Jump to content

Motorola Edge 40 Neo


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλος μου πήρε με πρόγραμμα την συσκευή όμως προέρχεται απο iphone (όχι τελευταίας γενιάς) και θέλει να περάσει επαφές και αρχεία, είναι σχεδόν άσχετος έγω έχω κάποιες γνώσεις όμως βρισκόμαστε σε απόσταση και δεν μπορώ να τον βοηθήσω υπάρχει κάποιος οδηγός ή βιντεάκι  για να του το στείλω να κάνει την δουλειά του;  Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει εφαρμογή στο App Store της Apple, μεταφορά σε Android λέγεται αν θυμάμαι καλά, αυτήν είχα χρησιμοποιήσει όταν κι εγώ από iPhone πήγα σε Android. Δεν θέλει κάτι άλλο, απλά την εφαρμογή και στα δύο τηλέφωνα και ακολουθεί τις ανάλογες οδηγίες.

Βέβαια, αν χρησιμοποιούσε τον λογαριασμό Google, θα έχουν μεταφερθεί οι επαφές, αν τις είχε αποθηκεύσει εκεί, η αν τις είχε αποθηκευμένες στη sim. 

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμό google τις έχει οπότε λογικα δεν θα δυσκολευτεί,

πως θα κανει αναζήτηση στο app store οπως το γράφεις στα Eλληνικά ''μεταφορά σε Android'' ή ''transport to Android ?

Edited by tsarlatanos
Link to comment
Share on other sites

Είναι η συγκεκριμένη εφαρμογή, switch to android λέγεται, παραθέτω σύνδεσμο από το App Store.
 

Απ'όσο θυμάμαι, δεν υπάρχει η αντίστοιχη εφαρμογή σε Android, είναι όμως εύκολη η διαδικασία. Εκκινεί την εφαρμογή στο iPhone και μετά από εκεί, του βγάζει οδηγίες για να προχωρήσει τη διαδικασία, γίνεται παράλληλα και με τα δύο τηλέφωνα. Αν δεν κάνω λάθος, ίσως χρειαστεί να συνδεθούν οι δύο συσκευές με καλώδιο, αν έχει καλώδιο lightning προς usb type-c, συνδέει με καλώδιο τις δύο συσκευές και γίνεται η δουλειά, έτσι το είχα κάνει θυμάμαι. 

https://apps.apple.com/gr/app/switch-to-android/id6449987166?l=el

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2024 at 12:03 ΠΜ, dioiland said:

Όλα αυτά που έχω διαπιστώσει υπάρχουν και στο Forum της Lenovo .

Για μένα το πιο ενοχλητικό είναι τα 1)notifications από διάφορες εφαρμογές καθυστερούν ή δεν έρχονται ποτέ ειδικά όταν η οθόνη είναι σε "sleep" .

2)Το συνεχώς "connecting".

3 Battery Drain σε stanby το βράδυ με κλειστό WIFI ενώ είναι στα 60hz η οθόνη και το network mode = 4G.

4) Υψηλή θερμοκρασία σε αναπαραγωγή βίντεο σε youtube ή σε social media apps.

Δεν φαίνεται επίσης στα updates changelog και άμα διορθώνουν τα bugs, μόνο security updates και αυτά δεν τηρούνται ανά 2μήνο όπως επίσημα αναφέρουν καλά για το Android 14 το κόβω να καθυστερεί και άλλο.

Όντως στο Messenger  μεγάλο πρόβλημα. Βελτιστοποίηση μπαταρίας απενεργοποιημένη και παρασκήνιο On  αλλά και πάλι τίποτα. Μπορώ να κανω κάτι? ή ελπίζω  στην αναβάθμιση στο android 14!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, demosgia said:

Όντως στο Messenger  μεγάλο πρόβλημα. Βελτιστοποίηση μπαταρίας απενεργοποιημένη και παρασκήνιο On  αλλά και πάλι τίποτα. Μπορώ να κανω κάτι? ή ελπίζω  στην αναβάθμιση στο android 14!

Τι πρόβλημα έχετε ρε παιδιά; Δεν έρχονται ειδοποιήσεις; Εγώ πάντως δεν έχω θέμα, τα μηνύματα μου έρχονται κανονικά στην κουρτίνα ειδοποιήσεων, υπάρχει όντως μια καθυστέρηση όταν ανοίξεις το μήνυμα μέχρι να το διαβάσει το messenger..... Αυτό μόνο έχω παρατηρήσει σχεδόν σε όλες της εφαρμογές τέτοιου είδους.... Τουλάχιστον τα μηνύματα εμένα έρχονται σε πραγματικό χρόνο γιατί χρησιμοποιώ και δεύτερη συσκευή, οπότε καταλαβαίνω αν κάτι αργεί να έρθει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, demosgia said:

Όντως στο Messenger  μεγάλο πρόβλημα. Βελτιστοποίηση μπαταρίας απενεργοποιημένη και παρασκήνιο On  αλλά και πάλι τίποτα. Μπορώ να κανω κάτι? ή ελπίζω  στην αναβάθμιση στο android 14!

Αμφιβάλλω για το πότε θα πάρει Android 14 γενικά έχει δείξει σαν εταιρία ότι δεν κάνει bugs fix καθώς δεν υπάρχει changelog στα updates της.Δεν είναι επίσης σταθερή σε updates και από έχω δεί τα updates αφοράνε security patches.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ θέμα με το messenger...αν δεν μπω να κάνω refresh δεν έρχεται τίποτα ,εκτός αν ήδη μιλάω με κάποιον ..

Από Τετάρτη είδα μηνύματα Παρασκευή ...

Κι αυτό γιατί μου είχε κάνει εντύπωση πως 2 μέρες δεν μου είχε στείλει κάνεις ...🙄

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, EVINA said:

Έχω κι εγώ θέμα με το messenger...αν δεν μπω να κάνω refresh δεν έρχεται τίποτα ,εκτός αν ήδη μιλάω με κάποιον ..

Από Τετάρτη είδα μηνύματα Παρασκευή ...

Κι αυτό γιατί μου είχε κάνει εντύπωση πως 2 μέρες δεν μου είχε στείλει κάνεις ...🙄

Όταν είχα αναφέρει το θέμα με το messenger στο forum της lenovo - motorola μου λέγανε από το support τους να επικοινωνήσω με την Meta. 😛

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dioiland said:

Όταν είχα αναφέρει το θέμα με το messenger στο forum της lenovo - motorola μου λέγανε από το support τους να επικοινωνήσω με την Meta. 😛

Καλά εγώ το έλυσα χρησιμοποιώντας viber (εκεί όλα λειτουργούν μια χαρά)...

Δεν ξέρω αν είναι θέμα μόνο της Motorola γιατί κ άλλοι γνωστοί μου με xiaomi και Oppo έχουν ανά διαστήματα θέματα και σβήνουν και ξανά κατεβάζουν την εφαρμογή ..

Εγώ το έκανα αλλά μετά βαρέθηκα και δεν ξανά ασχολήθηκα ..

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, duc said:

Τι πρόβλημα έχετε ρε παιδιά; Δεν έρχονται ειδοποιήσεις; Εγώ πάντως δεν έχω θέμα, τα μηνύματα μου έρχονται κανονικά στην κουρτίνα ειδοποιήσεων, υπάρχει όντως μια καθυστέρηση όταν ανοίξεις το μήνυμα μέχρι να το διαβάσει το messenger..... Αυτό μόνο έχω παρατηρήσει σχεδόν σε όλες της εφαρμογές τέτοιου είδους.... Τουλάχιστον τα μηνύματα εμένα έρχονται σε πραγματικό χρόνο γιατί χρησιμοποιώ και δεύτερη συσκευή, οπότε καταλαβαίνω αν κάτι αργεί να έρθει.

Εάν δεν ανοίξω το messenger   η ειδοποίηση θα έρθει με πολύ μεγάλη καθυστέρηση τις περισσότερες φορές.

Όταν μου στέλνουν φωτό δεν τη φορτώνει,  χρειάζεται τις περισσότερες φορές refresh ή και αναγκαστική διακοπή της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, demosgia said:

Εάν δεν ανοίξω το messenger   η ειδοποίηση θα έρθει με πολύ μεγάλη καθυστέρηση τις περισσότερες φορές.

Όταν μου στέλνουν φωτό δεν τη φορτώνει,  χρειάζεται τις περισσότερες φορές refresh ή και αναγκαστική διακοπή της εφαρμογής.

Για τις φωτογραφίες θα συμφωνήσω, αρκετές φορές υπάρχει δυσάρεστη καθυστέρηση, όμως τα μηνύματα τα παίρνω κανονικά.

Το παράξενο είναι πως τα βλέπω στην κουρτίνα ειδοποιήσεων αλλά αν ανοίξω το messenger εκεί τότε αργούν να φορτώσουν, αν το ανοίξω από την κουρτίνα φορτώνει αμέσως. Αυτό μου δείχνει πως είναι η πρόβλημα του Android ή του messenger καθώς κι άλλοι με άλλες συσκευές διαφορετικής εταιρείας αντιμετωπίζουν προβλήματα, εγώ πάντως με Realme GT neo 2 Android 13 τέτοιο θέμα δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, duc said:

Για τις φωτογραφίες θα συμφωνήσω, αρκετές φορές υπάρχει δυσάρεστη καθυστέρηση, όμως τα μηνύματα τα παίρνω κανονικά.

Το παράξενο είναι πως τα βλέπω στην κουρτίνα ειδοποιήσεων αλλά αν ανοίξω το messenger εκεί τότε αργούν να φορτώσουν, αν το ανοίξω από την κουρτίνα φορτώνει αμέσως. Αυτό μου δείχνει πως είναι η πρόβλημα του Android ή του messenger καθώς κι άλλοι με άλλες συσκευές διαφορετικής εταιρείας αντιμετωπίζουν προβλήματα, εγώ πάντως με Realme GT neo 2 Android 13 τέτοιο θέμα δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ.

Το πρόβλημα είναι σε συσκευές με Mediatek επεξεργαστές και όχι σε όλους. Πρέπει να γίνει optimization από την Meta. Πχ στο Motorola edge 40 Neo πέρα από το Messenger μεγάλο πρόβλημα έχει και το Whats App Messenger για το οποίο στο forum της Motorola υπάρχουν σχετικά thread

Edited by dioiland
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει καποιος κατοχος να μου γνωμη για την συσκευη?και σε σχεση με τον ανταγωνισμο?υπαρχει κατι καλυτερο?Α55 ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια γνωριζετε κανα τζαμακι απο alixpress που να ταιριαζει οντως στο κινητο πηρα κανα δυο και μετα απο λιγο καιρο ξεκολλησαν γιατι δεν πιανει καλα τις ακρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε η ενημέρωση σε Android 14, άντε με το καλό....

Update: Δεύτερη ημέρα με 14 και το κινητό πάει μπάλα, κανένα bug μέχρι τώρα και νομίζω η μπαταρία κρατάει πιο πολύ, σίγουρα είναι και πιο γρήγορο, πολλή καλή η αναβάθμιση που έδωσε η Motorola.

Screenshot_20240626-160829.png

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα, αφου πέρασα μερικά χρόνια με χιαομι ειπα να παω και σε κάποιο άλλο κατασκευαστή κινητών

Ταλαιπωρηθηκα αρκετα με θεματα καλυψης σηματος κινητης, πλέον με το Edge δε φαινεται να εχω τετοια θεματα.

Αναφορικά με το Hotspot που δεν κάνει σε κάποιους , συνεβη και σε εμένα.

Ειχα αντιστοιχη περιπτωση με την προηγουμενη συσκευή (Mi 11)

Πλεον το έλυσα με κάποιες αλλαγές στo APN (εχω γραμμή VDF αν παιζει ρολο)

Αν θελετε , να σας στειλω τις δικες μου ρυθμισεις που παιζουν κανονικα.(και να μου πειτε αν παιζουν και σε εσας)

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2024 at 10:48 ΜΜ, thagro said:

Καλώς σας βρήκα, αφου πέρασα μερικά χρόνια με χιαομι ειπα να παω και σε κάποιο άλλο κατασκευαστή κινητών

Ταλαιπωρηθηκα αρκετα με θεματα καλυψης σηματος κινητης, πλέον με το Edge δε φαινεται να εχω τετοια θεματα.

Αναφορικά με το Hotspot που δεν κάνει σε κάποιους , συνεβη και σε εμένα.

Ειχα αντιστοιχη περιπτωση με την προηγουμενη συσκευή (Mi 11)

Πλεον το έλυσα με κάποιες αλλαγές στo APN (εχω γραμμή VDF αν παιζει ρολο)

Αν θελετε , να σας στειλω τις δικες μου ρυθμισεις που παιζουν κανονικα.(και να μου πειτε αν παιζουν και σε εσας)

 

 

Τις αλλαγές στο APN τις έκανες μόνος σου ή μίλησες με τη τεχνική υποστήριξη της Vodafone;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Είχα αντίστοιχο θεμα και με τo Mi, και είχα κρατήσει τις αλλαγές που είχα βρει για  αντίστοιχη συσκευή εδω στο φόρουμ 

Στην ουσια μια από τις 4 παραμέτρους αλλαξε και είδα αποτέλεσμα.

APN TYPE

default, dun 

(ήταν default και κάτι άλλο διαφορετικό)

Το δοκιμάζετε κ μου λέτε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εντυπωσιακό 

Όχι μόνο δίνει Hotspot σε άλλες συσκευές, αλλα ταυτόχρονα μπορείς να μιλήσεις και στο τηλέφωνο σερφαροντας στη συσκευή που παίρνει δεδομένα. 

Τόσα χρονια Xiaomi το είχα απωθημένο. 

Edited by thagro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...