Jump to content

Πρόβλημα με αναβάθμιση Vodafone ADSL σε VDSL στο Ηράκλειο Κρήτης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Προ 40 ημερών έκανα αίτηση για αναβάθμιση απο ADSL σε VDSL 50 της γραμμής του ιατρείου μας. Μετά από 1 μήνα, την περασμένη Τρίτη, η Vodafone "έκανε" την αναβάθμιση κι ήρθε τεχνικός να αλλάξει το router (ISDN). Δεν έχουμε ούτε internet, ούτε τηλέφωνο έκτοτε! Το router δείχνει ότι συγχρονίζει αλλά το λαμπάκι του internet παραμένει κόκκινο...

Από την περασμένη Τρίτη, έρχεται σχεδόν κάθε μέρα τεχνικός. Στην αρχή μου είπαν ότι φταίω εγώ γιατι δεν έκανα την αίτηση σε κατάστημα αλλά online από το site της Vodafone! Όταν τους είπα ότι είναι ασόβαροι γιατί έπρεπε να προνοήσουν πριν κάνουν την αναβάθμιση ώστε να μην αφήσουν μια εταιρεία χωρίς επικοινωνία, έριξαν το φταίξιμο στον ΟΤΕ.

Με τα πολλά, ήρθε και τεχνικός του ΟΤΕ τη Δευτέρα το πρωί ο οποίος έφυγε λέγοντάς μου ότι δεν μπορεί να το φτιάξει! Δεν έχουν καταφέρει τίποτα καταλήγοντας ότι δεν φτιάχνει η βλάβη! Όταν τους ρωτάω ποια είναι η βλάβη, δεν ξέρουν να μου απαντήσουν! Αύριο, υποτίθεται, ότι θα με ενημερώσουν επίσημα.

Το θέμα είναι ότι το ιατρείο μας (Διαγνωστικό Ακτινολογικό Κέντρο) έχει παραμείνει δυο εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο! Είχαμε 4 γραμμές για επικοινωνία με τηλεφωνικό κέντρο από πίσω και από την περασμένη Τρίτη δουλεύει μονο μια γραμμή, με internet μέσω 4g (ας είναι καλά ο τεχνικός που είχε το φιλότιμο και πήγε να φέρει ο ίδιος το router!), έχουμε του κόσμου τα παράπονα από τους ασθενείς και τους εξεταζόμενους οι οποίοι δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με το κέντρο μας.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Έχετε ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο; Έχει νόημα να ψάξω κάποιον τεχνικό από ΟΤΕ; Κάθε μέρα χάνουμε ασθενείς και δεν υπάρχει κάν χρονοδιάγραμμα από την Vodafone! Κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το router συγχρονίζεται, τότε το πρόβλημα ή το έχει η Vodafone στα συστήματα της (μικρότερη πιθανότητα) ή η καμπίνα της Wind που δεν έχει ρυθμιστεί (σχεδόν σίγουρο). Στο Ηράκλειο έχετε καμπίνες VDSL από τη Wind που ενεργοποιούνται σταδιακά αυτό τον καιρό, φαντάζομαι το γνωρίζεις. Άρα, σωστά είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ ότι δεν μπορεί να το φτιάξει γιατί δεν έχει πρόσβαση στην καμπινα. Πραγματικά όποιος και από τους δυο να φταίει, πάνω από μισή ώρα για να λυθεί το πρόβλημα δεν χρειάζεται. Κακή συνεννόηση μεταξύ των τεχνικών υπηρεσιών θα πω εγώ και τσάμπα ταλαιπωρία. Θέλω να σε ρωτήσω εδώ εάν έχεις κάνει reset το router από το κουμπάκι ή εάν απλά το έχεις αφήσει στη μοίρα του χωρίς να του κάνεις τίποτα. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να φταίει και αυτό το απλό πράγμα.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Και επανεκίννηση του έκανα και reset του έκανα, χωρίς αποτέλεσμα. Στο κάτω-κάτω, κάθε μέρα ερχόταν κι ένας τεχνικός, ένα reset δεν έκανε κανείς τους; Εγώ έπρεπε να το κάνω;

 

Επικοινώνησα το πρωί μαζί τους, για άλλη μια φορά, και μου είπαν ότι δεν προσφέρεται VDSL στην περιοχή μου κι ότι θα με γυρίσουν ξανά σε ADSL! Ωραία εταιρεία! Κάνει συμβόλαια για VDSL και αφού σχεδόν σου διαλύει την εταιρεία, έρχεται και σου λέέι "α, συγγνώμη, ξέρετε δεν γίνεται, γιατί οι παροχές του συμβολαίου που σας προσφέραμε  δεν προβλέπονται τελικά από την εταιρεία μας"! Να δω πόσες μέρες θα τους πάρει να με επαναφέρουν σε ADSL. Επαγγελματική συμπεριφορά από μια "μεγάλη" εταιρεία...

Quote

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα επιλύθηκε από χθες και πλέον δουλεύουν και το τηλέφωνο και η VDSL. Υποθέτω ότι ήταν θέμα ρυθμίσεων γιατί δεν χρειάστηκε ούτε αλλαγή εξοπλισμού.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Edited by gvardal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...