Jump to content

Realme C 53


Brainmorf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, να πω δύο λόγια για το συγκεκριμένο smartphone :

Εχω την έκδοση 6 GB ram που με επέκταση πάει μέχρι 12GB και 128GB αποθηκευτικού χώρου ( RMX3760 ) με την οθόνη του να είναι στα 90HZ IPS panel αλλά δυστυχώς τα χρώματα δεν είναι ότι καλύτερο έχω δει ( πχ στα TCL ). Την ανάλυση της οθόνης τώρα , σε μερικά site λένε ότι είναι HD+ και άλλα Full HD... Δεν υπάρχει στο επίσημο site της εταιρείας πουθενά η συγκεκριμένη πληροφορία καθώς ούτε στο smartphone.

Διαθέτει NFC , υποστήριξη ασύρματων δικτύων στα 5GHz και φυσικά Bluetooth. Επίσης δεν γνωρίζω τι τύπο storage type έχει, νομίζω UFS 2.2 γιατί είναι γρήγορο όπως ήταν και το Redmi Note 11 που είχα.

Το λογισμικό του είναι το Android 13 ( τροποποιημένο με ελάχιστες επεμβάσεις στο Realme UI έκδοση T ) , από το οποίο δεν μου άρεσαν τα χρώματα που αλλάζουν ανάλογα με το wallpaper και το κέντρο ελέγχου που φαίνεται πρόχειρο. Επίσης δεν έχει Application lock επιλογή μέχρι στιγμής καθώς και το κέντρο ελέγχου δεν υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται όταν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο. Από κει και πέρα εντυπωσιακό το mini capsule ( σαν το dynamic island ) με ελάχιστο έως καθόλου bloatware σε συνδυασμό με το stock Android.

Το ηχείο του είναι εξαιρετικό αλλά για μένα είναι λάθος ότι έχει την θύρα των ενσύρματων ακουστικών στο κάτω μέρος της συσκευής. Ενημερωτικά δεν έχει ραδιόφωνο και το μικρόφωνο του είναι  καλό ( ίσως από τα καλύτερα που είχα σε smartphone ).

Ο επεξεργαστής δεν είναι για πολλά ( Unisoc Tiger T612 ) άλλα τουλάχιστον δείχνει να μην έχει πρόβλημα με κολλήματα στις εφαρμογές και γενικά στην εμπειρία χρήσης. Είναι δηλαδή για τα βασικά και το λογισμικό συνεργάζεται άψογα όπως βλέπω. Ένα παράδειγμα, όταν γίνεται επιλογή για φωτογραφία στα 50MP το κινητό θέλει δύο - τρία δευτερόλεπτα για να γίνει επεξεργασία του αρχείου και αποθήκευση.

Ενημέρωση ασφαλείας βλέπω ότι έχει από τον Αύγουστο 2023 και ενημέρωση συστήματος Google Play Σεπτεμβρίου. 

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση λογισμικού ( 100MB ), έκδοση 13.A.39 .

Πλέον η ενημέρωση ασφαλείας είναι Σεπτεμβρίου.

Μίλησα με το service για τα προϊόντα Realme ( Smart4all ) για θέμα ανάλυσης της οθόνης και μου είπαν ότι είναι HD+ ( 720x1600 ).

Επίσης δεν έχει λειτουργία Bokeh στις φωτογραφίες και δεν υπάρχει ρύθμιση για λειτουργία φωτός στην οθόνη.

Ενημερωτικά, θα γίνει αναβάθμιση σε Android 14 στο Q2 του επόμενου χρόνου σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που έχει η εταιρεία.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση συστήματος Google Play Οκτωβρίου ( 55 MB ).

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme C 53

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...