Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω και 'γω γρίφο?

Λοιπόν, έχουμε πάνω σε ένα τραπέζι νομίσματα ίδιας αξίας, π.χ. ενός ευρώ!

Δεν ξέρουμε πόσα νομίσματα είναι στο σύνολο, αλλά το μόνο που ξέρουμε είναι ότι τα 42 είναι γυρισμένα με την κορώνα από πάνω!

Έχουμε δεμένα μάτια, και στα χέρια φορούμε γάντια για να μην μπορούμε να δούμε, ούτε να αισθανθούμε τα νομίσματα! ;)

Πείτε μου πως θα καταφέρουμε να φτιάξουμε δύο ομάδες από νομίσματα ( και σημειώστε εδώ ότι οι δύο ομάδες δεν είναι απαραίτητο να έχουν τον ίδιο αριθμό νομισμάτων ) που να έχουν τον ίδιο αριθμό από κορώνες! ( και εδώ να σημειώσετε ότι οι δύο ομάδες μπορούν να έχουν π.χ. 30 και 30 κορώνες, 2 και 2 , κοκ )

Να κάνω και μιά σούμα για όποιον δεν κατάλαβε : από τα άγνωστα σε αριθμό νομίσματα που είναι πάνω στο τραπέζι πρέπει να φτάξουμε 2 ομάδες νομισμάτων που να έχουν ίδιο αριθμό κορώνων μόνο!

Στα αρχικά νομίσματα, έχουμε μόνο 42 κορώνες!

 

Αυτά! :p

Περιμένω απαντήσεις!!! :rolleyes:

Υ.Γ. Τα πολλά σημειώστε και οι διευκρινήσεις είναι από την πείρα που έχω πάνω στον συγκεκριμένο γρίφο :p έχω λάβει διάφορες ερωτήσεις και γι αυτό τα είπα :p

Α και κάτι άλλο, οι δύο ομάδες που θα φτιάξουμε θα προέρχονται από χωρισμό των αρχικών νομισμάτων!

Come on!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (17 Σεπ. 2004 , 20:08)

 

PS: Spyros νομίζω ότι η λύση που έδωσες για το συγκεκριμένο γρίφο είναι λάθος ή τουλάχιστον εγώ την κατάλαβα λάθος...

 

 

 

Στην αρχή είχα όντως δώσει μια λάθος λύση. Μου είχε ξεφύγει κάτι. Αλλά μετά πάρα κάτω έχω δώσει την λύσει με διάγραμμα νομίζω. Αν το έχω ξεχάσει μπορώ να την ανεβάσω τώρα αν την έχω. Αλλά θυμάμαι ότι κάποιος θα την ανέβαζε στην page του και θα έδινα link.

 

Άσχετο αλλά μαζεύω γρίφους αυτόν τον καιρό και θα τους ανεβάσω στην page μου στην κατηγορία διασκέδαση. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (18 Σεπ. 2004 , 01:08)

 

Να πω και 'γω γρίφο?

Λοιπόν, έχουμε πάνω σε ένα τραπέζι νομίσματα ίδιας αξίας, π.χ. ενός ευρώ!

Δεν ξέρουμε πόσα νομίσματα είναι στο σύνολο, αλλά το μόνο που ξέρουμε είναι ότι τα 42 είναι γυρισμένα με την κορώνα από πάνω!

Έχουμε δεμένα μάτια, και στα χέρια φορούμε γάντια για να μην μπορούμε να δούμε, ούτε να αισθανθούμε τα νομίσματα! ;)

Πείτε μου πως θα καταφέρουμε να φτιάξουμε δύο ομάδες από νομίσματα ( και σημειώστε εδώ ότι οι δύο ομάδες δεν είναι απαραίτητο να έχουν τον ίδιο αριθμό νομισμάτων ) που να έχουν τον ίδιο αριθμό από κορώνες! ( και εδώ να σημειώσετε ότι οι δύο ομάδες μπορούν να έχουν π.χ. 30 και 30 κορώνες, 2 και 2 , κοκ )

Να κάνω και μιά σούμα για όποιον δεν κατάλαβε : από τα άγνωστα σε αριθμό νομίσματα που είναι πάνω στο τραπέζι πρέπει να φτάξουμε 2 ομάδες νομισμάτων που να έχουν ίδιο αριθμό κορώνων μόνο!

Στα αρχικά νομίσματα, έχουμε μόνο 42 κορώνες!

 

Αυτά! :p

Περιμένω απαντήσεις!!! :rolleyes:

Υ.Γ. Τα πολλά σημειώστε και οι διευκρινήσεις είναι από την πείρα που έχω πάνω στον συγκεκριμένο γρίφο :p έχω λάβει διάφορες ερωτήσεις και γι αυτό τα είπα :p

Α και κάτι άλλο, οι δύο ομάδες που θα φτιάξουμε θα προέρχονται από χωρισμό των αρχικών νομισμάτων!

Come on!

 

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Αφού θεωρητικά το σύνολο των νομισμάτων που έχουμε στην αρχή μπορεί να είναι άπειρα...

 

Για ρίξε καμία βοήθεια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (22 Σεπ. 2004 , 02:20)

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Αφού θεωρητικά το σύνολο των νομισμάτων που έχουμε στην αρχή μπορεί να είναι άπειρα...

 

Για ρίξε καμία βοήθεια.

 

 

Hint: Μπορούμε να αναποδογυρίσουμε κέρματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (22 Σεπ. 2004 , 13:35)

 

Hint: Μπορούμε να αναποδογυρίσουμε κέρματα ;)

 

Πράγματι πολύ παλουκάκι ο γρίφος... τώρα μπορεί κάτι να γίνει

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για τον τελευταίο γρίφο. Για πες μου, haris_led υπάρχουν ακριβώς 42 κορώνες ή τουλάχιστον 42 ?
Link to comment
Share on other sites

μμμμ τα χωρίζουμε σε 2 ομάδες έτσι και αλλιώς πιο το νόημα να τα αναποδογυρήσουμε αφού δεν μπορούμε να καταλάβουμε πιάνοντας το νόμισμα αν ειναι κορώνα ή γραμματα΄; :blink:

και ο Θεός βοηθός :p :rolleyes:

 

μπορούμε να πάρουμε την λογική ότι τα νομίσματα ίσως να είναι 42 μόνο , επομένως αν τα χωρήσουμε απλά σε 2 ομάδες , θα έχουν ίσο αριθμό κορώνων :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (22 Σεπ. 2004 , 13:35)

 

Hint: Μπορούμε να αναποδογυρίσουμε κέρματα ;)

 

 

Το σκέφτηκα αυτό, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ σε τι ωφελεί την στιγμή που τα κέρματα μπορεί να είναι άπειρα. Επομένως δεν γνωρίζουμε ποια είναι η πιθανότητα ένα κέρμα να είναι κορόνα ή γράμματα. :wacko:

 

Πάντως μην δώσεις απάντηση. Να το σκεφτούμε καλύτερα. Και όποιος βρει την λύσει να μην την πει αμέσως.

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για τον τελευταίο γρίφο. Για πες μου, haris_led υπάρχουν ακριβώς 42 κορώνες ή τουλάχιστον 42 ?

 

Ξέρουμε ότι πάνω στο τραπέζι υπάρχουν ακριβώς 42 κορώνες και τα υπόλοιπα νομίσματα είναι γράμματα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (22 Σεπ. 2004 , 13:35)

 

Hint: Μπορούμε να αναποδογυρίσουμε κέρματα ;)

 

 

ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗ ΛΥΣΗ (ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙ)

 

Λοιπόν..

Από το σύνολο των κερμάτων χωρίζουμε ακριβώς 42 κέρματα. Έστω x κορώνες σ'αυτά που έχουμε χωρίσει. Τότε υπάρχουν 42-x στα υπόλοιπα.

Αναποδογυρίζοντας όσα έχουμε χωρίσει οι κορώνες γίνονται 42-x, όσες δηλαδή και στα υπόλοιπα. Ακόμη και αν ήταν x=42 στο τέλος έχουμε 0 και 0 κορώνες.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω εγώ μια παροιμία!

Μπαίνει τεντομένο και βγαίνει ζαρωμένο!Τι είναι?

(χι χι χι)

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Fermat (26 Σεπ. 2004 , 11:28)

 

ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗ ΛΥΣΗ (ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙ)

 

Λοιπόν..

Από το σύνολο των κερμάτων χωρίζουμε ακριβώς 42 κέρματα. Έστω x κορώνες σ'αυτά που έχουμε χωρίσει. Τότε υπάρχουν 42-x στα υπόλοιπα.

Αναποδογυρίζοντας όσα έχουμε χωρίσει οι κορώνες γίνονται 42-x, όσες δηλαδή και στα υπόλοιπα. Ακόμη και αν ήταν x=42 στο τέλος έχουμε 0 και 0 κορώνες.

 

 

Ε τι την είπες αφού την ήξερες.. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (17 Σεπ. 2004 , 20:08)

A, και ένας άλλος γρίφος τον οποίο έχω λύσει μόνο με δοκιμές αλλά εξήγηση δεν έχω βρει.

Είναι ένας μπακάλης ο οποίος έχει μια ζυγαριά με 2 ζυγούς. Έχει 4 βαρίδια και ισχυρίζεται ότι με αυτά μπορεί να μετρήσει το βάρος κάθε αντικειμένου μέχρι 40κιλά... Τι βαρίδια έχει? (tip: μπορεί να τοποθετήσει βαρίδια και στις 2 μεριές του ζυγού, π.χ. τα 3 κιλά μπορεί να τα μετρήσει βάζοντας 5 κιλά στη μια μεριά και 2 στην άλλη.)

 

 

Κάθε ένα από τα βαρίδια έχει 3 επιλογές: Να τοποθετηθεί στο ζυγό Α ή στο ζυγό Β ή να μην τοποθετηθεί καθόλου.

Επιλέγουμε βάρη ίσα με τις διαδοχικές δυνάμεις του 3 δηλαδή 1,3,9 και 27 κιλά (αν είχε 2 επιλογές-τοποθέτηση ή μη τοποθέτηση θα παίρναμε τις δυνάμεις του 2).

Ένας αριθμός Β αναλύεται με μοναδικό τρόπο στο τριαδικό σύστημα Β = 27*Χ3+ 9*Χ2 +3*Χ1 +Χ0 όπου τα Χi είναι 0,1 ή 2. Αυτό σημαίνει ότι 2 διαφορετικά βάρη δε θα έχουν την ίδια ανάλυση (τα ίδια Xi).

 

Μας βολέυει όμως αντί για τιμές 0,1,2 να επιλέξουμε -1,0,1.

+1 αν το βαρίδιο τοποθετείται στο ζυγό Α

-1 αν είναι στο ζυγό Β

0 αν το βαρίδιο δε βρίσκεται στη ζυγαριά

 

Δηλαδή αν είναι το βαρίδιο στο Α το προσθέτουμε στα συνολικά κιλά, ενώ αν είναι στο Β το αφαιρούμε.

 

Μερικά παραδείγματα:

 

2=1*3 -1*1 = 3-1

4=1*3 +1*1 = 3+1

 

5=1*9 -1*3 -1*1 = 9-3-1

6=1*9 -1*3 -0*1 = 9-3

7=1*9 -1*3 +1*1 = 9-3+1

8=1*9 -0*3 -1*1 = 9-1

... κ.ο.κ.

Συνολικά έχουμε 3^4=81 διαφορετικές περιπτώσεις. Με μια πρώτη ματιά φαίνονται πολύ περισσότερες από 40 που θέλαμε. Αν όμως το κοιτάξουμε καλύτερα θα διαπιστώσουμε ότι οι 81 περιπτώσεις είναι χωρισμένες σε 81=1+40+40

1 περίπτωση είναι η 0000 όπου δεν υπάρχει βαρίδιο στη ζυγαριά

Οι 40 περιπτώσεις ζυγίζουν θετικά βάρη και οι άλλες 40 αρνητικά (όπως προκύπτει από τον τύπο). Αρνητικό βάρος σημαίνει ότι το προς ζύγιση αντικείμενο πρέπει να τοποθετηθεί στον ζύγό Α και στην ουσία οι 40 αρνητικές ταυτίζονται με τις 40 θετικές.

Σε κάθε μία από τις 40 θετικές περιπτώσεις παίρνουμε και ένα διαφορετικό αριθμό από το 1 μέχρι το 40 (=27+9+3+1)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Fermat (26 Σεπ. 2004 , 13:34)

 

Δεν την ήξερα..

 

Α οκ τότε! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα ένας δύσκολος γρίφος :devil:

 

Ήταν μιά φορά και έναν καιρό 107 αθάνατοι, που ζούσαν σε ένα παλάτι.

Αυτοί, μιάς και ήταν αθάνατοι ζούσαν πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρό!

Έτσι άρχισαν να πιστεύουν ότι είναι πολύ σοφοί, μιάς και είχαν τόσα χρόνια πίσω τους.

Πίστευαν ότι είναι πιο σοφοί και από τους θεούς!

Όταν το έμαθαν οι θεοί, θέλοντας να τους τιμωρήσουν για την ύβρη που διέπραξαν, τους είπαν: "Θα σας φυλακίσουμε σε μία στρογγυλή φυλακή, όπου θα έχει περιμετρικά 107 κελιά, ένα για τον καθένα σας, τα οποία δεν θα έχουν τίποτα, ούτε φως, ούτε νερό, τίποτα! Επίσης δεν θα έχει το ένα κελί με το άλλο επικοινωνία! Ακόμα, στο κέντρο της φυλακής θα υπάρχει και ένα 108ο κελί το οποίο θα έχει ένα στρώμα και ένα φως με τον διακόπτη του! Κάθε μέρα θα διαλέγουμε έναν από εσάς τυχαία, και θα τον βάζουμε στο κελί, βγάζοντας αυτόν που ήταν μέσα! Για να μας δείξετε την σοφία σας λοιπόν, θα σας ελευθερώσουμε όταν μας πείτε ότι όλοι σας έχετε περάσει τουλάχιστον μία φορά από το 108ο κελί! Αν πείτε λάθος, δεν θα ξαναδείτε ποτέ φως στην ζωή σας! Σας δίνουμε μια ώρα χρόνο πριν σας φυλακίσουμε!"

Έτσι οι 107 αθάνατοι κάθησαν και συζήτησαν τρόπους για το πως θα αντιμετωπίσουν την κατάσταση!

Στην συνέχεια τους φυλάκισαν οι θεοί, και πέρασαν χρόνια...

Πολλά χρόνια, ίσως και αιώνες.....

Μάλλον μπορεί να πέρασαν και χιλιετίες, τεσπά. :p

Μια μέρα λοιπόν ένας αθάνατος είπε στους θεούς ότι ήταν σίγουρος ότι όλοι οι αθάνατοι είχαν περάσει από αυτό το κελί!

Και οι θεοί συμφώνησαν και τους άφησαν ελεύθερους!

Για πείτε μου τι σχέδιο κατέστρωσαν οι 107 αθάνατοι πριν τους φυλακίσουν?

Μην μου πείτε λύσεις τύπου έξυναν το στρώμα, ή χάραζαν τον τοίχο γιατί δεν είναι αυτή η λύση!

Να υπενθυμίσω ότι το κελί 108 είχε μία λάμπα με τον διακόπτη της μέσα :alien:

Α και κάτι άλλο. Οι αθάνατοι ήθελαν να βρούν την πιο σίγουρη λύση! άλλωστε αν θα περάσουν χρόνια ή χιλιετίες δεν τους πείραζε!

Την πιο σίγουρη λύση!

Περιμένω! :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβα...αν ειχαν σχεδιο τοτε μεσα σε 107μερες θα επρεπε να ειχαν βγει. Αρα τι σχεδιο εκαναν ...κανενα!

Για κανε μια διευκρινηση.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (27 Σεπ. 2004 , 01:50)

 

Μαλλον δεν καταλαβα...αν ειχαν σχεδιο τοτε μεσα σε 107μερες θα επρεπε να ειχαν βγει. Αρα τι σχεδιο εκαναν ...κανενα!

Για κανε μια διευκρινηση.

 

Ούτε εγώ κατάλαβα τι λες, αλλά ξαναλέω ότι οι θεοί θα τους διάλεγαν τυχαία κάθε μέρα και θα έβαζαν έναν από αυτούς μέσα.

Δηλαδή μπορεί να έβαζαν όλη την ώρα τον ίδιο, κατάλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Kάθε φορά που κάποιος αθάνατος έμπενε για πρώτη φορά μέσα στο κελί, θα κράταγε το φως κλειστό. Αν έμπαινε για 2η ή 3η φορά κλπ θα το άφηνε ανοιχτό. Οι υπόλοιποι θα μετρούσαν πόσες φορές έμεινε το φως κλειστό και μόλις έφταναν στις 106 φορές (107-1 ο καθένας που μετράει) θα το ανακοίνωναν στους θεούς...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (27 Σεπ. 2004 , 01:53)

 

Ούτε εγώ κατάλαβα τι λες, αλλά ξαναλέω ότι οι θεοί θα τους διάλεγαν τυχαία κάθε μέρα και θα έβαζαν έναν από αυτούς μέσα.

Δηλαδή μπορεί να έβαζαν όλη την ώρα τον ίδιο, κατάλαβες?

 

OK. Τωρα το επιασα!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος crazy_4 (26 Σεπ. 2004 , 13:12)

 

Θα σας πω εγώ μια παροιμία!

Μπαίνει τεντομένο και βγαίνει ζαρωμένο!Τι είναι?

(χι χι χι)

 

 

το γάντι???

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

και η δική μου εκδοχή:

 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟ, ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ "Ψ" ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΕ "ΛΗ", ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΕΓΝΟ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟ???

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό :Ρ

 

Η

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΣΤΟΛΗ!!!!

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (27 Σεπ. 2004 , 02:27)

 

Kάθε φορά που κάποιος αθάνατος έμπενε για πρώτη φορά μέσα στο κελί, θα κράταγε το φως κλειστό. Αν έμπαινε για 2η ή 3η φορά κλπ θα το άφηνε ανοιχτό. Οι υπόλοιποι θα μετρούσαν πόσες φορές έμεινε το φως κλειστό και μόλις έφταναν στις 106 φορές (107-1 ο καθένας που μετράει) θα το ανακοίνωναν στους θεούς...

 

Ναιιιιιιιιιι

Θέλει καλύτερη διατύπωση όμως και βαριέμαι να την γράφω! :p

Link to comment
Share on other sites

η διατυπωση ειναι σωστη αλλα μπορεις να την πεις και αντιθετα . παντως εγω οταν τον ελυσα το λυσα με αντιθετη διατυπωση
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...