Jump to content

Κράτηση μέσω Booking


mplamplakas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση.

Έκλεισα ξενοδοχείο στο Λονδίνο από Booking. Πλήρωσα ένα ποσό, γύρω στα 90€, νομίζοντας ότι αυτό θα αφαιρεθεί από το πόσο που θα πληρώσω στο ξενοδοχείο. Στη ρεσεψιόν μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω όλο το ποσό του ξενοδοχείου και ότι το ποσό που έχω πληρώσει θα μου πιστωθεί κάπου 10 με 15 μέρες μετά.

Έχουν περάσει 30 μέρες κι ακόμα τίποτα. Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με booking, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει. Τώρα στέλνω μήνυμα στο ξενοδοχείο μήπως με κατευθύνουν.

Η ερώτηση είναι η εξής: αυτή είναι η διαδικασία; Δηλαδή, το ποσό που προπληρώνεις είναι απλά για να κάνεις την κράτηση και στο γυρίζουν πίσω, χωρίς να έχει να κάνει με το συνολικό ποσό της πληρωμής του ξενοδοχείου;

Link to comment
Share on other sites

το ποσό το βλέπεις pending ή χρεωμένο;

αν είχε χρεωμένο τότε dispute,

Υπάρχουν 2 διαδικασίες:

α) προ-έγκριση σαν επιβεβαίωση ότι μπορούν να σε χρεώσουν ένα αρχικό ποσό και στο τέλος της διαμονής να σε χρεώσουν το αρχικό ποσό + το υπόλοιπο ποσό

β) προ-έγκριση σαν επιβεβαίωση ότι μπορούν να σε χρεώσουν ένα αρχικό ποσό και στο τέλος της διαμονής να σε χρεώσουν το συνολικό ποσό και η προέγκριση να μη γίνει χρέωση ώστε κάποια στιγμή θα λήξει και θα εξαφανιστεί (δεν ξέρω πόσο διάστημα παίρνει μέχρι να λήξει)

Συνήθως δεν το λένε στα ξενοδοχεία και σου χρεώνουν προέγκριση και υπόλοιπο ποσό, τουλάχιστον για Ελλάδα. Μόνο σε ένα ξενοδοχείο μου έδωσαν επιλογή α ή β

Και το α και το β είναι οκ πάντως

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει δεκάδες φορές μέσω booking σε διάφορες χώρες.
Δεν υπάρχει ένας τρόπος πληρωμής στάνταρ. Άλλοτε τα χρεώνουν στην αρχή, άλλοτε λίγες μέρες πριν την άφιξη στο ξενοδοχείο, άλλες φορές στο ξενοδοχείο.
Βλέπεις ακριβώς τους όρους στην κράτηση σου στο booking. Δεν έχει σημασία τι λέει το ξενοδοχείο.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, papdoux said:

το ποσό το βλέπεις pending ή χρεωμένο;

αν είχε χρεωμένο τότε dispute,

Υπάρχουν 2 διαδικασίες:

α) προ-έγκριση σαν επιβεβαίωση ότι μπορούν να σε χρεώσουν ένα αρχικό ποσό και στο τέλος της διαμονής να σε χρεώσουν το αρχικό ποσό + το υπόλοιπο ποσό

β) προ-έγκριση σαν επιβεβαίωση ότι μπορούν να σε χρεώσουν ένα αρχικό ποσό και στο τέλος της διαμονής να σε χρεώσουν το συνολικό ποσό και η προέγκριση να μη γίνει χρέωση ώστε κάποια στιγμή θα λήξει και θα εξαφανιστεί (δεν ξέρω πόσο διάστημα παίρνει μέχρι να λήξει)

Συνήθως δεν το λένε στα ξενοδοχεία και σου χρεώνουν προέγκριση και υπόλοιπο ποσό, τουλάχιστον για Ελλάδα. Μόνο σε ένα ξενοδοχείο μου έδωσαν επιλογή α ή β

Και το α και το β είναι οκ πάντως

Λοιπόν, δεν αποκλείεται να ανήκω στην περίπτωση Β.

Το έχω δει το ποσό στο app της Τράπεζας στα pending, είχα την εντύπωση πως είχε χρεωθεί κιόλας στο λογαριασμό μου (τώρα δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό) και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν το βλέπω πουθενά τώρα, ούτε στα pending, ούτε στα χρεωμένα, ούτε ως πίστωση.

Εγώ στο ξενοδοχείο πλήρωσα με μετρητά, που πάει να πει πως δεν είχα άλλη χρέωση στην κάρτα μου, πέρα απ' αυτή της προ-έγκρισης (αν ήταν και χρέωση και δεν ήταν μόνο δέσμευση του ποσού, πράγμα που δεν ήξερα ότι μπορούσε να γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...