Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω τι διαφορα εχουν αυτεσ οι 2 KDL-40V2000 - KDL-40V2500????

πωσ γινεται η v2000 να ειναι πιο ακριβη απο την v2500 αφου η δευτερη ειναι νεοτερο μοντελο.

παιζει κατι?

 

ποσο τισ εχετε βρει εσεισ???

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω τι διαφορα εχουν αυτεσ οι 2 KDL-40V2000 - KDL-40V2500????

 

Στην εμφάνιση και στα χαρακτηριστικά τους τα δυο μοντέλα είναι ακριβώς τα ίδια. Απλώς το νέο μοντέλο, έχει μια επιπλέον είσοδο HDMI

 

πωσ γινεται η v2000 να ειναι πιο ακριβη απο την v2500 αφου η δευτερη ειναι νεοτερο μοντελο.

παιζει κατι?

 

Αυτό είναι κανόνας, μην σου φαίνεται παράξενο... οσο προχωράει η τεχνολογία, το κόστος κατεβαίνει και τα χαρακτηριστικά τους ή αυτά που προσφέρουν είναι πιο πολλά...

 

ποσο τισ εχετε βρει εσεισ???

 

Την 40V2500 την βρίσκεις 1638.00 €. ( electroptica.gr )

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καπου ενα συγκριτικο τεστ αναμεσα στην Sharp LC-37 XD1E και στη LG 37LB2R. Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη?

Γνωρίζει κανεις ποτε βγαζει τον αντικαταστατη της XD1E η Sharp?

Time is time was time is not..
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια καλή τηλεόραση LCD >40'' (40'',42'',46'',47'') που να έχει DVB και ανάλυση 1920χ1080...

 

Το θέμα είναι όμως ότι έχουν σκάσει μύτη LCD 100hz που από ότι λένε είναι πολύ καλύτερες από τις υπάρχουσες στο θέμα εικόνας και βασικά στο θέμα κίνησης (π.χ. ποδόσφαιρο), ότι δεν υπάρχουν σκιές στην κίνηση...(μεγάλο πρόβλημα), αλλά έχω βρει μόνο TOSHIBA & SAMSUNG...

 

Εσείς τι λέτε ...?? να περιμένω και άλλο μπας και βγουν και άλλες 100hz ???

 

Οι επιλογές μου ήταν Philips 42PF9731D/10 , Sony KDL-40Χ2000 και LG 47LB2RF...

 

Τώρα όμως....:what: :what:

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια κι εδω θα ηθελα παιδες!

Ενδιαφερομαι για TV 32'' + Home Cinema

Οι "τελικες" μου επιλογες ειναι οι εξης και θα ηθελα και 1,2,3,4,5 γνωμες...

Samsung 32LE Μ71 με 1200 ευρω (100 χερτζ)

Sony 32' KDL-32S2530 με 880 ευρω (ψηφιακο αποκωδικοποιητη)

 

και

Οσο για Home Cinema ειμαι μεταξυ 2-3

PIONEER DCS-360 (HDMI) - 455 ευρω

Sony DAV-DZ810W (HDMI)- 540 ευρω

Sony DAV-DZ410W - 435 ευρω

 

Τι λετε γι αυτα?

Επισης (εχω ρωτησει κι αλλου) πως μπορω να ελεγξω εκ των προτερων αν παιζουν ντι-βι-ιξ με Ελληνικους υποτιτλους (η αν οχι αν παιρνουν αναβαθμιση...) ???

Link to comment
Share on other sites

Paidia Endiaferomai Gia To Dlink Dsm-520. Exo Exei 160 Eur. Mhpos Xerete An Einai Kalo An To Exei Kanenas, Ti Adynamia Exei Kai Telos Poy Na To Bro Sthn Ellada??

 

Thelo Na Paizei Hd Tainies Se 1280x720 H 1080 Eite Tainia Eite Divx Ktl

Apo To Pc Sthn Lcd Moy. Exei Kai Hdmi Kai Ayto Einai Kalo

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Paidia Endiaferomai Gia To Dlink Dsm-520. Exo Exei 160 Eur. Mhpos Xerete An Einai Kalo An To Exei Kanenas, Ti Adynamia Exei Kai Telos Poy Na To Bro Sthn Ellada??

 

Thelo Na Paizei Hd Tainies Se 1280x720 H 1080 Eite Tainia Eite Divx Ktl

Apo To Pc Sthn Lcd Moy. Exei Kai Hdmi Kai Ayto Einai Kalo

 

Εδώ http://www.e-gate.gr/default.aspx?prodid=9922 θα το βρεις.

...
Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια κι εδω θα ηθελα παιδες!

Ενδιαφερομαι για TV 32'' + Home Cinema

Οι "τελικες" μου επιλογες ειναι οι εξης και θα ηθελα και 1,2,3,4,5 γνωμες...

Samsung 32LE Μ71 με 1200 ευρω (100 χερτζ)

Sony 32' KDL-32S2530 με 880 ευρω (ψηφιακο αποκωδικοποιητη)

 

και

Οσο για Home Cinema ειμαι μεταξυ 2-3

PIONEER DCS-360 (HDMI) - 455 ευρω

Sony DAV-DZ810W (HDMI)- 540 ευρω

Sony DAV-DZ410W - 435 ευρω

 

Τι λετε γι αυτα?

Επισης (εχω ρωτησει κι αλλου) πως μπορω να ελεγξω εκ των προτερων αν παιζουν ντι-βι-ιξ με Ελληνικους υποτιτλους (η αν οχι αν παιρνουν αναβαθμιση...) ???

 

Οι τηλεοράσεις είναι και οι δύο πάρα πολύ καλές. Το αν αξίζει η διαφορά τιμής μεταξύ τους μπορείς να το κρίνεις μόνο ο ίδιος.

 

Τα Home cinema αυτά είναι όλα με ασύρματα πίσω ηχεία; Έχω το Sony DAV-DZ700FW και είμαι αρκετά ευτυχής, ιδίως το καλοκαίρι που δεν υπάρχουν χαλιά να κρύψουν τα καλώδια. Η απόδοσή του είναι αρκετά καλή αλλά υστερεί σε συνδεσιμότητα τρίτων πηγών όπως όλα τα πακέτα home cinema, αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει.

 

Καλή υποστήριξη Divx μην περιμένεις σε μηχάνημα της Sony. Στα περισσότερα παίζει DivX αλλά όχι XviD, πρακτικά δηλαδή ότι και να κατεβάσεις από p2p δεν θα παίξει χωρίς reencoding. Νομίζω ότι και η Pioneer κάτι αντίστοιχο κάνει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

η philips 42pf9731d/10 και η sony kdl-40x200 ειναι καλες επιλογες και θεωρουνται κορυφαιες .οντως οι τηλεορασεις με 100hz θεωρουνται καλυτερες οπως και αυτες που θα ερθουν αργοτερα και θα χρησιμοποιουν την τεχνολογεια led (εκτος μια samsung που την χρησημοποιει ηδη ) .Η τεχνολογεια συνεχως εξελισεται το ποτε θα επενδυσεις εξαρταται απο εσενα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην φαω ξυλο θελω την βοηθεια σας!

 

Εχω παρει μια LCD τηλεοραση 37' (37LC2R), καλη κ.τ.λ., και θελω τωρα (μανια) να παρω ενα καλυτερο DVD Player. Εχω τωρα το Philips dvp 3010 me syndesh scart, και ολα παιζουν κανονικα (Divx, xvid με ελληνικους υποτιτλους μετα απο Firmware update). Απο την μια δε νθελω να το παρατησω αλλα εχω αλλο ενα προβλημα: Εχω ενα παλιο, ασχημο, μαυρο VHS-Recorder που δειχνει πολυ ασχημο μαζι με ολα τα αλλα. Ετσι σκεφτομαι να αγορασω ενα DVD Recorder me τουλαχιστον Composite και πανω συνδεση, αλλα και το κυριοτερο να καει σε DVD οχι με σκληρο για να μην βγαινει πολυ ακριβο, το κυριοτερο για το τελος να παιζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ DIVX & XVID ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ (π.χ .srt). Θελω να διαθεσω οχι πανω απο 160EUR.

 

Θελω ετσι να ξεφορτωθω το παλιο VHS και να εχω ενα ομορφο DVDrecorder με εγγραφη σε DVD-RW etc και μια αξιοπρεπη εξοδο (composite, hdmi), και να βλεπω τις ταινιες μου (divx, xvid, dvd) με καποια ποιοτητα στην νεα μου τηλεοραση......

 

Ειλικρινα αν καποιος μου απαντουσε με υπυθυνοτητα εαν γνωριζε καποιο μοντελο DVD Recorder θα του ημουν ευγνωμων!!

 

Μενω Θεσσαλονικη, και εχω βρει στην αγορα το LG DR175 και το LG DR7900 στα 139 Ευρω που ειναι πολυ καλη αλλα οπου ψαχνω δεν βλεπω να αναφερουν για firmware για ελληνικους υποτιτλους σε ξεχωριστο αρχειο σε αρχεια Divx και Xvid.

 

Αυτα και συγνωμη εαν σας κουρασα!

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα που εμαθα ειναι οτι εαν στα LG (?) πατησεις το κουμπι Subtitle στο τηλεκοντρολ ενω παιζει (?) μια ταινια ταινια με divx ή xvid με ξεχωριστο αρχειο ελληνικων υποτιτλων για περιπου πατημενο 4-5 δευτερολεπτα, ανοιγει ενα μενου και επιλεγεις σετ(?) χαρακτηρων και μετα παιζει καποια αλλαη γραμματοσειρα(?). Εχει καποιος καποια ιδεα??? Ευχαριστω παιδια για οτι μου γραψετε....
ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια κι εδω θα ηθελα παιδες!

Ενδιαφερομαι για TV 32'' + Home Cinema

Οι "τελικες" μου επιλογες ειναι οι εξης και θα ηθελα και 1,2,3,4,5 γνωμες...

Samsung 32LE Μ71 με 1200 ευρω (100 χερτζ)

Sony 32' KDL-32S2530 με 880 ευρω (ψηφιακο αποκωδικοποιητη)

 

και

Οσο για Home Cinema ειμαι μεταξυ 2-3

PIONEER DCS-360 (HDMI) - 455 ευρω

Sony DAV-DZ810W (HDMI)- 540 ευρω

Sony DAV-DZ410W - 435 ευρω

 

Τι λετε γι αυτα?

Επισης (εχω ρωτησει κι αλλου) πως μπορω να ελεγξω εκ των προτερων αν παιζουν ντι-βι-ιξ με Ελληνικους υποτιτλους (η αν οχι αν παιρνουν αναβαθμιση...) ???

 

 

Δοκίμασε φίλε μου την 32-LX600 ή LX70 της Panasonic που έχει και ψηφιακό αποκοδηκοποιητή και θα με θυμηθείς

Πήγαινε να την δεις να παίζει στο Media Φαλήρου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια καλή τηλεόραση LCD >40'' (40'',42'',46'',47'') που να έχει DVB και ανάλυση 1920χ1080...

 

Το θέμα είναι όμως ότι έχουν σκάσει μύτη LCD 100hz που από ότι λένε είναι πολύ καλύτερες από τις υπάρχουσες στο θέμα εικόνας και βασικά στο θέμα κίνησης (π.χ. ποδόσφαιρο), ότι δεν υπάρχουν σκιές στην κίνηση...(μεγάλο πρόβλημα), αλλά έχω βρει μόνο TOSHIBA & SAMSUNG...

 

Εσείς τι λέτε ...?? να περιμένω και άλλο μπας και βγουν και άλλες 100hz ???

 

Οι επιλογές μου ήταν Philips 42PF9731D/10 , Sony KDL-40Χ2000 και LG 47LB2RF...

 

Τώρα όμως....:what: :what:

 

Τελικά παρήγγειλα σήμερα την Philips 42PF9731D/10 στην τιμή των 3.160 ευρω...

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε στην επιλογή βάσης τοίχου...???

Την θέλω χωρίς βραχίονες και όσο τον δυνατόν να μην εξέχει πολύ από τον τοίχο...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. το VESA 800 X 400 χιλ. που λέει, τί είναι ???

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καμια εβδομαδα ψαξιμο τηλεvρασης LCD 32 ΚΑΤΕΛΗΞΑ και πηρα την SONY KDL V2000 απο m...a m..rkt . H περιπετια μου ξεκινησε αρχικα με samsung 32 οταν την ειδα ομως απο κοντα ξενερωσα και μου φανηκε και λιγο κιτς με με το φθηνο πλατικο (ειδα και κατι σχολια για κακο ηχο και ξενερωσα). Μετα πηγα σε toshiba 32 wlt68 αλλα η καλυτερη τιμη που την εβρισκα ηταν πανω απο 1300 ευρω. Και τελικα κατεληξα στην sony με 999 ευρω!!! Φοβερη τηλεωραση εχω πορωθει και με τα ψηφιακα της ερτ τωρα εχει 3 αγωνες ουεφα ταυτοχρονα. Παιδια την προτεινω ανεπιφυλακτα. Την τιμη πως την βλεπετε? Καλή ευκαιρία?
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας την toshiba wlt 68 p στα 100 hertz να μας πει αν η διαφορα ειναι μεγάλη? Αξιζει ο κόπος να δωσεις 350+ ευρω για να την παρεις σε σχέση με την sony kdlv2000 η ακόμη και την v2500 poy einai kamia 200 ευρώ φθηνότερη?
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας την toshiba wlt 68 p στα 100 hertz να μας πει αν η διαφορα ειναι μεγάλη? Αξιζει ο κόπος να δωσεις 350+ ευρω για να την παρεις σε σχέση με την sony kdlv2000 η ακόμη και την v2500 poy einai kamia 200 ευρώ φθηνότερη?

 

Η 40V2500 την οποία έχω δει είναι πάρα πολύ καλή τηλεόραση. Απίστευτο μαύρο επιπέδου plasma και ανώτερο, εξαιρετικός scaler για SD σήματα, απλά συγκλονιστική σε HD και καλή στο πονεμένο θέμα της κίνησης.

Δεν ξέρω αν τα 100Hz της Toshiba κάνουν τη διαφορά στην κίνηση, δεν την έχω δει, αλλά ως προς τα υπόλοιπα αμφιβάλλω ότι μπορεί να φτιάξει η Toshiba τέτοια TV. Το επιπλέον κόστος της Toshiba οφείλεται μάλλον στο 1920 x 1080 πάνελ της που σε αυτά τα μεγέθη (αν μιλάς για 40 - 42'' πάντα) δεν προσφέρει και πολλά πράγματα: στα υπερ η δυνατότητα σύνδεσης με PC χωρίς την παραμόρφωση που συνήθως έχουμε στα 1366 x 768 πάνελς, στα κατά το επιπλέον scaling των σημάτων SD στις 1080 γραμμές - ό,τι επιπλέον σου δίνει σε τηλεοπτική ποιότητα με τα 100Hz στο παίρνει πίσω (λογικά, δεν την έχω δει) με το δυσκολότερο scaling.

 

Αν μιλάς για 32'', θεωρώ ότι η τιμή της Toshiba (1450 €) είναι εξωπραγματική για τα σημερινά δεδομένα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Γία σου marvin.Για τις 32 ιντσες μιλαω.. Ναι ειδα και γω την τιμη της toshiba και απομακρυνθηκα .Αν ηταν γυρω στα 1200 μαλιστα αλλα 1450 πολλα βρε παιδι μου.

Με την sony v2000 που εχω τωρα παντως το τηλεοπτικο σημα ειναι φοβερο (ειδικα το ψηφιακο) καλυτερο και απο dvd με scart(το hdmi δεν παιζεται...εξωγηινο).

Το προβλημα με την κινηση ειναι σαν να μην υπαρχει δεν το προσεξα τι να πω.. Μόνο σε ποδοσφαιρικους αγωνες μερικες στιγμες κατα την κινηση της καμερας το χορτο αλλαζει λιγο μορφη σαν να χανει την αναλυση του... Αυτο ενοείς? Είναι σαν να παιζεις παιχνιδι σε pc και να εχεις βγαλει το antialising..Οταν σταματαει η κινηση ξαναερχεται η καλή αναλύση.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

 

1) Το scaler τί είναι?

2) Αξίζει να βάλω component καλώδιο?(κανει καμια 30 ευρω) σε σχέση με το scart θα δω διαφορά ή ειναι μονο για τους πολυ ψαγμένους

3) Εχει κάνει κανένας ασύρματη συνδεση με pc της προκοπής?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα (καλημέρα δλδ:lol:)

 

Παιδιά να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα..

 

Τι παίζει με την απόσταση και τις διαστάσεις της τηλεόρασης.

 

Ποιά είναι τα ελάχιστα και ποιά τα μέγιστα όρια..

 

Η απόσταση η δικιά μου είναι γύρω στα 4 μέτρα..

 

46 ίντσες είναι υπερβολή?

 

Στην αρχή είχα αποφασίσει να χτυπήσω την sony 40v2500, μιας και την θέλω κυρίως για τηλεοπτικό σήμα, μέχρι που είδα αυτή την προσφορά για την 46v2000 και άρχισανε τα ζούδια..:lol:

 

Οι τιμές είναι πολύ κοντά..

Αξίζει?

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

zafevolution έχω 40" στο 1.5 με 2 μέτρα αλλα είμαι πλεον κάπως έτσι :wacko:

Γενικά δεν παίζει ρόλο τόσο η απόσταση όσο η συνήθεια.

Είμαι κάπως έτσι :wacko: επειδή στον ίδιο χώρο πριν απο αυτή είχα 17" με την ίδια καθημερινή πολύωρη χρήση.

Το μετάνιωσα γιατι ήταν μεγάλο το άλμα απο 17 σε 40!

Τώρα θέλω να πάω στις 24" με υψηλότερη ανάλυση. Άν βρω αγοραστή. Για να δούμε.

 

Σε αυτήν την τιμή θα σου πρότεινα να δεις και την καινούρια full hd samsung στις 37"

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975779&product=955965

Προσωπικά μου αρέσει πολύ.

...
Link to comment
Share on other sites

1) Το scaler τί είναι?

2) Αξίζει να βάλω component καλώδιο?(κανει καμια 30 ευρω) σε σχέση με το scart θα δω διαφορά ή ειναι μονο για τους πολυ ψαγμένους

3) Εχει κάνει κανένας ασύρματη συνδεση με pc της προκοπής?

 

1) Οι τηλεοράσεις αυτές έχουν φιξαρισμένη ανάλυση, δηλαδή ότι και να τους δώσεις θα το φέρουν στα μέτρα τους για να το παίξουν, εν προκειμένω 1366 x 768. Αυτό λέγεται scaling. Αν βάλεις π.χ. DVD αυτά έχουν ανάλυση 720 x 576, αν βάλεις τηλεόραση κάτι λιγότερο, τα PS3/XBox 360 δουλεύουν συνήθως στα 1280 x 720 κλπ.

2) Ναι, πιστεύω ότι αξίζει. Τα χρώματα θα είναι καλύτερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση η δικιά μου είναι γύρω στα 4 μέτρα..

 

46 ίντσες είναι υπερβολή?

 

Οχι ειναι η διασταση που πρεπει. Γενικα παει καπως ετσι...

 

2.5 εως 3.0 μετρα -> 32"

3.0 εως 3.5 μετρα -> 37"

3.5 εως 4.0 μετρα -> 40-42"

4.0 εως 4.5 μετρα -> 46"

κτλ.

Link to comment
Share on other sites

για καθε 1m πάνε 10"...αυτό είναι το ιδανικο και πιο ξεκουραστο...
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...