Jump to content

Vivodi DSL Cube


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που με προβληματισε (εκτός απο την μή δήλωση της βλάβης απο Vivodi) ειναι το οτι οπως μου είπε η τεχνικός του ΟΤΕ το modem μου στέλνει πολλά πακέτα...δέν ήξερε να μου εξηγησει πάντως γιατί είχα υποβαθμιστεί σε 384 έτσι ξαφνικά.

 

Το πολλά είναι σχετικό. Μάλλον θα εννοεί πολλά για τα δεδομένα του δικτύου του ΟΤΕ (πχ 30-40 pps). Χρησιμοποιείς p2p;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 475
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πολλά είναι σχετικό. Μάλλον θα εννοεί πολλά για τα δεδομένα του δικτύου του ΟΤΕ (πχ 30-40 pps). Χρησιμοποιείς p2p;

 

Ναι χρησιμοποιώ φυσικά ρ2ρ...αρκετα θα έλεγα...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
re guys mesa ston fakelo eprepe na valw fototipia taftotitas? k en logariasmo tou ote? xthes to stila .please as mou apantisei kapios:ninja: :ninja: :ninja: :ninja: :X :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Γενικά μιλώντας για καινούρια σύνδεση, χρειάζονται :

 

1) φωτοτυπία διπλής όψης της ταυτότητας.

2) τελευταίος ή προτελευταίος λογαριασμός ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχω αγοράσει την προσφορά με τα 99+ΦΠΑ για 3+2 μήνες στα 512 αλλά ακόμα δεν έχει γίνει ενεργοποίηση. Την Πέμπτη έμαθα από ΟΤΕ ότι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε αλλά όταν μίλησα με Βϊβο δεν ήξεραν τίποτα. Το ίδιο μέχρι Σάββατο. Και όταν τους ζήτησα να μου πουν τους κωδικούς ήθελαν κάτι φαξ με την ταυτότητα μου κ στα νεύρα μου τους το κλεισα. Κατάφερα κ συνδέθηκα με άλλο λογαριασμό, άλλης εταιρείας όμως που μπορώ να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν οι 5 μήνες που πλήρωσα αρχίζουν να ισχύουν όταν παραλάβω τους κωδικούς (Εϊπαν θα το στείλουν με κούριερ) ή αν ξεκινάει ο χρόνος απο τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσω τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχω αγοράσει την προσφορά με τα 99+ΦΠΑ για 3+2 μήνες στα 512 αλλά ακόμα δεν έχει γίνει ενεργοποίηση. Την Πέμπτη έμαθα από ΟΤΕ ότι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε αλλά όταν μίλησα με Βϊβο δεν ήξεραν τίποτα. Το ίδιο μέχρι Σάββατο. Και όταν τους ζήτησα να μου πουν τους κωδικούς ήθελαν κάτι φαξ με την ταυτότητα μου κ στα νεύρα μου τους το κλεισα. Κατάφερα κ συνδέθηκα με άλλο λογαριασμό, άλλης εταιρείας όμως που μπορώ να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν οι 5 μήνες που πλήρωσα αρχίζουν να ισχύουν όταν παραλάβω τους κωδικούς (Εϊπαν θα το στείλουν με κούριερ) ή αν ξεκινάει ο χρόνος απο τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσω τη γραμμή.

Καλό θα είναι να επικοινωνήσεις για να μάθεις από πότε ακριβώς η γραμμή σου θεωρήθηκε ότι ενεργοποιήθηκε. Θεωρητικά από όταν παραλάβεις τους κωδικούς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχω αγοράσει την προσφορά με τα 99+ΦΠΑ για 3+2 μήνες στα 512 αλλά ακόμα δεν έχει γίνει ενεργοποίηση. Την Πέμπτη έμαθα από ΟΤΕ ότι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε αλλά όταν μίλησα με Βϊβο δεν ήξεραν τίποτα. Το ίδιο μέχρι Σάββατο. Και όταν τους ζήτησα να μου πουν τους κωδικούς ήθελαν κάτι φαξ με την ταυτότητα μου κ στα νεύρα μου τους το κλεισα. Κατάφερα κ συνδέθηκα με άλλο λογαριασμό, άλλης εταιρείας όμως που μπορώ να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν οι 5 μήνες που πλήρωσα αρχίζουν να ισχύουν όταν παραλάβω τους κωδικούς (Εϊπαν θα το στείλουν με κούριερ) ή αν ξεκινάει ο χρόνος απο τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσω τη γραμμή.

Thn idia erwthsh tous eixa kanei ki egw kai mou exoun pei oti 3ekinaei apo thn stigmh pou 8a sou dwsoun kwdikous (eite thlefonika, eite me courier)...

Link to comment
Share on other sites

loipon magkes stelno tin aitisi prin 10 meres mesw elta, parepimptontos dn iksera oti eprepe na valw fototipia k logarismo tou ote .tespa. perno prin 7 meres til k mou lene oti prepi na stilw me fax ta xartia, k mou dosoun to noumero k ta stoixeia gia na stilw. pernw simera na enimerotho sxetika me tin exelixi tis sindesis k mou lene oti dn iparxw sta arxeia tous!!!!!:( :( :( :( rotao mipos ftaine ta elta!!:wacko: k lene dn xeroun!!???!!:O :O tespa. lew oti estila ta xartia pou leipan apo to fakelo me fax..k ti mou lene ta palikaria oti afta petaxtikan giati dn ixeran pou na ta valoun!!! an einai dinaton. epidi den exei ftasei i etisi akoma k an ftasei!!:cry: enw stin arxi dn mou to diekrinisan afto. me to kolodsl tous. se kana dio mines borei na energopithiei eos tote....... :ninja: :blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εμένα κάτι τέτοια μου έλεγαν (αφού με ενημέρωσαν κι εμένα μετά απο 1 εβδομάδα ότι θέλουν φωτοτυπίες λογαριασμών) κ πως είναι λάθος τα στοιχεία μου..

Μου φαίνεται είναι χάος εκεί μέσα κ απλά την πληρώνουμε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

loipon magkes stelno tin aitisi prin 10 meres mesw elta, parepimptontos dn iksera oti eprepe na valw fototipia k logarismo tou ote .tespa. perno prin 7 meres til k mou lene oti prepi na stilw me fax ta xartia, k mou dosoun to noumero k ta stoixeia gia na stilw. pernw simera na enimerotho sxetika me tin exelixi tis sindesis k mou lene oti dn iparxw sta arxeia tous!!!!!:( :( rotao mipos ftaine ta elta!!:wacko: k lene dn xeroun!!???!!:O tespa. lew oti estila ta xartia pou leipan apo to fakelo me fax..k ti mou lene ta palikaria oti afta petaxtikan giati dn ixeran pou na ta valoun!!! an einai dinaton. epidi den exei ftasei i etisi akoma k an ftasei!!:cry: enw stin arxi dn mou to diekrinisan afto. me to kolodsl tous. se kana dio mines borei na energopithiei eos tote....... :ninja: :blink:

 

Περσινα ξινα σταφυλια για την Vivodi! Τα ιδια εκαναν και σε μενα, μονο που στη δικη μου περιπτωση εχασαν δυο φορες τα φαξ που τους εστειλα...

 

Μια ερώτηση. Έχω αγοράσει την προσφορά με τα 99+ΦΠΑ για 3+2 μήνες στα 512 αλλά ακόμα δεν έχει γίνει ενεργοποίηση. Την Πέμπτη έμαθα από ΟΤΕ ότι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε αλλά όταν μίλησα με Βϊβο δεν ήξεραν τίποτα. Το ίδιο μέχρι Σάββατο. Και όταν τους ζήτησα να μου πουν τους κωδικούς ήθελαν κάτι φαξ με την ταυτότητα μου κ στα νεύρα μου τους το κλεισα. Κατάφερα κ συνδέθηκα με άλλο λογαριασμό, άλλης εταιρείας όμως που μπορώ να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν οι 5 μήνες που πλήρωσα αρχίζουν να ισχύουν όταν παραλάβω τους κωδικούς (Εϊπαν θα το στείλουν με κούριερ) ή αν ξεκινάει ο χρόνος απο τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσω τη γραμμή.

 

Οσον αφορα αυτο το θεμα, σε εμενα συνεβη ακριβως το αντιθετο. Η Vivodi με ενημερωσε οτι ειχε ενεργοποιηθει η γραμμη μου (ετσι νομιζε)και μου εστειλε και κωδικους, ενω εγω τους ενημερωνα (οχι μονο μια φορα) οτι δεν εχει ενεργοποιηθει! :lol:

 

Οι 5 μηνες μετρανε απο την ημερομηνια που θα αναγραφεται στο χαρτι που θα σου στειλουν, που μαλλον θα ειναι περιπου 2 μερες μετα την ενεργοποιηση.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή εδω κ 10 μέρες και μπαίνω με demo acc. και ούτε με έχει 'ενημερώσει' κανείς ότι έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή..
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει πολλές φορές.........μην μπλέκετε ΕΛΤΑ και διαβάζετε καλά αυτά που ζητάνε γιατί μετά θα μπλέξετε με φαξ κ.α.!!!

 

Ο καλύτερος συνδυασμός είναι να στείλετε όλα τα απαραίτητα χαρτιά (το γράφει μέσα στις οδηγίες σύνδεσης αλλά και πάλι ρε παιδιά σας το λέει ο καταστηματάρχης και να μην σας το πει λογικό δεν είναι να ζητάει χαρτιά με τα στοιχεία της σύνδεσης κ.α. συν ότι πάντα πρέπει αν ρωτάτε κι εσείς) μέσω courier τον οποίο ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

afou tous ekraxa xthes .xtipaei to til simera to mesimeri k leei ''apo ti vivodi eimaste molis paralavame tin aitisi sas (meta apo 10 meres!!!! {{elta}})

prepei na apostilete ta xartia me fax pou leipoun ...tespa ta estila!! gia na doume tora pote tha xw dsl.? kana mina ? poso peripou re guys?

 

y.g. to adsl router pou exei mesa microcom 2636 thelw na to sindeso me to laptop mesw ethernet k oxi me usb gia evnoitous logous! ginete?:cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και γίνεται!Κι εγώ το ίδιο έχω και το έχω συνδέσει έτσι!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το qube 512 εκτός του ότι κάνανε 2 μήνες να ενεργοποιήσουν την γραμμή υπάρχει άλλο ένα προβληματάκι.

Έχω αυτό το απλό ADSL Modem/router της Microcom το AD 2636 και εδω και 1 μέρα ψάχνω πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω ptp προγράμματα όπως το kazaa, DC++…. έχω σβήσει όλα τα firewall ακόμα και αυτό που έχει το modem αλλά τίποτα ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω έχω dynamic ip οπότε η λύση του http://www.portforward.com/ δεν είναι εφικτή. HELP PLZ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το qube 512 εκτός του ότι κάνανε 2 μήνες να ενεργοποιήσουν την γραμμή υπάρχει άλλο ένα προβληματάκι.

Έχω αυτό το απλό ADSL Modem/router της Microcom το AD 2636 και εδω και 1 μέρα ψάχνω πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω ptp προγράμματα όπως το kazaa, DC++…. έχω σβήσει όλα τα firewall ακόμα και αυτό που έχει το modem αλλά τίποτα ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω έχω dynamic ip οπότε η λύση του http://www.portforward.com/ δεν είναι εφικτή. HELP PLZ!!!

H λύση του portforwarding προφανέστατα είναι εφικτή.

 

Για να μην το πολυψάχνεις πάντως, προσπάθησε απλά να συνδέσεις το modem στη θύρα USB του Μicrocom.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι η λύση δεν είναι εφικτή διότι πρέπει να βάλω την ip του PC μου και να κάνω save τα settings όταν όμως έχουμε dynamic ip η ip αλλάζει κάθε φορά που κάνω restart το modem. Για να κάνω save τα settings για το Forwarding το modem κάνει restart οπότε αλλάζει ip!! Άρα οι ρυθμίσεις δεν θα λειτουργήσουν διότι θα έχουν την προηγούμενη ip.

 

Επίσης δοκίμασα και με USP και με ETHERNET και δεν δούλεψε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι η λύση δεν είναι εφικτή διότι πρέπει να βάλω την ip του PC μου και να κάνω save τα settings όταν όμως έχουμε dynamic ip η ip αλλάζει κάθε φορά που κάνω restart το modem. Για να κάνω save τα settings για το Forwarding το modem κάνει restart οπότε αλλάζει ip!! Άρα οι ρυθμίσεις δεν θα λειτουργήσουν διότι θα έχουν την προηγούμενη ip.

 

Επίσης δοκίμασα και με USP και με ETHERNET και δεν δούλεψε τίποτα.

Aφου επιμένεις έχει καλώς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις εσύ η κάποιος άλλος την λύση θα ήταν πιο χρήσιμο και πιο ευγενικό να μου την λέγατε και εμένα.

Και εσύ θα ήταν πιο ευγενικό να μην επιμένεις αν θες βοήθεια.

 

Λοιπόν, αν το microcom το έχεις συνδέσει στην USB θύρα του θα πρέπει να δουλεύουν όλα.

 

Αν το έχεις στη θύρα ethernet, τότε η IP που παίρνεις από τη Vivodi (στατική ή δυναμική - δε μας νοιάζει) είναι η IP με την οποία φαίνεται στο internet το Microcom (και όχι ο υπολογιστής σου).

Ο υπολογιστής σου δε φαίνεται στο internet.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο γιαυτο με την IP που λες αυτό το κομματάκι από το portforward με μπέρδεψε λίγο.

 

:!: :!: :!: Dynamic vs Static IPs Usually when a network is setup, it is setup with dynamic ip addresses. This is done because its easy to setup a dynamic ip address network. When ip addresses are assigned dynamically, the router is the one that assigns them. Every time a computer reboots it asks the router for an ip address. The router then hands it an ip address it hasn't previously handed out. This is important to note. When you set your computer to a static ip address, that ip address is not handed out by the router. So the very same ip address may be handed to another computer later, and that will prevent them from connecting to the internet. So when you start assigning static ip addresses, you need to assign a static ip address for every computer on your network. :!: :!:

 

Ίσως να εννοείς ότι στα properties του TCP/IP βάζω την ip του PC στο τοπικό δίκτυο πχ 10.0.0.10 οπότε αυτήν την IP βάζω και στις ρυθμίσεις του router αλλά και πάλι δεν μου δουλεύει. Πχ. Στο DC++ συνδέεστε σε κάποιο hub κανονικά μπορώ να δώ τους χρίστες αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να κατεβάσω κάποιο filelist λεέι connection timed out.. :blink:

 

Τι να πω δεν μπορώ να το καταλάβω :( :(

 

Επίσης το δοκίμασα και με USB και πάλι δεν κατάφερα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο γιαυτο με την IP που λες αυτό το κομματάκι από το portforward με μπέρδεψε λίγο.

 

:!: :!: :!: Dynamic vs Static IPs Usually when a network is setup, it is setup with dynamic ip addresses. This is done because its easy to setup a dynamic ip address network. When ip addresses are assigned dynamically, the router is the one that assigns them. Every time a computer reboots it asks the router for an ip address. The router then hands it an ip address it hasn't previously handed out. This is important to note. When you set your computer to a static ip address, that ip address is not handed out by the router. So the very same ip address may be handed to another computer later, and that will prevent them from connecting to the internet. So when you start assigning static ip addresses, you need to assign a static ip address for every computer on your network. :!: :!:

 

Ίσως να εννοείς ότι στα properties του TCP/IP βάζω την ip του PC στο τοπικό δίκτυο πχ 10.0.0.10 οπότε αυτήν την IP βάζω και στις ρυθμίσεις του router αλλά και πάλι δεν μου δουλεύει. Πχ. Στο DC++ συνδέεστε σε κάποιο hub κανονικά μπορώ να δώ τους χρίστες αλλά κάθε φορά που προσπαθώ να κατεβάσω κάποιο filelist λεέι connection timed out.. :blink:

 

Τι να πω δεν μπορώ να το καταλάβω :( :(

 

Επίσης το δοκίμασα και με USB και πάλι δεν κατάφερα τίποτα.

Καταρχάς το Microcom είναι 100% για τα μπάζα.

 

Λοιπόν, πρώτη σου δουλειά είναι να δώσεις μόνιμη τοπική IP στον υπολογιστή σου από τις ρυθμίσεις TCP/IP στον πίνακα ελέγχου. Καλύτερα της μορφής 192.168.1.Χ, με μάσκα 255.255.255.0.

 

Στη συνέχεια προσπάθησε να συνδεθείς στο eMule για αρχή, επειδή είναι πολύ πιο απλό.

Συνδέεται και χωρίς port forwarding, αλλά τεστάρει και τα ports. Αν τα έχεις προωθήσει (και όχι ανοίξει που λένε κάποιοι :!: ) σωστά, τότε στο λέει και πάει καλύτερα.

Κάνε αυτό καταρχάς για να δούμε αν μπορεί να γίνει port-forwarding.

 

 

Επίσης βάλε στο πρόγραμμα την αγορά κάποιου σοβαρού router.

Kαλό το Microcom για να μην ξοδέψεις πολύ στο ξεκίνημα, αλλά δεν είναι και για πολλά πολλά...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...