Jump to content

Ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ


NIKOS PARTY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και 1,5 ωρα περιπου,επεσε μαυρο στην ψηφιακη μεταδοση των 3 καναλιων της ΕΡΤ + του ΕΡΤ HD στην Αθηνα.Η διακοπη εγινε εντελως βιαια και αποτομα,την ωρα που μιλαγε ο Ζουγανελης στο δελτιο ειδησεων.Επισεις εκτος απο τα καναλια της ερτ μου εχουν εξαφανιστει και τα καναλια της συχνοτητας 48(BBC,DW,ΡΙΚ,ΒΟΥΛΗ).Αυτα γιατι τα κοψανε?Εκλεισαν και το καναλι της βουλης μαζι με την ΕΡΤ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 326
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισεις εκτος απο τα καναλια της ερτ μου εχουν εξαφανιστει και τα καναλια της συχνοτητας 48(BBC,DW,ΡΙΚ,ΒΟΥΛΗ).Αυτα γιατι τα κοψανε?

Η συχνότητά τους είναι της ΕΡΤ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οπως εχουμε ολοι ακουσει απο τις ειδησεις,το συμβουλειο της επικρατειας προχτες το βραδυ εδωσε εντολη να ενεργοποιηθουν και παλι οι συχνοτητες της ΕΡΤ.Γιατι ομως βλεπουμε ακομα μαυρο στην συχνοτητα 52?Μεχρι σημερα το πρωϊ στην θεση της ΝΕΤ υπηρχαν ενχρωμες μπαρες.Τωρα εχει μονο μαυρο.Τα ιδια και στην συχνοτητα 48.Ποτε σκοπευουν να επαναφερουν το σημα?Μηπως αλλαξαν συχνοτητες?Πιανει κανενας τα καναλια εδω στην Αττικη?Αν τα πιανει ας γραψει απο ποια συχνοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθουν κανονικά τα κανάλια της ΕΡΤ με όλες αυτές τις πολιτικές εξελίξεις (δεν ανοίγω πολιτική συζήτηση); Στο facebook διαβάζω ότι οι εργαζόμενοι στη δημόσια τηλεόραση θα συνεχίσουν τις καταλήψεις και το πρόγραμμα μέσω διαδικτύου.

Επίσης, μέχρι χθες το βράδυ, στη συχνότητα της ΕΤ1 (αναλογική, όχι ψηφιακή) υπήρχαν οι πολύχρωμες μπάρες. Σήμερα δεν έχω κοιτάξει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε εξελειξεις:Στην συχνοτητα 52 εχουν εμφανιστει τα καναλια:-,--,--- και Βουλη.Τα 3 πρωτα εκπεμπουν εγχρωμες μπαρες,ενω η Βουλη εκπεμπει κανονικα.Στην συχνοτητα 48 ακομα νεκρα επικρατει.
Link to comment
Share on other sites

Απο χτες στις συχνοτητες 48 και 52 εκτος απο τα καναλια με τις ενχρωμες μπαρες και την Βουλη,μου κατεβαζει και τα BBC World,DW και ΡΙΚ,σε mpeg-4 αντι για mpeg-2 που εκπεμπανε πριν με την ΕΡΤ.
Link to comment
Share on other sites

Απο χτες στις συχνοτητες 48 και 52 εκτος απο τα καναλια με τις ενχρωμες μπαρες και την Βουλη,μου κατεβαζει και τα BBC World,DW και ΡΙΚ,σε mpeg-4 αντι για mpeg-2 που εκπεμπανε πριν με την ΕΡΤ.

 

Αυτό γίνεται γιατί τα εκπέμπει παρανόμως η Digea, σε συχνότητα που ανήκει στην ΕΡΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Απο σημερα το πρωι στην θεση των 3 κενων καναλιων με τις χρωματιστες μπαρες εχει εμφανιστει καρτα του νεου μεταβατικου φορεα της ΕΡΤ με ονομα EDT(Ελληνικη δημοσια τηλεοραση) και απο πισω παιζει κλασσικη μουσικη.Ακουγεται οτι σημερα καποια στιγμη θα αρχισει να εκπεμπει και προγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι εκπεμπεται και προγραμμα.Αυτη την στιγμη μεταδιδεται ελληνικη ταινια με την Βασιλιαδου και τον Αυλωνιτη.Επισεις περνανε crawls στο κατω μερος της οθονης με τιτλους ειδησεων.Στην θεση του λογοτυπου υπαρχουν τα γραμματα ΔΤ(δημοσια τηλεοραση),ενω το ονομα του καναλιου στο EPG παραμενει EDT.Πληροφοριες προγραμματος δεν υπαρχουν.Το νεο καναλι εχει εμφανιστει και στις 3 θεσεις των παλιων καναλιων της ΕΡΤ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις μια εικόνα να δούμε πως είναι;

Στα αναλογικά, στη θέση της ΕΤ1 γράφει "χωρίς σήμα" ενώ στη θέση της ΝΕΤ "μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά".. :p

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και 2 εικονες,απο την Samsung smart tv μου

https://www.dropbox.com/s/d864xzszyv1gu0f/2013-07-10%2021.26.44.jpg

https://www.dropbox.com/s/wess437r94ca8a8/2013-07-10%2021.28.00.jpg

Αναλογικα δεν ξερω αν εκπεμπει

Edit:Διορθωσα το προβλημα,πρεπει να εμφανιζονται κανονικα τωρα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν εμφανίζονται οι εικόνες, εμφανίζει σφάλμα 403.

Στην αναλογική συχνότητα ισχύει αυτό που έγραψα πριν, δεν εμφανίζεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζονται οι εικόνες, εμφανίζει σφάλμα 403.

Στην αναλογική συχνότητα ισχύει αυτό που έγραψα πριν, δεν εμφανίζεται τίποτα.

 

Sorry, υπαρχει ενα προβλημα με τις εικονες, θα το διορθωσω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ, στην αναλογική συχνότητα της ΕΤ1 παίζει η (Ε)ΔΤ, ενώ στη συχνότητα της ΝΕΤ υπάρχει ακόμα το μαύρο.

 

Μόλις είδα μια ταινία του Βέγγου ασπρόμαυρη σε μια παλιά μικρή τηλεόραση που έχω και είναι λες και ζω στο '80 (ειδικά έτσι όπως είναι - τόσο απλό - το λογότυπο -). :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω πρόβλημα με λήψη το ψηφιακών καναλιών της νεριτ (όλα τα άλλα κομπλέ) . Έχω αποκωδικοποιητή ένα crypto 215A και όταν πηγαίνω στις πληροφορίες σήματος δείχνει ένταση σήματος 69% και ποιότητα σήματος 70%. Κεραία αρκετά παλιά και καλωδίωση με πολύ κόψε-ράψε λόγω αρκετά μειωμένου μπάτζετ. Καμία λύση με max 10 euro;

Με κάποιο από αυτά τα δυο κάνω δουλειά;

 

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=19165

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=257

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Έχω πρόβλημα με λήψη το ψηφιακών καναλιών της νεριτ (όλα τα άλλα κομπλέ) . Έχω αποκωδικοποιητή ένα crypto 215A και όταν πηγαίνω στις πληροφορίες σήματος δείχνει ένταση σήματος 69% και ποιότητα σήματος 70%. Κεραία αρκετά παλιά και καλωδίωση με πολύ κόψε-ράψε λόγω αρκετά μειωμένου μπάτζετ. Καμία λύση με max 10 euro;

Με κάποιο από αυτά τα δυο κάνω δουλειά;

 

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=19165

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=257

Ακριβώς το ίδιο έχουμε όλοι στην πολυκατοικία. Έχουμε κοινή κεραία, και σε όλα τα κανάλια δεν έχω δει ποτέ μου σπασίματα, εκτός από της νεριτ.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχουμε όλοι στην πολυκατοικία. Έχουμε κοινή κεραία, και σε όλα τα κανάλια δεν έχω δει ποτέ μου σπασίματα, εκτός από της νεριτ.

Ποια περιοχή??Πάντως έχω ακούσει ότι η ΝΕΡΙΤ έχει πιο αδύναμο σήμα!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ποια περιοχή??Πάντως έχω ακούσει ότι η ΝΕΡΙΤ έχει πιο αδύναμο σήμα!

Αθήνα, Νέα Ιωνία... Αν εμένα σε κάνα βουνό να το καταλάβαινα, αλλά είναι απαράδεκτο αυτό.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θέμα εγκατάστασης είναι που χρειάζεται έλεγχο. Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δες:http://www.nerit.gr/switch-off/xartis.html

Αν θες πάρε στο 2106066000.Βέβαια σε προηδοποιώ μην αντιμιλήσεις στην υπάλληλο γιατί την έβαψες!Το έπαθα και ξέρω!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχουμε όλοι στην πολυκατοικία. Έχουμε κοινή κεραία, και σε όλα τα κανάλια δεν έχω δει ποτέ μου σπασίματα, εκτός από της νεριτ.

 

Δοκιμασε να ρυθμισεις την απολαβη (gain) του κεντρικου ενισχυτη σε πιο υψηλη τιμη.Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα με τα περιφερειακα της digea(mtv,nickelodeon,kontra και κατι αλλα),εκανα κατι μικρορυθμισεις στον ενισχυτη και απο τοτε επιαναν ολα τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είδη στο πανελλαδικό μπουκέτο μπήκε η κάρτα της ΕΡΤ3!Κάντε σάρωση του δέκτη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είδη στο πανελλαδικό μπουκέτο μπήκε η κάρτα της ΕΡΤ3!Κάντε σάρωση του δέκτη.

 

Ξερει κανεις αν θα επανερθει η εκπομπη Σινεμανια με τον Νικο Γουλια?Ηταν απο τις λιγες εκπομπες του συγκεκρειμενου καναλιου που παρακουλουθουσα συστηματικα μεχρι το κλεισιμο.Μηπως προβαλλεται καποια ωρα σε επαναληψη?Γιατι δεν εχει EPG και δεν μπορω να δω το προγραμμα.Ελπιζω να ξεκινησει και νεος κυκλος επεισοδιων απο το φθηνοπορο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω.... στην θεσπρωτια δεν εχει τα DW, BBC, κ.α. ενω εβρο που ξερω σιγουρα τα πιανουν.... γιατι?

Γιατί η πρώην ΝΕΡΙΤ και η ΕΡΤ τώρα δεν έχουν ολοκληρώσει το διαγωνισμό πομπών και έτσι δεν μπορούν να καλύψουν παντού αυτά τα κανάλια.Θα γίνει και αυτό σύντομα.Αν θες να σου τα πουν κάλεσε στο 2106066000 και ζήτα να σε συνδέσουν με το τεχνικό τμήμα.Επίσης μπορείς να στείλεις e-mail στο:diktio@ert.gr Δεν ξέρω αν θα σου απαντήσουν αλλά προσπάθησε!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...