Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι συμφωνα με οδηγια της ΕΕΕΤ εχει καποιο οριο στο ποσοστο % (πχ αυτη τη στιγμη επι του 30Mbps εναντι του προτερου που ηταν 50Mbps), προκειμενου να εχει δικαιωμα να ανακαλεσει τη συμβαση ο χρηστης χωρις ποινη ρητρας. Ποιο ειναι αυτο το ποσοστο δε γνωριζω. Σιγουρα ειναι ο λογος υποβαθμισης απο 50 σε 30 απο την εταιρια προκειμενου να αποφυγει τις μαζικες ανακλησεις απο τους χρηστες των επιλεξιμων διευθυνσεων που ΟΝΤΩΣ συμβληθηκαν με την εταιρια για αυτο το προιον στο 4G.

Εαν δωσαν ΟΝΤΩΣ σε καποιον απεδω το 5G ας μας πει "τι" συμβαινει και εκει.

Κοιταξτε τις συμβασεις που υπογραψατε ως τωρα οσοι το εχετε ηδη, εαν γραφει για max 50Mbps η κατι αλλο, γιατι εαν το αφησετε για φθινοπωρο ΣΙΓΟΥΡΑ η επικληση της εταιριας στην ΕΕΕΤ θα ειναι τα 30Mbps, οταν τα προτερα screenshots, εκτος απο οσους τα εχουν ανεβασει εδω στο myphone θα εχουν "χαθει" στο χρονο. "Τα μπανια του λαου", αλλωστε: Πασιγνωστο το colpo, που "πιανει" μονο σε αυτη τη χωρα ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ._

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το συμβόλαιο δεν αναφέρει το οτιδήποτε για ταχύτητα, παρα μόνο παραπεμπει σε link με χάρτη ταχυτήτων. Εκεί, για τη  διεύθυνση μου αναφέρει από 30 έως 100. Άρα θεωρειται ως ελάχιστη παρεχόμενη ταχύτητα τα 30.

Δυνατότητα αζημιως καταγγελίας της σύμβασης υπάρχει όταν υφίσταται σημαντική αποκλιση της ταχυτητας.

Τι σημαίνει σημαντική κατά την εταιρεία;

"Σημαντική απόκλιση στα κινητά δίκτυα: όταν το 95ο εκατοστημόριο του δείγματος τιμών ταχυτήτων είναι μικρότερο κατά τουλάχιστον 10% από το κάτω όριο του διαστήματος τιμών."

Άρα όταν το 95% των μετρήσεων υπολείπεται κατά τουλάχιστον 10% της ελάχιστης παρεχόμενης ταχύτητας. Με απλά λόγια, 19 στις 20 μετρήσεις να επιστρέφουν αποτέλεσμα έως 27.

Επίσης, στο mail που μου έστειλαν με το συμβόλαιο και το οποίο φυσικά και έχω κρατήσει, αναφέρει για το πρόγραμμα ταχύτητες έως 50, όπως έγραφε τότε η ιστοσελίδα τους.

Αυτά τα λίγα...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nikkal said:

Καλημέρα.

Το συμβόλαιο δεν αναφέρει το οτιδήποτε για ταχύτητα, παρα μόνο παραπεμπει σε link με χάρτη ταχυτήτων. Εκεί, για τη  διεύθυνση μου αναφέρει από 30 έως 100. Άρα θεωρειται ως ελάχιστη παρεχόμενη ταχύτητα τα 30.

Δυνατότητα αζημιως καταγγελία της σύμβασης υπάρχει όταν υφίσταται σημαντική αποκλιση της ταχυτητας.

Τι σημαίνει σημαντική κατά την εταιρεία;

"Σημαντική απόκλιση στα κινητά δίκτυα: όταν το 95ο εκατοστημόριο του δείγματος τιμών ταχυτήτων είναι μικρότερο κατά τουλάχιστον 10% από το κάτω όριο του διαστήματος τιμών."

Άρα όταν το 95% των μετρήσεων υπολείπεται κατά τουλάχιστον 10% της ελάχιστης παρεχόμενης ταχύτητας. Με απλά λόγια, 19 στις 20 μετρήσεις να επιστρέφουν αποτέλεσμα έως 27.

Αυτά τα λίγα...

Το θεμα ειναι οτι σαν μετρησεις εμενα ειναι 85% κατω. Οι ιδιοι βεβαια μου ειπαν οτι καναν μετρησεις και τα βρηκαν ολα φυσιολογικα.Οταν τους ειπα να μου τις δειξουν και ποσα mbps μετρησαν καμια απαντηση κλασικα.

Τιποτα παιδια μακρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο που έκανα δεν αναφέρεται πουθενά η ταχύτητα των 50 ή πλέον 30 Mbps. Όπως και ο κόφτης ταχύτητας που λέγαμε μετά τα 200GB στην αρχή του θέματος. Όλα είναι στα λόγια.Εγώ μέχρι χθες βράδυ σε speedtest είδα για άλλη μια φορά 50Mbps. Θα το ελέγχω τακτικότερα από εδώ και μπρος.

Αναφέρει τα παρακάτω σε περίπτωση αποτυχίας επίτευξης σωστής ταχύτητας. 

Σε περίπτωση συνεχούς ή επαναλαμβανόμενης, αρνητικής απόκλισης από τη

μέγιστη αναμενόμενη ταχύτητα, αν το πρόβλημα δεν αποκατασταθεί εντός τριάντα (30) ημερών από το χρόνο υποβολής του

σχετικού παραπόνου, ο Συνδρομητής δικαιούται επανορθώσεων. Είδη επανορθώσεων αποτελούν ενδεικτικά, η παροχή

επιπλέον υπηρεσιών χωρίς επιβάρυνση, η παροχή έκπτωσης στο πάγιο του Συνδρομητή. Σε κάθε περίπτωση, το περιεχόμενο

των προτεινόμενων επανορθώσεων επαφίεται στην κρίση της Εταιρείας και εξαρτάται από την εκάστοτε εμπορική πολιτική

αυτής, ενώ συνεκτιμώνται κατά περίπτωση το μέγεθος της απόκλισης και οι ανάγκες του Συνδρομητή. Η Εταιρεία δύναται να

αποσύρει τη χορηγηθείσα επανόρθωση σε περίπτωση αποκατάστασης της ποιότητας των υπηρεσιών πρόσβασης στο

διαδίκτυο. Αν η συνεχής ή επαναλαμβανόμενη απόκλιση χαρακτηριστεί και ως σημαντική, ο Συνδρομητής διατηρεί το δικαίωμα

αζήμιας καταγγελίας της σύμβασής του. Διευκρινίζεται ότι ο Συνδρομητής δεν δικαιούται επανορθώσεων σε περίπτωση που οι

αποκλίσεις οφείλονται σε ανωτέρα βία.

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Bill9 said:

Το θεμα ειναι οτι σαν μετρησεις εμενα ειναι 85% κατω. Οι ιδιοι βεβαια μου ειπαν οτι καναν μετρησεις και τα βρηκαν ολα φυσιολογικα.Οταν τους ειπα να μου τις δειξουν και ποσα mbps μετρησαν καμια απαντηση κλασικα.

Τιποτα παιδια μακρια.

 

Η εταιρεία λέει πως μπορεις να κάνεις εσύ μετρήσεις:

"Διαθέσιμες εφαρμογές για τον έλεγχο της ταχύτητας σύνδεσης

Η Εταιρεία προσφέρει πρόσβαση σε διαδικτυακές εφαρμογές μέσω των οποίων οι Συνδρομητές μπορούν να ελέγξουν και να επιβεβαιώσουν τις ταχύτητες που αναφέρονται στους όρους παροχής/χρήσης της υπηρεσίας.

Αν θέλετε να ελέγξετε την ταχύτητα της σύνδεσής σας, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.speedtest.net/"

Μπες εδώ:

https://nova.gr/politikes-oroi/politiki-anoiktou-diadiktyou

και μελέτησε το.

Είναι το Ευαγγέλιο!

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Μα τους εστειλα μετρησεις απο το speedtest.net και η απαντηση ηταν οτι μετρησαμε και εμεις και δεν βρηκαμε προβλημα. Δεν βγαζεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alteisei said:

Νομιζω οτι συμφωνα με οδηγια της ΕΕΕΤ εχει καποιο οριο στο ποσοστο % (πχ αυτη τη στιγμη επι του 30Mbps εναντι του προτερου που ηταν 50Mbps), προκειμενου να εχει δικαιωμα να ανακαλεσει τη συμβαση ο χρηστης χωρις ποινη ρητρας. Ποιο ειναι αυτο το ποσοστο δε γνωριζω. Σιγουρα ειναι ο λογος υποβαθμισης απο 50 σε 30 απο την εταιρια προκειμενου να αποφυγει τις μαζικες ανακλησεις απο τους χρηστες των επιλεξιμων διευθυνσεων που ΟΝΤΩΣ συμβληθηκαν με την εταιρια για αυτο το προιον στο 4G.

Εαν δωσαν ΟΝΤΩΣ σε καποιον απεδω το 5G ας μας πει "τι" συμβαινει και εκει.

Κοιταξτε τις συμβασεις που υπογραψατε ως τωρα οσοι το εχετε ηδη, εαν γραφει για max 50Mbps η κατι αλλο, γιατι εαν το αφησετε για φθινοπωρο ΣΙΓΟΥΡΑ η επικληση της εταιριας στην ΕΕΕΤ θα ειναι τα 30Mbps, οταν τα προτερα screenshots, εκτος απο οσους τα εχουν ανεβασει εδω στο myphone θα εχουν "χαθει" στο χρονο. "Τα μπανια του λαου", αλλωστε: Πασιγνωστο το colpo, που "πιανει" μονο σε αυτη τη χωρα ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ._

Το 5G είναι σε καλύτερη μοίρα! Μελλοντικά θα το αναβαθμίσουν πάνω από τα 100mbps! Αναμένεται να ξεπεράσει την συνεργάτιδα...

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Το 5G είναι σε καλύτερη μοίρα! Μελλοντικά θα το αναβαθμίσουν πάνω από τα 100mbps! Αναμένεται να ξεπεράσει την συνεργάτιδα...

Περίμενε εσύ φίλε να γίνει αυτό. Ξεκίνησαν τόσο δυναμικά και έχουν απογοητεύσει τους πάντες. Η εταιρεία πλέον είναι η απόλυτη παρωδία. Έβγαλε πακέτο και το πήρε πίσω βάζοντας στη θέση του ένα πακέτο χαμηλότερης ταχύτητας στην ίδια τιμή και όσοι έχουμε κάνει συμβόλαια μένουμε ξεκρέμαστοι και έχουμε ταχύτητες 2 mbps. Με 5G στα σπίτι έχω 80 - 100 Mbps και δεν μου έδωσαν το 5G πακέτο αλλά το 4G, με 50 Mbps το οποίο το έκαναν 30, εγώ πιάνω 2 και δεν με αφήνουν να διακόψω. 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το 30Mbps δεν έγινε πράξη εδώ πέρα. Έχω ακόμη απόσταση από τα 200GB του κόφτη ταχύτητας

Screenshot_2024-07-23-16-16-05-116_com.opera.browser-edit.jpg

Screenshot_2024-07-23-16-15-14-759_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Don_VitoCorleone said:

Ευτυχώς το 30Mbps δεν έγινε πράξη εδώ πέρα. Έχω ακόμη απόσταση από τα 200GB του κόφτη ταχύτητας

Screenshot_2024-07-23-16-16-05-116_com.opera.browser-edit.jpg

Screenshot_2024-07-23-16-15-14-759_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Εάν υπέγραψες 50Mbps γιατί να πέσει;; Για τους νέους ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά δεν υπόγραψα τίποτα που αναφέρει ταχύτητα. Διάβασα όλους τους όρους, ούτε ο κόφτης μετά τα 200GB αναφέρεται. Το έχουμε γράψει και ξαναγράψει στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δουμε και στην πραξη αυτο, για οσους οντως εχουν θεμα με την ταχυτητα, για το "τι" θα ισχυριστει η Nova στην καταγγελια τους στην ΕΕΕΤ, μιας και ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ δε τη γλιτωνουν την ταλαιπωρια. Προσωπικα ειμαι σιγουροτατος στο "τι" θα ισχυριστει η Nova (30 αντι 50) οταν "τα screenshots θα εχουν χαθει μες στα μπανια του λαου 2024".

Link to comment
Share on other sites

Κρατατε screenshots: Τιποτα καλυτερο απο αυτο δε μπορει να "συμβουλεψει" καποιον αλλον σε αυτη τη χωρα.

Και τα "θυματα" θα αποδεικνυουν το ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΛΗΘΕΣ του παραπανω ως την καλυτερη ever "συμβουλη" για καποιον αλλον σε δαυτη τη χωρα. Και παλι δε βοηθανε απολυτως. Χωρις αυτα "δε πας πουθενα, Καραμητρο" να ξερεις. Και η "νεκροψια" διαρκως δειχνει και επαληθευει το παραπανω!

Υ.Γ.: Ξερει πολυ καλα "γιατι" ΔΕ τα επιτρεπει στα app της η Nova.....

Edited by alteisei
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εταιρεία δεν σταματάει να μας εκπλήσσει.

Προφανώς το δίκτυο δεν μπορεί να αποδώσει την ταχύτητα που διαφημίζουν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με το αμεσως παραπανω: Εχει "αλλο" λογο για τους "επιλεξιμους" για αυτο προιον (ΠΡΑΚΤΙΚΑ σε 4G ~100% των "επιλεξιμων" παρα τις διαφημισεις της/δολωμα για "ψαρια" για 5G). Και θα φανει "γιατι" στο μελλον, αρκει εστω να υπαρξει ενα 5% που θα θελει να τον ΜΑΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Αμφιβαλλω εαν ειναι εστω 0,001%. Οποτε σιγουροτατα ΔΕ μπορουμε να κανουμε απολυτως τιποτα: Το συγκεκριμενο προιον θα "πιασει" de facto/αναλογιστικα , δλδ λογω της κατανομης ιδιοτητων του target group "επιλεξιμων διεθυνσεων" στους οποιους απεθυνεται.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, alteisei said:

Θα το δουμε και στην πραξη αυτο, για οσους οντως εχουν θεμα με την ταχυτητα, για το "τι" θα ισχυριστει η Nova στην καταγγελια τους στην ΕΕΕΤ, μιας και ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ δε τη γλιτωνουν την ταλαιπωρια. Προσωπικα ειμαι σιγουροτατος στο "τι" θα ισχυριστει η Nova (30 αντι 50) οταν "τα screenshots θα εχουν χαθει μες στα μπανια του λαου 2024".

Ας ισχυριστεί 30 αντί 50.

Αλλά τι θα απαντήσει όταν οι 97 από τις 100 μετρήσεις ταχύτητας θα έχουν τιμές όχι απλα 10% κάτω από το 30, αλλά απόκλιση άνω του 60%;

Θα πει ότι δεν μπορεί να καταγγελθει η συμβαση αζημιως;

Προσωπικά θα κάνω υπομονη και θα πάω την ιστορία βημα-βημα όμως πρέπει.

Στο chat σήμερα μου είπαν πως θα πάρω απάντηση εντός 48 ωρών στην αναφορά που τους έστειλα.

Να δω τι θα λέει και θα προχωρήσω αναλόγως...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, nikkal said:

Ας ισχυριστεί 30 αντί 50.

Αλλά τι θα απαντήσει όταν οι 97 από τις 100 μετρήσεις ταχύτητας θα έχουν τιμές όχι απλα 10% κάτω από το 30, αλλά απόκλιση άνω του 60%;

Θα πει ότι δεν μπορεί να καταγγελθει η συμβαση αζημιως;

Προσωπικά θα κάνω υπομονη και θα πάω την ιστορία βημα-βημα όμως πρέπει.

Στο chat σήμερα μου είπαν πως θα πάρω απάντηση εντός 48 ωρών στην αναφορά που τους έστειλα.

Να δω τι θα λέει και θα προχωρήσω αναλόγως...

Και "αυτο" ειναι μαγειρεψιμο, οπως οι "επιλεξιμες διευθυνσεις" ενα πραμα.

Και θα το δεις στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πραξη. Εαν δεν εχεις και τοση εμπειρια απο "τοιουτη" εμπειρια, σου ευχομαι να την αποκτησεις. Για το μελλον.

Υ.Γ.: Μερικα "πραματα" οπως αυτη η εταιρια ειναι "Ου μπλεξεις". Εκτος εαν ξερεις ΑΡΙΣΤΑ να την δουλευεις, οπως αυτη εμας (>95% μας) αριστοτατατα.

Δεν αρκει να παιρνεις "πανω απο τη βαση" στο νταραβερι με δαυτη. Πρεπει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ να την "παιζεις" αριστα (πανω απο 95 στα 100). Ουτε το 90 στα 100 αρκει: Και παλι θα χασεις. Ελπιζω να σε οφελησει αυτη η εμπειρια με την "τοιουτη" εταιρια, ωστε να γενικευσεις γρηγορα (δεν αρκει το A.I.) και να την χειριζεσαι οπως και αυτη εμας (>95% αφου: 1) την παιρνει να το καμνει και 2) de facto "πιανει"): Ελαχιστοι στη χωρα μας ΔΥΝΑΝΤΑΙ ουτε να το κατανοησουν. Να το κανουν ΟΝΤΩΣ ακομα πιο ελαχιστοι %.

Edited by alteisei
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alteisei said:

Και "αυτο" ειναι μαγειρεψιμο, οπως οι "επιλεξιμες διευθυνσεις" ενα πραμα.

Και θα το δεις στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πραξη. Εαν δεν εχεις και τοση εμπειρια απο "τοιουτη" εμπειρια, σου ευχομαι να την αποκτησεις. Για το μελλον.

Υ.Γ.: Μερικα "πραματα" οπως αυτη η εταιρια ειναι "Ου μπλεξεις". Εκτος εαν ξερεις ΑΡΙΣΤΑ να την δουλευεις, οπως αυτη εμας (>95% μας) αριστοτατατα.

Όλα φυσικά μπορούν να μαγειρευτούν.

Αλλά έχω την εμπειρία για να διαχειριστώ την κατάσταση.

Υπομονή χρειάζεται και ατσαλένια νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, nikkal said:

 

Στο chat σήμερα μου είπαν πως θα πάρω απάντηση εντός 48 ωρών στην αναφορά που τους έστειλα.

Στο ευχομαι αυτο που μολις εγραψες.

"Ξεκινα" με το αν θα ισχυσει το παραπανω για κατανοησεις, ΕΣΤΩ, και μας ξαναγραφεις.

Σιγουρα στο οριο των 20 ημερων απο την εγγραφη αναφορα σου θα σου απαντησουν, για να σε προιδεασω. Υπολογισε ακομη 20 μερες πιο μετα ακομη απο την καταγγελια σου στην ΕΕΕΤ αναγκαστικα.

Οσο για το "ατσαλενια νευρα", να σε προιδεασω , δεν αρκει με τοιουτη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...