Jump to content

Ρ900: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fanish1 (24 Ιαν. 2004 , 01:28)

 

Φίλε florinaperis ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!!

 

Απο την αρχή που πήρα το κινητό κάποιες στιγμές ενω είναι ανοιχτό και με καλούν δέν χτυπάει και φυσικά δεν μπορώ να κάνω και εγώ κλήσεις.

Αν του κάνω επανεκίνηση είναι όλα καλά μετά για 3 με 4 μέρες!!!

Εχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις μήπως λυθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα!!!

Μήπως με το Φορμάτ βελτιωθεί η κατάσταση???

 

 

Εφόσον έχεις το πρόβλημα στα τακτά χρονικά διαστήματα, ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή. Στην θέση σου, θα κρατούσα ένα αντίγραφο από αυτά που χρειάζομαι από το κινητό, στο Pc και μετά θα έκανα και φορμάτ για να δω αν όντως φταίει κάτι από το λειτουργικό.

 

Μετά το φορμάτ (άσχετα αν έχω τα Ελληνικά ή όχι μέσα), θα το τέσταρα για 4-5 ημέρες (όπως λες) και είχε πάλι το ίδιο πρόβλημα, προφανώς είναι κάτι που έχει σχέση με το hardware του κινητού. Θα το πήγαινα σε ένα service center για να το κοιτάξουν.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis (24 Ιαν. 2004 , 01:32)

 

Εφόσον έχεις το πρόβλημα στα τακτά χρονικά διαστήματα, ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή. Στην θέση σου, θα κρατούσα ένα αντίγραφο από αυτά που χρειάζομαι από το κινητό, στο Pc και μετά θα έκανα και φορμάτ για να δω αν όντως φταίει κάτι από το λειτουργικό.

 

Μετά το φορμάτ (άσχετα αν έχω τα Ελληνικά ή όχι μέσα), θα το τέσταρα για 4-5 ημέρες (όπως λες) και είχε πάλι το ίδιο πρόβλημα, προφανώς είναι κάτι που έχει σχέση με το hardware του κινητού. Θα το πήγαινα σε ένα service center για να το κοιτάξουν.

 

 

Ευχαριστώ παρα πολύ φίλε!!!!!

Οπως πάντα πανταχού παρόν και τα πάντα πληρών!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ola-kala-einai (24 Ιαν. 2004 , 01:29)

 

φιλε περη το dcom1.3 το εχω ηδη κατεβασει και το χω κανει εγκατασταση :(

 

 

Το Pc suite (αν δεν κάνω λάθος) για τα 98αρια, χρειάζεται να έχεις το Service Pack 1 για τα Windows 98 ή τα Windows 98 Second Edition.

 

Δες επίσης και στην registry το παρακάτω, για να είσαι σίγουρος ότι είναι οκ το DCOM98:

 

Από το Site της SE:

"How to check if DCOM98 version 1.3 is installed:

1. Select Run... from the Start Menu.

2. Type regedit and press Enter to start the Registry Editor.

3. Find the following key in the Registry Editor:

HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{bdc67890-4fc0-11d0-a805-00aa006d2ea4}\InstalledVersion\

4. If the key is set to at least '4,71,0,3328' you already have DCOM98 version 1.3 or later installed"

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fanish1 (24 Ιαν. 2004 , 01:36)

 

Ευχαριστώ παρα πολύ φίλε!!!!!

Οπως πάντα πανταχού παρόν και τα πάντα πληρών!!!!!!!!!!!

 

 

Να συμπληρώσω πως, καλό θα είναι μετά το φορμάτ, να μην βάλεις εφαρμογές στο κινητό. Να αφήσεις το λειτουργικό όπως είναι και να το τεστάρεις έτσι. Αν κάνει πάλι τα ίδια, τότε σίγουρα έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή και δεν συμβαίνει, ότι συμβαίνει, από κάποια εφαρμογή που βάζεις στο κινητό.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ola-kala-einai (24 Ιαν. 2004 , 01:48)

 

το dcom98 ειναι ενταξει μολις το ειδα...

 

 

Τα υπόλοιπα; Service pack 1 έχεις; Ή έχεις τα Windows 98SE;

 

Και ποιό Pc suite έχεις; Η τελευταία έκδοση είναι η 2.1.1.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ola-kala-einai (24 Ιαν. 2004 , 02:04)

 

δεν εχω τα win98se kai to pcsuite ειναι αυτο που ειχε το cd της συσκευασιας. :blink:

 

 

Οκ, λογικά έχεις τσεκάρει την θύρα κ.λ.π., ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει από εκεί κάποια άλλη επιλογή που να το διορθώνει.

 

Τα service pack κατέβασε από το windows update (δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το Pc suite σε windows 98 για να είμαι ειλικρινής, όμως από όσους φίλους εδώ τα είχαν, το πρόβλημα λύθηκε ή με το κατέβασμα νέας έκδοσης του Pc suite ή με το DCOM98 1.3)

 

Αν ξετσεκάρεις (ενώ έχεις βάλει το κινητό στην βάση) την θύρα από την διασύνδεση τηλεφώνου στην μπάρα εργασίας και μετά την ξανατσεκάρεις και περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα, γίνεται κάτι;

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω τωρα την καινουργια εκδοση που ειπες.αν την ξετσεκαρω γραφει οτι αποσυνδεθηκε και αν μετα την τσεκαρω γραφει οτι συνδεθηκε αλλα δεν γινετε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ola-kala-einai (24 Ιαν. 2004 , 02:27)

 

κατεβαζω τωρα την καινουργια εκδοση που ειπες.αν την ξετσεκαρω γραφει οτι αποσυνδεθηκε και αν μετα την τσεκαρω γραφει οτι συνδεθηκε αλλα δεν γινετε τιποτα.

 

 

Κατά 99% είμαι βέβαιος ότι θα είσαι οκ με την νέα έκδοση του Pc suite.

(δεν ξέρω και αν δοκίμασες να κάνεις απεγκατάσταση του Pc suite που έχεις, επανεκκίνηση και μετά εγκατάσταση πάλι για να δεις αν είναι οκ - ή να είδες τις επαφές από την βάση που συνδέεις το κινητό, μήπως και δεν κάνει καλή επαφή εκεί και δεν συνδέεται)

 

Όπως και να 'χει, εφόσον δεν σου κάνει την σύνδεση (προφανώς δεν μπορείς να δεις ούτε τα περιεχόμενα των δίσκων από το εικονίδιο του κινητού στο Pc), καλύτερα που κατεβάζεις την νέα έκδοση. Για το service pack 1 επίσης, σχετικά με το Windows 98, προφανώς για να το λέει, πρέπει να το έχεις. Αν λοιπόν δεν λειτουργεί και με την νέα έκδοση του Pc Suite, πρέπει να το βάλεις από την υπηρεσία των Windows - update.

 

Γράψε εδώ τι έγινε και αν όλα πήγαν καλά ή όχι, ώστε να βγάλουμε μια άκρη και να βρούμε λύση.

 

(στο μεταξύ αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο και έχει βρει λύση με κάποιον άλλον τρόπο, ας το αναφέρει)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να διορθωθει το προβλημα με την και καινουργια εκδοση.Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια σου ;)

και μια τελευταια ερωτηση :o

τι ακριβως πρεπει να κατεβασω αν δεν λειτουργησει απο το windows update;

να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ola-kala-einai (24 Ιαν. 2004 , 02:40)

 

Μακαρι να διορθωθει το προβλημα με την και καινουργια εκδοση.Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια σου ;)

και μια τελευταια ερωτηση :o

τι ακριβως πρεπει να κατεβασω αν δεν λειτουργησει απο το windows update;

να σαι καλα

 

 

File to problhma lynetai kai me pio eykolo tropo...Apla prin syndetheis sto internet kane ena deksi klik sto icon* toy syncstation sto system tray katw deksia kai pata properties. Ekei tha sou noiksei ena parathyro. Apla kseklikare to com sto opoio exeis to modem. Ayto prepei na to kaneis kathe fora otan einai na mpeis sto net kai exeis syndedemeno kai to kinhto panw. Den kserw pws allazei monima alla den einai kai kamia kourastikh diadikasia na to kaneis kathe fora.

 

*anaferomai sto sxhmataki me ta dyo belakia

 

Filika

Nikos

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Fotakis (23 Ιαν. 2004 , 20:44)

 

fottsi@yahoo.com

 

 

Esteila oti eixa :)

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Telika to update den mporw na to kanw logw windows server 2003 !!!

 

Kamia lysh ektos apo format gia allagh os?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CarpeNoctum (24 Ιαν. 2004 , 16:30)

 

Telika to update den mporw na to kanw logw windows server 2003 !!!

 

Kamia lysh ektos apo format gia allagh os?

 

 

Δοκίμασε με κάποιον άλλον υπολογιστή...

 

ίσως ένα Laptop κάποιου φίλου σου? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος UnReaL (24 Ιαν. 2004 , 18:04)

 

Δοκίμασε με κάποιον άλλον υπολογιστή...

 

ίσως ένα Laptop κάποιου φίλου σου? :)

 

 

 

mallon telika gia kati tetoio me kobw...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dolphin (24 Ιαν. 2004 , 20:04)

 

paidia kalispera kai apo mena mporeis kaneis na mou pei ti diorthonei h teleutaia anabathmisei r3a06 kai an aksizei na thn kanw :p ;)

 

 

File o poio shmantikos logos kata thn gnwmh moy poy aksizei na kaneis thn anabathmish einai oti meta den kanei epanekinhsh to thl otan bazeis kai bgazeis programata!!

Moy eixe spasei ta neyra auto!!!

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ola-kala-einai (24 Ιαν. 2004 , 12:10)

 

Το προβλημα με την συνδεση στο internet λυθηκε.Αλλα δυστηχως ακομα δεν μπορω να συνδεθω με το κινν :(

 

 

Το service pack το κάνεις μέσω του internet explorer, όπου πρέπει να έχει επιλογή για το Windows update από τα εργαλεία στην μπάρα με το μενού.

 

Έψαξα λίγο στο site της MS αλλά πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με την σύνδεσή μου, γιατί δεν ανοίγει τις σελίδες εύκολα, έως καθόλου :(

Ώστε να το έβρισκα σε link από εκεί αν το έχει.

Δοκίμασε να κάνεις το update μέσα από τον Internet explorer (λογικά θα έχει επιλογή για το update).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλα το συνδεσα το κιν :rolleyes:

Εκανα φορματ το pc μετα ξανα εγκατασταση sin98 και ολα καλα!!!

Εκανα εγκατασταση το vrally θελω να το σβησω αλλα δεν μπορω.πως θα περασω κατι ηχους που εχω κατεβασει και πως θα βλεπω στο κιν ποσα mb εχω ελευθερα; (το ξερω πριζω αλλα θελω τα φωτα σου :cool: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ola-kala-einai (24 Ιαν. 2004 , 21:28)

 

Τελικα φιλα το συνδεσα το κιν :rolleyes:

Εκανα φορματ το pc μετα ξανα εγκατασταση sin98 και ολα καλα!!!

Εκανα εγκατασταση το vrally θελω να το σβησω αλλα δεν μπορω.πως θα περασω κατι ηχους που εχω κατεβασει και πως θα βλεπω στο κιν ποσα mb εχω ελευθερα; (το ξερω πριζω αλλα θελω τα φωτα σου :cool: )

 

 

:D Ήταν και αυτό μια λύση :)

 

Για το παιχνίδι που λες, κάντο μια εγκατάσταση πάλι και μετά επενεκκίνηση στο κινητό και απεγκατάσταση από τον μενού που βρίσκεται στην λίστα με τις εφαρμογές. Δες αν είσαι οκ έτσι.

 

Ήχους περνάς ή συνδέοντας το κινητό στην βάση ή κάνοντας σύνδεση με υπέρυθρες ή bluetooh και μετά κάνοντας την επικοινωνία με το pc, ανοίγεις το εικονίδιο του κινητού που βρίσκεται στην επιφάνεις εργασίας του Pc. Πηγαίνεις στον δίσκο που θέλεις να περάσεις του ήχους και ανοίγεις το documents\audio

Εκεί μπορείς να κάνεις και νέους φάκελους (π.χ. Mp3, midi κ.λ.π.)

Τον ελεύθερο χώρο στους δίσκους τον βλέπεις με αρκετά προγράμματα, όπως το Handy day και το Tracker όπου θα βρεις στο μενού την δυνατότητα για να σε ενημερώνει για το υπόλοιπο του ελέυθερου χώρου στους δίσκους.

(τα προγράμματα είναι demo πιο πάνω. για να τα κατεβάσεις σε "άλλη" μορφή, πήγαινε σε ένα από τα site που έχουν εδώ τα παιδιά. π.χ. εδώ)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...