Jump to content

Δωρεάν ασύρματη επικοινωνία;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πολλά δίνουμε σε οτέδες κ κοσμοτέδες, ενδιαφέρομαι να επικοινωνώ με ένα σπίτι περίπου 1χιλιόμετρο απόσταση από το δικό μου, χωρίς οπτική επαφή και με όσο δυνατόν ελάχιστο κόστος.

Εκτός από τη λύση του walkie talkie υπάρχει κάτι άλλο;Θα ήθελα να είναι σαν 2 τηλέφωνα σηκώνεις μιλάς...χωρίς να πατάω κουμπάκια για να μιλαω κ να αφηνω για να ακουω.

-
Link to comment
Share on other sites

Στήνεις ένα ασύρματο δίκτυο με εξωτερικές κεραίες στις ταράτσες των δύο σπιτιών και βάζεις στους δύο υπολογιστές από μία ασύρματη καρτούλα δικτύου.

 

Μιλάς και βλέπεις τον άλλο με net meeting, messanger ή κάτι παρόμοιο.

 

Όλα γίνονται :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στήνεις το WLAN που σου είπε ο φίλος, και μετά πας και παίρνεις 2 τηλέφωνα VoIP και τέλος! (200€ η κάθε συσκευή VoIP όμως...)

 

Παραμένει όμως το πρόβλημα με την έλλειψη οπτικής επαφής...

Ίσως κανένα VHF/UHF πομποδεκτάκι με phone-patch σου κάνει δουλειά, αλλά οι συνομιλίες σου θα είναι εύκολο να τις ακούσει ο καθένας με ένα παρόμοιο δέκτη (θες scrambler).

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εάν ήταν έτσι εύκολα, τότε όλοι θα είχαμε βάλει από ένα τέτοιο και ο πΟΤΕς θα είχε κλείσει προ πολλού.

 

Οι δε λύσεις με το wifi, όπως συνηθίζω να λέω, δεν είναι Plug & Play !!!

 

Αυτό που θες να κάνεις γίνετε, αλλά είναι ακριβό.....

 

Εάν θες πολύ να μιλάς και να παίζεις με τον φίλο σου, υπάρχει και το LRE (long range Ethernet) που παίζει πάνω από τις γραμμές του ΟΤΕ, στην ουσία είναι μια φθηνότερη υλοποίηση sVDSL, εκεί παίρνεις δύο εξωκείμενες από τον ΟΤΕ και συνδέεσε. Εάν είστε στο ίδιο τηλεφωνικό κέντρο, υπάρχει και η δυνατότητα μέσω local loop, που πρέπει να είναι πολύ φθηνή (να ψάξω να σου βρω τιμή).

 

Με WiFi εάν έχεις καλή οπτική επαφή, με ένα κόστος 500-600 ευρώ, μπορώ να σου προτείνω μία λύση με WiFi, ΑΤΑ, VoIP και απλά τηλέφωνα. Για να καταλάβεις, εγώ μιλάω με κόμβους του awmn στο άλλο άκρο της αθήνας, με ένα απλό τηλέφωνο, χωρίς καμία απολύτως χρέωση

Link to comment
Share on other sites

Παντρέψου την να μένετε στο ίδιο σπίτι, αντί να τα πληρώνεις στο τηλέφωνο, θα τα δίνεις για ενοίκιο.

 

Κοινώς πάντα κάποιος θα στα παίρνει, αντί για τον ΟΤΕ, ο σπιτονυκοκοίρης σου.... :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα δύο λύσεις:

 

Σήματα καπνού, και ταμ ταμ!! :D

 

Η πρώτη βέβαια μπορεί να ξεσηκώσει τους γείτονες, λόγω των πυκνών καπνών, η δέυτερη, να έχει πάλι το ίδιο αποτέλεσμα (με τσι γείτοναι), λόγω ηχορύπανσης :rolleyes:

 

Φιλικά, πάντα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Me vhf k automato mikrofono ginete poli apla.theli k eksoteriki kerea omos.tulaxiston o enas.kai dio metria mixanakia.

EInai aplo.

ala aktinobolia full sto kefali.

opos k to gprs dinei aktinobolia ston xoro pu to exume k as to ksexname.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω η πιο προσιτή λύση είναι τα Walkie Talkie ε;Υπάρχουν walkie talkie που να μη χρειάζεται να πατάς κουμπί για να εκπέμψεις;
-
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

Τελικά νομίζω η πιο προσιτή λύση είναι τα Walkie Talkie ε;Υπάρχουν walkie talkie που να μη χρειάζεται να πατάς κουμπί για να εκπέμψεις;

 

 

Οχι!..

 

Οταν πατας το press, το κουμπακι του ασύρματου δηλ, εύ δεν ακούς τίποτε, μόνο μιλάς..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάτι σαν "αυτόματο μικρόφωνο" και λέγετε VOX, είναι μία συσκευή που μόλις μιλήσεις ανοίγει το μικρόφωνο μόνη της.

 

Μην ξεχνάς ότι τα walkie talkie είναι half duplex, δηλαδή δεν μιλάτε και οι δύο ταυτόχρονα, κάτι καλό βέβαια για όταν μιλάς με την κοπέλα σου γιατί έτσι δεν θα μπορείτε να καυγαδησετε (χαρακτηριστικές σκηνές που και οι δύο μιλάνε ταυτόχρονα χωρίς να ακούνε τι λέει ο άλλος.... :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
psaxe gia PMR asyrmatous, doulevoun sthn syxnotita twn 446 mhz, sta uhf, einai oti kalitero an exeis optiki epafi. ta briskeis sto carefour. exoun polles kanalia na min gemisei melia h syxnotita. einai oti prepei!
άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soulmate (21 Νοέ. 2003 , 20:00)

 

Στήνεις ένα ασύρματο δίκτυο με εξωτερικές κεραίες στις ταράτσες των δύο σπιτιών και βάζεις στους δύο υπολογιστές από μία ασύρματη καρτούλα δικτύου.

 

Μιλάς και βλέπεις τον άλλο με net meeting, messanger ή κάτι παρόμοιο.

 

Όλα γίνονται :rolleyes:

 

 

Μπορείς να μου πεις πόσο κάνει αυτό λες? η ποιό χαμηλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soulmate (26 Νοέ. 2003 , 16:44)

 

Οχι!..

 

Οταν πατας το press, το κουμπακι του ασύρματου δηλ, εύ δεν ακούς τίποτε, μόνο μιλάς..

 

 

πάρε walkie-talkie με δυνατότητα VOX

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και εδώ: http://www.galaxy.gr/

 

Βέβαια, ξεκαθαρίζεις ότι δεν προσανατολίζεσαι σε λύση walkie-talkie, και όπως γράφεις..

ενδιαφέρομαι να επικοινωνώ με ένα σπίτι περίπου 1χιλιόμετρο απόσταση από το δικό μου, χωρίς οπτική επαφή
...στοιχείο που μάλλον δεν ευνοεί τα WTies, αλλά ρε παιδί μου εν τέλει και αφού οι προηγούμενοι σου "έδωσαν" σοβαρές εναλλακτικές, αν απορρίπτεις τα πάντα, είμαι ο 2ος (μετά τον Papashark)

που θα προτείνει την συγκατοίκισή σου με την κοπελιά.

 

:D

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

PMR λυση προτεινω .υπαρχουν και πιο καλα μηχανηματα απο αυτα των 30-50 ευρω και μαλλον θα κανουν και καλυτερη δουλεια

 

η οπτικη επαφη καλο θα ηταν να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά ξαναφέρνω το θέμα στο προσκήνιο γιατί αγόρασα και 'γω πρόσφατα ένα τέτοιο ("Walkie Talkie") PMR και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την χρήση του και την ασφάλεια που παρέχει στους συνομιλητές που το χρησιμοποιούν.

Το πήρα από τα Carrefour αφου πρώτα διάβασα κάποια πράγματα για την εταιρεία που το κατασκευάζει (Telco) και ρώτησα και κάποιους που ήδη το έχουν πάρει και είναι ευχαριστημένοι.

Το μοντέλο είναι το Telco PMR AL-2 και ο λόγος αγοράς του είναι για να μιλάω με έναν φίλο μου στα 2,5-3χλμ χωρίς χρέωση ;) .

Οι απορίες που έχω ειναι οι εξής :

1) Όταν κάνουμε scan για να βρούμε ένα "καθαρό κανάλι" ακούμε κάποια που χρησιμοποιούνται. Αν προσπαθήσουμε να μιλήσουμε με αυτούς μας ακούνε ή τσάμπα προσπαθούμε?

2) Ένα ζευγάρι PMR λειτουργεί μόνο αναμεταξύ τους?

3) Όπως εμείς ακούμε και άλλους έτσι και αυτοί μπορούν να ακούνε έμας άμα θέλουν χωρίς να το ξέρουμε :X :wacko: ?

4) Μπορούμε να πιάσουμε πχ την αστυνομία ή την πυροσβεστική ή ταξιτζήδες εντός της ακτίνας του?

Αυτά τα ολίγα για αρχή και ας απαντήσει όποιος γνωρίζει πραγματικά ή είναι χρήστης ενός PMR.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα γύρισα πίσω γιατί δεν έκανε δουλειά ούτε στο ελάχιστο.

 

1) Ναι σε ακούνε

2) Όχι αρκεί να συντονιστείς σε σωστή συχνότητα..

3) Νομίζω ναι αν και μερικά έχουν και προσθήκη κωδικού στην συχνότητα. Δεν ξέρω ακριβώς αυτό τι κάνει!

4) Αστυνομία κτλ νομίζω δε μπορείς να ακούσεις γιατί είναι σε άλλες συχνότητες από τις "ελεύθερες" διαθέσιμες.

-
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...