Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες ,μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,εχω το s23ultra 512 gb ,παρατηρησα χθες οτι στην πλευρα τον κουμπιων στο καπακι της μπαταριας υπαρχει ενα ελαχιστο κενο που εχει μεσα σκονη,αν το πιεσω μικραινει το κενο,εχει δηλαδη μια σχισμη πολυ μικρη το καπακι περιπου στο κεντρο.το εχετε παρατηρησει εσεις ;διαβασα σε ξενα σαιτ οτι ειναι λογω διαστολης συστολης κατι τετοια να μη ραγισει το καπακι.γενικα δεν παιζω παιχνιδια να ανεβαζει θερμοκρασιες και να στεγνωσει η κολλα νωριτερα απο οτι θα επρεπε,αλλα μου εκανε εντυπωση που εχει μεσα στο κενο αυτο σκονη.απο την αλλη πλευρα ειναι ενταξει εφαρμοστο τερμα.ευχαριστω

edit η σκονη φαινεται σε δυνατο φως οπως και το κενο

δοκιμασα να βαλω μια οδοντογλυφιδα να δω αν ξεκολλαει το καπακι αλλα δεν ξεκολλαει ,αλλα εχει αυτο το μικρο κενο.να φουσκωσε η μπαταρια δεν νομιζω αλλιως θα ειχε πολυ μεγαλο θεμα

20241019_223105.jpg

Edited by georg123
Link to comment
Share on other sites

και λίγο να έχει φουσκώσει η μπαταρία, ναι μπορεί να το σηκώσει ελαφρά απο τη μια μεριά.

Υπάρχει περίπτωση να είχες πάει πρόσφατα στο σέρβις; (ίσως είναι και καιρός να το επισκεφτείς) και όπως είναι στη φάση αυτή προσοχή απο νερά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Σε σερβις οχι δεν το πηγα ποτε.αλλα ειδα σε αγγελιες και αλλα σαιτ οτι ειναι ετσι το πισω μερος οπως το δικο μου γιαυτο ρωτησα και εδω να μου πειτε αν ειναι ετσι και σε εσας.τη σκονη αναμεσα την καθαρισα οπως διαβασα απο καποια ατομα στο reddit με παιδικη οδοντοβουρτσα και πλεον δεν υπαρχει ιχνος σκονης.απλα πραγματικα θα ηθελα να ξερω αν και οι δικες σας συσκευες ειναι οπως αυτες που ανεβασα και σημερα,ευχαριστω

IMG-5a9dfa4afbbd99d6f7dbd33b9af487ee-V.jpg.d19091fb0f44b788d1c6b1257a3f804f.jpg

20241020_175745.jpg

Edited by georg123
Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2024 at 10:16 ΜΜ, georg123 said:

Καλησπερα σε ολους και ολες ,μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,εχω το s23ultra 512 gb ,παρατηρησα χθες οτι στην πλευρα τον κουμπιων στο καπακι της μπαταριας υπαρχει ενα ελαχιστο κενο που εχει μεσα σκονη,αν το πιεσω μικραινει το κενο,εχει δηλαδη μια σχισμη πολυ μικρη το καπακι περιπου στο κεντρο.το εχετε παρατηρησει εσεις ;διαβασα σε ξενα σαιτ οτι ειναι λογω διαστολης συστολης κατι τετοια να μη ραγισει το καπακι.γενικα δεν παιζω παιχνιδια να ανεβαζει θερμοκρασιες και να στεγνωσει η κολλα νωριτερα απο οτι θα επρεπε,αλλα μου εκανε εντυπωση που εχει μεσα στο κενο αυτο σκονη.απο την αλλη πλευρα ειναι ενταξει εφαρμοστο τερμα.ευχαριστω

edit η σκονη φαινεται σε δυνατο φως οπως και το κενο

δοκιμασα να βαλω μια οδοντογλυφιδα να δω αν ξεκολλαει το καπακι αλλα δεν ξεκολλαει ,αλλα εχει αυτο το μικρο κενο.να φουσκωσε η μπαταρια δεν νομιζω αλλιως θα ειχε πολυ μεγαλο θεμα

20241019_223105.jpg

Καλημέρα,

το ίδιο θέμα έχω και εγω..το πήγα Smartec και το έφτιαξαν.. έβγαλαν τις παλιές κόλλες και τις άλλαξαν αλλά μετά από 3 ημέρες ξανάγημιουργηθηκε το φουσκωμα. Όταν το πήγα τους είπα να έλεγξουν και την μπαταρία μήπως είναι φουσκωμένη αλλά είπαν ότι είναι ΟΚ και στο 100%.

Όταν βρω χρόνο θα το ξαναπάω για 2η φορά!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pns_znts said:

Καλημέρα,

το ίδιο θέμα έχω και εγω..το πήγα Smartec και το έφτιαξαν.. έβγαλαν τις παλιές κόλλες και τις άλλαξαν αλλά μετά από 3 ημέρες ξανάγημιουργηθηκε το φουσκωμα. Όταν το πήγα τους είπα να έλεγξουν και την μπαταρία μήπως είναι φουσκωμένη αλλά είπαν ότι είναι ΟΚ και στο 100%.

Όταν βρω χρόνο θα το ξαναπάω για 2η φορά!

Αναρωτιεμαι αν ειναι αδιαβροχο ετσι οπως ειναι.αλλα σε φωτογραφιες που ειδα ειτε σε αγγελιες ειτε απο διαφορα σαιτ βλεπω αυτο οπως ειναι στο δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία για το Ram Plus.

Έχω βάλει την εφαρμογή DiskInfo. Όταν έχω κλειστό το Ram Plus γράφει ότι έχω 3GB σύνολο για swap memory. Όταν το βάζω στα 6GB, στην εφαρμογή φαίνεται ότι έχω 6GB για swap memory. Οπότε σαν συμπέρασμα βγάζω ότι και κλειστό να το έχω, πάλι δεσμεύει από τον αποθηκευτικό χώρο για swap, απλώς ρυθμίζουμε την ποσότητα όταν το ανοίγουμε. Έτσι συμπεραίνω είτε ανοιχτό, είτε κλειστό πάλι τρώει μπαταρία, όπως επίσης φθείρει και τον αποθηκευτικό χώρο με το γράψε σβήσε. 

Ανοιχτό RAM PLUS Screenshot_20241021_100411_DiskInfo.jpg

 

Κλειστό RAM PLUS 

IMG-3cb9d44a688f138602553bd20186d23d-V.jpg

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georg123 said:

Αναρωτιεμαι αν ειναι αδιαβροχο ετσι οπως ειναι.αλλα σε φωτογραφιες που ειδα ειτε σε αγγελιες ειτε απο διαφορα σαιτ βλεπω αυτο οπως ειναι στο δικο μου

Στο δικό μου, αφού μου το επέστρεψαν υποτίθεται φτιαγμένο, σε σχετική ερωτήση μου είπαν οτι δεν βρέθηκε ούτε σκόνη ούτε υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Pns_znts said:

Στο δικό μου, αφού μου το επέστρεψαν υποτίθεται φτιαγμένο, σε σχετική ερωτήση μου είπαν οτι δεν βρέθηκε ούτε σκόνη ούτε υγρασία.

τελικα ειδα βιντεο στο youtube unboxing πως ειναι και ειναι με αυτο το κενο σχεδον ολα,αλλα εφτασα στο σημειο πριν 4 ωρες να το πλυνω με το νερο της βρυσης και να το ρισκαρω ,δεν τραβηξε νερο μονο το ηχειο και το ακουστικο δεν ακουγονταν για καμια ωρα αλλα προφανως στεγνωσαν και τωρα ειναι κομπλε.οποτε δεν υπαρχει λογος να το στειλω μιας και ετσι ειναι κατασκευαστικα(και το s22 ultra το ιδιο απο οσο ειδα) φτιαγμενο τελικα.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-10-21 212144.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-10-21 212208.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, katsiletra said:

Μια απορία για το Ram Plus.

Έχω βάλει την εφαρμογή DiskInfo. Όταν έχω κλειστό το Ram Plus γράφει ότι έχω 3GB σύνολο για swap memory. Όταν το βάζω στα 6GB, στην εφαρμογή φαίνεται ότι έχω 6GB για swap memory. Οπότε σαν συμπέρασμα βγάζω ότι και κλειστό να το έχω, πάλι δεσμεύει από τον αποθηκευτικό χώρο για swap, απλώς ρυθμίζουμε την ποσότητα όταν το ανοίγουμε. Έτσι συμπεραίνω είτε ανοιχτό, είτε κλειστό πάλι τρώει μπαταρία, όπως επίσης φθείρει και τον αποθηκευτικό χώρο με το γράψε σβήσε. 

Ανοιχτό RAM PLUS Screenshot_20241021_100411_DiskInfo.jpg

 

Κλειστό RAM PLUS 

IMG-3cb9d44a688f138602553bd20186d23d-V.jpg

Το ράμ πλας Δε χρειάζεται να το έχεις ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Konstantine73 said:

Το ράμ πλας Δε χρειάζεται να το έχεις ανοιχτό.

Δοκιμή έκανα. Απλά είδα είτε κλειστό είτε ανοιχτό, έχει δεσμευμένα 3GB για swap. Οπότε πάλι θα έχει φθορά ο αποθηκευτικός χώρος. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2024 at 9:40 ΜΜ, BillKein21 said:

Καλησπερα...μια ερωτηση σε οσους εχουν κανει ολα τα update....επειδη διαβαζω παραπανω οτι αφαιρεσαν την μεταφραση στα ελληνικα....μηπως γινεται με το add on... translator for samsung internet να κανουμε μεταφραση οταν εχουμε μπει σε ενα site με τον browser ? και ετσι καπως να λυσουμε το προβλημα

Και γιατί δεν μπαίνεις με τον chrome που έχει κανονικά υποστήριξη και για ελληνικά 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...