Jump to content

Eten G500 PPC PHONE+GPS!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε από την Microsoft το 4.2 και λογικά θα λύσεις το πρόβλημά σου.

 

SE EFXARISTO ETSI EKANA KAI TORA OK...PERIPOU DILADI GIATI OTAN KANO EGATASTASI SE EFARMOGES TO 90% DEN IPARXUN POUTHENA...TELIKA INE PALOUKAKI TA PPC (FANTASTITE OTI KAPOTE ELAGA OTI TA SYMBIAN INE GIA PSAGMENA ATOMA):lol: :lol: TIN EGATASTASI TIN KANO ME RUN STO SETUP KAI META PERNIETE AFTOMATA STO PPC MIPOS KANO EGO KATI LATHOS?BORI NA VOITHISI KANIS???

EFXARISTO.:D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dapper/29955/456253/0/248200.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 644
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να αγορασω το G500 απο ελβετία με Ιταλική Rom μέσα απο το Ebay.Το έχει αρκετά φθηνό (405€).Θα αντιμετωπίσω προβλήματα με τα ελληνικά? Μήπως πρέπει να πάρω το G500+?
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη λύση γιά να ακούγεται πιό δυνατά ο ήχος από το ακουστικό του τηλεφώνου.

Δοκιμάστηκε, όποιος την θέλει να στρίλει PM με e-mail:D :D :D

 

kai giati d tin les dimosia? einai cr****d lisi?? :lol: :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη λύση γιά να ακούγεται πιό δυνατά ο ήχος από το ακουστικό του τηλεφώνου, κατά την συνομιλία.

Δοκιμάστηκε, όποιος την θέλει να στείλει PM με e-mail:D :D :D

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα :)

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

1)Download the E-TEN M600 Audio Patch cab file.

 

Following this, you should copy the Volume Patch .cab file from your desktop PC into your

 

Eten device inside this My Device\Program Files folder and install the Volume Patch .cab file from there.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2) After installation, please soft reset your device and after reboot, rename the registry keys

 

using the Registry Editor.

 

3) Inside the registry, look for the RIL and SPKPHONE registry keys and rename the default

 

rilgsm.dll to rilgsm_12.dll by opening the following registry :-

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Drivers\BuiltIn\RIL (Rename default rilgsm.dll to rilgsm_12.dll)

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Drivers\BuiltIn\SPKPHONE (Rename default rilgsm.dll to rilgsm_12.dll)

 

4) After renaming each registry key, tap OK inside your Registry Editor and click OK again

 

when the system prompts you to confirm the registry changes you've made.

 

5) After this, quit the Registry Editor and perform soft reset again and test your gsm and

 

speaker phone volume which should be louder compared to before tweaking the registry keys.

 

NOTE : You should not rename the file rilgsm.dll to rilsgsm_12.dll inside your device Windows

 

directory because the system will prompt your access as denied.

 

Hope the above steps will clarify further on this issue.

--------------------------------------------------------

Αν μετά την εγατάσταση κατα την διάρκεια συνομιλίας δείτε οτι μικροφωνίζει

Εναρξη/Ρυθμίσεις/Σύστημα/Microphone και κατεβάστε χαμηλά τις τιμες που εμφανίζονται

 

Δεν θα την πρότεινα αυτήν την λύση διότι την έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και μπορώ να πω τα εξής:

 

Αν και φτιάχνει κατά πολύ η ένταση του ήχου, χαλάει αυτή του συνομιλητή μας ακούγοντας τη φωνή του όσο κι αν χαμηλώσουμε εμείς το gain του μικροφώνου μας. Επίσης συνεχίζει να ανάβει το μπλε φως γύρω γύρω κατά την διάρκεια της κλήσης μας με αποτέλεσμα να ακούμε αυτόν τον εκνευριστικό ήχο καθώς μιλάμε. Πριν το patch αυτό η συσκευή απενεργοποιούσε αυτόματα το μπλε φως κατά τη διάρκεια κάθε κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση ρε παιδια που κανενας δεν εχει αναφερει τα δυο εξης προβληματα για eten g500+ : 1) ρυθμησεις για ΜMS που δεν υπαρχουν και 2) τα video που δεν παιζουν
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ενα προγραμμα που να μην ειναι τιποτα αλλο απο ενας απλος μετρητης των εξερχομενων κλησεων υπαρχει,ωστε να ξερουμε τι μιλαμε καθε μηνα?

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση ρε παιδια που κανενας δεν εχει αναφερει τα δυο εξης προβληματα για eten g500+ : 1) ρυθμησεις για ΜMS που δεν υπαρχουν και 2) τα video που δεν παιζουν
Παιδια καλησπερα μηπως ξερει καποιος τις ρυθμισεις για gprs για ΤΙΜ ευχαριστω
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

:angry:

Για δοκιμασε αυτο:

Press the On/Off button and at the same time poke the reset button. When the orange screen appears, press the handug call button and hold for 4 seconds. A white menu appears. Press the Contacts / Frequency Dial button (above the Green color) Call button and hold till the answer 'Yes' appears.

Ειναι για το Μ600 αλλα πρεπει να κανει και για το G500

παιδια βοηθεια ξαφνικα το G500 μετα απο ενα κολλημα η οθονη του ειναι σε λευκο φοντο δεν βγαζει τιποτε αλλο και soft και hard τιποτα μονο λευκο οποιος ξερει κατι το λεει ευχαριστω:( :mad:
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

kalhmera. agorasa to g 500+ prin treis meres apo to plaisio.... kai to psaxnw. an mporei kapoios filos na me katatopisei gia to thema tou gps kai pws ayto girnaei apo nmea se sirf.? episei mipws kapios tha mporouse na mou pei i na mou stilei kapoio tropo gia na exw metrites klisis sto kinito ksexwrista gia kathe katigoria klisewn.?

 

eyxaristw prokatavolika..... kai kalws sas vrika ston kosmo tou eten g500+

 

 

thomas. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς χαιρετώ την ωραία παρέα που γράφει εδώ

Εμαθα παρα πράγματα πολλά διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα και δυστυχώς ξεκινάω ζητώντας βοήθεια!

 

Αγόρασα πριν μερικές μέρες το G500+ απο το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Αν και εχω αρκετή εξοικιωση με PC αυτό ειναι το πρώτο μου PPC. Η πρώτη εντύπωση ηταν οτι βρήκα το menu του τεράστιο και χαώδες!

 

Για να βγάλω ακρη έψαξα να βρω manual της συσκευής και δυστυχώς δεν βρήκα στο κουτι ουτε σε χαρτί, ουτε στα συνοδευτικά CD. To manual υπάρχει στο site της ΕΤΕΝ και πριν το κατεβάσεις ζητάει registration.

 

Εδώ αρχιζει το ΠΡΩΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ. Συμπληρώνωντας και στελνωντας τα στοιχεία μου, ανοίγει η κονσολα της java και ενα μήνυμα λέει

ERROR cannot locate proxy which sypports remote scripting

Μόνη επιλογή ΟΚ και με πετάει εξω.

Δεν νομιζω οτι εχω ενεργό κανένα proxy!

Προσπάθησα και απο αλλο PC με το ιδιο αποτέλεσμα. Δοκίμασα παραλαγές ρυθμισεων Java. Εστειλα mail στην ΕΤΕΝ, ζήτησα βοήθεια απο το Πλαίσιο. Κανένα αποτέλεσμα αρα για πρώτη φορά σε PC συσκευη βρέθηκα χωρίς επισημο service, σημαντικό στο παρακάτω πρόβλημα

 

To manual to βρήκα τελικά στο eten-users.net αλλα δεν βοήθησε στο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που ειναι οτι δεν μπορώ να συνδεθώ στο ιντερνετ!

 

Το G500+ lειτουργεί κανονικά σαν κινητό τηλέφωνο με την σύνδεση που εχω στην Telestet/TIM. Οταν ομως θελω να "μπώ" με τον explorer πχ στο in.gr προσπαθει και τελικά μου απανταει οτι κληθηκε ο "πάροχος", στην περιπτωση μου ο OTENET και ... δεν υπαρχει modem σ'αυτο τον αριθμό! Aν τηλεφωνίσω με to G500+ σαν κινητο στον ιδιο αριθμό ΕΠΑΚ του ΟΤΕΝΕΤ ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο σύνδεσης του dial up modem!!!

 

Οι ρυθμίσεις που εχω δώσει απο το menu/ρυθμίσεις/συνδέσεις/συνδέσεις ειναι

modem: γραμμή κινητής τηλεφώνιας (σωστο? - μηπως χρειαζεται κατι παραπάνω?)

αριθμος ΕΠΑΚ του ΟΤΕΝΕΤ 8962555555

ονομα χρηστη και κωδικος προσβασης που εχω

ζηταει και τομέα που δεν ξερω τι ειναι και το αφηνω κενο (λεει θα μου το δωσει ο provider) οπως επισης δεν πειράζω τις ρυθμίσεις για προχωρημένους

(δεν ηξεραν να βοηθήσουν απο την ΟΤΕΝΕΤ γιαυτα!)

 

Προσπαθώ να συνδεθώ απο μέρος που εχει καλό σήμα και η συνδεση μου ειναι ελεύθερη (ανοιχτη γιατι δεν ειμαι συνδεμενος απο το σπιτι/γραφειο με τον ΟΤΕΝΕΤ την ωρα της δοκιμής)

 

Μετα απο προσπαθειες ωρων ζητησα βοηθεια απο τα servise:

Στο Πλαισιο δεν ξερουν τιποτα γιατι ειναι νεο προιον

Στον ΟΤΕΝΕΤ έκανα πολλες κλησεις, προσπαθειες, συσκεψεις και τελικη απαντηση: φταιει η εταιρεια κινητης τηλεφωνίας που μεσολαβει και δεν μεταφερεται σωστα το αιτημα σου για συνδεση μαζι μας

Στην TELESTET/TIM επι ωρες συζητησεις και η τελικη αποφαση: φταιει ο ΟΤΕΝΕΤ που εχει κλειδωσει τις αλλες εταιρεις και επιτρεπει συνδεση μονο απο δικη του επίγεια γραμμή

 

Θα με τρελάνουν διοτι δεν μπορω να βρω ποιος και τι φταιει - μηπως εγω κανοντας καποια λαθος ρυθμιση στο τεραστιο menu οταν το πρωτοάνοιξα!!!

 

Επειδη βρισκομαι συχνα στο εξωτερικό και το ιντερνετ με την ενημερωση και τα e-mails ειναι πολυ σημαντικό για μενα, παρακαλώ αν κάποιος φίλος καταφέρνει και συνδέει το PPC του στο ιντερνετ, να μας γράψει το πώς

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

:angry: παιδια βοηθεια ξαφνικα το G500 μετα απο ενα κολλημα η οθονη του ειναι σε λευκο φοντο δεν βγαζει τιποτε αλλο και soft και hard τιποτα μονο λευκο οποιος ξερει κατι το λεει ευχαριστω:( :mad:

 

Άνοιξε το καπάκι και κλείδωσε την μπαταρία. Το τηλέφωνο δεν ξεκινάει αν η μπαταρία είναι ξεκλείδωτη.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το καπάκι και κλείδωσε την μπαταρία. Το τηλέφωνο δεν ξεκινάει αν η μπαταρία είναι ξεκλείδωτη.
Σ'ευχαριστω τελικα καταφερα και του εκανα hard reset και ειναι οκ.
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Και σημερα εγιναν δοκιμές σύνδεσης του G500+ με το ιντερνετ με "τεχνικους" που κατεληγαν οτι η συσκευή αυτη δεν ...μπορει να συνδέθει στο ιντερνετ και οσοι την αγορασαν "την εχουν για φυγούρα" (!!!)

 

Τελικά ενας σοβαρός και συστηματικός τεχνικός του ΟΤΕΝΕΤ βρήκε οτι το G500+ ΔΕΝ εχει μεσα του modem και γιαυτο δεν μπορεί να συνδεθεί με συνήθη γραμμη κινητής τηλεφωνίας στο internet (!) Ονομάζεται Κος Φίλης και τον ευχαριστώ για την υπομονή του

Επομένως για την σύνδεση χρειάζεται ειτε πρόσθετο modem ειτε γραμμή κινητής τηλεφωνίας GPRS.

Δυστυχώς ο ΟΤΕΝΕΤ δεν παρέχει τετοια γραμμή και ... στράφηκα στην TIM

(Και απορούν μερικοί γιατι δεν παει καλά ο ΟΤΕ...)

 

Η γραμμή GPRS κοστίζει 0,0059€/Κb (ογκοχρέωση οχι χρονοχρέωση) και υποστηρίζεται και απο συνδεση καρτοκινητού που διαθέτω

 

Οι ρυθμίσεις ειναι οι εξης:

αριθμός κλήσης: *99#

user name & password: (κενό)

APN: gint.b-online.gr

 

Απο το εναρξη/ ρυθμισεις/ συνδεσεις/ connection wizard οριζουμε Greece & TIM (Greece), New TIM(Greece)GPRS και APN,username,password οπως παραπάνω

Απο το εναρξη/ ρυθμισεις/ συνδεσεις / συνδεσεις αρχιζουμε προσθήκη νεας συνδεσης modem. Επιλεγουμε σαν modem γραμμη κιν.τηλ.GPRS και ονομα σημειου προσβασης το gint.b-online.gr και ονομα χρηστη, κωδικος, τομεας κενα

 

Απο ταχύτητα στον explorer ...σερνεται αλλα ειπαμε ογκοχρέωση

Η πρωτη σελίδα του in.gr ειναι 163kb αρα 0,96€ η 328δρχ!!!

Τρομάζω για το ποσο θα ειναι το κοστος αν ανοιχτει η σελιδα αυτή απο το εξωτερικο λογω roaming (χ3 )?

(και απορούμε για την τελευταια θεση της Ελλάδας στην χρήση internet)

 

 

Να δούμε τώρα πως και αν θα ρυθμισουμε το "μηχανάκι" ωστε να δεχόμαστε τα e-mail μας

 

Καθε βοήθεια / σχόλιο ευπρόσδεκτο ....

Link to comment
Share on other sites

Γιά ρώτησε σε παρακαλώ τον κ. Φίλη αφού δεν έχει μέσα του μόντεμ, αυτ'ο τι είναι ?

http://img228.imageshack.us/img228/562/1az8.jpg

Οι drivers του μόντεμ είναι στο CD που πήρες με τη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε panosh

 

Εγώ ειδα οτι στο πρόγραμμα "συνδεση modem" που αναφέρεις, ζητάει να επιλέξεις απο Σειριακή(COM1) η USB, και θεωρησα οτι παραπέμπει σε εξωτερικό modem

 

Οταν εισαι πρωτάρης και ψάχνεις στα τυφλά, αυτά τα δέχεσαι

 

Εσυ κατάφερες και συνδέεσαι στο internet με απλή γραμμή κινητής τηλεφωνίας?

 

Αν ναί, σε παραδέχομαι και σε παρακαλώ, να γράψεις το πως το κατάφερες, γιατί η διαφορά στο κόστος χρήσης ειναι σημαντική. Επισης γιατί αλλάζοντας πάροχο internet δεν κατάφερα να στέλνω/παίρνω mails

 

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Και σημερα εγιναν δοκιμές σύνδεσης του G500+ με το ιντερνετ με "τεχνικους" που κατεληγαν οτι η συσκευή αυτη δεν ...μπορει να συνδέθει στο ιντερνετ και οσοι την αγορασαν "την εχουν για φυγούρα" (!!!)

 

Τελικά ενας σοβαρός και συστηματικός τεχνικός του ΟΤΕΝΕΤ βρήκε οτι το G500+ ΔΕΝ εχει μεσα του modem και γιαυτο δεν μπορεί να συνδεθεί με συνήθη γραμμη κινητής τηλεφωνίας στο internet (!) Ονομάζεται Κος Φίλης και τον ευχαριστώ για την υπομονή του

Επομένως για την σύνδεση χρειάζεται ειτε πρόσθετο modem ειτε γραμμή κινητής τηλεφωνίας GPRS.

Δυστυχώς ο ΟΤΕΝΕΤ δεν παρέχει τετοια γραμμή και ... στράφηκα στην TIM

(Και απορούν μερικοί γιατι δεν παει καλά ο ΟΤΕ...)

 

Η γραμμή GPRS κοστίζει 0,0059€/Κb (ογκοχρέωση οχι χρονοχρέωση) και υποστηρίζεται και απο συνδεση καρτοκινητού που διαθέτω

 

Οι ρυθμίσεις ειναι οι εξης:

αριθμός κλήσης: *99#

user name & password: (κενό)

APN: gint.b-online.gr

 

Απο το εναρξη/ ρυθμισεις/ συνδεσεις/ connection wizard οριζουμε Greece & TIM (Greece), New TIM(Greece)GPRS και APN,username,password οπως παραπάνω

Απο το εναρξη/ ρυθμισεις/ συνδεσεις / συνδεσεις αρχιζουμε προσθήκη νεας συνδεσης modem. Επιλεγουμε σαν modem γραμμη κιν.τηλ.GPRS και ονομα σημειου προσβασης το gint.b-online.gr και ονομα χρηστη, κωδικος, τομεας κενα

 

Απο ταχύτητα στον explorer ...σερνεται αλλα ειπαμε ογκοχρέωση

Η πρωτη σελίδα του in.gr ειναι 163kb αρα 0,96€ η 328δρχ!!!

Τρομάζω για το ποσο θα ειναι το κοστος αν ανοιχτει η σελιδα αυτή απο το εξωτερικο λογω roaming (χ3 )?

(και απορούμε για την τελευταια θεση της Ελλάδας στην χρήση internet)

 

 

Να δούμε τώρα πως και αν θα ρυθμισουμε το "μηχανάκι" ωστε να δεχόμαστε τα e-mail μας

 

Καθε βοήθεια / σχόλιο ευπρόσδεκτο ....

Βαλε ΤΙΜ PLUS non stop 3.50 ευρω το μηνα και οι ρυθμισεις που εχεις ειναι λαθος πηγαινε στη σελ.40 του MIO και θα δεις εκει τις ρυθμισεις
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Φίλε pulsar

 

Οι ρυθμίσεις δεν μπορει να ειναι λαθος γιατι σε'μενα δουλεύουν

 

Το ποιο πακετο της ΤΙΜ χρησιμοποιούμε (καρτοκινητό η ΤΙΜ PLUS που προτείνεις) δεν εχει σημασία, γιατι οπως μου εξήγησαν τα παιδια απο το service της ΤΙΜ, η επεκταση καθε πακέτου σε GPRS υποστηριζεται απο ολα τα πακέτα με την ΙΔΙΑ ογκοχρέωση (που ανάφερα παραπάνω)

Θα παραδεχθώ οτι τα καρτοκινητά δεν ειναι βολικά με το ξυσε-γεμισε, αλλα ειναι οικονομικα στις λιγες κλησεις και τελος παντων... ειμαστε εκτος θεματος

 

Φυσικά θα δω και το ΜΙΟ σελ 40 και καθε συμβουλή δεκτή, μηπως βρουμε φτηνοτερη μεθοδο.

 

Σευχαριστώ που γραφοντας δειχνεις οτι μπαινεις στο internet γιατι νομιζα οτι ειμαι ο μόνος(!!??). Για τα mail καμμια πρόταση?

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

KALISPERA

 

EPIDI DEN EXO TON XRONO NA DIABASO 27 SELIDES DEN KSERO AN EXEI ANAFERTHEI KAPOU MIO 701 vs G500.THELO APLA KINITO ME GPS GAMES MP3 XORIS TRELES EFARMOGES KAI APLA NA MPORO NA KANO MIA DIAL UP SINDESH, ELPIZO NA GINETE(DIAL UP) GIATI EINAI O KIRIOTEROS LOGOS AGORAS PPC.TI PROTINETE MIA KAI TO KOSTOS EINAI SXEDON IDIO.

 

EYXARISTO EK TON PROTERON

FIGE ILIE MOU

XIONAKI ELA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...