Jump to content

Ποιο πρόγραμμα καιρού χρησιμοποιείτε;


bill_viper
 Κοινοποίηση

Ποιο πρόγραμμα καιρού χρησιμοποιείτε;  

411 members have voted

  1. 1. Ποιο πρόγραμμα καιρού χρησιμοποιείτε;

    • Spb Weather
      271
    • Fizz Weather
      9
    • Weather Center
      10
    • Pocket Weather
      54
    • Weather Panel
      48
    • Άλλο, ποιο;
      19


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 567
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς κοίταξε εδώ:

 

 

Επίσης μια άλλη ερώτηση, μπορώ στις θάλασσες να βλέπω μόνο μποφόρ και οχι θερμοκρασία?

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου το βγάζει επειδή δεν έχει πληροφορίες για εκείνη την ημέρα. Το meteo.gr δίνει προγνώσεις ανά κάποιες ώρες και μερικές φορές οι ώρες αυτές κάνουν 3 ημέρες αντί για 4 που έχει το SPB.

 

Για τα μποφόρ, από όσο ξέρω, δε γίνεται να τα βλέπεις αντί για τις θερμοκρασίες. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το meteo sea και να βλέπεις εικονίδια κυματισμών (αυτά που έχει το meteo). Για να βλέπεις σωστά πάντως τα μποφόρ πρέπει να βάλεις στις ρυθμίσεις knots για τα speed units, και να θεωρείς ότι είναι μποφόρ.

 

Ψάξε λίγο στα post μου στις προηγούμενες σελίδες και θα βρεις απαντήσει σε όλες σου τις ερωτήσεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει, σε ευχαριστώ. Εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά, περιμένουμε update με skins και ότι άλλο θέλεις!

 

o hab einai asteri me to meteo poy eftiaxe

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να σωσουμε τις πολεις,θαλασσες που εχουμε ηδη βαλει ωστε να τα ξαναβαλουμε σε ενα αλλο ππσ?

εγω ας πουμε εχω βαλει ενα σωρο πολεις και θελω να τις μεταφερω σε ενα αλλο ππσ γιατι να κατσω παλι να τις περασω χειροκινητα ουτε λογος!

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου κάποιο Excelόφυλλο με όλες τις πόλεις και τους κωδικούς του meteo ???

 

συντοπιτη νικ

πας στο meteo.gr επιλογη πόλης και στο τελος της url βλεπεις to city id πχ πειραιας 61

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Απλά είμαι π.χ. σε ένα νέο μέρος και θέλω να πάρω πρόβλεψη, φτιάχνω την πόλη, update (μέσω gprs) και είμαστε ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τα καλά σας λόγια!

 

@niknik: Άμα δεν ξέρεις τον κωδικό από πριν δυστυχώς δε γίνεται...

 

τα αξιζεις hab:lol:

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε με τον hab na βαλουμε ολους τουs κωδικους πολεων του meteo σε ενα excelofyllo αν ειμαστε 5 με 6 θα το φτιαξουμε γρηγορα

δηλωστε συμμετοχή

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να σωσουμε τις πολεις,θαλασσες που εχουμε ηδη βαλει ωστε να τα ξαναβαλουμε σε ενα αλλο ππσ?

εγω ας πουμε εχω βαλει ενα σωρο πολεις και θελω να τις μεταφερω σε ενα αλλο ππσ γιατι να κατσω παλι να τις περασω χειροκινητα ουτε λογος!

 

Το βρήκα :up:

 

Λοιπόν με έναν registry editor πηγαίνουμε στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Spb Software House\Spb Weather\Settings και με παρατεταμένο click επιλέγουμε το Favorite Cities και export. Μέσα σε αυτό το directory κρατάει όλες τις πληροφορίες για τις πόλεις που έχουμε φτιάξει. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά με ένα import θα τα ξαναφτιάχνει.

 

Εάν κάποιος το δοκιμάσει ας κάνει ένα post.

 

Υ.Γ. Περιμένω pm για το excelaki:D

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα :up:

 

Λοιπόν με έναν registry editor πηγαίνουμε στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Spb Software House\Spb Weather\Settings και με παρατεταμένο click επιλέγουμε το Favorite Cities και export. Μέσα σε αυτό το directory κρατάει όλες τις πληροφορίες για τις πόλεις που έχουμε φτιάξει. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά με ένα import θα τα ξαναφτιάχνει.

 

Εάν κάποιος το δοκιμάσει ας κάνει ένα post.

 

Υ.Γ. Περιμένω pm για το excelaki:D

 

ο hab o Μεγας Γεωμετρεί:lol: 8a to δοκιμασω

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο spb weather εκτός απο το meteo.gr θέλω να παίρνω τον καιρό και απο το gismeteo. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ το city code για την Θεσσαλονίκη, αν και διάβασα το FAQ του spb weather δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από την διεύθυνση που δίνει και τον τρόπο που αναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

@ johner

Μ' αρέσει που λέτε μπράβο και σε 'μένα! Ο hab έκανε όλη τη δουλειά! :lol: :p (Άμα κάνεις παρέα με τους σωστούς ανθρώπους!...)

 

@ lagoudakis

 

Γεια σου καλέ μου φίλε :). Με το τελευταίο αρχείο που δίνει ο φίλος hab, μπορείς να κάνεις το Spb Weather να παίρνει στοιχεία πρόβλεψης από το πολύ αξιόπιστο για την Ελλάδα www.meteo.gr. Για να το κάνεις αυτό ακολουθείς τα παρακάτω βήματα (ακολουθεί mini tutorial, ακούτε mods; :) ):

 

Αρχικά πρέπει να βρεις τον κωδικό της περιοχής που σε ενδιαφέρει, οπότε πας στο www.meteo.gr και από το μενού "Η Ελλάδα κατά τόπους" (αριστερά) επιλέγεις την περιοχή για την οποία θέλεις πρόβλεψη. Όταν ανοίξει η σελίδα κοιτάς τη διεύθυνση που φαίνεται στον browser (π.χ. για Αθήνα είναι: hττp://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=12). Από εκεί σημειώνεις τον κωδικό της πόλης ή της περιοχής που σε ενδιαφέρει, στο παράδειγμά μας είναι ο αριθμός 12: (hττp://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=12).

 

1) Αποσυμπιέζεις το .rar αρχείο που μας έδωσε ο hab και γράφεις το περιεχόμενο αρχείο "meteoGR_v2.tpl" στο ppc στον φάκελο όπου είναι εγκατεστημένο το spb weather και συγκεκριμένα στον υποφάκελο "templates" (π.χ. Program Files\Spb Weather\templates\)

2) Πατάς παρατεταμένα πάνω στο Spb Weather στην today screen σας και επιλέγεις "options".

3) Πας στο μενού Tools -> Weather Sources...

4) Πατάς το κουμπί "Add" για να προσθέσεις το νέο template. Στην οθόνη που θα βγει πατάς το κουμπί Browse και πας στον φάκελο που έγραψες το template (δηλαδή Program Files\Spb Weather\templates\ στο παράδειγμά μας). Διαλέγεις το αρχείο "meteoGR_v2.tpl" και πατάς ΟΚ και ξανά ΟΚ.

5) Από την οθόνη Options πατάς "Add" για να προσθέσεις μία πόλη. Στην οθόνη που θα βγει επιλέγεις "Custom" (κάτω αριστερά στα WM5) δίνεις όνομα πόλης για την οποία θέλεις πρόβλεψη, εκεί που λέει "forecasts" διαλέγεις "meteoGR_v2" και δίνεις κωδικό πόλης, όπως τον βρήκες από το www.meteo.gr. Επαναλαμβάνεις το βήμα αυτό για όσες πόλεις και περιοχές της Ελλάδας σε ενδιαφέρουν (ακόμη και ορεινά περάσματα όπως π.χ. Καστανιά, Κατάρα). Όταν τελειώσεις πατάς ΟΚ συνεχώς μέχρι να βγεις από τις ρυθμίσεις.

6) Κάνεις ανανέωση δεδομένων πρόβλεψης (Refresh All) και είσαι έτοιμος!.

:)

 

@ hab

Όταν είναι να έρθεις προς τα μέρη μας, στείλε pm να κανονίσω! :)

 

παιδια ποιος ειναι ο κωδικος για την Λαρισα ??? πως βρισκουμε τον κωδικο ?

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιος ειναι ο κωδικος για την Λαρισα ??? πως βρισκουμε τον κωδικο ?

 

πασ meteo.gr

ασ λαρισσα

στο τελος του url βλεπεις city_id=32 ειναι η λαρισσα

πρεπει να κατεβασεις και τα tempaltes του μετεο που εκανε ο Hab

εαν δεν τα βρεις πες μου να στα στειλω

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...