Jump to content

Series 40 (240x320 pixels) Εφαρμογές, Παιχνίδια, Θέματα


rostropol
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά που μπορώ να βρω το nokia.nth? Από το τηλέφωνο δεν το εμφανίζει για να το κάνω copy...

 

Θα πας στο http://iphone-forum.org/index.php και θα κάνεις register

Μετά πας στο : Nokia s40 themes/wallpapers

Στην σελίδα 2 και κάποιος άλλος το ζητάει και υπάρχει εκεί για κατέβασμα ! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 876
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

thanx!

 

Προσπαθώ να προσθέσω ήχο για το πορτάκι στο nokia.nth, αλλά κάτι κάνω λάθος. (δεν έχω ξαναασχοληθεί με themes, στα τυφλά πάω!)

 

Κάνω unzip το nokia.nth, προσθέτω στο φάκελο δύο αρχεία "open.mp3" και "close.mp3" και μετά πειράζω το "theme_descriptor.xml" με το wordpad. Η τελική μορφή είναι έτσι :

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE theme PUBLIC "-//NOKIA//DTD THEME 2.0//EN" "theme.dtd">
<theme name="Nokia2" version="2.0">

 <wallpaper main_display_graphics="newbrandwp.jpg"
 />
 <screensaver main_display_graphics="brand-ss.gif"
 />
 <tones
    <transformation_open
    tone="open.mp3"
    duration="1000" />
    <transformation_close
    tone="close.mp3"
    duration="1000" />
 />
</theme>

 

, δηλαδή προσθέτω το τμήμα που υπέδειξε ο Didimos. Zip-άρω ξανά και μετονομάζω σε nokia2.nth, περνάω στο κινητό και πάω να το ανοίξω, αλλά τρώω πόρτα : "Unable to open. Theme corrupted". Καμιά ιδέα??

 

edit: νομίζω το βρήκα, ξέχασα να κλείσω το "tones"... δοκιμάζω και επιστρέφω. --> Δεν δούλεψε. Το διόρθωσα και πιο πάνω. Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να προσθέσω ήχο για το πορτάκι στο nokia.nth, αλλά κάτι κάνω λάθος. (δεν έχω ξαναασχοληθεί με themes, στα τυφλά πάω!)

 

Κάνω unzip το nokia.nth, προσθέτω στο φάκελο δύο αρχεία "open.mp3" και "close.mp3" και μετά πειράζω το "theme_descriptor.xml" με το wordpad. Η τελική μορφή είναι έτσι :

............

, δηλαδή προσθέτω το τμήμα που υπέδειξε ο Didimos. Zip-άρω ξανά και μετονομάζω σε nokia2.nth, περνάω στο κινητό και πάω να το ανοίξω, αλλά τρώω πόρτα : "Unable to open. Theme corrupted". Καμιά ιδέα??

 

edit: νομίζω το βρήκα, ξέχασα να κλείσω το "tones"... δοκιμάζω και επιστρέφω. --> Δεν δούλεψε. Το διόρθωσα και πιο πάνω. Τι φταίει?

Τι φταίει? Το σημαντικότερο!!!!!!!

Ποιος σου είπε ότι τα nth αρχεία είναι zipαρισμενα? Άλλο να εμφανίζει το winzip ή το winrar τα περιεχόμενα, και άλλο το zipαρισμα!

Για να φτιάξεις θέματα του S40 χρειάζεσαι το S40 Theme Studio της Nokia, το οποίο μπορείς να πάρεις δωρεάν απο:

http://www.forum.nokia.com/main/0,6566,034-601,00.html

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, δοκίμασα κι έτσι, δημιουργήθηκε το ακόλουθο:

 

 <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE theme PUBLIC "-//NOKIA//DTD THEME 2.0//EN" "theme.dtd">
<theme name="Nokia" version="2.0">
<wallpaper
	main_display_graphics="newbrandwp.jpg" />
<transformation_open
	tone="open.mp3"
	duration="1000" />
<transformation_close
	tone="close.mp3" />
</theme>

 

(έβγαλα το screensaver). Το theme ενεργοποιείται κανονικά πλέον από το τηλέφωνο, αλλά δεν υπάρχει ήχος από το πορτάκι. Καμιά άλλη ιδέα? Δίνω και το αρχείο μπας και δεν παίζει σωστά στο δικό μου κινητό, αλλά μάλλον χλωμό (δεν πρέπει να πειράξω τίποτα μέσα στο κινητό, έτσι?)

 

http://rapidshare.de/files/18482137/test.nth.html

--------------------------------------------------------

Πάντως και άλλα έτοιμα themes που υποτίθεται ότι έχουν ήχο (ή και animation) όταν ανοιγοκλείνει το πορτάκι, στο δικό μου κινητό δεν κάνουν τίποτα. Πχ τα star wars themes από το site που έδωσε λίγο πιο πάνω ο Didimos...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να προσθέσω ήχο για το πορτάκι στο nokia.nth, αλλά κάτι κάνω λάθος. (δεν έχω ξαναασχοληθεί με themes, στα τυφλά πάω!)

 

Κάνω unzip το nokia.nth, προσθέτω στο φάκελο δύο αρχεία "open.mp3" και "close.mp3" και μετά πειράζω το "theme_descriptor.xml" με το wordpad. Η τελική μορφή είναι έτσι :

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE theme PUBLIC "-//NOKIA//DTD THEME 2.0//EN" "theme.dtd">
<theme name="Nokia2" version="2.0">

 <wallpaper main_display_graphics="newbrandwp.jpg"
 />
 <screensaver main_display_graphics="brand-ss.gif"
 />
 <tones
    <transformation_open
    tone="open.mp3"
    duration="1000" />
    <transformation_close
    tone="close.mp3"
    duration="1000" />
 />
</theme>

 

, δηλαδή προσθέτω το τμήμα που υπέδειξε ο Didimos. Zip-άρω ξανά και μετονομάζω σε nokia2.nth, περνάω στο κινητό και πάω να το ανοίξω, αλλά τρώω πόρτα : "Unable to open. Theme corrupted". Καμιά ιδέα??

 

edit: νομίζω το βρήκα, ξέχασα να κλείσω το "tones"... δοκιμάζω και επιστρέφω. --> Δεν δούλεψε. Το διόρθωσα και πιο πάνω. Τι φταίει?

 

 

Βασικά πρέπει μόνο να ανοίξεις ένα αρχείο .nth με το Winrar και να κάνεις extract all files σε φάκελο που έχεις δημιουργήσει για να μπορέσεις πχ. να βγάλεις κάποια στοιχεία που σε ενδιαφέρουν από το θέμα-wallpaper,screensaver κλπ.

Μετά αφόυ ανοίξεις το Theme Studio 2.0 δημιουργείς νέο θέμα, προσθέτωντας τα στοιχεία που σε ενδιαφέρουν,πχ.το wallpaper από το nokia.nth, και το ίδιο ως background κλπ.κλπ.κλπ.,μετα στην ενότητα sounds βρισκόμενος μέσα στην δημιουργία/επεξεργασία του θέματος σου θα δεις ότι μπορείς να προσθέσεις τους ήχους ανοίγματος / κλεισίματος του καλύμματος.Πειράζοντας ενα themedescriptor.xml δεν κάνεις τίποτα(ειδικά του nokia.nth που μάλλον είναι copyright protected-hidden drm properties),η μοναδική λυση αλλαγής συντελεστών ενός θέματος είναι πάλι extract with Winrar/Winzip σε φάκελο για προεπισκόπιση και αντικατάσταση τους με δικά σου μετονομασμένα στην ακριβώς ίδια ονομασία των επιμέρους αρχείων και Add(στο Winrar έτσι γίνεται)to archive,εφόσον έχεις σβήσει αυτά που ήταν μέσα.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Δοκίμασα και έκανα και νέο theme με το theme studio, το θέμα λειτουργεί κανονικά, αλλά δεν ακούω ήχο όταν ανοιγοκλείνω το πορτάκι. Τι γίνεται?

 

Και κάτι να κάνω εγώ λάθος, τα άλλα θέματα που βρίσκω (έχω ελέγξει ότι έχουν ήχο -θεωρητικά- στο πορτάκι), έχουν την ίδια συμπεριφορά: όλα καλά οθόνες-εικονίδια κλπ, αλλά χωρίς ήχο όταν ανοιγοκλείνω το πορτάκι. Πρέπει να έχει σχέση με κάποια ρύθμιση που έχω κάνει από το κινητό. Ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Κάποιο προφιλ ίσως? Μήπως φταίει που έχω active standby disabled? Μπα. Δοκιμάζω διάφορα τέτοια αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη...

 

edit: μου έχουν σπάσει τα νεύρα τώρα, και έχω πεισμώσει. Όλα λειτουργούν κανονικά στα θέματα, εκτός από το animation και το sound οταν ανοιγοκλείνω το πορτάκι. Έχω τρελαθεί λέμε :cry: :cry: :blink: :hypno: :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Δοκίμασα και έκανα και νέο theme με το theme studio, το θέμα λειτουργεί κανονικά, αλλά δεν ακούω ήχο όταν ανοιγοκλείνω το πορτάκι. Τι γίνεται?

 

Και κάτι να κάνω εγώ λάθος, τα άλλα θέματα που βρίσκω (έχω ελέγξει ότι έχουν ήχο -θεωρητικά- στο πορτάκι), έχουν την ίδια συμπεριφορά: όλα καλά οθόνες-εικονίδια κλπ, αλλά χωρίς ήχο όταν ανοιγοκλείνω το πορτάκι. Πρέπει να έχει σχέση με κάποια ρύθμιση που έχω κάνει από το κινητό. Ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Κάποιο προφιλ ίσως? Μήπως φταίει που έχω active standby disabled? Μπα. Δοκιμάζω διάφορα τέτοια αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη...

 

edit: μου έχουν σπάσει τα νεύρα τώρα, και έχω πεισμώσει. Όλα λειτουργούν κανονικά στα θέματα, εκτός από το animation και το sound οταν ανοιγοκλείνω το πορτάκι. Έχω τρελαθεί λέμε :cry: :cry: :blink: :hypno: :dizzy:

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι στα προφίλ :Αλλοι ήχοι>Ναι, αν δεν το έχεις ήδη ενεργοποίησει ή το έβαλες στο Οχι (αυτοί είναι ήχοι προειδοποίησης,επιβεβαιωσης κλπ.).Τέλος μήπως οι ήχοι ανοιγοκλεισίματος τελικά δεν υποστηρίζονται στα 6280 αλλά μόνο στην σειρά L'Amour(7370,7380) λόγω διαφορών στο λογισμικό προς το πιο λουλουδάτο :worry: :worry: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όντως ισχύει αυτό? (εγώ 6270 έχω).

 

Πάντως στο προφίλ όλοι οι ήχοι ενεργοποιημένοι είναι. Δεν υπάρχει κάποιος με 6270/6280 που να έχει δοκιμάσει αν παίζει ή αν δεν υποστηρίζεται γενικά?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όντως ισχύει αυτό? (εγώ 6270 έχω).

 

Πάντως στο προφίλ όλοι οι ήχοι ενεργοποιημένοι είναι. Δεν υπάρχει κάποιος με 6270/6280 που να έχει δοκιμάσει αν παίζει ή αν δεν υποστηρίζεται γενικά?

Δοκίμασα το θεμα σου (test.nth) στο 6280 και τίποτα,δεν παίζει,άρα όλα καλά-μην ανησυχείς-θέλει λουλουδάτο λογισμικό η υπόθεση:confused: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το εχω ψαξει ενα λουλουδατο θεμα που κατεβασα για δοκιμη στο 6280 εχει ηχο οταν ανοιγει το πορτακι. Lamour απο εδω http://www.lightant.com/Default.asp?page=2
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Τέλος μήπως οι ήχοι ανοιγοκλεισίματος τελικά δεν υποστηρίζονται στα 6280 αλλά μόνο στην σειρά L'Amour(7370,7380) λόγω διαφορών στο λογισμικό προς το πιο λουλουδάτο :worry: :worry: :confused: :confused:

Όχι.

Στο 6280 μου, πριν από λίγες ώρες έβαλα 2 themes, και οι ήχοι δούλευαν μια χαρά.

Το είχα κάνει και παλιότερα με ένα theme των windows xp και σε εκείνο μάλιστα κάπου έβγαζε μενού για να ενεργοποιήσεις-απενεργοποιήσεις τους ήχους όταν ανοίγει και κλείνει το κινητό.

Έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει, δηλαδή ότι μπορεί το ίδιο το θέμα πρέπει να έχει κάποιο κώδικα μέσα του που να ενεργοποιεί το επιπλέον μενού!

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Στο 6280 μου, πριν από λίγες ώρες έβαλα 2 themes, και οι ήχοι δούλευαν μια χαρά.

Το είχα κάνει και παλιότερα με ένα theme των windows xp και σε εκείνο μάλιστα κάπου έβγαζε μενού για να ενεργοποιήσεις-απενεργοποιήσεις τους ήχους όταν ανοίγει και κλείνει το κινητό.

Έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει, δηλαδή ότι μπορεί το ίδιο το θέμα πρέπει να έχει κάποιο κώδικα μέσα του που να ενεργοποιεί το επιπλέον μενού!

Μάλλον έτσι θάναι,προσωπικά εγώ προτιμώ να μην κάνει τίποτα ηχητικά,το θέλω σιωπηλό:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν αλλάζει το χρώμα στα γράμματα του ημερολογίου; Έψαξα αλλά δεν βρήκα λύση. Μάλλον δεν αλλάζουν από το μαύρο :(
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το εχω ψαξει ενα λουλουδατο θεμα που κατεβασα για δοκιμη στο 6280 εχει ηχο οταν ανοιγει το πορτακι. Lamour απο εδω http://www.lightant.com/Default.asp?page=2

 

Που ακριβώς πατάς για να το κατεβάσεις? Δεν βοηθάει πολύ η γλώσσα... :lol:

 

edit: το βρήκα, αλλά ήχο δεν ακούω... ψάχνω μπας και έχει καμιά επιλογή...

 

μπα. δεν βρίσκω τίποτα. Εσένα με 6280 με αυτό το theme σου κάνει ήχο όταν ανοιγοκλείνεις το πορτάκι? Σου έχει πουθενά καμία έξτρα επιλογή? Με έχει πιάσει τέτοια περιέργεια που το βράδυ θα πάω σε έναν φίλο με 6280 να το δοκιμάσω!

 

haris_led αν σου είναι εύκολο για δώσε αυτό το theme να δούμε και μεις με το 6270 τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

WinMik για δοκίμασε το παρακάτω .

Είναι το Nokia theme με τους ήχους από το Lamour theme .

 

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<!DOCTYPE theme PUBLIC "-//NOKIA//DTD THEME 2.0//EN" "theme.dtd">

<theme name="Nokia" version="2.0">

 

<wallpaper main_display_graphics="newbrandwp.jpg"

/>

<screensaver main_display_graphics="brand-ss.gif"

/>

<tones

ringtone="Labyrinth.aac" />

<transformation_open

tone="FluteNObird__open.aac"

duration="1000" />

<transformation_close

tone="FluteNObird_close.aac"

duration="1000" />

</theme>

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

http://img100.imageshack.us/img100/9250/beachss7si.jpghttp://img161.imageshack.us/img161/4826/firefoxss4ad.jpg

Πολύ ωραία themes βγάζουν !!! :)

http://iphone-forum.org ----> ''Nokia s40 themes/wallpapers''

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και αυτο για θεματα (3 σελιδες) ,φαινεται οτι εχουν κανει καλη μαζεμα::)

(δεν νομιζω να εχει δωθει)

http://www.webdisplay.it/forums/index.php?act=dscript&CODE=viewcat&cat_id=13

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

WinMik για δοκίμασε το παρακάτω .

Είναι το Nokia theme με τους ήχους από το Lamour theme .

 

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<!DOCTYPE theme PUBLIC "-//NOKIA//DTD THEME 2.0//EN" "theme.dtd">

<theme name="Nokia" version="2.0">

 

<wallpaper main_display_graphics="newbrandwp.jpg"

/>

<screensaver main_display_graphics="brand-ss.gif"

/>

<tones

ringtone="Labyrinth.aac" />

<transformation_open

tone="FluteNObird__open.aac"

duration="1000" />

<transformation_close

tone="FluteNObird_close.aac"

duration="1000" />

</theme>

 

Όπα, είναι και περασμένη η ώρα και δεν το έπιασα... Τι να δοκιμάσω ακριβώς?

 

Πάντως πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το 6270 (μου? γενικά?) φταίει, έστειλα το Lamour στον φίλο μου με το 6280 και ήχοι slide-slide animation δούλεψαν κανονικά, ενώ σε μένα τίποτα. Υπάρχει κάποιος με 6270 να πει τι κάνει το Lamour με το δικό του κινητό?

 

Θα επανέλθα αύριο, πάω για ύπνο...

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο http://iphone-forum.org/index.php και θα κάνεις register

Μετά πας στο : Nokia s40 themes/wallpapers

Στην σελίδα 2 και κάποιος άλλος το ζητάει και υπάρχει εκεί για κατέβασμα ! :)

Μπορεί να μου δώσει κάποιος το link για το Nokia.nth ή να το επισυνάψει; Δεν κατάφερα να το βρω στο i-phone :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.. το nokia theme studio είναι trial version? Ή μόνο εγώ το κατέβασα έτσι..? Πάντως αυτό που κατέβασα εγώ έληγε σε 14 ημέρες... και αυτή τη στιγμή δεν έχω το theme studio..
Ζωή χωρίς κινητό..; "Ελλειπτική" ζωή...:p
Link to comment
Share on other sites

Όπα, είναι και περασμένη η ώρα και δεν το έπιασα... Τι να δοκιμάσω ακριβώς?

 

Πάντως πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το 6270 (μου? γενικά?) φταίει, έστειλα το Lamour στον φίλο μου με το 6280 και ήχοι slide-slide animation δούλεψαν κανονικά, ενώ σε μένα τίποτα. Υπάρχει κάποιος με 6270 να πει τι κάνει το Lamour με το δικό του κινητό?

 

Θα επανέλθα αύριο, πάω για ύπνο...

 

Τελικά μάλλον το αδελφό τηλέφωνο 6270 , δεν μπορεί να κάνει αυτή τη λειτουργία !!!??? :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου δώσει κάποιος το link για το Nokia.nth ή να το επισυνάψει; Δεν κατάφερα να το βρω στο i-phone :O

Κατέβασε το από εδώ : http://briefcase.pathfinder.gr/file/Didimos______GR/44444/524492

 

Κι εδώ το ίδιο αλλά με ήχο στο slide (open-close) : http://briefcase.pathfinder.gr/file/Didimos______GR/44444/524495

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον το αδελφό τηλέφωνο 6270 , δεν μπορεί να κάνει αυτή τη λειτουργία !!!???

 

Εγώ μάλλον σε αυτό καταλήγω, αλλά μένει να το επιβεβαιώσει και κάποιος δεύτερος με 6270.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δοκίμασα και το lamour και ήχους δεν μου έπαιζε για άνοιγμα/κλείσιμο καλύματος, συμπεραίνω και εγώ με την σειρά μου ότι το 6270 ΔΕΝ τους παίζει! Ίσως έτσι είναι το 6270 ή το ξεχάσανε τα "αλάνια" της Νοκια και θα το διορθώσουν σε κάποια μεταγενέστερη έκδοση firmware.

Επομένως... άλλος ένας λόγος να περιμένουμε με αγωνία την ώρα... της αναβάθμισης!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...