Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δικιά μου λύση είναι "λάθος" με την έννοια ότι χρειάστηκα 6 προσπάθειες, αφού ο Δημήτρης το έκανε με 5. Όσο για το ποσες φορες αλλάζουμε τους διακοπτες-μπουτον, ε θέλει ένα μέτρημα. Πρέπει να είναι και αυτός ο μικρότερος δυνατόν αριθμός; Αν ναι, ποιό είναι πρωτεύον οι προσπάθειες ή οι αλλαγές;

Νομίζω η λύση του Δημήτρη είναι πολύ καλή. Αν θες γράψε την δική σου.

(Καλά, θα φυλάξω το προηγούμενο κείμενό μου, τη "λύση" μου, να την διαβάσω μετά από ένα χρόνο!)

 

Η μετριοφροσυνη σου ειναι αρετη. Ζητησα ακριβες νουμερο αλλαγων στα μπουτον- διακοπτες για να δωσω την ευκαιρια στον Δημητρη να βρει το λαθος που κανει στο ξεκινημα του. Οταν λοιπον λεει βαζω τα χερια σε 2 διπλανες οπες (Π-Δ) και αν ειναι στην ιδια θεση οι διακοπτες δεν τους ενοχλουμε(αυτο ειναι λαθος) διοτι ενω ειναι τυχερος και μπορει να καθαρισει σε 4 προσπαθειες(το πολυ) τωρα παει σε 5 ή 6 προσπαθειες. Ομως επειδη ειναι ΑΤΥΧΟΣ δεν μπορει να βρει 2 διακοπτες στην ιδια θεση.

Edited by giorgaras55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Η μετριοφροσυνη σου ειναι αρετη.

2) Ζητησα ακριβες νουμερο αλλαγων στα μπουτον- διακοπτες για να δωσω την ευκαιρια στον Δημητρη να βρει το λαθος που κανει στο ξεκινημα του. Οταν λοιπον λεει βαζω τα χερια σε 2 διπλανες οπες (Π-Δ) και αν ειναι στην ιδια θεση οι διακοπτες δεν τους ενοχλουμε(αυτο ειναι λαθος)

3) διοτι ενω ειναι τυχερος και μπορει να καθαρισει σε 4 προσπαθειες(το πολυ)

4) τωρα παει σε 5 ή 6 προσπαθειες.

5) Ομως επειδη ειναι ΑΤΥΧΟΣ δεν μπορει να βρει 2 διακοπτες στην ιδια θεση.

 

1) Είμαι τεράστιος, ανυπέρβλητος, αξεπέραστος, διάνοια, αλλά προπαντός μετριόφρων:O

2) Ο Δημήτρης το έκανε με 5 προσπάθεις και 7 αλλαγές. Λάθος μόνο αν

3) Γίνεται σε 4 προσπάθειες και 6 αλλαγές.

4) Αυτό το είπαμε 5 αυτός, 6 εγώ.

5) Ε;

Μήπως θέλεις να γράψουμε μία μόνο "διαδρομή", την πιο άτυχη; Για να καταλάβω γίνεται σε 4 προσπάθειες;

Edited by KostasZK
Link to comment
Share on other sites

1) Είμαι τεράστιος, ανυπέρβλητος, αξεπέραστος, διάνοια, αλλά προπαντός μετριόφρων:O

2) Ο Δημήτρης το έκανε με 5 προσπάθεις και 7 αλλαγές. Λάθος μόνο αν

3) Γίνεται σε 4 προσπάθειες και 6 αλλαγές.

4) Αυτό το είπαμε 5 αυτός, 6 εγώ.

5) Ε;

Μήπως θέλεις να γράψουμε μία μόνο "διαδρομή", την πιο άτυχη; Για να καταλάβω γίνεται σε 4 προσπάθειες;

 

Eξαιρουμενου του λαθους η σωστη απαντηση ειναι 5 προσπαθειες-7 αλλαγες. Την διευκρινιση την εκανα για να καταλαβουν ολοι ποια ειναι η σωστη λυση. Κοντολογις οι δρομοι για την λυση ειναι 2. Ο ενας ειναι αυτος του Δημητρη που ερευνα 1)2 διπλανες, 2) 2 απεναντι, 3) 2 απεναντι, 4) 2 διπλανες, 5) 2 απεναντι. Ο αλλος ειναι 1)2απεναντι,2)2διπλανες,3)2απεναντι,4)2διπλανες,5)2απεναντι. Και στους 2 δρομους στις 3 πρασπαθειες πειραζουμε απο ενα μπουτον-διακοπτη και στις 2 τελευταιες απο 2 συνολο 7. Ολα αυτα βεβαια επειδη ειμαστε ατυχοι. Αυτο δεν σημαινει οτι χασαμε τη λογικη μας.

 

Φιλε Κωστα πιστευω οτι μου επιτρεπεις να πω 3 μυοχαλαρωτικα γριφακια για αποφορτιση. 1ο)Εχουμε ενα ακεραιο διψηφιο. Τον υψωνουμε στο τετραγωνο και στον κυβο. Τα 2 γινομενα εχουν ολους τους αριθμους 0-9 απο μια φορα.Ποιος ειναι ο διψηφιος? 2ο) 5ψηφιος-4ψηφιος=3333. Ποιοι ειναι οι 2 ακεραιοι αριθμοι? 3ο) Εχουμε το γινομενο 1.000.000 . Ποιοι ειναι οι 2 ακεραιοι απο τους οποιους προεκυψε και στους οποιους δεν υπαρχει το μηδεν? Τα λεμε.

Edited by giorgaras55
Link to comment
Share on other sites

1ο)Εχουμε ενα ακεραιο διψηφιο. Τον υψωνουμε στο τετραγωνο και στον κυβο. Τα 2 γινομενα εχουν ολους τους αριθμους 0-9 απο μια φορα.Ποιος ειναι ο διψηφιος? 2ο) 5ψηφιος-4ψηφιος=3333. Ποιοι ειναι οι 2 ακεραιοι αριθμοι? 3ο) Εχουμε το γινομενο 1.000.000 . Ποιοι ειναι οι 2 ακεραιοι απο τους οποιους προεκυψε και στους οποιους δεν υπαρχει το μηδεν? Τα λεμε.

 

 

 

1) Το 69! 69^2 = 4761 και 69^3 = 328509.

 

2) Νομίζω υπάρχουν πολλές απαντήσεις.

Η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι: ο 5ψήφιος = 10000 και ο 4ψήφιος = 6667. Δεκτές και οι απαντήσεις από 10001-13332 και 6668-9999.

 

3) 64 και 15625

 

Edited by Axwell
When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα πιστευω οτι μου επιτρεπεις να πω 3 μυοχαλαρωτικα γριφακια για αποφορτιση. 1ο)Εχουμε ενα ακεραιο διψηφιο. Τον υψωνουμε στο τετραγωνο και στον κυβο. Τα 2 γινομενα εχουν ολους τους αριθμους 0-9 απο μια φορα.Ποιος ειναι ο διψηφιος? 2ο) 5ψηφιος-4ψηφιος=3333. Ποιοι ειναι οι 2 ακεραιοι αριθμοι? 3ο) Εχουμε το γινομενο 1.000.000 . Ποιοι ειναι οι 2 ακεραιοι απο τους οποιους προεκυψε και στους οποιους δεν υπαρχει το μηδεν? Τα λεμε.

 

Και πολύ καλά κάνεις, γιατί έκαψα φλάτζα.

Απάντησε βέβαια ο Ax.

Καλά το τρίτο είναι εύκολο.

Το δεύτερο το ξέρω. Εννοούσες όμως στον πενταψήφιο και στον τετραψήφιο να χρησιμοποιήσουμε όλα τα ψηφία από το 1 ως το 9. Και είναι δύο οι περιπτώσεις, αλλιώς πάρα πολλές, όπως είπε ο Ax.

Το πρώτο θα είναι ένας εξαψήφιος και ένας τετραψήφιος. Κυβική ρίζα του 100.000 είναι περίπου 46,5. Θα είναι από εκεί και πάνω. Βάζω στο excell από το 47 μέχρι το 99 τα τετράγωνα και τους κύβους (63 περιπτώσεις), οπότε εύκολα βρίσκεται ο αριθμός. Τι αριθμός!

Edited by KostasZK
Link to comment
Share on other sites

 

1) Το 69! 69^2 = 4761 και 69^3 = 328509.

 

2) Νομίζω υπάρχουν πολλές απαντήσεις.

Η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι: ο 5ψήφιος = 10000 και ο 4ψήφιος = 6667. Δεκτές και οι απαντήσεις από 10001-13332 και 6668-9999.

 

3) 64 και 15625

 

Πολυ σωστα και για το 2ο εχει δικιο ο Κωστας. Η εκφωνηση δεν ηταν πληρης. Επανερχομαι μολις ανασυρω καποιο απο την μνημη μου.

Link to comment
Share on other sites

1) Ποιο μαθηματικό σύμβολο μπορούμε να τοποθετήσουμε μεταξύ του 5 και του 9, ούτως ώστε να προκύψει αριθμός μεγαλύτερος του 5 και μικρότερος του 9;

 

2) Χρησιμοποιώντας 8 φορές τον αριθμό 8 και με οποιεσδήποτε μαθηματικές πράξεις το αποτέλεσμα να είναι 1000.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

1) Ποιο μαθηματικό σύμβολο μπορούμε να τοποθετήσουμε μεταξύ του 5 και του 9, ούτως ώστε να προκύψει αριθμός μεγαλύτερος του 5 και μικρότερος του 9;

 

2) Χρησιμοποιώντας 8 φορές τον αριθμό 8 και με οποιεσδήποτε μαθηματικές πράξεις το αποτέλεσμα να είναι 1000.

 

2) 888+88+8+8+8=1000

1) 5 (*)[λογάριθμος με βάση 8 του] 9 = 5 και κάτι.

(*) Το επί εννοείται.

Edited by KostasZK
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ένα ; λοιπόν… με τους αριθμούς 1 ,3 ,4 ,6 και τις πράξεις πρόσθεση αφαίρεση πολλαπλασιασμός και διαίρεση να δημιουργηθεί μια εξίσωση με αποτέλεσμα 24
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα ότι μπορεί να εννοεί αυτό που λες, αλλά μπορεί να εννοεί και μία φορά όλες τις πράξεις... δεν είναι ξεκάθαρο ποιο από τα δύο είναι το δεσμευτικό. Ας διευκρινίσει
Link to comment
Share on other sites

2) 888+88+8+8+8=1000

1) 5 (*)[λογάριθμος με βάση 8 του] 9 = 5 και κάτι.

(*) Το επί εννοείται.

 

Σωστό το 2, μου άρεσε και η απάντηση για το 1 όμως ζήτησα μαθηματικό σύμβολο, μόνο ένα. Όχι επί και log μαζί.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

2 λογικολογοι ειναι σε ενα νησι οπου κατοικουν ιπποτες και απατεωνες.Οι μεν ειναι ειλικρινεις και οι δε ψευτες.Δεν υπαρχουν αλλοι κατοικοι.Μια μερα ο ενας λογικολογος συναντησε 2 κατοικους τον Α και τον Β και ρωτησε τον Α. Αληθευει οτι ο Β δηλωσε καποτε οτι εισαι απατεωνας?Ο Α απαντησε ΝΑΙ ή ΟΧΙ.Ο λογικολογος ρωτησε τοτε εναν απο τους 2 αν ο αλλος ηταν απατεωνας.Αυτος απαντησε ΝΑΙ ή ΟΧΙ.Δεν ξερουμε αν ο λογικολογος συμπερανε τι ηταν οι κατοικοι.Ο δευτερος λογικολογος συναντησε τους ιδιους κατοικους και ρωτησε τον Α αν ο Β ειχε δηλωσει καποτε οτι ο Α και ο Β ηταν και οι δυο απατεωνες.Ο Α απαντησε ΝΑΙ ή ΟΧΙ.Στη συνεχεια ο λογικολογος ρωτησε εναν απο τους 2 αν ο αλλος ηταν απατεωνας και πηρε μια απαντηση ΝΑΙ ή ΟΧΙ.Δεν γνωριζουμε αν ο δευτερος λογικολογος ηταν σε θεση να λυσει το προβλημα.Γνωριζουμε σιγουρα οτι ο ενας απο τους δυο λογικολογους ηταν τοτε σε θεση να λυσει το προβλημα ενω ο αλλος οχι,αλλα δεν γνωριζουμε ποιος το ελυσε.Τι τυποι ηταν οι Α και Β και ποιος λογικολογος ελυσε το προβλημα???:!:
Link to comment
Share on other sites

1) Ποιο μαθηματικό σύμβολο μπορούμε να τοποθετήσουμε μεταξύ του 5 και του 9, ούτως ώστε να προκύψει αριθμός μεγαλύτερος του 5 και μικρότερος του 9;

 

2) Χρησιμοποιώντας 8 φορές τον αριθμό 8 και με οποιεσδήποτε μαθηματικές πράξεις το αποτέλεσμα να είναι 1000.

 

Aν και τα μαθηματικα δεν ειναι το καλυτερο μου το μονο που μου ερχεται ειναι 5,9.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το 2, μου άρεσε και η απάντηση για το 1 όμως ζήτησα μαθηματικό σύμβολο, μόνο ένα. Όχι επί και log μαζί.

 

To ξέρω ότι δεν ήταν σωστό, αλλά το έγραψα για ποικιλία. Ο Γιώργος απάντησε σωστά.

 

Το σκέφτηκα ότι μπορεί να εννοεί αυτό που λες, αλλά μπορεί να εννοεί και μία φορά όλες τις πράξεις... δεν είναι ξεκάθαρο ποιο από τα δύο είναι το δεσμευτικό. Ας διευκρινίσει

 

Ναι δεν το διευκρίνησε, αλλά μάλλον έτσι το εννοούσε. Ίσως λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα ότι μπορεί να εννοεί αυτό που λες, αλλά μπορεί να εννοεί και μία φορά όλες τις πράξεις... δεν είναι ξεκάθαρο ποιο από τα δύο είναι το δεσμευτικό. Ας διευκρινίσει

 

Λάθος μου, ελλιπείς εκφώνηση ... εννοούσα μια φορά κάθε αριθμό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ο Κώστας θα γινόταν παππούς πέρυσι αν ο γιός του έκανε παιδί στην ηλικία που τον είχε κάνει ο Κώστας. Με το ίδιο σκεπτικό ο Κώστας θα γίνει παππούς από την κόρη του σε τρία χρόνια. Αν οι ηλικίες των παιδιών «ζυγίζουν» όσο ένα τσουβάλι τσιμέντο, να βρεθούν οι ηλικίες των τριών ανθρώπων.
Link to comment
Share on other sites

Ο Κώστας θα γινόταν παππούς πέρυσι αν ο γιός του έκανε παιδί στην ηλικία που τον είχε κάνει ο Κώστας. Με το ίδιο σκεπτικό ο Κώστας θα γίνει παππούς από την κόρη του σε τρία χρόνια. Αν οι ηλικίες των παιδιών «ζυγίζουν» όσο ένα τσουβάλι τσιμέντο, να βρεθούν οι ηλικίες των τριών ανθρώπων.

 

Eλα που χαθηκες? Αν και δεν ξερω ποσο ζυγιζει ενα τσουβαλι τσιμεντο θα θεωρησω οτι ζυγιζει 50 κιλα. Με αυτη τη λογικη τα παιδια ειναι 50 χρονων. Με απλη λογικη ο γιος ειναι 26 και η κορη 24. Αρα ο Κωστας ειναι 51 ετων. Δηλαδη ο Κωστας ηταν 25 ετων οταν γεννηθηκε ο γιος του και 27 ετων οταν γεννηθηκε η κορη του. Ετσι λοιπον αν ο γιος του εκανε παιδι περυσι θα ηταν 25 ετων (οσο και ο Κωστας οταν τον εκανε) ΚΑΙ η κορη του που σημερα ειναι 24 ετων ΑΝ εκανε παιδι σε 3 χρονια ΘΑ ηταν 27 χρονων ΟΣΟ και ο Κωστας οταν την εκανε. Συνολικα και οι 3 ειναι 101 ετων. 51+26+24=101.

Link to comment
Share on other sites

Eλα που χαθηκες?

 

Προσπαθούσα να γίνω παππούς!!

A! Kαι βέβαια είσαι σωστός.

Edited by KostasZK
Link to comment
Share on other sites

1) Δυο τρενα ταξιδευουν. Το Α προηγειται του Β και κινειται με 30 χιλ. την ωρα, ενω το Β κινειται με 50 χιλ. την ωρα. Δεδομενου οτι το Β θα φτασει το Α σε 15 λεπτα ποση ειναι η αποσταση που χωριζει τα 2 τρενα? 2) Τρεις ανθρωποι εχουν 93 ευρω. Ο Β εχει τα μισα του Α και ο Γ εχει τα τριπλα του Β. Ποσα εχει ο καθενας? 3) Ο Γιωργος εβαλε 2 στοιχηματα (τα οποια εχασε) 68 χιλ. δραχμες. Το 2ο στοιχημα ηταν 6 χιλ. ακριβοτερο του 1ου. Ο κωστας εβαλε 1 στοιχημα (το οποιο εχασε) που ηταν 4 χιλ. ακριβοτερο του 2ου στοιχηματος του Γιωργου. Ποσο ηταν το στοιχημα του Κωστα? 4) 20 ανδρες σκαβουν 40 λακκους σε 60 μερες. 10 ανδρες σε ποσες μερες θα σκαψουν 20 λακκους? 5) Α,Γ,Β,Δ,Ζ,Ε,Η,? Ποιο γραμμα πρεπει να μπει στην θεση του ερωτηματικου? 6) 18,12,15,10,12,8,? Ποιο θα μπει στην θεση του ερωτηματικου? 7) 2,9,6,7,18,5,?,? Ποιοι αριθμοι μπαινουν στις θεσεις των 2 ερωτηματικων?
Link to comment
Share on other sites

1) Δυο τρενα ταξιδευουν. Το Α προηγειται του Β και κινειται με 30 χιλ. την ωρα, ενω το Β κινειται με 50 χιλ. την ωρα. Δεδομενου οτι το Β θα φτασει το Α σε 15 λεπτα ποση ειναι η αποσταση που χωριζει τα 2 τρενα?

 

5χιλιομετρα περιπου?

 

2) Τρεις ανθρωποι εχουν 93 ευρω. Ο Β εχει τα μισα του Α και ο Γ εχει τα τριπλα του Β. Ποσα εχει ο καθενας?

 

α=31 β=15.5 γ=46.5

 

3) Ο Γιωργος εβαλε 2 στοιχηματα (τα οποια εχασε) 68 χιλ. δραχμες. Το 2ο στοιχημα ηταν 6 χιλ. ακριβοτερο του 1ου. Ο κωστας εβαλε 1 στοιχημα (το οποιο εχασε) που ηταν 4 χιλ. ακριβοτερο του 2ου στοιχηματος του Γιωργου. Ποσο ηταν το στοιχημα του Κωστα?

 

41.000

 

4) 20 ανδρες σκαβουν 40 λακκους σε 60 μερες. 10 ανδρες σε ποσες μερες θα σκαψουν 20 λακκους?

 

σε 60 μερες

 

 

 

6) 18,12,15,10,12,8,? Ποιο θα μπει στην θεση του ερωτηματικου?

 

9

 

και επανέρχομαι για τα υπόλοιπα:):)

Link to comment
Share on other sites

5) Α,Γ,Β,Δ,Ζ,Ε,Η,? Ποιο γραμμα πρεπει να μπει στην θεση του ερωτηματικου?

 

Το Ι. Α,Γ,Β,Δ,Ζ,Ε,Η,Ι,Θ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...