλά επέλεξες το "Πολιτισμένος ο κόσμος στη Θεσσαλονίκη" που ήταν απαράδεκτο. Πως να το κάνουμε δλδ;; Και επειδή δεν σου πέρασε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να συμμετάσχεις στην κουβέντα;; Δεν το καταλαβαίνω.

 

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Βουλετικές εκλογές 2004:

 

ΛΑΟΣ + Βορίδης

 

ΣΥΝΟΛΟ ΧΩΡΑΣ: 2,28%

 

Α' Θεσσαλονίκης: 4,52% (!!!!!!!)

 

ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 2002

 

Νομαρχία ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ

 

ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι

 

ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ Γ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ - 13,60% (!!!!)

 

3 φορές πάνω ο Καρατζαφέρης στην Αθήνα σε σχέση με το πιο πάνω ποσοστό. Αυτό τι αποδεικνύει ακριβώς γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Καλά τα λέτε ολοι εσείς βλέποντας το προβλημα από μακρία. Για σκεφτέιτε εσείς να είσασταν στη θέση αυτών που αντιδρούν. Αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο σε σας στο π και φ θα αλλαξετε αμέσως άποψη!!! Εύκολο να κατακρίνουμε του άλλους! Όλα καλά μεχρι να συμβούν και σε σας, μετα γίνεστε άλλοι άνθρωποι.
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω και εγω οτι αν εξετασουμε το θεμα απο ανθρωπιστικη σκοπια,φτανουμε στο συμπερασμα οτι ειναι σκληρο και απανθρωπο να μην επιτρεπεις σε πρωην ( ; ) αρρωστους να διεκδικησουν εκ νεου τη θεση τους στην κοινωνια!

Αλλα,αμεσως μετα απο αυτην την σκεψη,επικρατει ο εγωιστικος εαυτος μου και σκεφτομαι ''Να πανε αλλου.Στη γειτονια μου θελω την ησυχια μου!''

Link to comment
Share on other sites

Για οσους λενε πως "ολα ευκολα τα λετε εσεις,για σκεφτειτε να ησασταν στη θεση αυτων που αντιδρουν" θα τους απαντησω με αυτο:

 

Για σκεφτειτε να ησασταν εσεις στη θεση των ψυχασθενων ή ναρκομανων & να σας διωχνανε καποιοι που "θελουν την ησυχια τους" απ'αυτο το κτιριο,εμποδιζοντας ετσι την ομαλη επανενταξη σας στην κοινωνια.

 

:!:

Link to comment
Share on other sites

Για οσους λενε πως "ολα ευκολα τα λετε εσεις,για σκεφτειτε να ησασταν στη θεση αυτων που αντιδρουν" θα τους απαντησω με αυτο:

 

Για σκεφτειτε να ησασταν εσεις στη θεση των ψυχασθενων ή ναρκομανων & να σας διωχνανε καποιοι που "θελουν την ησυχια τους" απ'αυτο το κτιριο,εμποδιζοντας ετσι την ομαλη επανενταξη σας στην κοινωνια.

 

:!:

με το να σκέφτεται ο καθένας διάφορα υποθετικά σενάρια,δεν γίνεται τίποτα στο τέλος.αυτό που μετράει είναι η πραγματικότητα και τα γεγονότα.

και νομίζω οτι όλοι μιλάμε εκ του ασφαλούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου υποθετικα.Καποιος εδω μεσα εγραψε οτι εχει συγγενη τροφιμο σε τετοια μοναδα & ομως τους αποκαλει "παρασιτα".:wacko: :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Για σκεφτειτε να ησασταν εσεις στη θεση των ψυχασθενων ή ναρκομανων & να σας διωχνανε καποιοι που "θελουν την ησυχια τους" απ'αυτο το κτιριο,εμποδιζοντας ετσι την ομαλη επανενταξη σας στην κοινωνια.

 

:!:

 

σωστός ο Δημήτρης. :!:

Link to comment
Share on other sites

Η επανένταξη στην κοινωνία απαιτεί την συναίνεση της κοινωνίας.Στην προκειμένη περίπτωση της τοπικής κοινωνίας του Ευόσμου.Εαν η κοινωνία του Ευόσμου δεν αποδεχθεί την λειτουργία του συγκεκριμένου προγράμματος, και αποφασίσει να συμβάλει έμπρακτα στην επιτυχία του , τότε είναι καταδικασμένο να αποτύχει.

 

Και η συναίνεση δεν επιβάλεται, αλλά επιτυγχάνεται με τον διάλογο.

.
Link to comment
Share on other sites

Και η συναίνεση δεν επιβάλεται, αλλά επιτυγχάνεται με τον διάλογο.

 

...ή αποτυγχάνει. Που στην περίπτωσή μας, αυτό έγινε. Οι ευοσμίτες απλά δεν είχαν πρόθεση να συνδιαλλαγούν. Απόδειξη το πώς αντιμετώπισαν την ενημέρωση του διευθυντή του ψυχιατρείου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την γνώση...

Link to comment
Share on other sites

...ή αποτυγχάνει. Που στην περίπτωσή μας, αυτό έγινε. Οι ευοσμίτες απλά δεν είχαν πρόθεση να συνδιαλλαγούν. Απόδειξη το πώς αντιμετώπισαν την ενημέρωση του διευθυντή του ψυχιατρείου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την γνώση...

Ο οποίος άφησε πρώτα την λαϊκή φαντασία να οργιάσει και να πλάσει διάφορα σενάρια, προτού προβεί στην απαραίτητη ενημέρωση.Τον τιμά το γεγονός οτι παραδέχθηκε αυτή του την παράλειψη, και προσπάθησε να ρίξει τους τόνους.

 

Οσο για το εάν ο διάλογος αποτυγχάνει, ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα, καθώς η πραγματικότητα μπορεί να μας διαψεύσει...

.
Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος άφησε πρώτα την λαϊκή φαντασία να οργιάσει και να πλάσει διάφορα σενάρια, προτού προβεί στην απαραίτητη ενημέρωση.Τον τιμά το γεγονός οτι παραδέχθηκε αυτή του την παράλειψη, και προσπάθησε να ρίξει τους τόνους.

 

 

μεγάλη κουβέντα είπες.

 

 

Οσο για το εάν ο διάλογος αποτυγχάνει, ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα, καθώς η πραγματικότητα μπορεί να μας διαψεύσει...

 

και αποτυγχάνει και πετυχαίνει, ανάλογα με τις προθέσεις των συνομιλητών.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 2002

 

Νομαρχία ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ

 

ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι

 

ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ Γ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ - 13,60% (!!!!)

 

3 φορές πάνω ο Καρατζαφέρης στην Αθήνα σε σχέση με το πιο πάνω ποσοστό. Αυτό τι αποδεικνύει ακριβώς γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Απλά αποδεικνυει ότι οι θέσεις του Καρατζαφέρη έχουν απήχηση από κάποιους ανθρώπους σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο στη Θεσσαλονίκη όπως θέλησε να παρουσιάσει κάποιος...

Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα προβλήματα αφορούν όλες τις περιοχές της χώρας και η ακραία αντιμετώπιση των ανθρώπων στα προβλήματα και τις αποφάσεις που κάποιοι αντιδημοκρατικά τους επιβάλλουν οφείλονται στην συνεχή προηγούμενη υποβάθμιση της ζωής τους και την ανασφάλεια που αυτή τους δημιουργεί... :blink:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

πιστευω ομως πως ενα προγραμμα οπως η Ιθακη

ειναι πιο αποτελεσματικο λογω του οτι προσπαθει

να ενταξει ασθενεις σε ενα περιβαλλον στο οποιο

ειναι χρησιμοι! Δεν ειμαι γιατρος, ουτε ειδικος,

αλλα μηπως θα επρεπε να δουμε κ το κατα ποσο

το ΟΚΑΝΑ ειναι επιτυχημενο?

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ομως πως ενα προγραμμα οπως η Ιθακη

ειναι πιο αποτελεσματικο λογω του οτι προσπαθει

να ενταξει ασθενεις σε ενα περιβαλλον στο οποιο

ειναι χρησιμοι! Δεν ειμαι γιατρος, ουτε ειδικος,

αλλα μηπως θα επρεπε να δουμε κ το κατα ποσο

το ΟΚΑΝΑ ειναι επιτυχημενο?

αν λειτουργουσε οπως στο εξωτερικο θα ηταν.εγω δουλεψα 3 χρονια στον οκανα ως κοινωνικος λειτουργος και εχω δει και πως λειτουργουν τα αντιστοιχα προγραμματα υποκαταστασης εξω και πραγματικα μπορουν να βοηθησουν αλλα οχι με την μορφη που ειναι εδω.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους λενε πως "ολα ευκολα τα λετε εσεις,για σκεφτειτε να ησασταν στη θεση αυτων που αντιδρουν" θα τους απαντησω με αυτο:

 

Για σκεφτειτε να ησασταν εσεις στη θεση των ψυχασθενων ή ναρκομανων & να σας διωχνανε καποιοι που "θελουν την ησυχια τους" απ'αυτο το κτιριο,εμποδιζοντας ετσι την ομαλη επανενταξη σας στην κοινωνια.

 

:!:

Απορώ πώς δεν δόθηκε αυτή η απάντηση πιο πριν... Φυσικά θα συμφωνήσω απόλυτα σ' αυτό. Κάποιοι από δω το θεωρείτε απίθανο φαντάζομαι. Φανταστείτε λοιπόν αύριο-μεθαύριο το παιδί-ανήψι-εγγόνι.... σας να περιθωριοποιηθεί για κάποιον παρόμοιο λόγο και κάποιοι στενόμυαλοι άνθρωποι να του συμπεριφερθούν μ' αυτόν τον απάνθρωπο τρόπο.

 

Ίσως δεν είναι λάθος του ανενημέρωτου λαού, γιατί αυτή είναι η νοοτροπία μας/σας/τους (και όχι μόνο των Ελλήνων). Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτοί οι άνθρωποι (και μιλάω γενικά για τους περιθωριοποιημένους) δεν είναι ούτε αποβράσματα, ούτε κατακάθια. Οι περισσότεροι από αυτούς δεν επέλεξαν αυτόν τον τρόπο ζωής. Αυτό τους έτυχε μέσα από κάποιες συνθήκες. Ας μη βιαστούμε λοιπόν να τους χαρακτηρίσουμε και να τους απομακρύνουμε.

Link to comment
Share on other sites

:mad: Παρασιτα ειναι καποιοι σαν κι εσενα που εχουν χιτλερικες αποψεις "οποιος δεν ειναι σωματικα & ψυχικα υγειης τον ριχνουμε στον Καιαδα".

 

Τελικα εχουν δικιο οσοι λενε οτι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΣ ειναι οσοι βρισκονται εκτος ψυχιατριων...:rolleyes:

 

Υ.Γ.Και τον τροφιμο ξαδερφο σου παρασιτο τον αποκαλεις?:wacko:

Το οτι γράφεις λες και απευθύνεσαι στον ποπό σου, δεν με ενοχλεί, διοτι όλων των στρωμάτων ανθρώποι γράφουν εδώ. Ακόμη και των χαμηλών.

Όμως σου χρειάζεται μπόγιας η και πολεοδομία.:mad:

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

άσχετο,αλλά δεν κατάλαβα γιατί είναι κατακριτέο πλέον να ψηφίζεις καρατζαφέρη??και θεωρείται προσβολή αυτό.τελικά έχουμε δημοκρατρία ή δεν έχουμε??
Link to comment
Share on other sites

Εχετε ξεφύγει τελείως... :worry: και από το θέμα και από τους Ο.Π.Χ. και από το ελάχιστα στοιχειώδες netiquette...

 

Νομίζω δικαιωματικά θα το κλειδώσω στο επόμενο εκτός θέματος ή/και προσβλητικό ή/και προσωπικό ποστ.

 

Επίσης λυπάμαι πολύ να βλέπω να χαρακτηρίζονται άνθρωποι ως παράσιτα ή/και σκουπίδια.

 

Σκεφθείτε κάτι απλό. Μη βοηθώντας αυτούς τους ανθρώπους δεν τους αφήνουμε καμμία διέξοδο καμμία πιθανότητα να επανενταχθούν , να βρουν μία δουλειά , ένα σπίτι να ζήσουν σαν άνθρωποι και την επόμενη φορά που θα μας πετύχουν στο δρόμο θα μας μαχαιρώσουν για 5 Ευρώ. Κάθε δράση έχει και αντίδραση. My 2 cents.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφθείτε κάτι απλό. Μη βοηθώντας αυτούς τους ανθρώπους δεν τους αφήνουμε καμμία διέξοδο καμμία πιθανότητα να επανενταχθούν , να βρουν μία δουλειά , ένα σπίτι να ζήσουν σαν άνθρωποι και την επόμενη φορά που θα μας πετύχουν στο δρόμο θα μας μαχαιρώσουν για 5 Ευρώ. Κάθε δράση έχει και αντίδραση. My 2 cents.

Το κομμάτι που έχω σημειώσει με bold δεν είναι απαραίτητο. Οι περισσότεροι τέτοιοι άνθρωποι είναι ανίκανοι να σου κάνουν κακό, ακόμα κι αν εσύ τους κάνεις το μεγαλύτερο.

 

Το έγραψα και πιο πάνω, αλλά χάθηκε μέσα στον πανικό για τον τίτλο του θέματος: έπρεπε να βλέπατε το ΠΕΛΩΡΙΟ χαμόγελο που έσκαγαν αυτά τα παιδιά όταν τους έλεγες μια καλημέρα ή κερνούσες τσιγάρο... Αλλά δυστυχώς σαν κοινωνία, μάλλον πίσω απο το μεγάλο χαμόγελο, βλέπουμε ΜΟΝΟ τα κίτρινα δόντια... :( Και αυτό αποδείχθηκε ΚΑΙ εδώ μέσα, από νέους ανθρώπους. Κρίμα.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Radio silence off, μια και αυριο θα ξαναπαρθει αποφαση για το κρουσμα ρατσισμου καπου στην Ελλαδα με ωραια αρθρακια για ολα τα γουστα...και για αυτους που φοβουνται για τα παιδια τους, και για αυτους που μηλανε για παρασιτα....

 

ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

 

 

Ο Μεσαίωνας των... υγιών

 

 

Της ΕΛΙΖΑΜΠΕΤΤΑΣ ΚΑΖΑΛΟΤΤΙ

 

 

Στα βάθη του Μεσαίωνα ζούμε, αν κρίνουμε από τις αντιδράσεις τον κατοίκων του Ευόσμου Θεσσαλονίκης στην εγκατάσταση ξενώνα επανένταξης για ανθρώπους που πάσχουν από νευροψυχικά προβλήματα -συγκεκριμένα 15 ηλιωμένους ασθενείς- στην περιοχή τους.

 

 

Το θέμα βρίσκεται σε εκκρεμότητα και αναμένονται αύριο οι αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου.

 

Είναι η απόδειξη ότι ο ρατσισμός διατηρείται ζωντανός στη χώρα μας στην αυγή του 21ού αιώνα. Θύματα των προκαταλήψεων είναι άτομα που δεν έχουν φωνή για να υπερασπιστούν τον εαυτό τους και που ήδη η ζωή τούς έχει φερθεί ιδιαίτερα σκληρά.

 

Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνουν και σχετικές έρευνες. Σύμφωνα, π.χ., με πανελλαδική έρευνα των Γνώσεων και των Στάσεων του Κοινού Απέναντι στη Σχιζοφρένεια (Οκτώβριος 2000) διαπιστώνεται ότι: Το κοινό αναφέρεται στις σοβαρές ψυχικές ασθένειες κυρίως με όρους που χρησιμοποιεί στην καθημερινότητα, όπως «τρέλα» και «ψυχοπάθεια».

 

Το 65,8% αγνοεί

 

Η πλειοψηφία (65,8%) αναφέρει ότι δεν έχει ακούσει ή πληροφορηθεί κάτι σχετικό με τη σχιζοφρένεια, σαν το θέμα να απουσιάζει παντελώς από τις δημόσιες συζητήσεις και το ενδιαφέρον των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.

 

Συμπεραίνεται επίσης ότι οι γνώσεις του κοινού εμπεριέχουν κυρίως στερεοτυπικές αντιλήψεις, όπως ότι τα άτομα με σχιζοφρένεια έχουν διχασμένη προσωπικότητα (81,3%), δεν μπορούν να εργαστούν (78%) ή είναι βίαια και επικίνδυνα (74,6%). Ως προς τα αίτια της σχιζοφρένειας, η πλειοψηφία των ερωτώμενων αποδίδει τη σχιζοφρένεια σε ποικίλους παράγοντες με επικέντρωση στους ψυχοκοινωνικούς όπως το στρες (43,5%), παρά στους βιολογικούς (22,6%).

 

Οι στάσεις του κοινού απέναντι στα άτομα με σχιζοφρένεια είναι καταφανώς αρνητικές και κλιμακώνονται ανάλογα με το βαθμό της προσωπικής επαφής και σχέση, με τον ασθενή. Συγκεκριμένα, 61% των ερωτώμενων δεν θα προσλάμβανε στη δουλειά του, 75% δεν θα συγκατοικούσε και 93% δεν θα παντρευόταν ένα άτομο με σχιζοφρένεια.

 

Ακόμη και σε περιπτώσεις που δεν απαιτείται ισχυρή κοινωνική επαφή ή σχέση, ένας στους τρεις ερωτώμενους δηλώνει ότι δεν θα ανεχόταν έναν ψυχικά ασθενή στην ίδια πολυκατοικία ή στην ίδια γειτονιά και μερικές φορές δεν θα ήθελε καν να κουβεντιάσει μαζί του. Φαίνεται ότι η «κοινωνική απόσταση» από τα άτομα με σχιζοφρένεια προσδιορίζει και το «μέτρο του στίγματος».

 

Την άποψη ότι η ομαλή λειτουργία μιας μικρής δομής για ψυχικά ασθενείς στην κοινότητα και η προσωπική επαφή με τον ψυχικά ασθενή στην καθημερινότητα συμβάλλουν στη μείωση του στίγματος, επιβεβαιώνουν τα αποτελέσματα μιας άλλης έρευνας που διενεργήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος κατά του Στίγματος της Ψυχικής Ασθένειας του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου Ψυχικής (ΕΠΙΨΥ) με επικεφαλής τον καθηγητή και ακαδημαϊκό Κωνσταντίνο Στεφανή σε τρεις περιοχές του Νομού Αττικής.

 

Σε τρεις περιοχές

 

Συγκεκριμένα πρόκειται για τις περιοχές: Μεταξουργείο -περιοχή μελέτης, στην οποία μόλις εγκαταστάθηκαν δομές για ψυχικά ασθενείς· Κολιάτσου- περιοχή που τα τελευταία οκτώ χρόνια λειτουργούσε ξενώνας για δέκα χρόνιους ψυχικά ασθενείς· και Λιοσίων -περιοχή ελέγχου με παρόμοια κοινωνικοοικονομικά χαρακτηριστικά στην οποία δεν υπήρχε καμιά στεγαστική ή άλλου τύπου δομή για χρόνιους ψυχικά ασθενείς. Τα συμπεράσματα αυτής της έρευνας είναι αποκαλυπτικά καθώς διαπιστώνεται ότι οι κάτοικοι της περιοχής Κολιάτσου, όπου εδώ και οκτώ χρόνια λειτουργεί ξενώνας, έχουν το χαμηλότερο βαθμό κοινωνικής απόστασης και επομένως τις πλέον θετικές στάσεις απέναντι σε άτομα με ψυχικές διαταραχές.

 

Πώς βιώνουν όμως οι πάσχοντες;

 

«Είναι σαν να κρύβεις ένα ένοχο μυστικό. Είμαι αναγκασμένη να κρύβω ολόκληρα κομμάτια της ζωής μου σχεδόν από όλους...». Αυτή είμαι. Κουράστηκα πια να το κρύβω...» λέει η Μ., 28 ετών, που έχει ψύχωση Ενώ ο Γ., 43 ετών παρατηρεί: «Οι περισσότεροι νομίζουν πως πρόκειται για περίπτωση Τζέκιλ και Χάιντ! Αν ανοίξεις την τηλεόραση, κάθε κατά συρροήν δολοφόνος λένε ότι πάσχει από σχιζοφρένεια! Αυτή η άγνοια, δυστυχώς, χειροτερεύει την κατάστασή μου».

 

Και συμπληρώνει ο Γ., 37 ετών, που έχει σχιζοφρένεια: «... Παίρνεις κάποια στιγμή τη μεγάλη απόφαση να ζητήσεις βοήθεια για το πρόβλημά σου και είναι σαν να σε τιμωρούν γι' αυτό. Σε καλουπώνουν σε μια διάγνωση, σου φοράνε το μανδύα της σχιζοφρένειας, αποκτάς μια ετικέτα με το όνομα της αρρώστιας σου, γεμίζεις ντροπή και έρχεται αντιμέτωπος με την κοινωνία, με τους άλλους, τους «φυσιολογικούς».

 

Το κοινωνικό στίγμα είναι συχνά χειρότερο από την ίδια την αρρώστια, είναι μια δεύτερη αρρώστια· μια αρρώστια· πάνω στην αρρώστια».

 

Πρόκειται για συγκλονιστικές μαρτυρίες που εκφράζουν τα συναισθήματα πολλών ανάμεσα στους 100.000 ασθενείς με σχιζοφρένεια στη χώρα μας. Και είναι λόγια που οφείλουν να «στιγματίσουν» τις καρδιές μας...

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 20/03/2006

 

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

 

 

Ποιος θα μας θεραπεύσει από το κοινωνικό στίγμα;

 

 

Της ΜΑΡΙΝΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ*

 

 

Εζησα σε έναν κόσμο αλλόκοτο, απλώνοντας στους άλλους ένα χέρι ακρωτηριασμένο από τη δυσπιστία τρώγοντας ένα ψωμί νεκρό, δολοφονημένο από την ταπείνωση

(Τάσος Λειβαδίτης)

 

 

Δυσπιστία και ταπείνωση: λέξεις του ποιητή που χαρακτηριστικά αποτυπώνουν δύο συνιστώσες της έννοιας του κοινωνικού στίγματος.

 

Το κοινωνικό στίγμα που συνδέεται με την ψυχική ασθένεια και ειδικότερα με την πιο σοβαρή, μυστηριώδη και ανεξιχνίαστη μορφή της, τη σχιζοφρένεια, έχει ρίζες που εισδύουν στο βάθος του χρόνου. Στην ελληνική γλώσσα στίγμα είναι ένα σημάδι ανεξίτηλο σε κάποιον που η κοινωνία επιθυμεί να ξεχωρίζει, υποδηλώνοντας αρνητικές και απαξιωτικές ιδιότητες σ' αυτόν.

 

Στον Μεσαίωνα στιγμάτιζαν με πυρακτωμένο σίδερο για να διαπομπεύσουν τους «παρεκκλίνοντες» ώστε να καταστεί ευδιάκριτη η «μιαρή» συμπεριφορά τους. Με το πέρασμα των αιώνων η σημασία του στίγματος διαφοροποιήθηκε και κατέληξε να είναι συνώνυμη με δυσμενείς διακρίσεις σε ανθρώπους «διαφορετικούς».

 

Σήμερα η λέξη «στίγμα» χρησιμοποιείται κυρίως για να δείξει ότι ορισμένες ασθένειες-taboo και ιδίως οι ψυχικές ασθένειες εγείρουν δυσπιστία, φόβο και προκαταλήψεις σε βάρος των ατόμων που πάσχουν από αυτές. Ετσι οι ψυχικά ασθενείς έχουν να αντιμετωπίσουν -εκτός από την ίδια τη νόσο και τα συμπτώματά της- μια δεύτερη νόσο: το κοινωνικό στίγμα.

 

Ο ψυχικά ασθενής υποβάλλεται σε διάφορες μορφές κοινωνικού στιγματισμού και του αποδίδονται συνήθως χαρακτηριστικά τα οποία συνδέονται με τα παραδοσιακά στερεότυπα στα οποία ο άνθρωπος «μυείται» από πολύ νωρίς στην παιδική του ηλικία. Με βάση αυτά τα στερεότυπα είναι ο «τρελός», ο κακός, ο επικίνδυνος ή ο δαιμονισμένος.

 

Πέρα όμως από αυτόν τον άτυπο κοινωνικό στιγματισμό, στη διαμόρφωση του κοινωνικού στίγματος στη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα σημαντικό ρόλο παίζουν τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας ως βασικοί φορείς ενημέρωσης του κοινού. Καλλιεργούν τη δημόσια εικόνα της τρέλας και προμηθεύουν τα στοιχεία εκείνα που συγκροτούν τα στερεότυπα, τα αναπαράγουν και τα διαιωνίζουν.

 

Η στερεότυπη εικόνα του «ψυχοπαθούς» που ανηλεώς προβάλλουν είναι μια εικόνα παραπλανητική, αποσπασματική, υπεραπλουστευμένη και συχνά «τρομολάγνα», μια εικόνα που δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να επιβεβαιώνει τα κοινωνικά στερεότυπα και να συναντά τους πιο μύχιους φόβους του κοινού.

 

Εκτός όμως από το κοινό, αποδέκτες της εικόνας είναι οι ασθενείς και οι οικογένειές τους που αποτελούν και τα κύρια θύματα του στίγματος και του αποκλεισμού. Πώς νιώθει άραγε ο ασθενής όταν έρχεται αντιμέτωπος με την «τηλεοπτική» του εικόνα, μια εικόνα παραμορφωμένη και υπονομευτική που τον οδηγεί στην αυτο-υποτίμηση, την απομόνωση και εν τέλει στον αυτοστιγματισμό; Πώς νιώθει η οικογένεια όταν αντικρίζει μια εικόνα του συγγενή της η οποία απέχει από τη δική της καθημερινή πραγματικότητα;

 

Θα πρέπει εδώ να σημειωθεί ότι ο κύκλος των ασθενών και των οικογενειών τους δεν είναι καθόλου μικρός και ευκαταφρόνητος καθώς μόνο για τη σχιζοφρένεια υπολογίζεται ότι οι ασθενείς αντιπροσωπεύουν περίπου το 1% του πληθυσμού σε κάθε χώρα και πολιτισμό της Γης.

 

Υπολογίζεται, έτσι, ότι υπάρχουν 100.000 ασθενείς με σχιζοφρένεια στη χώρα μας. Πολύ εύκολα, άκριτα και αβασάνιστα οι ασθενείς αυτοί εκλαμβάνονται από το κοινωνικό περιβάλλον ως άτομα παρεκκλίνοντα με βασικό στοιχείο της συμπεριφοράς τους τη βία και την επικινδυνότητα.

 

Πρόσφατα άλλωστε γίναμε «θεατές» της «δύσοσμης» συμπεριφοράς μιας κατά τα άλλα «εύοσμης» κοινωνίας, μιας κοινωνίας που αγνοεί και πλανάται ή που πλανάται επειδή αγνοεί, παγιδεύεται στα στερεότυπα, τους μύθους και τις προκαταλήψεις, εξοστρακίζει ανθρώπους που κάθε άλλο παρά επικίνδυνοι είναι και αναδεικνύει ως βασική αξία ένα ιδιότυπο κοινωνικό συμφέρον, είτε αυτό είναι το συμφέρον μιας ομάδας είτε το συμφέρον μιας γειτονιάς.

 

Το φαινόμενο «μακριά από τη γειτονιά μου» που αναφέρεται κυρίως για τα άτομα που πάσχουν από σχιζοφρένεια είναι ένα φαινόμενο νοσηρό όσο και η σχιζοφρένεια. Και για τη νόσο «σχιζοφρένεια» η σύγχρονη επιστήμη διαθέτει θεραπευτικές προτάσεις. Ποιες είναι όμως οι προτάσεις της σύγχρονης κοινωνίας γι' αυτήν την «ομαδική νόσο» που παίρνει τη μορφή του κοινωνικού στίγματος;

 

Το «φάρμακο κατά του κοινωνικού στίγματος» είναι η ενημέρωση, η επιστημονική αλήθεια, είναι η ευθύνη και ο σεβασμός απέναντι στον εαυτό μας και απέναντι στο συνάνθρωπο. Είναι η απόφαση ότι μπορούμε να σεβόμαστε έμπρακτα τις ανθρωπιστικές αξίες και να υποστηρίζουμε με τη στάση και το ήθος μας τις αρχές, την ποιότητα και το επίπεδο του πολιτισμού μας. Η καταπολέμηση του στίγματος μέσα μας συνιστά βήμα προόδου, δείγμα πολιτισμού, πράξη ευθύνης.

 

*Ψυχίατρος, επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος κατά του Στίγματος της Ψυχικής Ασθένειας, Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Ασθένειας

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 20/03/2006

 

Πορεία 50 δημοτών κατά του ξενώνα

 

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

 

Νέα συγκέντρωση και πορεία διαμαρτυρίας πραγματοποίησαν χθες περίπου 50 δημότες του Ευόσμου, που αντιδρούν στη λειτουργία ξενώνα επανένταξης του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης στο Δήμο τους.

 

Οι διαδηλωτές ξεκίνησαν γύρω στις 5.30 το απόγευμα από την πλατεία Προσκόπων, όπου συγκεντρώθηκαν, και αφού κινήθηκαν μέσα από κεντρικούς δρόμους της περιοχής κατέληξαν στην πλατεία του δημαρχείου γύρω στις 6.30.

 

Ο δήμαρχος Ευόσμου Παναγιώτης Αλεξανδρίδης δεν γνώριζε τίποτε για τη νέα κινητοποίηση και, όπως δήλωσε, το πληροφορήθηκε από τηλεφωνήματα δημοσιογράφων. Το θέμα του ξενώνα πρόκειται να συζητηθεί ξανά στο δημοτικό συμβούλιο την ερχόμενη Πέμπτη, παρότι πριν από δέκα ημέρες έλαβε ομόφωνη απόφαση να μη λειτουργήσει ξενώνας στην περιοχή.

 

Ο δήμαρχος ξεκαθάρισε την απόφασή του, «το ζήτημα να εξεταστεί από μηδενική βάση», ενώ δεν ήταν λίγοι οι δημοτικοί σύμβουλοι που ισχυρίσΤηκαν ότι ψήφισαν κατά του ξενώνα υπό την πίεση του κόσμου που είχε κατακλύσει την αίθουσα.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...