Jump to content

2024 Διακοπή συμβολαίου Vodafone μετά από ένα χρόνο και σύμβαση με ΕΟΝ


kiriakos_GR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 14 μήνες συμβολαίου έχουν γίνει τα νεύρα μου τσατάλια, το πορτοφόλι μου δεν έχει σταθερά έσοδα, και αναγκάζομαι να τραβώ το λογαριασμό με αποπληρωμή στο δίμηνο.

Στα ξαφνικά που έκαναν φραγή υπηρεσιών για το ποσό των 31 Ευρώ στις 40 μέρες..

Η οφειλή ενός μήνα, συν 6 ευρώ διακοπή/επανασύνδεση από παλαιότερη οφειλή η οποία βέβαια αποπληρώθηκε στο έπακρο.

 

Πριν το Πάσχα μίλησα με την εταιρεία και συμφωνήσαμε να διαγραφεί το καπέλο το οποίο θα μηδενίζονταν στο λογαριασμό διμήνου.

Αντι αυτού, μου έκαναν πρόωρη φραγή και με άφησαν πασχαλιάτικα φραγμένο μέχρι και σήμερα.

 

Σήμερα 10 Μάιου εμφανίστηκε στην πόρτα μου (ισόγειο ανενεργό κατάστημα), πωλητής ΕΟΝ.

Έπειτα από αρκετή κουβέντα, έκανα αίτηση για μεταφορά στην ΕΟΝ.

 

Δεν είμαι νέος και άμαθος,  εάν και ο πωλητής έλεγε ότι έχει καταργηθεί το καπέλο της αποχώρησης, εγώ ξέρω ότι θα παίξουμε σφαλιάρες με την Vodafone.

Και δεν με νοιάζει διότι έχουμε φτάσει στην κακοποίηση του πελάτη πέρα από Όρους και κανονισμούς και ακόμα και προσωπικές συμφωνίες.   

 

Μέσα το 2024 και έπειτα από παραμονή 14 μήνες στον πάροχο, τι να περιμένω ως απατήσεις από πλευρά Vodafone?

Αυτήν την στιγμή χρωστώ δυο πάγια, μπορούν να φρενάρουν την παράδοση το βρόγχου στην ΕΟΝ?                       

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις το πρόστιμο που γράφει στο συμβόλαιο.

Η Vodafone βγάζει ξεκάθαρα στο συμβόλαιο τα ποσά.

Αν έχεις χρέη πιθανόν να σε έχουν ήδη καταχωρίσει στη μαύρη λίστα που διατηρείται και η ΕΟΝ (Nova) να σου ζητήσει εγγύηση για να πραγματοποιήσει την σύνδεση.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που έκανε ο πωλητής ΕΟΝ (Nova), ήταν να έλεγχο του ΑΦΜ μου προς τα δικά τους ταμειακά για παλιές οφειλές. Έπειτα ξεκίνησε η αίτηση..

Έτσι πως τα έχουν κάνει, ο χειρότερος πελάτης χρωστάει δυο ως τρεις μήνες, και όχι δεν θεωρείσαι μαύρη λίστα, ούτε εγκληματίας.

Ο πωλητής ΕΟΝ (Nova), συμπλήρωσε την νέα αίτηση παίρνοντας στοιχεία, από το τρέχων λογαριασμό Vodafone.

Όλα έγιναν με πλήρη διαφάνεια, και προσωπικά είμαι απόλυτα ήρεμος. Εαν η Vodafone επάνω στην μιζέρια της νομίζει ότι μπορεί να παίζει με τον διακόπτη κατά το δοκούν, την γελάσανε.       

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Μαύρη λίστα είναι το μητρώο τηλεπικοινωνία που καταχωρείται όποιος δεν έχει εξοφλήσει τις οφειλές του σε οποιοδήποτε πάροχο υπηρεσιών.

Έχεις δώσει συναίνεση να σε βάλουν μέσα.

Από εκεί και πέρα, μπες στη σελίδα της Vodafone και μίλα στο τσατ να σου πουν πόσα είναι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Από υπαναχώρηση συμβολαίου στην Cosmote, μιας και με κορόιδεψαν στο θέμα δωρεάν διπλασιασμού ταχύτητας, έχει μείνει 22 Ευρω υπόλοιπο. Εαν ποτέ θα έχουμε νέα συνεργασία θα πληρωθούν. Εισαγγελέα δεν μου έστειλαν ακόμη.

Στο 2024 η Vodafone κάνει την διαφορά στο παραλογισμό, και πιστεύω ότι το κάνουν τώρα σε πολλούς.  Είναι υποχρέωση του νοήμων καταναλωτή να αμυνθεί, όπως κρίνει ο καθένας.  

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι είναι λίγο χάος αυτοί, δες τι γράφω κάθε φορά.

Αλλά οφείλεις να πληρώσεις ό, τι λέει το συμβόλαιο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν λέει το συμβόλαιο, είναι τα αντίμετρα του πελάτη σε όποια νέα εκδικητική πολιτική Vodafone προς τον πελάτη.

Υπέρμετρη όχληση μέσο SMS, απρόσωπη όχληση, και δια ασήμαντης αφορμής.

  

Λόγο της ιδιαιτερότητας της περίπτωσης μου, είμαι περίεργος να δω τι θα σκεφτούν να μου προσφέρουν για την παραμονή μου στο δίκτυο μόλις λάβουν τα ραβασάκι από την ΕΟΝ. Μιας και ο παράτυπος εκβιασμός τους απέτυχε.      

Link to comment
Share on other sites

Τελικά;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φτάσει σε τελική κατάληξη αυτή η παρτίδα σκάκι.

Το τμήμα λογαριασμών Vodafone, με πλάγιο τρόπο μου έδωσε να καταλάβω ότι θα πρέπει κάθε φορά να ζητάω παράταση για να φτάσω δίμηνο, μέσο του My Vodafone καρτέλα πελάτη.  Το συμβόλαιο λέει ότι στις 45 μέρες απο την έκδοση η εταιρεία δικαιούται να βάλει φραγή, αλλά δεν λέει ότι η εταιρεία υποχρεούται να βάλει. Με απλά λόγια ο πελάτης θα πρέπει να παρακαλάει και θα τρώει και το εξάευρο στο κεφάλι.  

Στην αντίπλευρη όχθη η Nova έχει 7% τόκο το μήνα χωρίς ταρίφα φραγής.

Δια νόμου, έχει επιβληθεί αναπροσαρμογή τελών κάθε Φεβρουάριο, μετά το δωδεκάμηνο θα πρέπει να ξανά αποδεκτή την σύμβαση ο συμβαλλόμενος, εκεί υπάρχει και η δυνατότητα υπαναχώρησης.  Η οποία δεν είναι ατελώς αλλά η Vodafone επιβάλει νούμερα κατά το δοκούν, ενώ η NOVA ζητά το 25% των εναπομεινάντων μηνών.

Με χαρτί και με μολύβι,  σε όλα η NOVA όταν είσαι σε δυσχερή κατάσταση είναι φθηνότερη της Vodafone, ακόμα και όταν σε τιμωρεί..    

Ίδωμεν. 

 

16-May-2024-NOVA.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος. 

Έλαβα εξοπλισμό NOVA.

Χωρίς καμιά όχληση από πλευράς Vodafone, συνεχίζετε το τεχνικό κομμάτι αλλαγής της γραμμής σε NOVA.

Μετά από επαλήθευση που έκανα με την σελίδα ΕΕΤΤ, πράγματι το κόστος υπαναχώρησης μετά από τον δεύτερο μήνα είναι το 25% όσων έχουν μείνει.

Στην περίπτωση μου 10 μήνες πριν την λήξη / 25Ε ο καθένας =  62.5 Ευρό.    

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος.

Σήμερα δευτέρα, με καλεί η vodafone τμήμα αντιπροσφορές , 2130004742,  μου βάζουν μουσική και το κλείνουν. Σιωπηρή καντάδα ? 

Όταν τους είχα ζητήσει φιλικό διακανονισμό, ο οποίος προβλέπετε από ΕΕΤΤ, αυτοί είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Πιθανών θα ήθελαν να φανεί ότι επικοινώνησαν, μόνο και μόνο για να φανεί ότι ο υπάλληλος τους, προσπάθησε να μεταπείσει τον πελάτη.        

Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος.

Ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου στην NOVA. 

Πάραυτα, θέλω να ευχαριστήσω την vodafone τμήμα αντιπροσφορές, για την σημαντικά χαμηλή αντιπροσφορά ώστε να παραμείνω.  Την οποία αρνήθηκα διότι θα έπρεπε να αποδεχτώ μαζί με αυτήν, την επιθετική πολιτική φραγών και προστίμων φραγής / επανασύνδεσης.

Βέβαια κάποια στιγμή θα λάβω τον εκκαθαριστικό της vodafone, και ίσως τρομάξω, αλλά αυτό δεν είναι θέμα δημόσιας συζήτησης.       

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις πρόστιμο 

 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο παράδοξη πρόσφατη διαπίστωση μου, είναι ότι η εκτυπωμένη σύμβαση που υπόγραψα για NOVA, δεν είναι όμοια με την αναρτημένη σε ψηφιακή μορφή στην σελίδα τους.

Στους όρους υπαναχώρησης αναφέρει ποσά.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...