Jump to content

DVD DUAL LAYER! SOS


anastasios_s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα ένα καινούριο φορητο της hp με dvd-rw dual layer matsita uj-840d. Έσβασα τα xp home που είχε προεγκατεστημενα και έβαλα τα xp. πήρα και 2 δισκάκια dual layer για να τα γράψω, και δεν τα γράφει! (με τα home δεν δοκίμασα καθόλου, γιατί τα έσβησα αμέσως).Προσπαθώ με το nero 6.3.0.3. Το προγραμμα το αναγνωρίζει σαν dual layer και ότι έχει χώρο 8,7GB αλλά όταν πατάω burn γράφει will not fit! Επίσεις το εικονίδιο στο My Computer όταν βάζω κανονικό dvd άδειο το αναγνωρίζει ενώ όταν βάλω dual layer γράφει σαν όνομα cd.Mπορώ να βρω και upgrade για το firmware του dvd? O φορητός είναι hp dv-4199. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή είχε το ίδιο πρόβλημα ας μου πει. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Υποψην οι πραγματικες χωρητικοτητες ειναι 4,3GB και 8,5GB και οχι 8,7GB. Μηπως βαζεις παραπανω δεδομενα;

Host

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα...:happy:

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα για να μην δημιουργήσω νέο μιας και το προβλημά μου συμβαδίζει...;)

Έχω ένα δισκάκι 8.5 GB και θέλω να γράψω ένα iso game που έχω το μέγεθος του είναι 5.53 GB

Έχω κάνει ήδη δύο δοκιμές και παρακαλώ ας απαντήσουν κάποιοι που γνωρίζουν ΜΟΝΟ μιας και η αξία τους δεν είναι και δα χαμηλή και έχω αχρηστέψει ήδη δύο:(

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα. Το έλυσα περνώντας από το Easy CD DVD Creator στο Nero 6 (δεν θυμάμαι ακριβής έκδοση) και τελικά στο Nero 7.0.8... Ευτυχώς σε εμένα το 7 δεν παρουσίασε τα προβλήματα που είναι σε όλους γνωστά. Και σε άλλο φόρουμ έχω διαβάσει για ασυμβατότητα των πρώτων εκδόσεων 6 για εγγραφή σε dual-layer.

 

Edit. Δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου και δεν δίνω τη σίγουρη λύση, απλώς αναφέρω το δικό μου πρόβλημα (καθαρά software) και πως το έλυσα.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το φερε η κουβέντα,εχω ενα dual layer δισκάκι το οποίο γράφει 8,5 χωρητικότητα αλλά το Dvdinfopro που χρησιμοποιώ το δείνει 7,97.

Αυτό όμως που θέλω να περάσω είναι στα 8,17,θα το χωρέσει;

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

oxi h sympiesh h se dyo dvd apla

Κατάλαβα,ενα επεισόδιο του lost θα αποκτησει δικό του dvd.:p

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...