Jump to content

Αγορά νέου υπολογιστή.. M/B με WiFi?


GiorgosH
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στα προθυρα αγοράς νέου υπολογιστή αλλά έχω κολλήσει με την επιλογή CPU και λογικά και στο motheboard..

Βασικά δεν ξέρω τι ακριβώς διαφορές έχουν οι Intel P4, Pentium M & D με τους Athlon 64.. Για Celeron όπως επίσης και dual core δεν το σκέφτομαι καν..

Αφού αποφασισω για CPU θέλω να επιλέξω ένα motheboard που αν γίνεται να μην έχει κάρτα γραφικών (αφού έτσι κι αλλιώς θα πάρω άλλη γιατί να την πληρώσω, σωστα?) και αν υπάρχει, να έχει δυνατότητα WiFi, για να αποφύγω την χρήση wireless stick (Το θέλω γιατί το router θα είναι σε άλλο δωμάτιο απ'οτι το PC και είναι πολύ πολύ δύσκολο να απλώσω καλώδια..).

Μπορείτε να δώσετε να φώτας σας please, μιας κι έχω μείνει αρκετά πίσω με τις εξελίξεις στον τομέα του hardware..?

 

Θενξ α λοτ γκάις!:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες premium/deluxe εκδόσεις μητρικών της Asus που έχουν ενσωματωμένη δυνατότητα για wireless. Ίσως έχει και κάποιος άλλος κατασκευαστής που φτιάχνει μητρικές με πολλά χαρακτηριστικά, π.χ. MSI. Υπόψη όμως ότι είναι αρκετά ακριβές αυτές οι μητρικές.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι θα συνέφερε να πάρω ενα απλό M/B και να χρησιμοποιήσω στικάκι δηλαδή για τη σύνδεση με το router?
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περιοριστικό να ψάχνεις μητρική με ενσωματωμένο wireless, αυτό λέω. Δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα βρεις κάποια να σου κάνει. Όσο για το κόστος, είναι πιθανό μια τέτοια μητρική να είναι πιο ακριβή από τον αντίστοιχο συνδυασμό μητρικής χωρίς wireless και μιας κάρτας pci γι'αυτή τη δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...