Jump to content

Μετεωρολογικός σταθμός!


gtsia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγορασα απο το LIDL ενα μετεωρολογικο σταθμο και μου ζηταει για ρυθμιση στη ατμοσφαιρικη πιεση να βαλω την τοπικη απολυτη ατμοσφαιρικη πιεση στο επιπεδο της θαλασσας και που ισχυει σε ολη την χωρα!!

Μηπως ξερει κανεις ποσο ειναι σε hPa??Ψαχνω και δεν βρισκω πουθενα!!

Ευχαριστω πολυ!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη αλλά μήπως να έπαιρνες και τον Διαμανταρίδη να σου λέει τους Ενεμους ? :p Τι είναι ο μετερεωλογικός σταθμός ?
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο το LIDL ενα μετεωρολογικο σταθμο και μου ζηταει για ρυθμιση στη ατμοσφαιρικη πιεση να βαλω την τοπικη απολυτη ατμοσφαιρικη πιεση στο επιπεδο της θαλασσας και που ισχυει σε ολη την χωρα!!

Μηπως ξερει κανεις ποσο ειναι σε hPa??Ψαχνω και δεν βρισκω πουθενα!!

Ευχαριστω πολυ!!

Φιλε μου για να βρεις την τοπικη απολυτη πιεση θα πρεπει να κανεις καποιες μετατροπες που διαφερουν απο τοπο σε τοπο.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις πληροφοριες απο τον τοπικο μετερεωλογικο σταθμο.Αν θελεις μπορεις να επικοινωνησεις με την ΕΜΥ για πληροφοριες

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο το LIDL ενα μετεωρολογικο σταθμο και μου ζηταει για ρυθμιση στη ατμοσφαιρικη πιεση να βαλω την τοπικη απολυτη ατμοσφαιρικη πιεση στο επιπεδο της θαλασσας και που ισχυει σε ολη την χωρα!!

Μηπως ξερει κανεις ποσο ειναι σε hPa??Ψαχνω και δεν βρισκω πουθενα!!

Ευχαριστω πολυ!!

 

 

ριξε μια :worry: εδω :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο το LIDL ενα μετεωρολογικο σταθμο και μου ζηταει για ρυθμιση στη ατμοσφαιρικη πιεση να βαλω την τοπικη απολυτη ατμοσφαιρικη πιεση στο επιπεδο της θαλασσας και που ισχυει σε ολη την χωρα!!

Μηπως ξερει κανεις ποσο ειναι σε hPa??Ψαχνω και δεν βρισκω πουθενα!!

Ευχαριστω πολυ!!

Για πρώτη φορά διαβάζοντας σ' αυτό το forum (και έχω διαβάσει απειρα για παπούτσια, ρολόγια, τζην των 500 ευρω κλπ :rolleyes: )ζήλεψα.

Το πήρες αυτή την εβδομάδα? Πόσο κοστίζει? Προλαβαίνω να πάρω έναν?

Link to comment
Share on other sites

Δες την σελίδα που σου λεει ο Raver να ξερεις οτι οι τιμες ειναι κοντα στα 1011 hPa και σπανια παιρνει τιμες με μεγαλη διαφορα απο το 1011. Μιλάμε για διαφορές της τάξης του +-4. Τα ξέρω επειδη συνηθίζω να παρακολουθώ τον καιρο στις ειδησεις. Αν ξέρει καποιος κατι παραπάνω ας μασ πει να μαθαίνουμε.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τον αγορασα και εγω τη τριτη,και ειχα και εγω την ιδια απορια...

 

θα πας στη σελιδα http://Http://www.ntua.gr/weather

 

θα διαβασεις στον αριστερο πινακα την τρεχουσα ατμ. πιεση, σε αναγωγη σε επιπεδο θαλασσας((1007.9 hPa at sea level),αυτη τη στιγμη , και θα το περασεις. ;) αυτο για οσους ειναι αθηνα. αν καποιος ειναι αλλου, μπορει να συμβουλευτει site οπως wunderground.com για να παρουν τη πιεση στο κοντινοτερο σταθμο αναφορας.

 

χθες παντως την καταιγιδα την πετυχε απολυτως, οπως και σημερα τον καιρο. κοστιζει 19,90€, εχει εξωτερικο ασυρματο αισθητηρα, και στο εμποριο εξω αυτες οι συσκευες πωλουνται γυρω στα 70€, με τις ιδιες δυνατοτητες. :)

 

οσο για την πιεση μεχρι στιγμης κυμαινεται, ξεκινησε απο 1025 επεσε μεχρι 1005 λογω καταιγιδας, και τωρα ειναι 1008 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δες την σελίδα που σου λεει ο Raver να ξερεις οτι οι τιμες ειναι κοντα στα 1011 hPa και σπανια παιρνει τιμες με μεγαλη διαφορα απο το 1011. Μιλάμε για διαφορές της τάξης του +-4. Τα ξέρω επειδη συνηθίζω να παρακολουθώ τον καιρο στις ειδησεις. Αν ξέρει καποιος κατι παραπάνω ας μασ πει να μαθαίνουμε.

To +- 4 ξερεις τι μεγαλη διαφορα ειναι.Εχω δουλεψει 2 χρονια ΕΜΥ και ξερω τι λεω.Ασε που μπορει να παιξει και σε αλλες τιμες.Ακομα και αν βρει τις μετατροπες απο τον τοπικο σταθμο της Κομοτηνης αν δεν ειναι ακριβως διπλα παλι δεν θα εχει σωστα την πιεση.Το θεμα ειναι γιατι να θελει την πιεση στο υψος θαλασσας.

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τον αγορασα και εγω τη τριτη,και ειχα και εγω την ιδια απορια...

 

θα πας στη σελιδα http://Http://www.ntua.gr/weather

 

θα διαβασεις στον αριστερο πινακα την τρεχουσα ατμ. πιεση, σε αναγωγη σε επιπεδο θαλασσας((1007.9 hPa at sea level),αυτη τη στιγμη , και θα το περασεις. ;) αυτο για οσους ειναι αθηνα. αν καποιος ειναι αλλου, μπορει να συμβουλευτει site οπως wunderground.com για να παρουν τη πιεση στο κοντινοτερο σταθμο αναφορας.

 

χθες παντως την καταιγιδα την πετυχε απολυτως, οπως και σημερα τον καιρο. κοστιζει 19,90€, εχει εξωτερικο ασυρματο αισθητηρα, και στο εμποριο εξω αυτες οι συσκευες πωλουνται γυρω στα 70€, με τις ιδιες δυνατοτητες. :)

 

οσο για την πιεση μεχρι στιγμης κυμαινεται, ξεκινησε απο 1025 επεσε μεχρι 1005 λογω καταιγιδας, και τωρα ειναι 1008 :rolleyes:

Λοιπόν για την πρόβλεψη δεν χρειάζεται η πίεση στο ύψος θάλασσας. Το μηχάνημα προβλέπει βάσει των αλλαγών της πίεσης και οι αλλαγές είναι ίδιες είτε της μετράς στην επιφάνεια είτε οχι.Να ξέρεις ότι αυτά τα μηχανήματα έχουν επιτυχία πρόβλεψης γύρω στο 60% όσο ο καιρός είναι ευμετάβλητος. Το καλοκαίρι θα βλέπεις να σου δίνει βροχές και καταιγίδες χωρίς ούτε ένα σύννεφο.Για οτι άλλη πληροφορία εδώ είμαι

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για την πρόβλεψη δεν χρειάζεται η πίεση στο ύψος θάλασσας. Το μηχάνημα προβλέπει βάσει των αλλαγών της πίεσης και οι αλλαγές είναι ίδιες είτε της μετράς στην επιφάνεια είτε οχι.Να ξέρεις ότι αυτά τα μηχανήματα έχουν επιτυχία πρόβλεψης γύρω στο 60% όσο ο καιρός είναι ευμετάβλητος. Το καλοκαίρι θα βλέπεις να σου δίνει βροχές και καταιγίδες χωρίς ούτε ένα σύννεφο.Για οτι άλλη πληροφορία εδώ είμαι

 

σωστο, η ανοδος η η πτωση της πιεσης ειναι αυτο που ενδιαφερει, και οχι η απολυτη τιμη της. απλα, καλο θα ειναι να ρυθμιστει να την δειχνει σωστα.

 

οσο για την ακριβεια στη προβλεψη, ειναι σιγουρο οτι μια συσκευη των 20 ευρω δεν θα ειναι ακριβης, εδω μαθηματικα μοντελα προγνωσης καιρου και πεφτουν εξω.... απλα μεχρι τωρα τα πηγαινει καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

σωστο, η ανοδος η η πτωση της πιεσης ειναι αυτο που ενδιαφερει, και οχι η απολυτη τιμη της. απλα, καλο θα ειναι να ρυθμιστει να την δειχνει σωστα.

 

οσο για την ακριβεια στη προβλεψη, ειναι σιγουρο οτι μια συσκευη των 20 ευρω δεν θα ειναι ακριβης, εδω μαθηματικα μοντελα προγνωσης καιρου και πεφτουν εξω.... απλα μεχρι τωρα τα πηγαινει καλα ;)

Να ενα σαιτ αμα σε ενδιαφερει η προγνωση καιρου http://www.hnms.gr/hnms/greek/index_html

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Πω πω χαμος που εγινε!!Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!!Καλα εννοειται δεν περιμενω και απολυτες προβλεψεις απο ενα τετοιο μηχανηματακι!!Αλλα πλακα εχει να βλεπεις ολες αυτες τις πληροφοριες εστω και αν πλησιαζουν μονο στην ακριβεια και την πραγματικοτητα και με μολις 20 ευρω!!

Βασικα εχω και ενα αλλο θερμομετρο και εχουν 1.5 βαθμο διαφορας στην θερμοκρασια μεσα στο σπιτι!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ, είναι πόλύ χρήσιμο και για τις θερμοκρασίες, υγρασίες κλπ που δείχνει .

Η πρόβλεψη αυτές τις 3 μέρες φαίνεται σωστή .

 

Είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για 20€ που κοστίζει.

 

ΥΓ. Θα άνοιγα και εγώ ΘΕΜΑ για την πίεση επειδή δεν την ήξερα. Με πρόλαβες/.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ξερει κανεις τι σημαινει το ψευδωνυμο μου;Εχει σχεση με μετεωρολογια.
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Τα στρατους είναι συννεφάκια. Σε χαμηλό ύψος κυρίως. Γενικά το στρατ- παίζει ως συνθετικό όταν μιλάμε για σχηματισμούς νεφών. πχ στρατοκούμουλους, νιμποστράτους, σιροστράτους κλπ

 

(Τα έμαθα ως εκπαιδευόμενος χειριστής ελαφρών αεροσκαφών)

 

edit:

Αυτή η σελίδα τα εξηγεί αρκετά αναλυτικά.

 

(Άντε, σας μάθαμε πάλι οι μεγάλοι και κάτι χρήσιμο σήμερα) :lol:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και θα διαφωνησω :D Βασικα λεμε ενα νεφος stratus αν καλυπτει τουλαχιστον την κορυφη βουνου πλησιον του μετεωρολιγικου σταθμου.Αν το βουνο ειναι υψηλο και τα νεφη θα ειναι ψηλα και αντιστοιχα αν ειναι χαμηλο βουνο
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Τα στρατους είναι συννεφάκια. Σε χαμηλό ύψος κυρίως. Γενικά το στρατ- παίζει ως συνθετικό όταν μιλάμε για σχηματισμούς νεφών. πχ στρατοκούμουλους, νιμποστράτους, σιροστράτους κλπ

 

(Τα έμαθα ως εκπαιδευόμενος χειριστής ελαφρών αεροσκαφών)

 

Και εγώ από το FS2004!!! :p

Θέλω να σε ρωτήσω κατι για αυτό, θα σου στείλω πμ.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...