Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μοιραίο είναι ρε παιδιά

 

και σε λίγο με τα LED backlight και ίσως αργότερα με τα OLED display χαιρετήστε αντίο στους προβολείς και τους περιορισμούς τους

Ποιός έχει περισσότερους περιορισμούς; Μια τηλεόραση 120" (αφήνω το κόστος απ' έξω) που θα ζυγίζει 250kg (πώς θα μπει στο δωμάτιο; Πώς θα στηριχτεί; Ποιός τοίχος θα την αντέξει;) και θα καταναλώνει 1.5KW/h ή ένας προβολέας που το πανί του μαζεύει και είναι μικροσκοπικός;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ποιός έχει περισσότερους περιορισμούς; Μια τηλεόραση 120" (αφήνω το κόστος απ' έξω) που θα ζυγίζει 250kg (πώς θα μπει στο δωμάτιο; Πώς θα στηριχτεί; Ποιός τοίχος θα την αντέξει;) και θα καταναλώνει 1.5KW/h ή ένας προβολέας που το πανί του μαζεύει και είναι μικροσκοπικός;

σωστη η απαντηση σου,συμφωνω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... τελικα υπαρχει κρυφο μενου στις U2000 ή οχι ?

 

@unforgiven

Θα δω διαφορα αμα συνδεσω KiSS σε 1366x768 Bravia ή Οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα δείς. Απλά πιστεύω οτι την μεγάλη διαφορά θα την δούμε με το hd-video η το b.ray της sony.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα δείς. Απλά πιστεύω οτι την μεγάλη διαφορά θα την δούμε με το hd-video η το b.ray της sony.

 

Thank you!

Link to comment
Share on other sites

καλά τα plasma δεν συζητώ... χαιρετήστε τα από φέτος

 

Δύο χρόνια το ακούμε αυτό αλλά προς το παρόν δε λένε να πεθάνουν. Εγώ πιστεύω ότι ακόμα έχουν καλύτερη εικόνα, θα δείξει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Και η Sony συντομα θα βγαλει στην αγορα μια LCD 82 ιντσων:

 

http://www.digitimes.com/NewsShow/20060413PR206_files/image002.jpg

 

Sony debuts 82-inch Bravia LCD TV in Taiwan

 

During the recently ended Sony Fair @ Taiwan 2006, Sony demonstrated a prototype of an 82-inch Bravia LCD TV.

 

According to Sony Taiwan, the 82-inch LCD TV is designed to support full HD (high definition) and has a resolution of 1920×1080. The volume production schedule and selling price has not yet been determined, the company indicated.

 

The 82-inch TV will also adopt LED backlighting technology, which Sony also uses in some of its 40- and 46-inch models.

 

http://www.digitimes.com/displays/a20060413PR206.html

Link to comment
Share on other sites

@unforgiven

Θα δω διαφορα αμα συνδεσω KiSS σε 1366x768 Bravia ή Οχι ?

Σε σχέση με τι;

-Αν παίζεις απλά DVD:

Από ένα φτηνό player με HDMI (σαν και αυτά που κάνουν καμία 100ρια ευρώ), θα δεις πολύ καλύτερη εικόνα.

Από ένα φτηνό player χωρίς scaler, θα δεις πάλι καλύτερη εικόνα.

-Αν παίζεις HD ταινίες σε ts, xvid κτλ:

Από οποιαδήποτε ταινία σε DVD, με οποιοδήποτε player, θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά.

-Αν το αρχείο είναι ts ή πολύ καλοσυμπιεσμένο xvid, από Bluray και HD Dvd ΔΕΝ θα δεις διαφορά, είναι εξ΄ίσου εντυπωσιακά. Δεν μιλάω θεωρητικά... Έχω δει Bluray...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τι;

-Αν παίζεις απλά DVD:

Από ένα φτηνό player με HDMI (σαν και αυτά που κάνουν καμία 100ρια ευρώ), θα δεις πολύ καλύτερη εικόνα.

Από ένα φτηνό player χωρίς scaler, θα δεις πάλι καλύτερη εικόνα.

-Αν παίζεις HD ταινίες σε ts, xvid κτλ:

Από οποιαδήποτε ταινία σε DVD, με οποιοδήποτε player, θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά.

-Αν το αρχείο είναι ts ή πολύ καλοσυμπιεσμένο xvid, από Bluray και HD Dvd ΔΕΝ θα δεις διαφορά, είναι εξ΄ίσου εντυπωσιακά. Δεν μιλάω θεωρητικά... Έχω δει Bluray...

 

 

εχω ενα DVD player χωρις scaler 4 χρονον περιπου...:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια το ακούμε αυτό αλλά προς το παρόν δε λένε να πεθάνουν. Εγώ πιστεύω ότι ακόμα έχουν καλύτερη εικόνα, θα δείξει.

Μια ερωτηση. Η 50αρα pioneer 1080p θα εχει καλυτερη εικονα απο να πουμε την 46αρα sony, την Χ που εχει και εκεινη 1080p;

Να το θεσω αλλιως. Σας εκαναν δωρο μια απο τις δυο, ποια θα παιρνατε;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Η 50αρα pioneer 1080p θα εχει καλυτερη εικονα απο να πουμε την 46αρα sony, την Χ που εχει και εκεινη 1080p;

Να το θεσω αλλιως. Σας εκαναν δωρο μια απο τις δυο, ποια θα παιρνατε;

 

Τωρα συγκρινεις ανομοια πραγματα. Η Pioneer (σειρα 5000) εχει την διπλασια τιμη οποτε εγω θα επαιρνα 2 46Χ2000 αντι για μια Pioneer.:)

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να το παρετε αλλιως, και οι δυο ειναι δωρο, ποια θα παιρνατε;

Θα έπαιρνα την πλάσμα! Θα την πούλαγα και θα έπαιρνα έναν Ruby και μια Stewart. Θα πούλαγα τον προβολέα που έχω τώρα και την οθόνη και θα έπαιρνα μια AMOI 42". Και θα ήμουν τρισευτυχισμένος! :D

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Η 50αρα pioneer 1080p θα εχει καλυτερη εικονα απο να πουμε την 46αρα sony, την Χ που εχει και εκεινη 1080p;

Να το θεσω αλλιως. Σας εκαναν δωρο μια απο τις δυο, ποια θα παιρνατε;

Δεν την έχω δει αλλά την Pioneer μάλλον. Πάντως από τη στιγμή που έχει διπλάσια τιμή συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

(Και μετά θα την πούλαγα, θα έβαζα κάτι ακόμα και θα έπαιρνα ένα VW Polo :lol: )

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι πλασμα εχουν μελλον. Οταν θα πεσουν οι τιμες στην κατηγορια των 50 ιντζων δεν θα ειναι καλυτερες οι πλασμα; Εννοω τα μειωνεκτηματα των πλασμα ειναι τα μεγαλα pixels, το burn-in και το power-consumption με τα επακολουθα του. Τωρα καταφεραν να βαλουν 1920*1080 σε 50 ιντζες και το burn-in το καταπολεμησαν οι εταιριες οπως και το power-consumption που μειωθηκε (αν και εμενα αυτο το τελευταιο δεν με πειραζει ουτε και η θερμοτητα που βγαζει). Συν τα πλεονεκτηματα των πλασμα εναντι των LCD, αν και οι LCD τις φτανουν, οπως χρωματα, μαυρο και response rate, δεν κανουν τις πλασμα ανταγωνιστικες και να εχουν μελλον;
Link to comment
Share on other sites

Θα έπαιρνα την πλάσμα! Θα την πούλαγα και θα έπαιρνα έναν Ruby και μια Stewart. Θα πούλαγα τον προβολέα που έχω τώρα και την οθόνη και θα έπαιρνα μια AMOI 42". Και θα ήμουν τρισευτυχισμένος! :D

 

Απο Pioneer σε Amoi? Αυτο ειναι που λεμε απο δημαρχος κλητηρας...:p

Link to comment
Share on other sites

Απο Pioneer σε Amoi? Αυτο ειναι που λεμε απο δημαρχος κλητηρας...:p

Δεν θα το έθετα ακριβώς έτσι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... Ή για να στο πω διαφορετικά, στην κατηγορία κάτω από 3000, και όχι μόνο, θα εκπλαγείς αν δεις ποιός είναι ο δήμαρχος και ποιός ο κλητήρας... :rolleyes:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

να σου πω να κοιταξεις για καμια sony?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζει 37ρες όμως η Sony, δυστυχώς. 32'' ή 40''

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

οντως παντως πιστευω οτι καλο θα ειναι να κοιταξεις κατι σε sony,τουλαχιστον εγω που ημουν παρα πολυ προβληματισμενος τελικα το χαρηκα πολυ που πηρα την sony v2000.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μια 37άρα LCD και είμαι στο ψάξιμο.Διαθέτω μέχρι 1700ε περίπου.Τι μου προτείνετε :O ?

 

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις λιιιιιγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη (κατα 260 ευρώ) και να ανέβεις 3 ίνζτες ακόμη (40αρα).

Ρίξε μια ματιά στην SONY KDL-40S2010

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους τους φίλους..., σαν υποψηφιος αγοραστής μαζευω πληροφοριες για την αγορά TFT. Αρχικά σκεφτομουν για plasma λόγω κόστους, αλλα σχηματισα την εντυπωση πως δεν έχει μέλλον και ετσι σκεφτομαι για καποια 40αρα.

Χωρις να εχω μεγαλη εμεπιρια κατεληξα ή μαλλον καθοδηγηθηκα απο καποιο εξυπηρετικό υπάλληλο για ένα απο τα δυο μοντελα.

α.SAMSUNG LE40R71B (500CD, 5000:1) περιπου 2000

β.SONY KLVS40A10 (350CD 1000:1) περιπου 1800

 

Τι θα προτείνατε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...