Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3250


unknown22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νίκο, καλορίζικο το κινητάκι σου. Επιτέλους έχω παρέα. Δεν είμαι μόνος μου στην περιπετειώδη αυτή αναζήτηση. :) :D :D :p

δεν ξερω αν το λες για πλακα, παντως δεν το πηρα το κινητακι :O :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και οι εντυπώσεις σου απο που προέρχονται;

εκανα μια μικρη σταση(μιας ωρας) στα fnac-Mall και το ψαχουλεψα αρκετα :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα για πρώτη φορά τον νέο browser που θα μας συντροφεύει απο δω και πέρα σε όλ ατα 60άρια. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ. Ένα σημείο που κάνει το 3250 να ξεχωρίζει απο όλα τα μεχρι τώρα series 60. Πανγρήγορη πλοήγηση, απίστευτα εύχρηστος, με πολλές συντομεύσεις και ευκολίες. Είμαι σίγουρος οτι αν κάτσω και ασχοληθώ περισσότερο (τίθεται το θέμα χρέωσης γι'αυτό και δεν ανοίγομαι) θα ανακλύψω πολλά ακόμα πλεονεκτήματα.

 

Όσο χρησιμοποιώ την συσκευή, μου φαίνεται πως βελτιώνεται η ταχύτητα. Κουφό αλλά αληθεύει. Την πρώτη μέρα που το δούλεψω, ακια υτό αλλά και το προηγούμενο, παρατηρούσα αρκετά κολληματάκια και καθυστερήσεις. Τώρα έχεους εξαφανιστεί ως δια μαγείας και τα πάντα πραγματοποιούνται τάχυστα και απροβλημάτιστα.

 

Θέλοντας να διαπιστώσω την ποιότητα των ακουστικών που μας έδωσε η Nokia μαζί με την συσκευή, έκανα ένα δύσκολο τέστ. Τοποθέτησα τα ακουστικά αυτά και τα σύγκρινα πάνω σε ένα iPOD με τα μαμίσια του, που απ'ότι είχα διαβάσει σε ένα άρθρο γνωστού περιοδικού του χώρου είναι απο τα πολύ καλά που κυκλοφορούν στην αγορά των φορητών Mp3player. λοιπόν τα ακουστικά του 3250 είχαν καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη έντση, πράγμα που με χαροποίησε και άφησε @#$%@κα τον φίλο μου με το iPOD. :) :D :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ κάτοχος του 3250 (ροζ!) και είμαι πολύ ευχαριστημένη απο το Σάββατο..

Λίγο οι μικρές γραμματοσειρές με χαλάνε αλλά ελπίζω για εφαρμογή που θα τα κάνει έστω και λίγο μεγαλύτερα....!!!(ευτυχώς ακόμη δεν έχω πρόβλημα με τα μάτια!)

 

Ξεχασα να πω οτι αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι που λέει το όνομα αυτού που σε καλεί...!!!

:tease:

 

ο παπάς ο παχύς ο παπαπαπαπαχύς, έφαγε παχιά φακή! γιατί παπά παχύ έφαγες παχιά φακή???!!! :O

Link to comment
Share on other sites

To pira kai ego :D:D:D

Alla giati den mporo na kano engatastasi sis efarmoges :(

TA NEYRA MOY

 

To 3250 εχει το καινουργιο λειτουργικο symbian 9.1 οπου έχει ασυμβατοτητα με τα προηγουμενα. Πρεπει να περιμενεις μερικους μηνες να ερθουν εφαρμογες συμβατες με το καινουργιο λειτουρικο.

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Ta diavasa ola.

An des pirazei na kano share kai ego tis entyposeis moy..

 

Katarxas pira to 3250 giati moy arese poly se sxesi me to N70 (mou tin dinoun ta 3g)

 

Otan to agorasa ekpliktos eida oti exei mesa mia 512microsd (kai ego o xazos eixa paei na agoraso apo prin :D)

 

Moy aresan poly ta akoustika giati mporeis na prosarmoseis oti akoustika theleis pano (mias kai i proti akri einai kati san mp3 jog).

 

To iksera apo prin (den me enoxlise poly) oti den exei Flash pano i kamera.

 

Moy aresei poly i thesi tis cameras idika molis vgei mia kali thiki (opoios katalave katalave) ;)

 

Tis Jar efarmoges tis douleyei anetotata..

Katevasa kai ena MEGALO paketo apo SIS efarmoges... :|

Mallon den eprepe na to kano ayto..

 

Vevaia ayto einai athemitos antagonismos gia mena giati to na min pernei to amaksi moy venzini apo ena ELEYTHERO PRATIRIO kai na pernei mono apo BPSHEL as poume einai xazomara!

 

Episeis i mpataria meta tin proti fortisi (savvato) den exei xasei oute 1 grammi..

 

Gia fotografies kai videos akoma den ksero :)

 

1 akoma pou isos fanei xazo se merikous..

Den eixe prostateytiki zelatina stin othoni!!! (eixe diladi mia alla eixe sxediakia pano opote anagastika vgenei). Tin kratousa panta mexri na erthei i thiki.. tora prepei na to prosexo 10fores perisotero.

 

Kai tora i xazomara... To perimena 2 mines kata kyrio logo giati exei symbian 9.1 :|

Ti na kano.. me tin dikia moy logiki perimena oti tha einai simvati pros ta piso :(

 

 

Ayta

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη πραγματάκι που παρατήρησα είναι οτι μπορείς να σβήσεις εφαρμογές κατευθείαν απο το εικονίδιο χωρις να πας στη διαχείρηση..:) :)

:tease:

 

ο παπάς ο παχύς ο παπαπαπαπαχύς, έφαγε παχιά φακή! γιατί παπά παχύ έφαγες παχιά φακή???!!! :O

Link to comment
Share on other sites

Όχι, για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί ο ήχος κατά την ηχογράφηση συνομιλίας.

 

Μετά την πρώτη του φόρτιση, η μπταρία με έβγαλε 4 μέρες. Άκουγα αρκετά μουσική, το σκάλισα αρκετά αλλά δεν πραγματοποίησα καμία κλήση. Με κανονική χρήση πιστεύω οτι θα μπορεί άνετα να βγάζει τριήμερο ίσως και 4ήμερο. Κάτι εκπληκτικό για μία series 60 συσκευή.

 

Ντίνα, Φώτη και jvp4ant, καλορίζικο το νέο σας κινητάκι.

 

Τώρα είναι γεγονός οτι δεν είμαι μόνος. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Po po.. ti vlakeia... Prepei amesa na vgei ena programa na vgazei fotografies kai gia ixografisi! Ti vlakeia... mexri tora ypirxe tropos gia apenergopiisi.
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

@mirror

 

Διαβαζοντας το review του 3250 στο AllAboutSymbian μου εκαναν εντυπωση τα αρνητικα σχολια για την αναλυση της οθονης.

 

Swivel the keypad all the way back to the front and you've got yourself a 'normal' S60 smartphone in nearly every way. The screen's the usual 176 by 208 pixels, although the use of S60 version 3, with its redesigned fonts and smaller icons simply cries out for application on a high resolution (352 by 416 pixels) screen, such as the N91 and a whole flock of other N and Eseries devices coming very soon. On the budget 3250, the new interface feels slightly awkward in some places, with the main application launcher showing small and blocky text:

 

 

 

 

The built-in Tutorial system's graphical menu is another casualty of the low resolution screen. Still, emphasising again that the 3250 is a mass market phone, the extra cost of plumping for the higher resolution display was undoubtedly prohibitive.

 

It works well to present web pages in all their desktop-rendered glory and there's a handy 'page overview' feature that gives you a sense of where you are on a page as you scroll around, but again the low resolution screen rather limits what can be done.

 

 

 

Ειναι τοσο εντονο το προβλημα με την χαμηλη αναλυση και το ανασχεδιασμενο μενου(εικονιδια,fonts) η συνηθιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο εντονο το προβλημα με την χαμηλη αναλυση και το ανασχεδιασμενο μενου(εικονιδια,fonts) η συνηθιζεται?

 

Σημερα ειδα παλι το 3250 του mirror . Πολυ τραγικα τα παρουσιαζει τα πραγματα

το review του mysymbian σχετικα με την οθονη.

 

Η Χαμηλη αναλυση δεν διακρινεται .Δεν ξερω τι θα γινει οταν με το

καλο κυκλοφορησουν εφαρμογες . Η οθονη του ειναι ευκρινεστατη

και τα μικρα fonts συνηθιζονται.

 

Επαιξα και λιγο με το ραδιοφωνο του , αρκετα καλο ,ισως μια σκαλα επιπλεον

θα βοηθουσε σε εξωτερικο περιβαλλον.

 

Είμαι και εγώ κάτοχος του 3250 (ροζ!)

Ξεχασα να πω οτι αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι που λέει το όνομα αυτού που σε καλεί...!!!

 

Καλοριζικο σε σενα αλλα και στα υπολοιπα παιδια.

Οντως πολυ καλο αυτο :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εφαρμογή που αναπτύχθηκε αποκλειστικά για το symbian 9 κυκλοφόρησε ήδη και είναι το Handy Weather της Epocware. Η αρχή έγινε λοιπόν. :) :)

 

Η οθόνη του 3250 είναι απο τα δυνατά του σημεία. Τα εικονίδια είναι όλα πού μικρότερα και σίγουρα έχουν σχεδιαστεί με τέτοιον τρόπο ωστε να εκμεταλλέυονται στο έπακρο την τεράστια ανάλυση της οθόνης των επερχόμενων symbian 9 συσκευών. Έχοντας δεί μόνο το 3250, δεν υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης.

 

Ο reviewer, έχει χρησιμοποιήσει παράλληλα με το 3250 και τα Ν80 και την σειρά Ε και έχει δεί διαφορές. Δενέχω κανέναν λόγο να τον αμφισβητήσω. Απλά, κρίνοντας το 3250 σαν μονάδα και όχι συγκριτικά μετα άλλα, θα έλεγα οτι διαθέτει μια πολύ αξιόλογη οθόνη. Μαζί με το Ν90, οι καλύτερες οθόνες που έχουν τοποθετηθεί σε series 60 συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννουσα.και προφανως το γραφικο περιβαλλον του 9 σχεδιαστηκε με γνωμονα τις οθονες υψηλης αναλυσης που θα κυριαρχησουν στο μελλον και οχι την obselete 208x176
Link to comment
Share on other sites

http://nokia-3250-software.epocware.com/index.html

K

http://shop.psiloc.com/en/?DevId=75 (EXEI 2-3 AKOMA)

 

PANTOS EGO POU TO KALOSKEFTIKA EXO KSENEROSEI..

ego ithela ena symbian tilefono na to douleyo tora...

oxi meta apo 5 mines ... ELEOS!

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

H οθονη του Ν90 εχει τετραπλασια αναλυση απο αυτην του 3250. Πως μια οθονη με 176Χ208 pixels (οσα ακριβως και του 7650 του ετους 2002) μπορει να θεωρειται οτι αποτελει το δυνατο σημειο ενος smartphone του 2006?...τη στιγμη μαλιστα που η ιδια η Nokia στα Series 40 θεωρησε οτι τα 208Χ208 pixels του 6230i (περισσοτερα απο του 3250) δεν ειναι αρκετα και προχωρησε στα 240Χ320 στα 6270, 6280 και 7370!

 

Ξεχνάς όμως την ποιότητα της οθόνης που παίζει καθοριστικότατο ρόλο. Αν βάλεις δίπλα το ταπεινό (λόγω τιμής, target group, κλπ) 3250 me to N70, θα δείς το χάος. Η οθόνη του Ν70 φαίνεται σαν σβηστή. Δεν ξέρω αν έχεις δεί τις οθόνες των 6270 και 6280 (τις οποίες θεωρώ κορυφή), αλλά μετά παο ένα σύντομο συγκριτικό με 6270 φίλου, κατέληξα οτι η οθόνη του 3250 είναιι ελαφρώς ανώτερη αυτών.

 

Μετά έχουμε να κάνουμε με το ανανεωμένης σχεδίασης μενού το οποίο σε ξεγελάει και νομίζεις οτι η οθόνη του 3250 δεν έχει την κλασική ανάλυση 208x176 αλλά την νέα 416x352. H Nokia έχει κάνει πολύ καλή δουλειά όσον αφορά την οθόνη του 3250 και αυτό δεν μπορώ παρά να της το αναγνωρίσω.

 

Τώρα οι λογοι για τους οποίους έβαλε την αρχαία αυτή ανάλυση σε δύο εξελιγμένα μοντέλα σαν τα 3250 και Ν91, νομίζω οτι είναι προφανείς.

Link to comment
Share on other sites

Pantos re paidia ego exo agorasei gia to 6600 k to 6630 pou eixa symbian efargmoes.. den einai paranomo tora na min moy tis douleyei to 3250???

Exo plirosei.. malista 2 efargmoes itan apo tin nokia..

Ego protinoume na steiloume e-mail stin nokia.. Sto epomeno firmware na to ftiaksei..

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα firmware, είναι θέμα πολιτικής στην ανάπτυξη του Symbian! Η Nokia πήρε μία πολύ άχημη για εμάς απόφαση, τουλάχιστον στην αρχή, και αυτό δεν αλλάζει. Το μόνο που ελπίζουμε είναι γρήγορα οι μεγάλοι developers να υποστηρίξουν το 9.1...
Link to comment
Share on other sites

Pantos re paidia ego exo agorasei gia to 6600 k to 6630 pou eixa symbian efargmoes.. den einai paranomo tora na min moy tis douleyei to 3250???

Exo plirosei.. malista 2 efargmoes itan apo tin nokia..

 

Δυστυχώς, ακόμα και να ήταν συμβατές με το νέο λειτουργικό, δεν θα μπορούσες να τις εγκαταστήσεις σε νέο κινητό. Κι αυτό γιατί όταν αγοράζεις εφαρμογές, ουσιαστικά αγοράζεις άδεια χρήσης και λειτουργίας σε συγκεκριμένο τηλέφωνο, γιατί δίνεις το IMEI του κινητού σου και σου στέλνουν το κλειδί ενεργοποίησης που είναι μοναδικός για κάθε κινητό. Τουλάχιστο στις περισσότερες εφαρμογές αυτό ισχύει.

 

Ego protinoume na steiloume e-mail stin nokia.. Sto epomeno firmware na to ftiaksei.

 

Και να ήθελε η Nokia, το πιο πιθανό θα ήταν ότι δε θα μπορούσε να κάνει κάτι που θα διορθονόταν με νέο firmware. Κι αυτό γιατί το OS 9.1 είναι εντελώς νέο λειτουργικό και δε διορθώνεται με απλή αλλαγή έκδοσης firmware.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να στείλεις ένα mail στην εταιρία απο την οποία αγόρασες τις εφαρμογές και να τους ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις. Το πιο πιθανό είνια να σου παραχωρήσουν τον κωδικό ξεκλειδώματος για την νέα έκδοση της εφαρμογής όταν βγεί, ή να σε χρεώσουν ένα μικρό ποσό για να συνεχίσεις να χρησιμοοιείς τις εφαρμογές αυτές στην νέα σου συκσευή.

 

Όλα αυτά βέβαια με την προυπόθεση οτι θα κυκλοφορήσουν εκδόσεις των εφαρμογών αυτών για το symbian 9.

Link to comment
Share on other sites

"Δεν είναι θέμα firmware, είναι θέμα πολιτικής στην ανάπτυξη του Symbian! Η Nokia πήρε μία πολύ άχημη για εμάς απόφαση, τουλάχιστον στην αρχή, και αυτό δεν αλλάζει. Το μόνο που ελπίζουμε είναι γρήγορα οι μεγάλοι developers να υποστηρίξουν το 9.1..."

 

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή..

Ετσι λέγαμε και για τα παιχνίδια του 6230i που ήταν 208Χ208 και για ποτε βγήκαν χαμπάρι δεν πήραμε..

:tease:

 

ο παπάς ο παχύς ο παπαπαπαπαχύς, έφαγε παχιά φακή! γιατί παπά παχύ έφαγες παχιά φακή???!!! :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...