Jump to content

Κατασκευη Ασυρματης Ζευξης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαζι με το μυνημα υπαρχει και μια εικονα με ενα ασυρματο διλτυο που θελω να φτιαξω .

 

θα ηθελα να σας παρακαλεσω αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες λυσεις

 

Σκεφτομαι να βαλω μια omni κεραια στο κτιριο Α και μια κατευθυντικη στο Β με δυο access point.

 

μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει κεραιες και access point ? τα access point πρεπει να υποστηριζουν καποιες λειτουργιες ή μπορω να παρω οποια θελω?

 

και απο καλωδια τι θα χρειαστω?

 

 

ευχαρσιτω

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Την εικόνα δεν βλέπω... :)

 

Για να ενώσεις 2 σημεία θες 2 κατευθηντικές κεραίες, και όχι μια όμνι και μια κατευθηντική.

 

Ακόμα θες συσκευές που να μπορούν να παίξουν και σαν clients ή ως bridge.

Link to comment
Share on other sites

1) μπορεις να μου προτεινεις εξοπλισμο που να τα υποστηριζει αυτα που μου ειπες

 

2)σε περιπτωση που βαλω 2 κατευθυντικες αν θελει να μπει και αλλος στο δικτυο τι γινετε?

 

ευχαριστω γιατην γρηγορη απαντηση

dimosl
Link to comment
Share on other sites

1) dlink900+, dlink2100+

 

Linksys wrt54g & gs αλλά όχι τα version 5, και θέλουν αλλαγή firmware.

 

 

2) Aνάλογα την γωνία που βρίσκετε σε σχέση με αυτόν που θα είναι ΑΡ . Πάρε 2 κατευθηντικές για την ώρα, και άμα εμφανιστεί 3ος του δίνεις την κατευθηντική του ΑΡ και βάζεις κάτι με μεγαλύτερο άνοιγμα).

 

3) Έχε υπόψιν ότι υπάρχει 20 db ανώτατο όριο EIRP (μαναβικά μεταφράζετε σε συνολική εκπομπή). Το οποίο προκύπτει από τον τύπο :

Ισχύς εκπομπής συσκευής - απώλειες καλωδίων + κέρδος κεραίας.

Πχ ισχύς εκπομπής 10mw=10db - 3 db απώλειες (2x0.5 connectors + 8 x 0.25 μέτρα καλώδιο χαμηλών απωλειών) + 12db κεραία όμνι = 10 - 3 + 12 = 19db

Για να βάλεις μεγάλη κεραία θέλεις κάτι να ρίχνει πολύ την ισχύ εκπομπής ακόμα και στο 1mw=0db.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να προτημισω το DWL900+ , εχω το ρουτερ usr 9108 δεν πιστευω να υπαρχει ασυμβατοτητα

 

μηπως μπορεις να μου προτεινεις και 2 κεραιες μαρκα και dbi και καταστημα που να τις αγορασω, και τι καλωδιο και κοννεκτορες να παρω

 

 

σορρυ αλλα ειμαι στην κρητη και εδω δε μπορω να βρω τιποτα αλλα και ατομα που να ασχολουνται

 

ευχαριστω

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψωνίζω κυρίως από το http://www.priveshop.gr. Πάρε 24αρες κεραίες ferimex, δες πόσο καλώδιο χρειάζεσε (μέτρα καλά, πάρε όσο το δυνατόν λιγότερο χωρίς να κινδυνέψεις να μην σου φτάσει, αν και προτήμισε να βάλεις τα dlink σε πλεστικά ηλεκτρολογικά κουτιά δίπλα από την κεραία, θυμίσου ότι το καλώδιο που θα πάρεις είναι χοντρό και δεν στρίβει εύκολα).Α, πάρε καλώδιο με έτοιμους connectors.
Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγηιλα το dlink 2100 και 2 κεραιες stella doradus 17dbi και καλωδια μισο μετρο ετοιμο ωστε να ειμαι σιγουρος. ελπιζω τωρα να γινει δουλεια

 

μεχρι τι ταχυτητα νομιζετε οτι α μπορω να πιασω ?

 

τα εει δοκμασει κανεις?

dimosl
Link to comment
Share on other sites

βλέπω ακολούθησες κατά γράμμα την συμβουλή μου για τις κεραίες.

 

Οι στελίτσες που πήρες ήταν ότι το χειρότερο έχει το συγκεκριμένο κατάστημα, για να μην πω ότι χειρότερο κυκλοφωρεί σε όλη την ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

τους το ειπα για την κεραια που μου προτεινες και μου ειπαν οτι για την αποσταση που θελω καλυβομαι με τις στελλα και ειναι πεταμενα τα λεφτα

για αυτο παραγγειλα την συγκακριμενη

 

λες να την αλλαξω αν προλαβω?

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιά είναι η απόσταση που θες, αλλά και αν υπάρχουν και άλλα δίκτυα εκεί που προκαλούν θόρυβο, καθώς και αν είσαι κοντά στην θάλασσα.

 

Όσο ποιό μακρινό είναι το λινκ, και ποιό πολύ θόρυβο έχει, τόσο ποιό καλή κεραία θες. Ακόμα όσο μεγαλύτερη η κεραία, τόσο καλύτερες ταχύτητες θα έχεις, ακόμα και με χαμηλότερη ισχύ στο μηχάνημα σου.

 

Τέλος αν είσαι κοντά στην θάλασσα, οι στέλλες δεν έχουν βαφή και σε ένα χρόνο θα είναι για πέταμα.

 

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ανοιχτό τα Σάββατα, οπότε ίσως τους προλάβεις αν δεν τα έχουν ήδη στήλει.

Link to comment
Share on other sites

η αποσταση μου ειναι ουτε 100 μετρα και μενω σε κομωπολη που δε υπαρχει τιποτα ουτε ραδιοφοωνικοι σταθμοι ουτε αλλα δικτυα αλλα μενω διπλα στην θαλασσα.

 

τελος παντον πηρα τηλεφωνο αλλα την ειχαν διωξει την παραγγελια, τις δοκιμαζω και αν δε κανουν δουλεια της πεταω στα σκουπιδια και [περνω αλλες δε υπαρχει προβλημα

 

σε ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερον σου

dimosl
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια μεχρι τωρα εχω φτιαξει το δικτυο μεταξυ 2 κτιριων me dlink 2100.

τωρα θελουν 2-3 ατομα να μπουνε και αυτα τι γινετε?

εχω ακουσει για συσκευες οπως dlink 810 .... αντι για να τραβηξω καλωδιο κεριαας, αλλα μου ειπανε κατι οτι θελω hacked firmware ισχυει κατι τετοιο?

 

μπορειτε να προτεινετε κατι αλλο

 

ευχαριστω

dimosl
Link to comment
Share on other sites

οταν λες ισχυει δε εχουν καλο σημα? και πως μπορω να το διορθωσω αυτο?

 

σε περιπτωση που το αγορασω θα παιζει με το dlink 2100 ?

 

υπαρχει κατι παρομοιο να αγορασω?

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Aντιθέτως.

 

Η νομοθεσία περιορίζει την μέγιστη συνολική εκπεμπόμενη ισχύ.

 

Έτσι αν η θέλεις να πάρεις μια κεραία με 20db κέρδος, πρέπει να βρεις ένα πομπό που να κατεβάζει την έξοδο σε 0db, για να έχεις συνολικά 20db έξοδο.

 

Τα μακρυνά λινκ γίνονται ενυσχόντας την λήψη και όχι την εκπομπή ;)

 

Ναι θα παίξει το 810 με το 2100

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι 802.11b με 11Mbit και propriety 22Mbit, ενώ το δεύτερο είναι 802.11g με 54mbit (όχι ότι θα πιάσεις ποτέ τόσα, για τις ονομαστικές ταχύτητες συζητάμε).

 

Εγώ θα προτιμούσα για εξωτερική χρήση το πρώτο από το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει κανεις να μου εξηγησει λιγακι ποτε χχρησιμοποιουμε το καθενα απο τα παρακατω

 

σημείο πρόσβασης, πελάτης σημείου πρόσβασης, γέφυρα σημείου-σε-σημείο, γέφυρα σημείου-σε-πολλαπλό σημείο, αναμεταδότης

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο

 

μεχρι τωρα εχω 2 AP απο τα οποια το ενα δουλευει σαν ΑΡ και το αλλο σαν κλιεντ. υπαρχει καποιος αλλος που ειναι κοντα στο ΑΡ Κλιεντ, εαν παρει και αυτος ενα ΑΡ και το βαλει στην ταρατσα του και το ρυθμισω σαν κλιεντ και αυτο θα δουλεψει?

ευχαριστω

dimosl
Link to comment
Share on other sites

Τα μακρυνά λινκ γίνονται ενυσχόντας την λήψη και όχι την εκπομπή ;)

 

Μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό, γιατί με ενδιαφέρει και εμένα; Πώς ενισχύεται η λήψη;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον μηπως μπορειτε να μου α[παντησετε το παρακατω please...

 

μεχρι τωρα εχω 2 AP απο τα οποια το ενα δουλευει σαν ΑΡ και το αλλο σαν κλιεντ. υπαρχει καποιος αλλος που ειναι κοντα στο ΑΡ Κλιεντ, εαν παρει και αυτος ενα ΑΡ και το βαλει στην ταρατσα του και το ρυθμισω σαν κλιεντ και αυτο θα δουλεψει?

ευχαριστω

dimosl
Link to comment
Share on other sites

@marvin

 

Βάζοντας μεγάλες κατευθηντικές κεραίες, με πολλά db κέρδος.

 

Για να καταλάβεις με 24db ενίσχυση και 1db απώλειες καλωδίων, μπορείς να έχεις με νόμιμη ισχύ λινκ με 11mbit στα 4 χιλιόμετρα. Η κάρτα σου όμως θα πρέπει να κατεβαίνει στα -3db έξοδο.

 

@dimosl

Σημείο πρόσβασης = Access Point, σαν να λέμε ένα ασύρματο hub

Πελάτης = client, ο υπολογιστής που συνδέετε ασύρματα στο παραπάνω

γέφυρα σημείο-σε-σημείο- Point to Point Bridge, για να συνδέσεις ασύρματα δύο δίκτυα

Γέφυρα σημείου σε πολλαπλό σημείο = Point to Multipoint Bridge, ένα δίκτυο που επάνω του συνδέονται πολλά σημεία.

Αναμεταδότης = Repeater, ότι πιάνει η συσκευεί το αναμεταδίδει, το χρησιμοποιείες για να μεγαλώσεις την ακτίνα του AP (Access Point), χάνεις πολύ ταχύτητα όμως (παραπάνω από την μισή), και η συσκευή είναι "τυφλή" δεν την βλέπεις από το ethernet, και οι πελάτες στην ουσία είναι πελάτες του ΑP που αναμεταδίδει

WDS = Wireless Distribution System, εξέλιξη του Repeater σε συνδιασμό με bridge, δύο ανεξάρτητα ΑΡ, το καθένα με τους πελάτες του, και όταν χρειάζετε επικοινωνούν μεταξύ τους..

 

Δεν μπορείς να συνδέσεις έναν client επάνω σε έναν άλλο client. Θα μπορούσες μόνο άμα έβαζες τον client στην μέση να παίξει σε WDS (όπως το δικό σου ΑΡ) εάν το υποστηρίζουν.

 

Α, και άμα είναι μακριά ο άλλος στην ταράτσα θα θέλεις κεραίες.

 

Θα σου πρώτεινα να πάρεις ακόμα ένα ΑΡ και να βάλεις στην μέση AP, Client, PC όλα μαζί επάνω σε ένα switch.

Link to comment
Share on other sites

papashark μηπως μπορεις να μου δωσεις μια λυση πανω στη φωτο που εχω συννημενη

 

το κτιριο α εχει ΑΡ σε mode AP

το κτιριο β εχει ΑΡ σε mode Client

το κτιριο γ και δ εχουν ΑΡ πως μπορω να τα δουλεψω

εχω τα ΑΡ dlink 2100

ευχαριστω

dimosl
Link to comment
Share on other sites

@marvin

 

Βάζοντας μεγάλες κατευθηντικές κεραίες, με πολλά db κέρδος.

 

Για να καταλάβεις με 24db ενίσχυση και 1db απώλειες καλωδίων, μπορείς να έχεις με νόμιμη ισχύ λινκ με 11mbit στα 4 χιλιόμετρα. Η κάρτα σου όμως θα πρέπει να κατεβαίνει στα -3db έξοδο.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι μάλλον πάρα πολύ προχωρημένο για τις ανάγκες μου, θα βολευτώ με κάποιο repeater (άμα βρω δηλαδή, καταραμένη αντιπροσωπεία της US Robotics :mad: ) Μήπως ξέρεις κανένα repeater που να δουλεύει με USR 9108; Είχα πάρει ένα της 3Com από το Πλαίσιο αλλά δε δούλεψε.

Το D-Link DWL-2100AP πιστεύεις ότι θα συνεργαστει ή θα είναι ασύμβατο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

papashark μηπως μπορεις να μου δωσεις μια λυση πανω στη φωτο που εχω συννημενη

 

το κτιριο α εχει ΑΡ σε mode AP

το κτιριο β εχει ΑΡ σε mode Client

το κτιριο γ και δ εχουν ΑΡ πως μπορω να τα δουλεψω

εχω τα ΑΡ dlink 2100

ευχαριστω

Καλησπερα.

Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις μια πολυκατευθυντικη κεραια (Φυσικα, αναλογα με την ακριβη τοπολογια μπορει να σου κανει και η κατευθυντικη) στο κτιριο οπου βρισκεται η adsl γραμμη (Α) και να ρυθμισεις την ασυρματη συσκευη σε AP mode. Μετα δοκιμασε απο καθε κτιριο (Β,Γ,Δ) να "στοχευσεις" το Α με κατευθυντικη κεραια και την ασυρματη συσκευη ρυθμισμενη σε Client mode. Για καθε κομβο που θα εχεις link τοτε αγορασε και εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...