Jump to content

Sony Ericsson M600i


GiannisKr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LOL :lol: Εγώ το έμαθα σήμερα με την άσχημη, όταν ξύπνησα μια ώρα αργότερα για πολύ σημαντικό μάθημα. Και όταν άνοιξα το κινητό τότε μου "θύμισε" να ξυπνήσω μια ώρα αρχήτερα!

 

 

επίσης, στην αθόρυβη λειτουργία, ΔΕ χτυπάει το ξυπνητήρι...

 

σιωπηλό κι αυτό :X :X

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ανέκδοτο της ημέρας:

"Τι γράφει η SE στην ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ":

---------------------

Επικοινωνία

Είμαστε εδώ για να δεχθούμε

τις ερωτήσεις και τα σχόλιά σας.

---------------------

:lol:

Το προσπερνάω αυτό τέλος πάντων, και συνεχίζω με το προσωπικό mail που τους έστειλα σχετικά με τους 160 χαρακτήρες ανα SMS που ΟΛΟΙ μας ονειρευόμαστε πως κάποια μέρα θα έχουμε...

 

___________________

Καλησπέρα,

 

Παρακαλώ ενημερώστε με σχετικά με την εξέλιξη του προβλήματος του Μ600i με τον περιορισμό των χαρακτήρων στα SMS. Έχουν γίνει αρκετές ενημερώσεις του λογισμικού του κινητού, αλλα δυστυχώς δεν βλέπω καμία βελτίωση επί του θέματος. Πραγματικά εγώ, όπως και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες της συσκευής αυτής αισθανόμαστε παραμελημένοι, παρακαλώ διαψεύστε μας.

 

Ευχαριστώ.

___________________

 

Αναμένοντας απάντηση. Βασικά σκέφτηκα να μπω με λίγο παραπάνω τσαμπουκά, αλλά θα περιμένω να τον εφαρμόσω στο 2ο μου mail, μετά την απάντησή τους...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια χρεωνετε καποιος για 2 μηνυνατα αν στειλει 160 χαρακτηρες?

Και το προβλημα με το ξυπνητηρι παρατηρειται μονο με το ελληνικο μενου η ειναι καθολικο σε ολα τα m600i?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια χρεωνετε καποιος για 2 μηνυνατα αν στειλει 160 χαρακτηρες?

Και το προβλημα με το ξυπνητηρι παρατηρειται μονο με το ελληνικο μενου η ειναι καθολικο σε ολα τα m600i?

 

δυστηχς φιλε μου με 160 χαρακτηρες καποιος χρεωνετε οχι 2 αλλα 3 μηνυματα 2 χρεωνετε μεχρι τους 140 περιπου

Link to comment
Share on other sites

nai den kserw kata poso boh8aei alla einai 77 xarakthres to sms etsi pianei 8 bit me ayth thn kwdikopoihsh k oxi 2-3 pou einai sta alla dhladh kanonika

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω ακολουθεί μια κάπως "επιστημονική" εξήγηση για το πρόβλημα των ελληνικών SMS. Η απάντηση δόθηκε στο esato σε σχετική ερώτηση του sealovoer:

 

@sealover94:

That has NOTHING at all to do with fonts, and there's nothing (probably, read the bold text at the end of the post) you can do about it. Heres why:

 

By default, 7-bit encoding is used for SMS messages. 7-bit means that every character is sent as 7 bits (1 or 0) in a row. 7 bits per character mens that only 128 (2^7) characters are possible. Since 7-bit is also known as ASCII, and A in ASCII stands for American, it only has room for the English alphabet and a lot of other characters like dots, commas, brackets etc. Using 7-bit means that every SMS can be up to 128*160 = 20480 bits long.

 

However, when you type with Greek letters, they don't fit in the 7 bits used, so a "better" encoding is used. The other encoding uses more bits per character, so to fit in the same amount of total bits, less characters can be entered. There are localized versions of the ASCII table (which just skips some of the less used characters in the normal table, like { for example). However, it seems no better than that the greek localization of the P990 doesn't use a localized 7-bit encoding (other phones might, I'm not sure). If you're using English localization of the phone, it's not very strange, though, since the phone then naturally uses the standard English ASCII.

 

P.S. I'm no expert on how SMS messages work, but I know quite a lot about text encodings... Please correct me if I'm wrong.

 

Φυσικά υπάρχει λύση στο πρόβλημα. Η λύση εφαρμόζεται σε όλα τα ελληνικά κινητά και η SE έχει υποσχεθεί (σε τηλεφώνημα που είχα χθές μαζί τους) ότι θα την εφαρμόσει πολύ σύντομα (μου είπαν πριν το τέλος του μήνα) και στο P990 όπως και στο M600.

 

EDIT:

για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για το πως αντιμετωπίζεται το πρόβλημα με τα ελληνικά SMS ώστε να μπορούν να φύγουν 160 γράμματα σε ένα μήνυμα, παραθέτω λινκ με πίνακα χαρακτήρων 7bit στον οποίο περιλαμβάνονται και οι 10 ελληνικοί χαρακτήρες που είναι διαφορετικοί από τους λατινικούς. Όπως θα διαπιστώσετε οι 10 ιδιαίτεροι ελληνικοί χαρακτήρες (Γ,Δ,Ξ....) υπάρχουν μόνο στα κεφαλαία. Γι΄αυτό και για να γράψει κανείς ελληνικό SMS με 160 χαρακτήρες πρέπει να χρησιμοποιεί μόνο κεφαλαία. Συμπερασματικά, όταν γράφουμε ενιαίο SMS 160 γραμμάτων στα ελληνικά, στην πραγματικότητα χρησιμοπιούμε ένα μειγμα λατινικών και ελληνικών χαρακτήρων.

http://www.dreamfabric.com/sms/default_alphabet.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν γραψεις το sms με κεφαλαια το προβλημα λυθηκε η θα το λυσει η SE συντομα?

 

Αυτπ με το ξυπνητηρι θα το λυσει η το προβλημα θα παραμεινει ως εχει?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν γραψεις το sms με κεφαλαια το προβλημα λυθηκε η θα το λυσει η SE συντομα?

 

 

Όχι φυσικά! Μόνο αν εισαγάγει το συγκεκριμένο πίνακα χαρακτήρων θα λυθεί το πρόβλημα. Το οποίο, φαντάζομαι, θα έχει κανείς την δυνατότητα να χρησιμοποιήσει μέσω κάποιας απενεργοποίησης μιας εντολής τύπου "εθνικοί χαρακτήρες".

 

Υ.Σ. δεν είμαι ειδικός στο θέμα, μεταφέρω απλά αυτά που έχω διαβάσει δεξιά-αριστερά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να το χε διορθώσει προ πολλού το θέμα με τα sms η S.E....

Απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που τα ελληνικά μυνήματα είναι μικρά, το Μ600 που έχω εγώ στα χέρια μου με κλέβει και στους λατινικούς χαρακτήρες...153=1 μύνημα...154+=2 μυνήματα!!! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή μάλλον θα παώ σήμερα να πάρω το M600 - διάβασα όλο το topic και μου επιβεβαίωσε την καλή εικόνα που έχω για το κινητό - έχω μια ΠΟΛΥ ΧΑΖΗ ερώτηση:

 

Αλλού αναφέρεται σαν Μ600 και αλλού σαν Μ600i. Υπάρχουν ΟΝΤΩΣ δύο version???

 

Το συμπέρασμα που έβγαλα μετά απο διάβασμα 49 σελίδων ;-) είναι οτι το βασικό πρόβλημα είναι τα μυνήματα - πράγμα το οποίο προσωπικά δεν με προβληματίζει γιατί γράφω greeklish μυνήματα, η έλλειψη κάμερας - επίσης δεν με καίει, και η έλλειψη wi-fi - επίσης δεν με καίει, γιατί στο γραφείο είναι μονίμως στο cradle του και το θέλω για PDA και όχι για internet.

 

Κατά τ'άλλα, νομίζω πως αξίζει σαν τηλέφωνο-organizer.

 

Με τον συγχρονισμό με το Outlook πώς τα πάει αλήθεια???

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια αν και το εχω ρωτησει και αλλου,θα προτιμουσα να μου πειτε και απο αυτο το θριντ εδω το εξης:

Πως μπορω να ενεργοποιησω το e-mail στο w950i mου και ποσο θα μου κοστιζει καθε εισερχομενο mail;

 

Ευχαριστω.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλού αναφέρεται σαν Μ600 και αλλού σαν Μ600i. Υπάρχουν ΟΝΤΩΣ δύο version???

το ίδιο είναι

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Re paidia na rwthsw kati to opoio einai isws kai xazo alla den to eida kapoy ksekathara stro manual tou M600i . . .

 

Lew na kanw ena Back up kai meta format... Me to RESTORE...ti swnw akrivws??

 

Epafes???

 

Mhnymata? ? ?

 

Με το backup "σώνεις" ότι έχεις περάσει μέσα στο κινητό(επαφές, μηνύματα, βίντεο, κτλ...) και με το restore τα επαναφέρεις...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

1. Αναπαραγωγή μεγάλων αρχείων video, >50mb, υπάρχει πρόβλημα ?

2. Πληκτρολόγηση ελληνικά με ένα πάτημα του QWERTY?

3. Άνοιγμα πολύπλοκων PDF με εικόνες και τα λοιπά, ζορίζεται?

 

Παρακαλώ κάποιον που το έχει για μια αξιόπιστη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

1. όχι απολύτως κανένα

2. δεν είναι (προς το παρόν) εφικτό. Σύμφωνμα με την SE Hellas αναμένεται σύντομα

3. Δεν ζορίζεται καθόλου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. όχι απολύτως κανένα

2. δεν είναι (προς το παρόν) εφικτό. Σύμφωνμα με την SE Hellas αναμένεται σύντομα

3. Δεν ζορίζεται καθόλου

 

 

 

:confused: :confused: :ninja:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Μην με κοιτάζεις παράξενα egoeimai...έτσι μου είπαν δύο φορές στο τηλέφωνο...από κει πέρα τι να πω;

 

 

Mακάρι...:)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Kana kalo site gia site me klidakia kai progrmatakia pedes ?

 

 

pantos me to iSync pezei megalo problem :( kai de lene na to diotrthosoun :(

 

 

 

aloha

philip

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson M600i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...