Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

εχω 1 βαθμο μυοπια σε καθε ματι. γνωριζει κανεις αν υπαρχουν φακοι επαφης για τοσους λιγους βαθμους???

 

Φυσικά. Εγώ παίρω για 0.75 και 1.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για την απαντηση ! Μα καλα ο γιατρος τοτε γιατι μου ειπε οτι δες υπαρχουν για τοσους λιγου βαθμους?

Ξερει κανεις ποσο περιπου κοστιζουν?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση ! Μα καλα ο γιατρος τοτε γιατι μου ειπε οτι δες υπαρχουν για τοσους λιγου βαθμους?

Ξερει κανεις ποσο περιπου κοστιζουν?

 

Τι να πω... πάντως και οι γιατροί καμιά φορά λένε και τα δικά τους. Από διάφορους γιατρούς έχω ακούσει τελείως διαφορετικά μεταξύ τους για το θέμα φακών.

 

Εγώ παίρνω μηνιαίους και το κάθε κουτάκι έχει 6 (φακούς, όχι ζευγάρια). Αν θυμάμαι καλά 25 με 35 ευρώ πρέπει να πηγαίνει το κουτάκι. Εγώ παίρνω 2 αναγκαστικά γιατί έχω άλλους βαθμούς στο ένα και άλλους στο άλλο. Αλλά πιθανόν από το μαγαζί που θα πας να σου τους δώσει και σε ζευγάρι μόνο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντισεις Spyros86 μαλον θα χρειαστει να ξαναεπισκευθω τον γιατρο μου, και ια ακομη ερωτισουλα, εγω τουσ χρειαζουμε μονο για το σχολειο για τον πινακα, δηλαδη 5-6 ωρες περιπου την ημερα, υπαρχει περιπτοσει να αντιμετοπισω καποιο προβλημα?

 

σε ευχαριστω πολυ και παλι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντισεις Spyros86 μαλον θα χρειαστει να ξαναεπισκευθω τον γιατρο μου, και ια ακομη ερωτισουλα, εγω τουσ χρειαζουμε μονο για το σχολειο για τον πινακα, δηλαδη 5-6 ωρες περιπου την ημερα, υπαρχει περιπτοσει να αντιμετοπισω καποιο προβλημα?

 

σε ευχαριστω πολυ και παλι

 

Με 6 ώρες δεν θα έχεις πρόβλημα. Αρκεί να είναι καλοί οι φακοί σε περιεκτικότητα νερού. Θα στα πει ο γιατρός αυτά. Και αν νοιώθεις ότι ξεραίνονται γρήγορα υπάρχουν και σταγόνες δάκρυ να βάζεις. Αλλά αυτά ααααν αντιμετωπίσεις πρόβλημα που δεν νομίζω με 6 ώρες. Εγώ έχει τύχει να του φορέσω και 12 ώρες περίπου. Άλλοι κλείνουν και 24ωρα και κοιμόνται με αυτούς (τραγικό λάθος... και μην τα κάνεις αυτά, υπάρχει πιθανότητα σοβαρής βλάβης) και όμως δεν έχουν πάθει τίποτα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και με 0,5 βαθμούς.

Πολλές ποιότητες και υλικά...

 

Συμβουλή: Αποφύγετε τους φακούς καθώς και τις επεμβάσεις laser εκτός και αν συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος! Οι βλάβες εμφανίζονται χρόνια μετά. Οφείλονται στην κακή οξυγόνωση, στο "γδάρσιμο" που προκαλούν οι φακοί, στη μείωση του πάχους του κερατοειδούς στις επεμβάσεις laser.

Εχω εμπειρία 30 σχεδόν χρόνια από φακούς μαλακούς, ημίσκληρους κλπ κλπ.

 

Για τόσο λίγη μυωπία πάρτε ένα ζευγαράκι γυαλιά για τον πίνακα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκτός από το Renu και το Nova Soft υπάρχει κάποιο άλλο υγρό φακών επαφής?Ρωτάω γιατί τώρα τελευταία παρατηρώ μια έλλειψη στο Nova Soft και σκέφτομαι σε έκτακτη ανάγκη να έχω μια λύση

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, του φακουσ επαφης πως τουσ καθαριζουμε? δηλαδη τι πρεπει να κανουμε απο τιν στιγμη που θα τους βγαλουμε και πριν τους φορεσουμε?
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, του φακουσ επαφης πως τουσ καθαριζουμε? δηλαδη τι πρεπει να κανουμε απο τιν στιγμη που θα τους βγαλουμε και πριν τους φορεσουμε?

 

δεν παίζουν με αυτά. Ο οφθαλμίατρος ή και ο οπτομέτρης-οπτικός θα σου τα εξηγήσουν από κοντά.

 

Γενικά πάντως υπάρχουν τα απλά υγρά τύπου optifree express, renu, novasoft κλπ όπου δεν υπάρχει κίνδυνος αν κατα λάθος τους φορέσεις πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος καθαρισμού τους και από την άλλη τα ισχυρά ας πούμε που να στο πω απλά αν πας να φορέσεις τους φακούς πριν εξουδετερωθεί το σχετικό υγρό θα κάψεις τα μάτια σου... Φυσικά αυτά καθαρίζουν καλύτερα. Αλλά επαναλαμβάνω: Ρωτάς κάτι που θα πρέπει να στο εξηγήσουν οι αρμόδιοι να το κάνουν και επίσης να ελέγξουν αν κάποιο υγρό καθαρισμού σου προκαλεί πχ κάποιον ερεθισμό.

 

ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ! Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι μονος μου δεν πρεπει να κανω τιποτα , απλα ρωταο για να γνωριζω μερικα πραγματα πριν παω στον οφθαλμιατρο
Link to comment
Share on other sites

δεν παίζουν με αυτά. Ο οφθαλμίατρος ή και ο οπτομέτρης-οπτικός θα σου τα εξηγήσουν από κοντά.

 

Γενικά πάντως υπάρχουν τα απλά υγρά τύπου optifree express, renu, novasoft κλπ όπου δεν υπάρχει κίνδυνος αν κατα λάθος τους φορέσεις πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος καθαρισμού τους και από την άλλη τα ισχυρά ας πούμε που να στο πω απλά αν πας να φορέσεις τους φακούς πριν εξουδετερωθεί το σχετικό υγρό θα κάψεις τα μάτια σου... Φυσικά αυτά καθαρίζουν καλύτερα. Αλλά επαναλαμβάνω: Ρωτάς κάτι που θα πρέπει να στο εξηγήσουν οι αρμόδιοι να το κάνουν και επίσης να ελέγξουν αν κάποιο υγρό καθαρισμού σου προκαλεί πχ κάποιον ερεθισμό.

 

ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ! Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο!!!!!!

 

εκτός απο αυτά, που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, ρίξε μια ματιά και στο κουτί του υγρού... περιέχει οδηγίες χρήσεις... γράφουν αναλυτικότατα πως να το χρησιμοποιείς... και άλλη φορά μην ξαναπάρεις υγρό χωρίς να σου ξεκαθαρίσουν το πως να το χρησιμοποιείς... υγρό με υγρό διαφέρει... και στο απλό υγρό, το σχολαστικό τρίψιμο του φακού με υγρό με τα δάχτυλα πριν και μετά την εφαρμογή είναι σοφή κίνηση... ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν καταλαβατε, δεν φοραω φακους(ακομα, σε καμια 10αρια μερες θα παω στον οφθαλμιατρο)απλα ρωταω για να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα ενημερωμενος
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν καταλαβατε, δεν φοραω φακους(ακομα, σε καμια 10αρια μερες θα παω στον οφθαλμιατρο)απλα ρωταω για να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα ενημερωμενος

 

OK! Kαλά κάνεις τότε και ρωτάς. Αν και στο ιντερνετ δεν είσαι πάντα βέβαιος για την ορθότητα των απαντήσεων...

Θα στα εξηγήσει βέβαια ο οφθαλμίατρος και θα σου δείξει και πρακτικά τι κινήσεις πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για αγορά φακών είναι απαραίτητο να ξέρει κανεις τον δείκτη καμπυλότητας?

απαραιτητο οχι, αλλα υπαρχει και μια πιθανοτητα ο φακος που θα παρεις να σε ενοχλει λιγο στο ματι λογο λανθασμενης καμπυλοτητας.

Για να καταλαβεις την πρωτη φορα που πηρα φακους τους πηρα μονο με το χαρτι με τους βαθμους μυωπιας που ειχα για τα γυαλια, ομως μια φιλη μου ειχε μικροενοχλησεις μεχρι να παρει ειδικους με καταλληλη καμπυλοτητα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια οταν λεμε για την διαμετρο του φακου επαφης ενοουμε την συνολικη διαμετρο ή την διαμετρο της εσσωτερικης επιφανειας του φακου που θα εφαρμοζει στο μαυρο μερος του ματιου(νομιζω λεγετε ιριδα η κατι τετοιο)??

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν λεμε για την διαμετρο του φακου επαφης ενοουμε την συνολικη διαμετρο ή την διαμετρο της εσσωτερικης επιφανειας του φακου που θα εφαρμοζει στο μαυρο μερος του ματιου(νομιζω λεγετε ιριδα η κατι τετοιο)??

 

Mάλλον έτσι http://www.davidthomas.com/images/mcguire.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω φακούς μέσω ίντερνετ ( http://www.optical.gr ) και είναι η πρώτη φορά που θα πάρω φακούς για αστιγματισμό.

Έχω έναν βαθμό αστιγματισμό αλλά στο site έχει μόνο για 0,75 ή 1,25. Τι να βάλω;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω φακούς μέσω ίντερνετ ( http://www.optical.gr ) και είναι η πρώτη φορά που θα πάρω φακούς για αστιγματισμό.

Έχω έναν βαθμό αστιγματισμό αλλά στο site έχει μόνο για 0,75 ή 1,25. Τι να βάλω;:wacko:

 

ενώ τον άξονα τον βρίσκεις ακριβώς στις μοίρες σου;

Link to comment
Share on other sites

απαραιτητο οχι, αλλα υπαρχει και μια πιθανοτητα ο φακος που θα παρεις να σε ενοχλει λιγο στο ματι λογο λανθασμενης καμπυλοτητας.

Για να καταλαβεις την πρωτη φορα που πηρα φακους τους πηρα μονο με το χαρτι με τους βαθμους μυωπιας που ειχα για τα γυαλια, ομως μια φιλη μου ειχε μικροενοχλησεις μεχρι να παρει ειδικους με καταλληλη καμπυλοτητα.:)

 

παιδιά εγώ έχω αλλάξει άπειρες φορές φακούς επαφής και πάντα με ενοχλούσανε...τελευταία πήγα σε έναν οφθαλμίατρο,όπου διαπίστωσε μία ευαισθησία μου είπε στα μάτια (αφού με τσούζανε τα μάτια με το φως που έβαζε στο μάτι για να δει)και μου έδωσε κάτι φακούς johnson&johnson να φορέσω (έχει και μαγαζί) και μου είπε να τους φορέσω 20 φορές και να αλλάξω.και μου έδωσε και ένα υγρό με βιταμίνη β6 κάτι τέτοιο.ε μετά από 6-7 ώρες πάλι με πονάνε τα μάτια και μου έρχεται να τους πετάξω.ενώ ξεκινάει καλά και είναι άνετοι,μετά από κάποιες ώρες κάτι παθαίνουνε τα μάτια μου και με ενοχλούν οι φακοί....και καμπιλότητα και τέτοια δεν ξέρω,ο οφθαλμίατρος μου φόρεσε τους φακούς από την παραπάνω εταιρία και είδε ότι είναι οκ στο μάτι.να κοιτάξω για φακούς με μικρότερη διάμετρο(ενός φίλου μου οι φακοί είναι οι μισοί σε μέγεθος από τους δικούς μου σχεδόν!)η για φακούς με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νερό,η να περνάει οξυγόνο πιο πολύ κ.λ.π

και θα ήθελα να δοκιμάσω έγχρωμους φακούς επαφής πάλι(είχα δοκιμάσει κάτι μπλε σαν εξωγήινος είμουν)είμαι λίγο μελαχρινός με καστανά μάτια.για freshlook colorblends λέω στα χρώματα Brilliant Blue Gemstone Green Sterling Grey που μου φαίνονται τουλάχιστον στις φωτό εδώ http://www.contactlenses.co.uk/details305_41.html

πιο αληθοφανή....αλλά μήπως χτιπάει πολύ έντονα....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έχω αλλάξει άπειρες φορές φακούς επαφής και πάντα με ενοχλούσανε...τελευταία πήγα σε έναν οφθαλμίατρο,όπου διαπίστωσε μία ευαισθησία μου είπε στα μάτια (αφού με τσούζανε τα μάτια με το φως που έβαζε στο μάτι για να δει)και μου έδωσε κάτι φακούς johnson&johnson να φορέσω (έχει και μαγαζί) και μου είπε να τους φορέσω 20 φορές και να αλλάξω.και μου έδωσε και ένα υγρό με βιταμίνη β6 κάτι τέτοιο.ε μετά από 6-7 ώρες πάλι με πονάνε τα μάτια και μου έρχεται να τους πετάξω.ενώ ξεκινάει καλά και είναι άνετοι,μετά από κάποιες ώρες κάτι παθαίνουνε τα μάτια μου και με ενοχλούν οι φακοί....και καμπιλότητα και τέτοια δεν ξέρω,ο οφθαλμίατρος μου φόρεσε τους φακούς από την παραπάνω εταιρία και είδε ότι είναι οκ στο μάτι.να κοιτάξω για φακούς με μικρότερη διάμετρο(ενός φίλου μου οι φακοί είναι οι μισοί σε μέγεθος από τους δικούς μου σχεδόν!)η για φακούς με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νερό,η να περνάει οξυγόνο πιο πολύ κ.λ.π

και θα ήθελα να δοκιμάσω έγχρωμους φακούς επαφής πάλι(είχα δοκιμάσει κάτι μπλε σαν εξωγήινος είμουν)είμαι λίγο μελαχρινός με καστανά μάτια.για freshlook colorblends λέω στα χρώματα Brilliant Blue Gemstone Green Sterling Grey που μου φαίνονται τουλάχιστον στις φωτό εδώ http://www.contactlenses.co.uk/details305_41.html

πιο αληθοφανή....αλλά μήπως χτιπάει πολύ έντονα....

Οι φακοι freshlook ειναι αρκετα ποιοτικοι και δεν φαινονται ψευτικοι στα πιο απαλα χρωματα.... στα πολυ εντονα χρωματα ειναι πολυ εντονοι και κανενας φακος δεν δειχνει φυσικος.....

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τα Brilliant Blue, Gemstone Green, Sterling Grey είναι πολύ έντονα και φαίνονται ψεύτικα?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...