Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπό τη συγκεκριμένη Philips που είναι μοντέλο του 2005 σου βρίσκω πολλές. Και τι πιο λογικό, το μοντέλο που την έχει αντικαταστήσει; Η τεχνολογία LCD έχει χτυπητές αδυναμίες και βελτιώνεται αλματωδώς, κάτι που καθιστά παράλογο να αγοράσει κανείς κάτι τόσο παλιό.

Το Pixel Plus 2 ήταν αρκετά αμφιλεγόμενο πάντως (η εικόνα που δινει είναι εντυπωσιακή αλλά όχι ιδιαίτερα φυσική, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι) οπότε και στην εποχή της η 9830 δεν ήταν κάτι εξωπραγματικό ή υπεράνω γούστου.

BTW κριτικές από το Cnet: Philips 32PF9830: 8.0 & Sony 32V2000: 8.9

 

Όσο για τη Sony (και τη Sharp, και την Toshiba, και τη Samsung, και την Pioneer και... και...) εγώ ξέρω ότι βγάζει κορυφαίες 46'' και 52'' 1080p ενώ η Philips παίζει με τα φωτιστικά της.

 

Kαλα μας επεισες...

Πηγαινε δες τες απο κοντα και μετα τα λεμε!!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη (Viera PV60) έχει καταπληκτική.

 

Ποια η διαφορα της PV από την PX; Στο site της Panasonic μόνο την TH-42PX60U βλέπω και μου αρέσει πολύ!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα της PV από την PX; Στο site της Panasonic μόνο την TH-42PX60U βλέπω και μου αρέσει πολύ!!:)

 

Eίναι ολόιδιες με τη διαφορά ότι η PX έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη ενώ η PV μόνο αναλογικό. Δεν νομίζω ότι η PX εισάγεται στην ελληνική αγορά πάντως. Δες την από κοντά με προσοχή πάντως γιατί αυτά τα artifacts άλλους τους ενοχλούν πολύ και άλλοι δεν τα προσέχουν καν.

 

@ d2000217 Όπως έχω παρατηρήσει και σε άλλα τοπικ η συζήτηση μαζί σου είναι κάπως δυσχερής.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δες την από κοντά με προσοχή πάντως γιατί αυτά τα artifacts άλλους τους ενοχλούν πολύ και άλλοι δεν τα προσέχουν καν.

 

Αλήθεια τι είναι αυτά τα artifacts;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι είναι αυτά τα artifacts;;;

 

Δες εδώ:

 

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=4874&page=9

 

Η τηλεόραση είναι best seller και οι σελίδες πολλές. Όπως θα δεις το πρόβλημα γενικώς υπάρχει αλλά η έντασή του κυμαίνεται. Επίσης είναι και θέμα ευαισθησίας του κατόχου. Γι' αυτό σου λέω να την δεις ο ίδιος, και αν είναι δυνατό να δοκιμάσεις και κανένα DVD να δεις αν σε ενοχλεί.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη (Viera PV60) έχει καταπληκτική εικόνα σε TV & DVD. Κάποιοι κάτοχοι έχουν παραπονεθεί για artifacts σε ορισμένα DVD αλλά δεν είναι κάτι τόσο έντονο που να καθιστά την αγορά της λάθος κίνηση. Πρέπει να αναφερθεί όμως.

Προσοχή στη σύνδεση με PC για τον κίνδυνο burn-in. Πρακτικά δεν είναι πρόβλημα πια αλλά δεν θα έχεις την ξεγνοιασιά που σου προσφέρει μια LCD.

Σε αυτά τη χρήματα όμως η εικόνα της δεν παίζεται, για να πάρεις αντίστοιχη LCD θα πρέπει να δώσεις πολύ πάνω από 2000 €.

 

οι κορυφαιες πλασμα αυτη τη στιγμη(αPευθυνονται σε αυτους που θελουνε να δουνε πολυ τηλεοραση-μπαλα και λιγοτερο ταινιες-οχι οτι δεν μπορεις να δεις αλλα δεν θα εχεις 1080ρ Pου εμενα προσωπικα δεν με πολυσκοτιζει- ειναι

1)PIONEER 427 XD-->απιστευτη εικονα,απιστευτο ντιζάιν αλλα δυστυχως.........απιστευτη τιμη...περιπου 2800ε.αν τα διαθετεις παρτην

2)Ρν60Ε.εξαιρετικη εικονα και εξαιρετικη τιμη...μολις 1500ε αλλα δεν μου αρεσε σε εμφανιση(προσωπικη αποψη φυσικα).μου θυμιζει σχεδιο τουλαχιστον 4 χρονων

3)HITACHI 42PD 9700 ALIS.θεωρητικα η καλυτερη απο ολες με την καλυτερη αναλυση(1024χ1080) και στα + οτι εχει πολλες εξοδους,ψηφιακο δεκτη,τιμη στα 2000ε πανεμορφο ντιζάιν και ηλεκτρικα περιστρεφομενη βαση με ρυθμιση απο το κοντρολ..

επισης οσον αφορα το φαινομενο burn-in αυτο ανηκει ολοκληρωτικα στην ιστορια εφοσον τηρησεις 2 σημαντικους παραγοντες...

α)με το που παρεις την τηλεοραση την στρωσεις με ενα ειδικο break in dvd(vcd)για περιπου 200 ωρες σε χαμηλο κοντραστ.

β)αφου κανεις αυτο φωναζεις καποιον ειδικο στο σπιτι σου για να στην καλιμπραρει(προσοχη ομως γιατι κυκλοφορανε πολλοι ανιδεοι στην πιατσα)

η ΠΑΝΑΣΟΝΙΚ αυτο που εχει παρουσιασει ειναι σε ορισμενα κομματια της οχι σε ολα,βγαζει σε καποιες σκηνες χαμηλου φωτισμου της ταινειας και κυριως γκριζων αποχρωσεων κατι μωβ σημαδακια τα οποια τα ονομαζουνε ''φιδακια''.

κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικη τιβι.λεγετε οτι η μαμα πανασονικ κυκλοφορησε νεο λογισμικο που λυνει το προβλημα αλλα απο καποια παιδια στην αγγλια που το δοκιμασανε δεν ειδανε διαφορα.

τελος μια παρα παρα πολυ καλη εναλλακτικη λυση εφοσον ομως εχεις χωρο στο σαλονι σου και δεν ε πειραζει ειναι η SONY 55A2000 η οποια ειναι οπισθιας προβολης και εχει αξαιρετικη αναλυση(1080ρ)και τιμη-->περιπου 2200ε

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

οι κορυφαιες πλασμα αυτη τη στιγμη(αPευθυνονται σε αυτους που θελουνε να δουνε πολυ τηλεοραση-μπαλα και λιγοτερο ταινιες-οχι οτι δεν μπορεις να δεις αλλα δεν θα εχεις 1080ρ Pου εμενα προσωπικα δεν με πολυσκοτιζει.

 

Αντιθέτως, οι πλάσμα είναι πιο κινηματογραφικές. Έχουν καλύτερα χρώματα - ιδίως μαύρο - και συμπεριφέρονται πιο σωστά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης η πιο φυσική τους κίνηση εκτός από το ποδόσφαιρο είναι πολύ χρήσιμη και στις ταινίες δράσης.

Οι LCD αν δεν έχεις τα φώτα ορθάνοιχτα κουράζουν πάρα πολύ (εκτός αν έχεις Philips με ambilight :lol: )

Το 1080p από τη στιγμή που έμαθα ότι για να δεις τη διαφορά του από το 720p χρειάζεσαι τηλεόραση άνω των 46'' σε απόσταση τριών μέτρων έπαψε να με απασχολεί.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποια 37αρα προτεινετε για να βλεπω ΑΝΕΤΑ ΜΠΑΛΛΑ !!!!!!!! ΧΩΡΙΣ ΣΚΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ???? ειδικα στην γρηγορη κινηση , ειδα μπαλλα σε μια smasung και εβαλα τα γελια , θολη εικονα στις γρηγορες φασεις, και σκιες στους παιχτες καιι το σπουδαιοτερο το παιδι την πηρε πριν 3 μηνες 3.000 Ε 40" samsung , ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΑ , τι να το κανω εγω αν στα dvdv δειχνει πολυ καλη εικονα όταν στους αγωνες (ειτε με συνδεση με κεραια , με αριστο σημα ειτε με NOVA παρουσιαζει σκιες στην γρηγορη κινηση ) plz helpppppppppppppp

 

δεν ριχνεις και μια ματια προς την sony v2000?μια χαρα εικονα εχει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως μερικοί επιμένουν σε κάποια πράγματα που δε μπορούν να καταλάβουν.

ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΙΔΙΑΣ ΑΞΙΑΣ!!!

Μην μπερδευετε τα μέλη που ρωτάνε τι να πάρουν με όριο κόστους! Πέφτει στο τραπέζι η 32PF9830 για παράδειγμα, που κάνει 2800 ευρώ και την συγκρίνετε με την Sony 32S2010 που κάνει 970!!! Φυσικά δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις απο τις δυο τηλεοράσεις!

Να συγκρίνετε την 32PF7331 με την 32S2010, ή την 32PF9631 με την 32V2000!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

otan lene gia strosimo plasma mipos xriazete kati tetio kai stis lcd.

 

 

kremaste tis TFT sto toixo . alli tileorasi

 

οχι μονο η πλασμα χρειαζονται για περιπου 200 ωρες(το ιδανικο ειναι 1000ωρες αλλα ποιος αντεχει να το κανει αυτο).μετα απο αυτο το διαστημα η φωτεινοτητα της οθονης προσαρμοζεται και ειναι εξαιρετικα δυσκολο(πρεπει νασαι γκαντεμοσαυρα)να σου κανει BURN-IN.αλλα καο να σου κανει μπορεις να το διορθωσεις με το να παιξεις μια εντελως λευκη εικονα για μιση ωρα/2ημερες στην τιβι.αυτη ητανε και η απαντηση απο το HITECH που πηρα οταν τους ρωτησα.οποτε μην σας απασχολει η διαφορα μεταξυ πλασμα-TFT.για εμενα ειναι καλυτερες οι πλασμα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

να συμφωνησω οτι οι πλασμα μπορει να ειναι πιο κινηματογραφικη αλλα καμια πλασμα αυτη τη στιγμη δεν προσφερει αναλυση 1080p.ΑΝ καποιος δλδ ειναι ψειρας και θελει να βλεπει ταινιες σε τετοια αναλυση(εννοειται με καποιο blu-ray η με HD-DVD συσκευη που θελεις μια περιουσια για να τα αγορασεις αυτη τη στιγμη)τοτε οι ΤΦΤ ειναι μονοδρομος.οσον αφορα ομως τηλεοπτικο σημα τοτε οι πλασμα ειναι κορυφη.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποια 37αρα προτεινετε για να βλεπω ΑΝΕΤΑ ΜΠΑΛΛΑ !!!!!!!! ΧΩΡΙΣ ΣΚΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ???? ειδικα στην γρηγορη κινηση , ειδα μπαλλα σε μια smasung και εβαλα τα γελια , θολη εικονα στις γρηγορες φασεις, και σκιες στους παιχτες καιι το σπουδαιοτερο το παιδι την πηρε πριν 3 μηνες 3.000 Ε 40" samsung , ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΧΡΗΜΑΤΑ , τι να το κανω εγω αν στα dvdv δειχνει πολυ καλη εικονα όταν στους αγωνες (ειτε με συνδεση με κεραια , με αριστο σημα ειτε με NOVA παρουσιαζει σκιες στην γρηγορη κινηση ) plz helpppppppppppppp

 

οι τηλεοράσεις που προς το παρόν έχουν καλή απόδοση στην γρήγορη κίνηση είναι οι CRT 100hrtz και οι LCD 100 hertz ...

 

Απο LCD ξέρω την σειρά Μ της Samsung , όπως και κάποιες σειρές της Sony και της Sharp ...

 

Το κόστος όμως ξεπερνάει ακόμα και τις φανταστικές να λέμε την αλήθεια , αλλά ακρβιβές για αυτό που προσφέρουν ( καλύτερη εικόνα από κεραία , σε όλα τα άλλα , DVD και δορυφορικά δλδ , είναι παρόμοια ) για αυτό και θεωρώ τις philips πολύ ακριβές ... ΠΧ μία philips πάει 2200 και η Μ σειρά είναι +500 ευρώ , αλλά είναι φανταστικές στην γρήγορη κίνηση ...

 

Επίσης φανταστική απόδοση έχουν οι οπίσθιας προβολής SXRD της Sony , λόγω της απόκρισης των 2 msec .... Δυστιχώς ο μέσος όρος στα LCD panel είναι πολύ παραπάνω ( 8-16 msec ) ... Βεβαια όταν έχεις 100 hertz δεν σε ενοχλεί , κερδίζει ταχύτητα απο αλλού ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο η πλασμα χρειαζονται για περιπου 200 ωρες(το ιδανικο ειναι 1000ωρες αλλα ποιος αντεχει να το κανει αυτο).μετα απο αυτο το διαστημα η φωτεινοτητα της οθονης προσαρμοζεται και ειναι εξαιρετικα δυσκολο(πρεπει νασαι γκαντεμοσαυρα)να σου κανει BURN-IN.αλλα καο να σου κανει μπορεις να το διορθωσεις με το να παιξεις μια εντελως λευκη εικονα για μιση ωρα/2ημερες στην τιβι.αυτη ητανε και η απαντηση απο το HITECH που πηρα οταν τους ρωτησα.οποτε μην σας απασχολει η διαφορα μεταξυ πλασμα-TFT.για εμενα ειναι καλυτερες οι πλασμα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

να συμφωνησω οτι οι πλασμα μπορει να ειναι πιο κινηματογραφικη αλλα καμια πλασμα αυτη τη στιγμη δεν προσφερει αναλυση 1080p.ΑΝ καποιος δλδ ειναι ψειρας και θελει να βλεπει ταινιες σε τετοια αναλυση(εννοειται με καποιο blu-ray η με HD-DVD συσκευη που θελεις μια περιουσια για να τα αγορασεις αυτη τη στιγμη)τοτε οι ΤΦΤ ειναι μονοδρομος.οσον αφορα ομως τηλεοπτικο σημα τοτε οι πλασμα ειναι κορυφη.

 

Υπάρχουν plasma 1080p , απλά είναι άλλη κατηγορία τιμής , πάνω απο 10.000 ευρώ ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο η πλασμα χρειαζονται για περιπου 200 ωρες(το ιδανικο ειναι 1000ωρες αλλα ποιος αντεχει να το κανει αυτο).μετα απο αυτο το διαστημα η φωτεινοτητα της οθονης προσαρμοζεται και ειναι εξαιρετικα δυσκολο(πρεπει νασαι γκαντεμοσαυρα)να σου κανει BURN-IN.αλλα καο να σου κανει μπορεις να το διορθωσεις με το να παιξεις μια εντελως λευκη εικονα για μιση ωρα/2ημερες στην τιβι.αυτη ητανε και η απαντηση απο το HITECH που πηρα οταν τους ρωτησα.οποτε μην σας απασχολει η διαφορα μεταξυ πλασμα-TFT.για εμενα ειναι καλυτερες οι πλασμα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

να συμφωνησω οτι οι πλασμα μπορει να ειναι πιο κινηματογραφικη αλλα καμια πλασμα αυτη τη στιγμη δεν προσφερει αναλυση 1080p.ΑΝ καποιος δλδ ειναι ψειρας και θελει να βλεπει ταινιες σε τετοια αναλυση(εννοειται με καποιο blu-ray η με HD-DVD συσκευη που θελεις μια περιουσια για να τα αγορασεις αυτη τη στιγμη)τοτε οι ΤΦΤ ειναι μονοδρομος.οσον αφορα ομως τηλεοπτικο σημα τοτε οι πλασμα ειναι κορυφη.

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ .

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει στο τραπέζι η 32PF9830 για παράδειγμα, που κάνει 2800 ευρώ και την συγκρίνετε με την Sony 32S2010 που κάνει 970!!!
Ακριβως. Αυτη η συγκριση μονο ατυχης ειναι,σαν να σου λεει ο αλλος θελω ενα αυτοκινητο μεχρι αυτα τα χρηματα και να του λες παρε ferrari ειναι το καλυτερο.

Τα χρηματα τις philips ειναι εξωφρενικα πολλα για τις ιντσες της, στα ιδια χρηματα παιρνεις την κορυφαια 40 την SONY KDL-40X2000.

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο η πλασμα χρειαζονται για περιπου 200 ωρες(το ιδανικο ειναι 1000ωρες αλλα ποιος αντεχει να το κανει αυτο).μετα απο αυτο το διαστημα η φωτεινοτητα της οθονης προσαρμοζεται και ειναι εξαιρετικα δυσκολο(πρεπει νασαι γκαντεμοσαυρα)να σου κανει BURN-IN.αλλα καο να σου κανει μπορεις να το διορθωσεις με το να παιξεις μια εντελως λευκη εικονα για μιση ωρα/2ημερες στην τιβι.αυτη ητανε και η απαντηση απο το HITECH που πηρα οταν τους ρωτησα.οποτε μην σας απασχολει η διαφορα μεταξυ πλασμα-TFT.για εμενα ειναι καλυτερες οι πλασμα αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

 

Σιγά μη χρειάζεται να ασχοληθείς τόσο. Μια προσοχή στο να μην έχεις τη φωτεινότητα τέρμα τον πρώτο καιρό και να μην αφήνεις ακίνητη εικόνα για πάνω από 1 ώρα και τίποτα άλλο. Το οποίο αξίζει να σημειωθεί ότι στο σπίτι μου δεν έγινε (εγώ έλειπα στο εξωτερικό και οι υπόλοιποι της συμπεριφέρθηκαν όπως στην παλιά CRT) χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Αν σου μείνει κάποιο είδωλο (image retention) με το που θα παίξει κάτι άλλο για λίγη ώρα θα φύγει. Μόνιμο είδωλο (burn in) μπορεί να μείνει μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις (π.χ. να βλέπεις μονίμως με τις ίδιες μπάρες, να την αφήσεις στο pause για πάνω από 10 ώρες κλπ.) Και πάλι, το πιθανότερο είναι ότι θα φύγει.

Μου έχει τύχει μια φορά να μείνει είδωλο (μενού DVD που έμεινε όλο το βράδυ γιατί κάποιος κοιμήθηκε και το screensaver του ηλίθιου DVD player μου δεν ενεργοποιήθηκε). Την επόμενη μέρα δεν υπήρχε τίποτα, και αυτά σε TV του 2004 - εν τω μεταξύ έχουν προοδεύσει δραματικά και σε αυτό το θέμα. Οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα πλέον.

 

να συμφωνησω οτι οι πλασμα μπορει να ειναι πιο κινηματογραφικη αλλα καμια πλασμα αυτη τη στιγμη δεν προσφερει αναλυση 1080p.ΑΝ καποιος δλδ ειναι ψειρας και θελει να βλεπει ταινιες σε τετοια αναλυση(εννοειται με καποιο blu-ray η με HD-DVD συσκευη που θελεις μια περιουσια για να τα αγορασεις αυτη τη στιγμη)τοτε οι ΤΦΤ ειναι μονοδρομος.οσον αφορα ομως τηλεοπτικο σημα τοτε οι πλασμα ειναι κορυφη

 

Ψυχολογικά είναι αυτά. Αυθυποβολή :p Σκίζει τα ρούχα του ο άλλος ότι βλέπει διαφορά υπέρ του 1080p στην 37άρα: μα θα πρέπει να κάθεται στο 1 μέτρο...

Το 1080p έχει νόημα σε προβολείς και τηλεοράσεις 46'' και πάνω.

Για του λόγου το αληθές

Ανεξαρτήτως τεχνολογίας, καλύτερα να πάρεις μια τηλεόραση με κορυφαία χαρακτηριστικά τα οποία έχουν πρακτικό αντίκρυσμα σε κάθε περίπτωση (αντίθεση, χρώματα, επεξεργασία εικόνας κλπ.) παρά να πληρώνεις παραπάνω για κάτι που τελικά δε σου εξασφαλίζει τίποτα.

Σε λίγο καιρό βέβαια (το πολύ σε δύο χρόνια) δεν θα υπάρχει τέτοιο δίλημμα καθώς όλες οι τηλεοράσεις από 37'' και πάνω θα είναι 1080p.

Παρεμπιπτώντως μεσα στο 2007 θα βγούν 1080p plasma και στις 42''. Panasonic & Hitachi έχουν ήδη παρουσιάσει τα σχετικά μοντέλα τους και λογικά ακολουθεί η Pioneer.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν plasma 1080p , απλά είναι άλλη κατηγορία τιμής , πάνω απο 10.000 ευρώ ...

 

βρε χαιρω πολυ αλλα μιλαμε για τιβι που κυκλοφορανε στην πιατσα.οχι απο τον πλανητη αρη!!!(ποιος θα σκασει 10 χιλιαρικα για τιβι???κανενας)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη χρειάζεται να ασχοληθείς τόσο. Μια προσοχή στο να μην έχεις τη φωτεινότητα τέρμα τον πρώτο καιρό και να μην αφήνεις ακίνητη εικόνα για πάνω από 1 ώρα και τίποτα άλλο. Το οποίο αξίζει να σημειωθεί ότι στο σπίτι μου δεν έγινε (εγώ έλειπα στο εξωτερικό και οι υπόλοιποι της συμπεριφέρθηκαν όπως στην παλιά CRT) χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Αν σου μείνει κάποιο είδωλο (image retention) με το που θα παίξει κάτι άλλο για λίγη ώρα θα φύγει. Μόνιμο είδωλο (burn in) μπορεί να μείνει μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις (π.χ. να βλέπεις μονίμως με τις ίδιες μπάρες, να την αφήσεις στο pause για πάνω από 10 ώρες κλπ.) Και πάλι, το πιθανότερο είναι ότι θα φύγει.

Μου έχει τύχει μια φορά να μείνει είδωλο (μενού DVD που έμεινε όλο το βράδυ γιατί κάποιος κοιμήθηκε και το screensaver του ηλίθιου DVD player μου δεν ενεργοποιήθηκε). Την επόμενη μέρα δεν υπήρχε τίποτα, και αυτά σε TV του 2004 - εν τω μεταξύ έχουν προοδεύσει δραματικά και σε αυτό το θέμα. Οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα πλέον.

κοιτα πρακτικα πολυ δυσκολα τα νεα πανελ θα σου κανουνε burn in.οπως εγραψα και πιο πανω θα πρεπει να εισαι γκαντεμοσαυρα.ομως αυτο με το στρωσιμο που εγραψα ειναι μια πραγματικοτητα.οποιος το κανει αυτο και μετα η τιβι του καλιμπραριστει απο ειδικο τεχνικο,εχει περιπτωση 1/1000000 να του κανει burn in.αν ρωτησετε πιο ειδικους απο εμενα αλλα ακομα και στο ΗΙΤΕCH να στειλετε ε-μαιλ θα σας πουνε ακριβως το ιδιο

 

Ψυχολογικά είναι αυτά. Αυθυποβολή :p Σκίζει τα ρούχα του ο άλλος ότι βλέπει διαφορά υπέρ του 1080p στην 37άρα: μα θα πρέπει να κάθεται στο 1 μέτρο...

Το 1080p έχει νόημα σε προβολείς και τηλεοράσεις 46'' και πάνω.

Για του λόγου το αληθές

Ανεξαρτήτως τεχνολογίας, καλύτερα να πάρεις μια τηλεόραση με κορυφαία χαρακτηριστικά τα οποία έχουν πρακτικό αντίκρυσμα σε κάθε περίπτωση (αντίθεση, χρώματα, επεξεργασία εικόνας κλπ.) παρά να πληρώνεις παραπάνω για κάτι που τελικά δε σου εξασφαλίζει τίποτα.

Σε λίγο καιρό βέβαια (το πολύ σε δύο χρόνια) δεν θα υπάρχει τέτοιο δίλημμα καθώς όλες οι τηλεοράσεις από 37'' και πάνω θα είναι 1080p.

Παρεμπιπτώντως μεσα στο 2007 θα βγούν 1080p plasma και στις 42''. Panasonic & Hitachi έχουν ήδη παρουσιάσει τα σχετικά μοντέλα τους και λογικά ακολουθεί η Pioneer..

 

εμενα δεν με πολυσκοτιζει το 1080ρ.θεωρω οτι ο αλλος πρεπει να ειναι πολυ ψειρας για να κατσει να ασχοληθει με τετοια λεπτομερεια.ασε που μεχρι να ερθουν BLUE-RAY KAI HD-DVD(και η τιμη τους να κυμαινετε σε λογικα επιπεδα πχ.50ε και οχι 1000ε+) αλλα και να βγουν ταινιες για αυτα

ισως να εχει αλλαξει η αναλυση(προς τα πανω εννοειται).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτα που σου δινει η Philips δεν θα τα εχεις ουτε σε 10 χρονια απο τις ΣΟΝΥ αν το παμε ετσι!!!

 

Καθηστε λιγο ρε παιδια γιατι θα τρελαθουμε σε λιγο. Η σειρα Χ2000 της Sony εχει βγει κορυφαια σε ολα τα Ελληνικα περιοδικα (Hi Tech , Ηχος-εικονα) και η σειρα W2000 σε πολλα ξενα περιοδικα οπως το Which Hi Fi που την ανακυρηξε κορυφαια τηλεοραση για το 2006 (δηλαδη καλυτερη απο ολες τις LCD και plasma που κυκλοφορουν) , και ακουω εδω οτι η Sony δεν βγαζει καλες τηλεορασεις?

 

Ελεος δηλαδη , να μην λεμε και οτι μας κατεβει.:rolleyes:

 

Κατα τ'αλλα επειδη δεν μπορουμε να εξαντλησουμε ολα τα θεματα εδω οποιος θελει μπορει να δει και σε αυτα τα δυο forum ωστε να εχει δικη του αποψη:

 

http://www.avclub.gr/forum

http://www.avforums.com/forums/forumdisplay.php?f=155

Link to comment
Share on other sites

βρε χαιρω πολυ αλλα μιλαμε για τιβι που κυκλοφορανε στην πιατσα.οχι απο τον πλανητη αρη!!!(ποιος θα σκασει 10 χιλιαρικα για τιβι???κανενας)

 

για ποια πιάτσα μιλάς; την ελληνική των τσιγκούνηδων;

 

εγώ ξέρω ότι κυκλοφορούν κανονικά στην αγορά , όπως επίσης ότι έχουν μηνιαίες πωλήσεις άνω των 10.000 τεμαχίων στην ευρώπη, και αρκετές και στην ελληνική αγορά ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

για ποια πιάτσα μιλάς; την ελληνική των τσιγκούνηδων;

 

εγώ ξέρω ότι κυκλοφορούν κανονικά στην αγορά , όπως επίσης ότι έχουν μηνιαίες πωλήσεις άνω των 10.000 τεμαχίων στην ευρώπη, και αρκετές και στην ελληνική αγορά ...

 

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη έχει πέσει στα 8.500 € :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

για ποια πιάτσα μιλάς; την ελληνική των τσιγκούνηδων;

εγώ ξέρω ότι κυκλοφορούν κανονικά στην αγορά , όπως επίσης ότι έχουν μηνιαίες πωλήσεις άνω των 10.000 τεμαχίων στην ευρώπη, και αρκετές και στην ελληνική αγορά ...

???????για την μεση ελληνικη πιατσα των 700ε το μηνα.αν εσενα σου φαινετε φυσιλογικη τιμη τα 10 χιλιαρικα για μια τιβι οκ παω πασο....αν πεσουν σε φυσιολογικα επιπεδα των 2000ε τοτε το ξανασυζηταμε.εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα(ουτε γνωστο,ουτε γνωστο γνωστου,ουτε καν απο διαφορα φορουμ)που να προεβει στην αγορα τετοιας τιβι.και γιατι να το κανει καποιος αφου μπορει να παρει την 46χ2000 στα 5500ε λεω εγω τωρα...???

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

???????για την μεση ελληνικη πιατσα των 700ε το μηνα.αν εσενα σου φαινετε φυσιλογικη τιμη τα 10 χιλιαρικα για μια τιβι οκ παω πασο....αν πεσουν σε φυσιολογικα επιπεδα των 2000ε τοτε το ξανασυζηταμε.εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα(ουτε γνωστο,ουτε γνωστο γνωστου,ουτε καν απο διαφορα φορουμ)που να προεβει στην αγορα τετοιας τιβι.και γιατι να το κανει καποιος αφου μπορει να παρει την 46χ2000 στα 5500ε λεω εγω τωρα...???

 

Eπειδή η άλλη είναι δυο κλάσεις πάνω σε ποιότητα εικόνας ίσως;

Σίγουρα είναι μια εξεζητημένη επιλογή, και φέτος θα βγούν τηλεοράσεις που θα δίνουν τα ίδια στη μισή τιμή. Η αντίστοιχη Panasonic (50'', 1080p) θα κάνει 5500$ αν δεν κάνω λάθος, οπότε κάτι αντίστοιχο θα έχει και εδώ.

 

Δες το όμως και αλλιώς: υπάρχουν χιλιάδες συμπολίτες μας των οποίων τα αυτοκίνητα κοστίζουν 50.000 € ή και πολύ παραπάνω. Αυτών η τηλεόραση γιατί να μην έχει 9.000 €;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή η άλλη είναι δυο κλάσεις πάνω σε ποιότητα εικόνας ίσως;

Σίγουρα είναι μια εξεζητημένη επιλογή, και φέτος θα βγούν τηλεοράσεις που θα δίνουν τα ίδια στη μισή τιμή. Η αντίστοιχη Panasonic (50'', 1080p) θα κάνει 5500$ αν δεν κάνω λάθος, οπότε κάτι αντίστοιχο θα έχει και εδώ.

 

Δες το όμως και αλλιώς: υπάρχουν δεκάδες συμπολίτες μας των οποίων τα αυτοκίνητα κοστίζουν 50.000  ή και πολύ παραπάνω. Αυτών η τηλεόραση γιατί να μην έχει 9.000 ;

 

μπα μην το βλεπεις ετσι διοτι ενα μερσεντες ενα BMW και ενα PORCHE μπορει σημερα να αποκτηθει παρα πολυ ευκολα με ενα δανειο απο την τραπεζα.οι πλειστει χρεωνονται για ενα ακριβο αυτοκινητο αλλα κανενας για μια τετοια τιβι.ειναι αλλιως η αιγλη ενος ακριβου αυτοκινητου απο μια σουπερ ντουπερ τιβι.

ο αλλος θα πει ''κοιτα τον μπαγασα οδηγαει clk cabrio'' αλλα δεν θα πει ''πωωωωωωω εχει πλασμα 1080ρ''

ισως υπαρχουν καποιοι που το κανουν αλλα ειναι σαφως η μειοψηφια.

εγω παντως δεν θα εδινα ποτε ενα τετοιο ποσο για τιβι(εκτος αν εχεζα ευρω)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή η άλλη είναι δυο κλάσεις πάνω σε ποιότητα εικόνας ίσως;

 

Δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλη η διαφορα στην εικονα της 5000ΕΧ απο πολυ φθηνωτερα μοντελα. Για παραδειγμα το CNET βαζει την ιδια βαθμολογια στην 5000 και την Sony 40W2000:

 

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030219,49285326,00.htm

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030219,49285565,00.htm

 

Αυτο που πληρωνεις στην Pioneer ειναι κυριως την πρωτοπορεια σαν Full HD πλασμα (καθως το πανελ με τοσο μικρα Pixel ειναι δυσκολο στην κατασκευη και δαπανηρο) και κατα δευτερο λογο την εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...