Jump to content

[Επίσημο] Νokia 6600


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Me tin eykairia: Ean kano backup kai meta to pao gia anavathimisi, tha mporo meta na tou valo to restore kai na einai opos kai prin alla me nea ekdosi? 'H tha ypar3ei kapoio provlima...?
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηγα να εγκαταστησω μια εφαρμαγη στο 6600 του αδερφου μου αλλα επειδη δεν ειχε αρκετη μνημη διεκοψα την εγκατασταση στη μεση κ απο τοτε εμεινε το sis στα εισερχομενα κ δεν μπορω να το διαγραψω. μου λεει, Γενικα χρισημοποιειται ηδη...

μπορει καποιος να με βοηθησει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος platon_153 (19 Δεκ. 2004 , 02:07)

 

ρε παιδια πηγα να εγκαταστησω μια εφαρμαγη στο 6600 του αδερφου μου αλλα επειδη δεν ειχε αρκετη μνημη διεκοψα την εγκατασταση στη μεση κ απο τοτε εμεινε το sis στα εισερχομενα κ δεν μπορω να το διαγραψω. μου λεει, Γενικα χρισημοποιειται ηδη...

μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

Μπορείς να το κάνεις KILL μέσω της εφαρμογής AppMan εάν τρέχει ακόμα αλλιώς μπορείς να το σβήσεις μέσω κανενός Filemanager. ;)

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ίσως είναι READ ONLY. Δες κάτι τέτοιο!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος architect_duth (19 Δεκ. 2004 , 02:21)

 

Έχω την εντύπωση ότι ίσως είναι READ ONLY. Δες κάτι τέτοιο!

 

 

Eχεις απολυτο δικιο. ;)

Με καποιον file manager θα αλλαξει τα properties του αρχειου

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Φίλε platon_153 καλύτερα να χρησιμοποιείς το edit (πάνω δεξιά σε κάθε σου μήνυμα...) για να διορθώνεις/ανανεώνεις/προσθέτεις μια λεπτομέρια παραπάνω στα πόστ σου... :o
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα στο forum του 6600.εχω σκοπο να αλλαξω κινητο και ειμαι αναμεσα σε 2.στο 6600 και sx1.

μπαινωντας στο forum του sx1 ειδα οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν πρεπει να ειναι αξιοπιστο

μπαινωντας ομως και εδω ειδα οτι και το 6600 εχει αρκετα προβληματα!!

οπως καταλαβαινετε εχω προβληματιστει αρκετα.θε ηθελα να μου πειτε αν η καμερουλα του 6600 ειναι ικανοποιειτικη σε μερα και βραδυ και αν γενικα το 6600 ειναι ενα αξιοπιστο κινιτο!

ποτε δεν ειναι αργα,αμα δεν ειναι και νωρις!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreas28 (19 Δεκ. 2004 , 23:51)

 

καλισπερα στο forum του 6600.εχω σκοπο να αλλαξω κινητο και ειμαι αναμεσα σε 2.στο 6600 και sx1.

μπαινωντας στο forum του sx1 ειδα οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν πρεπει να ειναι αξιοπιστο

μπαινωντας ομως και εδω ειδα οτι και το 6600 εχει αρκετα προβληματα!!

οπως καταλαβαινετε εχω προβληματιστει αρκετα.θε ηθελα να μου πειτε αν η καμερουλα του 6600 ειναι ικανοποιειτικη σε μερα και βραδυ και αν γενικα το 6600 ειναι ενα αξιοπιστο κινιτο!

 

 

Καλησπερα φιλε andreas28

Το 6600 ειναι αρκετα αξιοπιστο τηλεφωνο , ολα τα τηλεφωνα παρουσιαζουν προβληματα αλλα μικρα ,αλλα μεγαλα .

Το 6600 δεν εχει μεγαλα προβληματα.

Η καμερα ειναι αρκετα καλη την ημερα ,αλλα οχι καλη τη νυχτα,φυσικο ειναι αλλωστε χωρις φλας.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

File andreas28, iparxei kolpo na vgazeis foteines photo kai to vradi !!!! Apla molis anoigei siga siga o fotismos gia nixterinh photo, esi den tha perimeneis na anoiksei teleiws... trava grigorotera tin photo kai tha deis na vgainei kai foteini kai kathari !!!! Me liges dokimes tha to petixeis teleia :) :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Help...

Μου έπεσε το κινητό μου σε νερά και μάλιστα βρόμικα. Είναι μέσα στους χρόνους εγγύησης. Χρειάζομαι συμβουλές.... Μπορώ να κάνω κάτι πριν το παω στην αντιπροσωπεία? Θα κάνω χρήση της εγγύησης, ή θα μου πουν πως αφού βράχηκε θα πρέπει να το πληρώσω?

Βασικά όταν βράχηκε, στην αρχή δεν είχε καθόλου σήμα και στην συνεχεία μου αναβόσβηνε η οθόνη. Τώρα η οθόνη δεν αναβοσβήνει (μετά από ένα προσωρινό στέγνωμα). Τι να κάνω bros… help

 

thnx

Dario
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fotisbasm (20 Δεκ. 2004 , 12:45)

 

petama!!!!!! :)

 

 

Προς τι αυτό το post; Άσκοπο εντελώς... Τόσο εύκολα τα πετάμε τα κινητά;

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dario (20 Δεκ. 2004 , 11:10)

 

Καλημέρα. Help...

Μου έπεσε το κινητό μου σε νερά και μάλιστα βρόμικα. Είναι μέσα στους χρόνους εγγύησης. Χρειάζομαι συμβουλές.... Μπορώ να κάνω κάτι πριν το παω στην αντιπροσωπεία? Θα κάνω χρήση της εγγύησης, ή θα μου πουν πως αφού βράχηκε θα πρέπει να το πληρώσω?

Βασικά όταν βράχηκε, στην αρχή δεν είχε καθόλου σήμα και στην συνεχεία μου αναβόσβηνε η οθόνη. Τώρα η οθόνη δεν αναβοσβήνει (μετά από ένα προσωρινό στέγνωμα). Τι να κάνω bros… help

 

thnx

 

 

Όταν λες ότι τα νερά ήταν βρώμικα, τι εννοείς. Είχαν λάσπες μόνο;

 

Κατ' αρχάς ξεχνάς την εγγύηση, δεν ισχύει πλέον. Επίσης, αν το στέγνωμα που του έκανες ήταν εξωτερικό, δεν έχεις κάνει απολύτως τίποτε. Πρέπει να αφαιρέσεις την υγρασία και εσωτερικά.

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις αν σου πέσει το κινητό σε νερά, είναι να βγάλεις την μπαταρία. Μετά πρέπει να το ανοίξεις και να το στεγνώσεις το συντομότερο. Αν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις, μπορείς να το ανοίξεις μόνος σου, αλλά το καλύτερο είναι να το πας σε κάποιο μαγαζί μήπως σου το φτιάξουν εκεί. Δύσκολα όμως θα τους πείσεις να το κοιτάξουν, γιατί γενικά η τακτική τους είναι να μην ασχολούνται καν με βρεγμένα κινητά, ούτε και με πληρωμή. Με αρκετό ψάξιμο, ή αν είσαι τυχερός, μπορεί να βρεις κάποιο Γερμανό ή Club Nokia που θα δεχτεί να το ανοίξει για να σου το στεγνώσει.

 

Πάντως, συνήθως η υγρασία δεν μπορεί να αφαιρεθεί πλήρως, καθώς τα κινητά έχουν πλακέτες πολλαπλών στρώσεων και εκατοντάδες εξαρτήματα SMD το ένα δίπλα στο άλλο. Επίσης τα συμπτώματά της μπορούν να φανούν ακόμη και μετά από αρκετούς μήνες.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Εχω το Ζ1010 εδω και μια βδομαδα.Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το τηλεφωνο αλλα μπηκα στην πριζα για το 6600 καθως το εχει ενας φιλος και θελει Ζ1010.Συμφερει να το ανταλλαξω?Αν ναι ή οχι,γιατι?

 

Ευχαριστω ;)

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gvg (20 Δεκ. 2004 , 15:05)

 

paidia mia erotisi giatis to search den vrisko apantisi.Ti einai kleidomeno sto vf live 6600?eyxaristo ek ton proteron oloys

 

 

Δεν εχει καμμια διαφορα στα κλειδωματα το 6600 με το αντιστοιχο του live.

Περισσοτερα περι κλειδωματων:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=45299&perpage=20&pagenumber=1

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Lopipon,

Extes kai meta apo 10 wres srtegnoma sto klimatistiko, to kinito doulepse kanonika.

Eixan figei oi stampes apo thn othoni, epeze h kerea (pou eixe provlima) kai to menu den eixe kanena provlima.

 

Lete na eimai toso tixeros??? Lete.....?

 

Gia thn istoria, to kinito epese se nera, tou evgala amesws thn mpantaria kai tis kartes kai sthn proti dokini pou tou ekana, den eixe sima. Meta apo ligi ora, arxize na ta paizei kai h othoni (stampes kai anavoesvine).

 

thnx se olous gia tis apantiseis sas.

Dario
Link to comment
Share on other sites

Thelo na doso ena N6600 pou exo kai einai full fortomeno (efarmoges, minimata, onomata) mporo me kapoio tropo na to epanafero stin arxiki tou katastasi anti na ta sbino ena ena.

Efxaristo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jtheogr (21 Δεκ. 2004 , 14:02)

 

Thelo na doso ena N6600 pou exo kai einai full fortomeno (efarmoges, minimata, onomata) mporo me kapoio tropo na to epanafero stin arxiki tou katastasi anti na ta sbino ena ena.

Efxaristo.

 

 

Ναι κανε του ενα format πληκτρολογωντας *#7370# (να εχεις το τηλεφωνο στον φορτιστη) και μετα κανε και μια μορφοποιηση στην καρτα μνημης.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hotmarkos (21 Δεκ. 2004 , 14:10)

 

thelw plirofories pos na katevasw programmata gia to 6600 mou apo to #mediaplace kai to #aivanet pls!

 

 

Τοτε διαβασε το : Πως κατεβαζετε απο το IRC . :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι:

Το κινητό μπορεί να καθαριστεί απο τα άλατα πολυ αποτελεσματικά με κατάληλη διεργασια που ομως χρειάζεται εξοπλισμό. Τώρα το στέγνωμα του στύλ πιστολάκι-κλιματιστικό είναι προσωρινή λύση και δημιουργεί περισσότερα άλατα.

Πολύ συχνά επισκευάζω τέτοιες βλάβες.

Η μπαταρία πάντα αφαιρείται γιατι λόγω του ρεύματος γίνεται ηλεκτρόλυση και δημιουργούντε περισσότερα άλλατα.

Οσο και αν δουλέψει ένα κινητο μετα απο τέτοια ζημιά αυτα συνήθως είναι μαζώματα και παρουσιάζονται μετα απο καιρό.

Το σημαντικότερο ίσως σημείο είναι κάτω απο τα ολοκληρωμένα κυκλώματα μιας τέτοιας συσκευής. Τα MicroBGA ολοκληρωμένα (δεν έχουν κανονικά pin όπως τα κλασικά) στηρίζονται πάνω σε ένα πλέγμα απο κόλληση, που η κόλληση είναι τα ποδαράκια του ολοκληρωμένου και βρίσκονται ΚΑΤΩ απο το ολοκληρωμένο σε μικρή απόσταση μεταξύ τους. Εκεί είναι το πιό πιθανό να μαζευτούν άλατα και να δημιουργηθούν βραχυκυκλώματα, ψυχρές κολλήσεις ακόμα και αλλοίωση στο λογισμικό της συσκευής με αποτέλεσμα την προβληματική λειτουργία του.

Όσο για τα πολλά στώματα της πλακέτας, εφ' όσον το κινητό έπεσε πρόσφατα στο νερό με την διαδικασία καθαρισμού δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, ζημιά γίνεται μόνο οταν περάσει πολύς καιρός (εχω δεί εξαερωμένα εξαρτήματα μετα απο πολύ καιρό).

Πάντως αν είσαι κοντά μπορείς να μου το φέρεις να στο κάνω στο εργαστήριο μου η να μου το στείλεις. Δωρεάν

 

Trust me :)

Link to comment
Share on other sites

Q+6600=πρόβλημα

 

παιδια ενα κουφο προβλημα:

η sim q δυλευει στο s25.

η sim voda δουλευει στο 6600

η sim q δεν δουλευει στο 6600.

αυτο εγινε ξαφνικα...

τι μπορει να φταιει και τι να κανω για να λυσω το προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Xronia polla paidia,

 

Simera piga na parw ena 6600 kai moy eipe oti den einai dia8esimo stin agora aftes tis meres logo eortwn ktl ktl.. (k 3enerwsa). Mhpws mporeite na mou peite poso peripou prepei na perimenw? Poso diarkei afti i adia8esimothta? Mou eipe ela tou xronou k vlepoume.. :P (ELEOS!). Mia zwh otan paw na parw kinito panta afto ginete... ti na pw..

 

 

Kala xristougenna.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος doganos (27 Δεκ. 2004 , 14:42)

 

Xronia polla paidia,

 

Simera piga na parw ena 6600 kai moy eipe oti den einai dia8esimo stin agora aftes tis meres logo eortwn ktl ktl.. (k 3enerwsa). Mhpws mporeite na mou peite poso peripou prepei na perimenw? Poso diarkei afti i adia8esimothta? Mou eipe ela tou xronou k vlepoume.. :P (ELEOS!). Mia zwh otan paw na parw kinito panta afto ginete... ti na pw..

 

 

Kala xristougenna.

 

 

Χρονια Πολλα,

δοκιμασες σε nokia shops?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asymvivastos (13 Δεκ. 2004 , 23:47)

 

Τι καταληξη εχουν τα αρχεια που στελνεις στο κινητο;;

 

 

Συγνωμη που απαντησα μετα απο τοσες πολλες ημερες αλλα δεν ειχα χρονο καθολου!!

Ολα τα αρχεια εχουν καταληξη .sis και αυτα που μπαινουν και αυτα που δεν μπαινουν!!

Στέφανος Πάτρα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...