Jump to content

Από samsung Galaxy note 20 σε ποιο;


emm_stra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

800€. Ίσως θα μπορούσα μέχρι 1000€

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6.1 και πάνω (ίσως οριακά το 6.1)

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα, εγγύηση δεν έχω πρόβλημα από που θα είναι

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Δεν το κατάλαβα αυτό

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Δεν έχω πρόβλημα

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Όχι φλασαρισμα

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Καλή οθόνη και ήχος

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Samsung Galaxy note 20

 

Κοιτάω iphone 14 plus, Galaxy s23, Galaxy s22, oneplus 11.

Πολλα χρόνια χρήστης μόνο samsung Galaxy.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Στάλθηκε από το SM-N980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, emm_stra said:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

800€. Ίσως θα μπορούσα μέχρι 1000€

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6.1 και πάνω (ίσως οριακά το 6.1)

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα, εγγύηση δεν έχω πρόβλημα από που θα είναι

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Δεν το κατάλαβα αυτό

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Δεν έχω πρόβλημα

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Όχι φλασαρισμα

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Καλή οθόνη και ήχος

 

😎 Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Samsung Galaxy note 20

 

Κοιτάω iphone 14 plus, Galaxy s23, Galaxy s22, oneplus 11.

Πολλα χρόνια χρήστης μόνο samsung Galaxy.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Στάλθηκε από το SM-N980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες και προς αποφυγήν συγχύσεως, η 800αρα που λένε, έχει να κάνει με το ποιες συχνότητες μπορεί να πιασει μια συσκευή. Αυτό, έχει να κάνει με το σήμα 4g η 5g, αν η συσκευή που ψάχνεις έχει κάλυψη 4/5g, είσαι οκ, πλέον 3G σήμα δεν υπάρχει στην Ελλάδα, τα μεταγενέστερα κυρίως. Όποια συσκευή και να πάρεις ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ, πληροί αυτές τις προδιαγραφές, αυτό με την 800αρα αφορά τις αγορές από Κίνα. Όποια από τις συσκευές που αναφέρεις, επειδή είναι καινούριες, δεν θα αντιμετωπίσεις αυτό το θέμα.

Όσον αφορά το δίλημμα σου. Για κάτι αντάξιο με αυτό που ήδη έχεις, κοιτάς στα Android της επιλογής σου (Galaxy, OnePlus). To iPhone 14 Plus, είναι ένα iPhone 14 με μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη αυτονομία μπαταρίας. Το iPhone 14 Plus, έχει Ρυθμό ανανέωσης οθόνης στα 60 Hz, μπορεί και 90 Hz, πιθανολογω ότι το Note που ήδη έχεις, έχει Ρυθμό ανανέωσης στα 120. Σίγουρα τα Android που ψάχνεις, εχουν 120 Hz Ρυθμό ανανέωσης, εδώ τα φθηνότερα Android έχουν, πόσο μάλλον οι ναυαρχίδες.

Αν θέλεις κάτι διαφορετικό, πήγαινε στο OnePlus, αν θέλεις κάτι ολότελα διαφορετικό, πας σε Μήλο μεριά. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι iOS & Android μοιάζουν αρκετά πλέον μεταξύ τους αλλά, εξαρτάται για το τι δουλειά θέλεις να κάνεις γιατί τα iOS, έχουν διαφορετική προσέγγιση σε κάποια ζητήματα, έχουν κάποιες παραξενιές (κυριότερη η μεταφορά αρχείων μεταξύ υπολογιστή και συσκευής, στο iOS είναι πιο περίπλοκη διαδικασία, στο Android είναι plug and play) οι οποίες μπορεί να σε ξενισουν από τη στιγμή που έχεις συνηθίσει στον τρόπο λειτουργίας των Android.

Από κει και πέρα, αν είναι για συσκευή που θα κρατήσεις για χρόνια, κινήσου προς Samsung & Apple, προσφέρουν για περισσότερο χρονικό διάστημα αναβαθμίσεις, η OnePlus είναι αρκετά κοντά στο θέμα αυτό (κάνα χρόνο λιγότερο αν προσφέρει), οι δύο πρώτες όμως, μέχρι στιγμής προσφέρουν μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια αναβαθμίσεων. S23 & OnePlus 11 είναι πιο φρέσκα συνεπώς, οι αναβαθμίσεις τους θα διαρκέσουν για περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

@tsimisde ευχαριστω πολυ για την πολυ εκτενη αναλυση που εκανες στην ερωτηση μου!

Ειναι αληθεια οτι "φοβαμαι" να αλλαξω σε oneplus , ποσο μαλλον σε iphone, λογω και του διαφορετικου μενου καθως και των βασικων διαφορετικων εφαρμογων που χρησιμοποιω εδω και χρονια απο την samsung (mail, επαφες, ημερολογιο κλπ).

Επισης, επειδη συνηθησα τα τελευταια 2 χρονια την διασταση 6.7 μηπως στις 6.1 που ειναι το s23 θα εχω θεμα.. και μαλλον πρεπει να παω στο s23+. 

Επισης διαβαζω απο εδω και απο εκει οτι το s23 δεν εχει καλη διαρκεια μπαταριας ενω το s23+ εχει καλυτερη καθως και το iphone 14 plus. Το note 20 που εχω εχει οθονη στα 60hz οποτε ισως δεν κατλαβω κατι στο iphone 14 plus..

Διαφοροι προβληματισμοι... 

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2024 at 10:13 ΠΜ, emm_stra said:

@tsimisde ευχαριστω πολυ για την πολυ εκτενη αναλυση που εκανες στην ερωτηση μου!

Ειναι αληθεια οτι "φοβαμαι" να αλλαξω σε oneplus , ποσο μαλλον σε iphone, λογω και του διαφορετικου μενου καθως και των βασικων διαφορετικων εφαρμογων που χρησιμοποιω εδω και χρονια απο την samsung (mail, επαφες, ημερολογιο κλπ).

Επισης, επειδη συνηθησα τα τελευταια 2 χρονια την διασταση 6.7 μηπως στις 6.1 που ειναι το s23 θα εχω θεμα.. και μαλλον πρεπει να παω στο s23+. 

Επισης διαβαζω απο εδω και απο εκει οτι το s23 δεν εχει καλη διαρκεια μπαταριας ενω το s23+ εχει καλυτερη καθως και το iphone 14 plus. Το note 20 που εχω εχει οθονη στα 60hz οποτε ισως δεν κατλαβω κατι στο iphone 14 plus..

Διαφοροι προβληματισμοι... 

Επομένως, σε βρίσκω να κινείσαι προς Samsung μεριά και εφόσον είσαι εξοικειωμένος με το λειτουργικό της, βαδίζεις προς τα εκεί. Επειδή μόλις είδα τα στατιστικά με την αντοχή της μπαταρίας, θα έλεγα ότι το s22 χωλαινει στο θέμα. Σύμφωνα με τα δεδομένα του GSM Arena, έχει ίδια αυτονομία με το iPhone 12 το οποίο έχει κυκλοφορήσει 3+ χρόνια πριν, με ότι αυτό συνεπάγεται. Από προσωπική εμπειρία (με το iPhone), θα έλεγα ότι με σχετικά μέτρια χρήση (περίπου 5-6 ώρες), βγάζεις δε βγάζεις ολόκληρη τη μέρα με μία φόρτιση. Το iPhone 14 βέβαια, έχει εμφανώς βελτιωμένη μπαταρία, πόσο μάλλον το Plus που έχει ακόμα μεγαλύτερη αλλά, το αφήνουμε το Μήλο.

Από φιλικό πρόσωπο, γνωρίζω ότι το s23, έχει αντίστοιχη αυτονομία, μια μέρα δηλαδή με μια φόρτιση επομένως, το s23+ είναι καλύτερο θαρρώ, δεν ξέρω κατά πόσο αλλά, σε δοκιμές αναφέρεται.

Επίσης, επειδή πρόκειται να ανακοινωθεί το S24 (τη στιγμή που μιλάμε, σε κάτι ώρες), δες μήπως σε καλύπτει και ενδεχομένως να πέσουν οι τιμές στα προηγούμενα μοντέλα....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, tsimisde said:

Επομένως, σε βρίσκω να κινείσαι προς Samsung μεριά και εφόσον είσαι εξοικειωμένος με το λειτουργικό της, βαδίζεις προς τα εκεί. Επειδή μόλις είδα τα στατιστικά με την αντοχή της μπαταρίας, θα έλεγα ότι το s22 χωλαινει στο θέμα. Σύμφωνα με τα δεδομένα του GSM Arena, έχει ίδια αυτονομία με το iPhone 12 το οποίο έχει κυκλοφορήσει 3+ χρόνια πριν, με ότι αυτό συνεπάγεται. Από προσωπική εμπειρία (με το iPhone), θα έλεγα ότι με σχετικά μέτρια χρήση (περίπου 5-6 ώρες), βγάζεις δε βγάζεις ολόκληρη τη μέρα με μία φόρτιση. Το iPhone 14 βέβαια, έχει εμφανώς βελτιωμένη μπαταρία, πόσο μάλλον το Plus που έχει ακόμα μεγαλύτερη αλλά, το αφήνουμε το Μήλο.

Από φιλικό πρόσωπο, γνωρίζω ότι το s23, έχει αντίστοιχη αυτονομία, μια μέρα δηλαδή με μια φόρτιση επομένως, το s23+ είναι καλύτερο θαρρώ, δεν ξέρω κατά πόσο αλλά, σε δοκιμές αναφέρεται.

Επίσης, επειδή πρόκειται να ανακοινωθεί το S24 (τη στιγμή που μιλάμε, σε κάτι ώρες), δες μήπως σε καλύπτει και ενδεχομένως να πέσουν οι τιμές στα προηγούμενα μοντέλα....

Ευχαριστω πολυ. Και εγω τεινω προς το s23 ή αν πεσει η τιμη το s23+..

1 hour ago, CaptainChris said:

Μπορείς να δεις και το Sony 5V

Ευχαριστω πολυ. Τεινω προς το s23 ή αν πεσει η τιμη το s23+..

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...