Jump to content

LineAge II vs World of Warcraft


DENIOR
 Κοινοποίηση

Poio GAME sas aresei perissotero  

82 members have voted

  1. 1. Poio GAME sas aresei perissotero

    • Line Age II
      33
    • World of Warcraft
      49


Recommended Posts

Τους τελευταίους μήνες παρατηρώ μία απρόσμενη μεταστροφή στα net cafes.

 

Όλο και περισσότεροι ξεκινούν να παίζουν Wolrd Of Warcraft,εγκαταλείποντας συνήθως το Line Age.

Έχετε προσέξει κι εσείς κάτι ανάλογο ;

Link to comment
Share on other sites

που το θυμήθηκες το θέμα αυτο?

καμια σχέση...Παντου l2 βλέπω.Και σε πολλά ιντερνετ καφε βλέπω 7 εκδόσεις l2.

dld e-global,bnb,elite etc

 

ps.είδα σε αυτο το θέμα κατι παλιά μου θέμα μέσα στα greeklish και μέσα στην αγένεια :p

Link to comment
Share on other sites

Lineage φυσικα.Σε οποιο internet cafe και να παω αυτο παιζουν.Εγω ειχα κολλησει φοβερα με τη παρτυ του αλλα τωρα το βαρεθηκα.Παρολα αυτα ακομα το πρωτιμω απο το WoW
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εχοντας παιξει και τα 2 (και μαλιστα το L2 για πολυ μεγαλυτερο χρονικο διαστημα και στον θεωρητικα καλυτερο server , τον official) λεω WoW με διαφορα :D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
WoW fusika !!!theorw pws borw na ekfrasw apopsi kai gia ta 2 games afou xw 3 years istoria se L2 kai ws paiktis kai os GM.kai episeis 1,5 year se wow me char 70 lvl kai run mexri kai 7-8 bosses apo naxxramas.to wow einai asugritws kalutero.De lew stin epoxi tou itan kalo alla paei re paidia wpos kai na to kanoume.PETHANE!!!!.kai kati akoma an proseksei kaneis tis ilikies pou paizoun L2 kai autes pou paizoun wow tha katalavei amesws giati oi mikroteroi protimoun to l2.btw douleuw se net cafe.Den tha borousa pote twra na paiksw ksana L2 giati polu apla den upovathmizw ton eauto mou.paei o kairos tou F1 F2 F3.pistepste me borw na patisw ki alla pliktra !!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

WoW fusika !!!theorw pws borw na ekfrasw apopsi kai gia ta 2 games afou xw 3 years istoria se L2 kai ws paiktis kai os GM.kai episeis 1,5 year se wow me char 70 lvl kai run mexri kai 7-8 bosses apo naxxramas.to wow einai asugritws kalutero.De lew stin epoxi tou itan kalo alla paei re paidia wpos kai na to kanoume.PETHANE!!!!.kai kati akoma an proseksei kaneis tis ilikies pou paizoun L2 kai autes pou paizoun wow tha katalavei amesws giati oi mikroteroi protimoun to l2.btw douleuw se net cafe.Den tha borousa pote twra na paiksw ksana L2 giati polu apla den upovathmizw ton eauto mou.paei o kairos tou F1 F2 F3.pistepste me borw na patisw ki alla pliktra !!!!!!!!!!

 

Ας προσέξουμε κάποια πραγματάκια...

 

α) Το οτι κάποιος "έχει παίξει Lineage" δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ξέρει το game, ή οτι το έχει εμπαιδώσει σε βάθος. Το καθαρό και αυτούσιο Lineage, είναι μόνο το Οfficial Lineage. Μην μπερδέυεστε και μην συγχέετε τους Official servers απο τους prive.

 

β) Επειδή ο φίλος δουλέυει σε netcafe, και στο παρελθόν είχε διατελέσει και GM, έχει ταυτίσει το κανονικό Lineage με το "Lineage του καφενείου και των netcafe". Δεν είναι όμως το ίδιο πράγμα. Στον official βλεπεις αντικείμενα που δεν υπάρχουν στους prive servers, βλέπεις recipes, βλέπεις mats πολλά (υλικά δλδ), κάνεις όποια quest εσύ επιθυμείς, βλέπεις στολές και όπλα που σου τρέχουν τα σάλια.. Θα σου φέρω ενα παράδειγμα :

Μου πήρε 1 χρόνο για να γίνω Hierophant (Human Wizard > Prophet > Hierophant). Tώρα που είναι 76lvl θέλω να ντυθώ με στολή S. Οι στολές S όμως είναι πολύ δύσκολο να τις βρείς έτοιμες, και ακόμα πιο δύσκολο να τις φτιάξεις. Για να φτιάξεις μια στολή (η οποια αποτελείται απο μποτες, γαντια, κρανος, κυριως πανοπλια) θές recipes (την "συνταγές" δλδ) και διάφορα άλλα αντικείμενα.

 

Ενδεικτικά ας αναφέρω τι χρειαζόμαστε για να φτιάξουμε μόνο το "απο πάνω μέρος" της πανοπλίας :

 

(1) Recipe: Sealed Imperial Crusader Breastplate (60%)

(17) Sealed Imperial Crusader Breastplate Part

(3) Arcsmith’s Anvil [+]

(9) Maestro Anvil Lock [+]

(36) Synthetic Cokes [+]

(108) Cokes [+]

(324) Coal

(324) Charcoal

(36) Oriharukon Ore

(36) Mold Glue

(36) Mold Lubricant

(60) Mold Lubricant

(30) Thons

(117) Mithril Alloy [+]

(117) Varnish of Purity [+]

(351) Coarse Bone Powder [+]

(3510) Animal Bone

(351) Varnish

(117) Stone of Purity

(234) Steel [+]

(1170) Varnish

(1170) Iron Ore

(117) Mithril Ore

(78) Asofe

(62) Crystal: S Grade

(11) Gemstone S

 

Όλα αυτά τα αντικείμενα μπορεις να τα βρείς : αγοράζοντάς τα απο κάποιον νάνο, μαζέυοντας τα καθώς xpareis, ή να οργανωθείτε όλη η clan για να πάτε να χτυπήσετε συγκεκριμένα τέρατα που πετάνε αυτά τα υλικά. Υπάρχει δλδ μια διαδικασία που μπορεί να σου πάρει 1-2 μήνες. Ειδικά η recipe ΔΕΝ την βρίσκεις αν σκοτώσεις τέρατα, αλλα την επιλέγεις αν κάνεις κάποια quest. Συγκεκρινένα πρέπει να έχεις lvl5 ally με κάτι Orcs. Για το ally πρέπει να πάς να σκοτώσεις τον εχθρό των orcs, που στο game είναι τα Silenos.

Για το lvl1 ally πρέπει να σκοτώσεις 100 soldiers και 200 capntain Silenos. Στο lvl2 200 soldiers, 300 captains και 100 Commanders. Για το lvl3 θες ακόμα περισσότερα.. φαντάσου στο lvl5 ally τι θες. Και όταν κάνεις τελικά (μετά απο πολλούς μήνες) ally lvl5, τότε μπορείς να πάρεις μια recipe S της επιλογής σου. Η οποια όμως έχει 60% πιθανότητες να πετύχει. Οχι 100%, μπορει και αν αποτύχει αυτό που θές να κάνεις.

 

Παρόμοιες διαδικασίες θές και για τις μποτες, γάντια, κράνος, ασπίδα, και φυσικά για το όπλο. Που και εκεί έχεις 60% recipe.

 

Πάμε σε ένα άλλο θέμα... το θέμα του lvlup.

Το οτι σκοτώνεις creatures για να πάρεις πόντους και να ανέβεις, είναι απλά η αρχή του παιχνιδιού. Tα lvl παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο μιας και καθορίζουν τί στολή μπορεις να βάλεις, και τι όπλο θα κρατήσεις.

0-20lvl φοράς NonGrade

20-40lvl φοράς D Grade

40-52lvl φοράς C Grade

52-61vl φοράς B Grade

61-76lvl φοράς A Grade

76-80lvl φοράς S Grade.

 

Αν μετά απο κάποιους μήνες συνεχόμενου xparismatos φτάσεις lvl75, μπορεις αν θες να κάνεις 1 δύσκολο quest (που μέσα του εσωκλείονται άλλα μικροτερα) και εφόσον μετά απο κάποιες μέρες το ολοκληρώσεις μπορεις να αποκτήσεις subclass. Δηλαδή μπορεις να γίνεις κάτι άλλο απο αυτό που είσαι. Είσαι μάγος? μπορείς να γίνεις fighter ή τοξότης. Πέρνεις δλδ τα skills και τα χαρακτηριστικά του subclass αλλα η μορφή σου παραμένει η αρχική. Είσαι human αλλα το subclass του είναι Orc :-P Κανείς δεν καταλαβαίνει τι είσαι... Τέλος όταν με το καλό φτάσεις και το Subclass 75lvl, μπορείς να δηλώσεις στην "Ολυμπιάδα". Εκεί αν κερδίσεις, γίνεσαι Hero.

Oι Heros είναι ό,τι δυνατότερο υπάρχει στο game. Εχουν special abilities και είναι ιδιαίτερα δυνατοί. Εκτός αυτού ειναι και εντυπωσιακoι στην όψη, αφού λάμπουν σαν πηγολαμπίδες και περιστρέφονται γύρω τους μικρά φωτάκια.. Αν ψάξετε στο νετ θα βρείτε πολλές φωτό. Σε ενα Siege παλαιότερα είχαμε μαζευτεί 200 άτομα να υπερασπιστούμε ένα κάστρο, και οι επιτιθέμενοι είχαν φωνάξει “για πλάκα” 10 Hero. Αυτοί οι 10 Hero μας έστειλαν αδιάβαστους..... Σκότωσαν καμια 60αρια άτομα, και οι άλλοι τρέξαμε να κρυφτούμε απο το “mass Fear” spell που μας έριξαν. Αρα αξίζει να xpareis και να γίνεις Hero. Είναι ό,τι πιο όμορφο υπάρχει στο game. Εχεις δύναμη, έχεις σεβασμό, είσαι στην πρώτη γραμμή των γεγονότων.

 

 

Τελειώνοντας...

Ισως να δυσαρεστήσω αρκετούς, αλλα η γνώμη μου είναι οτι όσοι έχουν παίξει Lineage σε prive servers, χωρίς να έχουν “χωθεί” με τα μούτρα στον official, δεν δικαιούνται να μιλάνε για σύγκριση των παιχνιδιών. Δεν είναι ούτε σωστό, ούτε έντιμο, ούτε λογικό. Απο τη μίας έχουμε το WOW που παίζετε μόνο σε official servers και απο την άλλη το Lineage που οι πιο πολλοί το παίζουν σε Prive. Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα δλδ. Το Lineage είναι ενα ιδιαιτερως πολύπλοκο παιχνίδι (όχι στον τρόπο χειρισμού), είναι ενα καθαρόαιμο και hardcore PVP (οποιασδήποτε μπορεί να σκοτώσει οποιονδήποτε, οπουδήποτε (εκτός των πόλεων), και θέλει μήνες ενασχόλησης για να πείς οτι “έπαιξες” ικανοποιητικά. Συν του οτι λίγοι αντέχουν το xp του. Πολύ πόνος το xp του Lineage... Και όσων αφορά τον φίλο που μίλησε για ηλικίες... να τον ενημερώσω οτι στον Official που παίζω εγώ οι ηλικίες αρχίζουν απο 19 ετών, και πάνε μέχρι 52. Στην clan μας υπάρχουν παιδιά απο 23 εως 35 ετών, εγώ είμαι 28, αλλα και πολλά παντρεμενα ζευγάρια με παιδιά. Και ναί, παίζουν και πολλές γυναίκες. Στην clan μας έχουμε 8 κοπέλες εκτων οποίων όλες είναι απο 23-30. Το Lineage δεν είναι μόνο για μικρους... ή δεν ασχολούνται μόνο οι μικροι επειδή βλέπεις τα παιδιά που παίζουν στο netcafe σου. Ελα στον official να δείς τι γίνετε......

 

Αυτά είχα να πώ. Οσοι διαβάσατε μέχρι εδώ και καταλάβατε τι θέλω να πώ, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ας προσέξουμε κάποια πραγματάκια...

.....

.....

.....

.....

Αυτά είχα να πώ. Οσοι διαβάσατε μέχρι εδώ και καταλάβατε τι θέλω να πώ, σας ευχαριστώ.

Καλά μη νομίζεις φίλε μου ότι στο WoW τα πράγματα είναι και τόσο εύκολα...

Ότι συνταγές χρειάζεσαι για να φτιάξεις εσύ το πάνω μέρος της πανοπλίας σου τις ίδιες συνταγές,mats ΚΑΙ τρεξιμο χρειάζεται και ο αντίστοιχος παίχτης του Warcraft...

Δεν στην δίνουν έτσι για πλάκα... Και αρκετές φορές (μη σου πω τις περισσότερες) πρέπει να πας στου διαόλου τη μάνα για να βρεις τον vendor που πουλάει τις συνταγές! Χώρια που μπορεί να είναι μέσα σε instances οπότε αποκλείεις το γεγονός να πας μόνος σου! Θα θέλει 20άρι ή 40άρι raid για να πας (μιλάμε για high end συνταγές και όχι της πλάκας) και άμα είσαι τυχερός και είσαι ο μόνος που θέλεις αυτή τη συνταγή τότε καλώς αλλιώς πρέπει να κάνεις το run κι εγώ δεν ξέρω πόσες φορές. Και εξαρτάται βέβαια αν είναι drop από boss η συνταγή ή από npc character...

 

Πληροφοριακά για να φτιάξεις την tier 3 epic armor set για τον παίχτη σου πρέπει να κάνεις τουλάχιστον πάνω από 20 runs (κι άμα και πάλι) Naxxramas που μέχρι να βγει το TBC ήταν ότι πιο ανώτερο και δυσκολότερο στο κόσμο του Warcraft και που ακόμα πάααρα πολλά guild παλεύουν για να βγάλουν τα 15 bosses που έχει μέσα... Το ότι φτάσαμε 60 (και πλέον πάμε για 70) δεν έχει να κάνει και τίποτα... Όταν φτάσεις αυτό το level χρειάζεται ο 5πλάσιος μπορεί και 10πλάσιος και βάλε χρόνος για να κάνεις το χαρακτήρα σου top...

Και πάλι βέβαια άμα είσαι τυχερός και έχεις και κάποιους φίλους να βοηθάνε γιατί αλλιώς δε βγαίνει solo!

 

Και στο WoW επίσης μπορείς να σκοτώσεις on sight όποιον δεις! Ειδικά αν διαλέξεις PvP server! Άλλο βέβαια όταν μερικές ή αρκετές φορές αυτό δε συμβαίνει για πολλούς και διάφορους λόγους. Τώρα όσον αφορά για πόλεις κτλ δε συζητάω τι μπορεί να γίνει... Πάντως έχω ακούσει για μεγάλες συγκεντρώσεις από τα αντίπαλα στρατόπεδα και επισκέψεις για τα δέοντα στις κεντρικές τους πόλεις... :lol: ;)

 

Τέλος πάντων σκοπός μου δεν είναι να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά να σου επισημάνω πως και οι 2 κόσμοι πρέπει να είναι πολύ καλοί για να ασχολούνται τόσοι παίχτες με ξεχωριστά κα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στον καθένα. Απλώς από ότι έχω καταλάβει εγώ με αυτό το παιχνίδι που ξεκινάς αυτό στη πορεία συνεχίζεις... :)

 

Μη ξεχνάμε βέβαια ότι υπάρχει και Warhammer και και και... ;)

 

Κάτι τελευταίο... Στο LineAge πληρώνεις όταν μπαίνεις σε official server; :rolleyes:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ας προσέξουμε κάποια πραγματάκια...

 

.........................

................

............................

 

 

Αυτά είχα να πώ. Οσοι διαβάσατε μέχρι εδώ και καταλάβατε τι θέλω να πώ, σας ευχαριστώ.

poli kalo to post sou file mou alla de nwmizw na zitise kaneis na mas eksigiseis to pws paizetai to L2 kai pistepse me kserw poluuuuuuuu kala.Eipa egw pws den exw paiksei official L2???Epaiksa kai ksereis file mou pios o logos pou to paratisa???Reposrt ston gm pws cruma vriskontai bots KAI ONOMASA chars.ksereis tin apadisi tou????KI EGW TI THES NA KANW!!!!!!!!!Na to xairesai to L2 sou kai kala kaneis kai paizeis kai goustareis den se krinei kaneis gi auto. apla eksefrasa tin apopsi mou.Alimono sevomai kai ektimw to xrono pou afierwses sto L2 alla GIA MENA den aksizei. kai oson afora ta crafts kai items ktl ktl ktl boreis ola na ta agoraseis me ebay.Pragma pou sto WoW den ginetai giati ta hight end sets einai soulbound dld kleidwnoun panw sou.a kai auto me to pvp('hardcore PVP') min to les pouthena.Ksereis ti simainei na vlepw ton paikti tou oposite fanction san CREEP??????? ksereis ti simainei na ton skotwnw kai na min borei na mou pei tpt???den ksereis.tespa auta apo mena

Link to comment
Share on other sites

poli kalo to post sou file mou alla de nwmizw na zitise kaneis na mas eksigiseis to pws paizetai to L2 kai pistepse me kserw poluuuuuuuu kala.Eipa egw pws den exw paiksei official L2???Epaiksa kai ksereis file mou pios o logos pou to paratisa???Reposrt ston gm pws cruma vriskontai bots KAI ONOMASA chars.ksereis tin apadisi tou????KI EGW TI THES NA KANW!!!!!!!!!Na to xairesai to L2 sou kai kala kaneis kai paizeis kai goustareis den se krinei kaneis gi auto. apla eksefrasa tin apopsi mou.Alimono sevomai kai ektimw to xrono pou afierwses sto L2 alla GIA MENA den aksizei. kai oson afora ta crafts kai items ktl ktl ktl boreis ola na ta agoraseis me ebay.Pragma pou sto WoW den ginetai giati ta hight end sets einai soulbound dld kleidwnoun panw sou.a kai auto me to pvp('hardcore PVP') min to les pouthena.Ksereis ti simainei na vlepw ton paikti tou oposite fanction san CREEP??????? ksereis ti simainei na ton skotwnw kai na min borei na mou pei tpt???den ksereis.tespa auta apo mena

Καλά μη νομίζεις ότι στο WoW δεν υπάρχουν bots...

Αν πας Azhara, Felwood, Winterspring θα καταλάβεις... :lol: :p

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις ότι στο WoW δεν υπάρχουν bots...

Αν πας Azhara, Felwood, Winterspring θα καταλάβεις... :lol: :p

Den eipa pote kati tetio.Ekanes omws pote ticket se GM na deis???

Apla se 2 wres max to bot den ksana paizei...

Link to comment
Share on other sites

Den eipa pote kati tetio.Ekanes omws pote ticket se GM na deis???

Apla se 2 wres max to bot den ksana paizei...

Ναι βρε δε είπα ότι ανέφερες κάτι τέτοιο. Απλώς θέλω να πω ότι και στην WoW πλευρά υπάρχει κάτι τέτοιο. :)

 

Report όχι γιατί πολύ απλά βαριέμαι να ασχολούμαι και να γκρινιάζω με bots. Ας βρούνε κάποιο τρόπο έτσι ώστε να μην έχουμε τέτοια συμπτώματα. :)

Δεν είμαι επιτηρητής... Gamer είμαι. ;)

Κάνα /spit τους κάνω που και που. :lol: :p

 

Και κάτι ακόμα. Δεν ήξερα ότι στο LineAge μπορείς να μιλάς με τους αντιπάλους σου... :worry:

Βλακεία αυτό. :confused:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δε είπα ότι ανέφερες κάτι τέτοιο. Απλώς θέλω να πω ότι και στην WoW πλευρά υπάρχει κάτι τέτοιο. :)

 

Report όχι γιατί πολύ απλά βαριέμαι να ασχολούμαι και να γκρινιάζω με bots. Ας βρούνε κάποιο τρόπο έτσι ώστε να μην έχουμε τέτοια συμπτώματα. :)

Δεν είμαι επιτηρητής... Gamer είμαι. ;)

Κάνα /spit τους κάνω που και που. :lol: :p

 

Και κάτι ακόμα. Δεν ήξερα ότι στο LineAge μπορείς να μιλάς με τους αντιπάλους σου... :worry:

Βλακεία αυτό. :confused:

Adipalous????Sto l2???oxi oxi oloi einai mia oikogeneia.Mono an uparxoun diafores na lusoun i kanena war i kanena siege alliws oloi mazi.:):D

Link to comment
Share on other sites

poli kalo to post sou file mou alla de nwmizw na zitise kaneis na mas eksigiseis to pws paizetai to L2 kai pistepse me kserw poluuuuuuuu kala.Eipa egw pws den exw paiksei official L2???Epaiksa kai ksereis file mou pios o logos pou to paratisa???Reposrt ston gm pws cruma vriskontai bots KAI ONOMASA chars.ksereis tin apadisi tou????KI EGW TI THES NA KANW!!!!!!!!!Na to xairesai to L2 sou kai kala kaneis kai paizeis kai goustareis den se krinei kaneis gi auto. apla eksefrasa tin apopsi mou.Alimono sevomai kai ektimw to xrono pou afierwses sto L2 alla GIA MENA den aksizei. kai oson afora ta crafts kai items ktl ktl ktl boreis ola na ta agoraseis me ebay.Pragma pou sto WoW den ginetai giati ta hight end sets einai soulbound dld kleidwnoun panw sou.a kai auto me to pvp('hardcore PVP') min to les pouthena.Ksereis ti simainei na vlepw ton paikti tou oposite fanction san CREEP??????? ksereis ti simainei na ton skotwnw kai na min borei na mou pei tpt???den ksereis.tespa auta apo mena

 

 

Μάλλον έχεις να παίξεις πού καιρό official

8α σταθώ σε 3 πράγματα που είπες :

 

α) Για τα bots στην Cruma και την απάντηση του GM. Δεν ξέρω απο πότε δίνουν απαντήσεις οι GM's για bots, αλλα απο το C4 και μετά κάνεις ενα ωραιο petition και τους στέλνεις τα ονόματα και την περιοχή. Τώρα το πότε θα ασχοληθούν, αυτό είναι δικό τους θέμα. 2ον : Δεν ξέρω επίσης αν έχεις παίξει C5, αλλα στο C5 έγιναν 2 πολύ μεγάλες αλλαγές. Πρώτον ανοίχτηκε ο Frantz, και 2ον τα bots εξαφανίστηκαν δια μαγείας!! Στις κατακόμβες, ακόμα και σήμερα 6 μήνες μετά το C5 δεν βλέπεις σοβαρά bots ούτε για πλάκα!! Ειδιαίτερα στις κατακόμβες και στις Νεκρόπολις, πάς και παίζεις με ΟΛΑ τα rooms. Η DarkOmen στον Gustin που παίζω είναι άδεια, το ίδιο και η FP αλλα και μικρότερες κατακόμβες.

Αλλα απο την άλλη, μη νομίζεις οτι είναι καλό να μην υπάρχουν bots... Τα bots είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για την οικονομία του παιχνιδιού. Τα bots διαμορφώνουν τις τιμές. Πέρσυ το καλοκαίρι, αν πήγαινες στο http://www.itemgarden.com να αγοράσεις adena, η τιμή ήταν 1 $ προς 3 Adena. Δλδ αγόραζες 100m adena με 30 ευρώ. Σήμερα είναι 1/1. Γιατι? Γιατι δεν υπάρχουν bots να xparoyn και να βγάλουν λεφτάκια.. ίσως γιατι πολλοί χειριστές bots βλέποντας την κατάσταση που έφαγαν delete αποφάσισαν να ανοίξουν νέα accounts (που έτσι κ αλλιώς θα άνοιγαν) στον Frantz (μαύρη η ώρα κ η στιγμή που άνοιξε).

Τα bots είναι όλη η οικονομία του παιχνιδιού. Οι τιμές είχαν φτάσει σε εξαιρετικά υψηλά επίπεδα. Αγοράσαμε Ass με 91 adena, και το πήγαν 150-160 (Αss = A Soulshots). Εγώ αναγκαζόμουνα να παίζω με Β όπλο.... που τα shots έκαναν 65 adena.

 

β) Το δεύτερο που ήθελα να σου πώ, είναι οτι official δεν πιστέυω να έπαιξες καθόλου σοβαρά !! Για να μου λές οτι πήγαινες Cruma... H Cruma είναι για 25άρια lvl. Οταν λέμε "παίζω"... εννοούμαι "παίζω κάνα 6μηνο καθημερινά"... όχι παίζω 10 μέρες πάω 30 lvl και μετά το παρατάω. Στα 52lvl αρχίζει το καλο gaming.

 

γ) Όσον αφορά αυτό που σχο΄λιασες... γαι τπ pvp. Εμείς στο L2 δεν έχουμε opposites fanctions. Μπορούμε να σκοτώσουμε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ είτε έχουμε clan war μαζί του είτε όχι. Είτε είναι ally είτε όχι.

 

 

Τέλος, το οτι μίλησες σε GM και σου είπε "εγώ τι θες να κάνω" και παράτησες το game, είναι σαν να μου λές "αγόρασα αυτοκίνητο αλλα ενας με μούτζωσε στο φανάρι, και δεν ξαναοδήγησα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι μινιαια συνδρομή 13 ευρώ. Γιατι?

Ρωτάω γιατί δεν ήξερα. :)

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

ναι μινιαια συνδρομή 13 ευρώ. Γιατι?

 

egw exw na paw Wow kai pali WoW... kai an einai gia ta xrimata, to wow exei 2mini sindromi 28 eruw kai to lineage exei miniaia sindromi 13 eurw... siga tin diafora.. gia 2 eruw.... pantws to wow skizei!!!! den sikgrinontai ta Dungeons me afta pou exei sto lineage.... WOW FTW!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα αξίζει να xpareis και να γίνεις Hero. Είναι ό,τι πιο όμορφο υπάρχει στο game. Εχεις δύναμη, έχεις σεβασμό, είσαι στην πρώτη γραμμή των γεγονότων.

 

Το παράτησα το παιχνίδι σε πριβέ σέρβερ χ5, έφτασα μέχρι 61 λέβελ.

Εγώ νιώθω ότι έχασα 3-4 μήνες από τη ζωή μου απλά xpάροντας σαν χαζός.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ΛΙΩΣΙΜΟ πρέπει να ρίξεις

για να γίνεις hero και μάλιστα στον official server.

Το σίγουρο είναι ότι φυσικά και ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ τέτοιο λιώσιμο και τέτοιο χάσιμο

χρόνου, ειδικά για ένα παιχνίδι και ΕΙΔΙΚΑ σε αυτή την ηλικία που είμαστε, γιατί και εγώ 29 είμαι. Προσωπικά ντρεπόμουν που ασχολιόμουν τόσες ώρες με ένα παιχνίδι και έλιωνα μαζί με τα 15χρονα στα ίντερνετ καφέ. Να είμαι 15-16 χρονών και να πηγαίνω και κάποιες ώρες από τον ελεύθερο χρόνο μου να ξεδίνω, το καταλαβαίνω απόλυτα.

Αλλά πραγματικά το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι απλά αρρώστια και το θεωρώ τραγικό να διαβάζω ότι αξίζει να xpάρεις και να σπαταλήσεις άπειρες ώρες για "να αποκτήσεις σεβασμό και δύναμη" σε ένα παιχνίδι.

Σαν παιχνίδι,ναι, είναι τρομερά εθιστικό, η αλήθεια είναι ότι το έχουν κάνει πολύ καλό αλλά μέχρι σήμερα δεν μετάνιωσα που το παράτησα. Είχε καταντήσει αγγαρεία πλέον. Έχεις δίκιο που λες για το ψυχοφθόρο χπάρισμα και επαναλαμβάνω έπαιζα σε χ5 σέρβερ. Το να σκοτώνω Mobs και να παίρνω 0.005% για το λέβελ...συγγνώμη αλλά δεν το κάνω. Το θεωρώ βλακεία, ειδικά σε αυτή την ηλικία που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Το παράτησα το παιχνίδι σε πριβέ σέρβερ χ5, έφτασα μέχρι 61 λέβελ.

Εγώ νιώθω ότι έχασα 3-4 μήνες από τη ζωή μου απλά xpάροντας σαν χαζός.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ΛΙΩΣΙΜΟ πρέπει να ρίξεις

για να γίνεις hero και μάλιστα στον official server.

Το σίγουρο είναι ότι φυσικά και ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ τέτοιο λιώσιμο και τέτοιο χάσιμο

χρόνου, ειδικά για ένα παιχνίδι και ΕΙΔΙΚΑ σε αυτή την ηλικία που είμαστε, γιατί και εγώ 29 είμαι. Προσωπικά ντρεπόμουν που ασχολιόμουν τόσες ώρες με ένα παιχνίδι και έλιωνα μαζί με τα 15χρονα στα ίντερνετ καφέ. Να είμαι 15-16 χρονών και να πηγαίνω και κάποιες ώρες από τον ελεύθερο χρόνο μου να ξεδίνω, το καταλαβαίνω απόλυτα.

Αλλά πραγματικά το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι απλά αρρώστια και το θεωρώ τραγικό να διαβάζω ότι αξίζει να xpάρεις και να σπαταλήσεις άπειρες ώρες για "να αποκτήσεις σεβασμό και δύναμη" σε ένα παιχνίδι.

Σαν παιχνίδι,ναι, είναι τρομερά εθιστικό, η αλήθεια είναι ότι το έχουν κάνει πολύ καλό αλλά μέχρι σήμερα δεν μετάνιωσα που το παράτησα. Είχε καταντήσει αγγαρεία πλέον. Έχεις δίκιο που λες για το ψυχοφθόρο χπάρισμα και επαναλαμβάνω έπαιζα σε χ5 σέρβερ. Το να σκοτώνω Mobs και να παίρνω 0.005% για το λέβελ...συγγνώμη αλλά δεν το κάνω. Το θεωρώ βλακεία, ειδικά σε αυτή την ηλικία που είμαι.

 

 

Εγώ είμαι 28 ετών... γεννημένος το 79. Official άρχισα πριν 12 μήνες ακριβώς. Και είμαι 76lvl και έχω κάνει και 3rd occupation. Ο official όπως ξέρεις είναι x1. Και για να πάρω 1 πόντο (0.001), πρέπει να σκοτώσω μέσο όρο 2 mobs. Είναι μια "συμφωνία" που την δέχεσε. Λες "οκ θα παίξω 2 μήνες θα το πάρω το μαμημένο το lvl". Εγώ το ήξερα οτι το Lineage είναι σκλυροπυρηνικό παιχνίδι όσον αφορα το xp του. Μόνο όσοι το γουστάρουν πραγματικά ανεβαίνουν.

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα με τις ηλικίες... θα σου πώ αυτό που έγραψα και πιο πριν : Στον official βρίσκεις παίκτες και 30 ετων, και 40 ετων, και 50 ετών. Και παντρεμένους με παιδιά. Και χωρισμένους απο 2 γάμους, μονο παππούδες με εγγόνια δεν έχω δει. Τώρα το άν στα ιντερνετ καφε που πας και παίζεις, βλεπεις μόνο 15χρονα που βρίζουν, μιλάνε δυνατά, πορώνονται, νευριάζουν και γενικα σου χαλάνε τη διάθεση, σου δίνω ένα δίκιο. Και εγω αν ήμουν θα ξενέρωνα. Αλλα μην ξεχνάς οτι είναι επιλογή σου να παίζεις σε prive servers με όλα τα κακα που φέρνει.

 

 

 

Τελος να σου πω και το άλλο... η ηλικία δεν παίζει ρόλο αν βρείς κάτι που σου αρέσει. Εμένα px μου αρέσει ο μοντελισμός. Αρχισα να ασχολούμαι απο τα 15 μου. Είμαι 28 και ακόμα φιτάχνω αυτοκινητάκια και αεροπλανάκια. Και στα 40 μου το ίδιο χόμπυ θα έχω. Και στα 60 μου όταν θα έχω παιδιά και εγγόνια, πάλι για δώρο ενα αυτοκινητάκι μοντελισμού θα τους αγοράσω. Θέλω να πώ, μην έχεις κόλλημα και κόμπλεξ με την ηλικία σου... ούτε να λές "είμαι μεγάλος για αυτά, αυτά είναι για τα 15χρονα". Αυτό δεν ισχύει. Αν γουστάρεις το game, το παίζεις. Αν όχι παίζεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα φίλε μου ότι δεν παίζουνε και μεγάλοι Lineage, το ξέρω και το έχω δει και εγώ ότι είναι πολλοί που παίζουν.

Ούτε σε καμιά περίπτωση λέω πως δεν πρέπει να έχουμε χόμπυ, ό,τι ηλικία και να είμαστε.

Αυτό που λέω είναι πως το Lineage, λόγω ακριβώς του ότι απαιτεί πάρα πολύ χρόνο, δεν είναι ιδανικό μετά από κάποια ηλικία γιατί αρχίζεις και παραμελείς πιο σημαντικά πράγματα. Δεν είναι το ίδιο με το να δεις μια ταινία, να διαβάσεις ένα κόμικ ή να ασχοληθείς με ένα μοντέλο. Σου τρώει όλο τον ελεύθερο χρόνο και ακόμα παραπάνω, πράγμα που εμένα με κάνει και αισθάνομαι άσχημα. Παίζω και νιώθω ενοχές, αισθάνομαι πως θα 'πρεπε να ασχολούμαι με πιο σημαντικά πράγματα. Το να έχεις ένα χόμπυ επαναλαμβάνω πως είναι απόλυτα θεμιτό, αλλά πιστεύω πως θα πρεπε να είναι κάτι που να σου τρώει π.χ. 1-2 ώρες τη μέρα το πολύ.

Το Lineage είναι αρρώστια, ακόμα και όταν δεν παίζεις, αυτό σκέφτεσαι και αν είσαι και σε παρέα με άτομα που παίζουν και εκείνοι, και για καφέ να πάτε, πάλι για αυτό θα μιλάτε.

Και τα λέω όλα αυτά με τη γνώση ότι μέχρι στιγμής, ΔΕΝ έχω συναντήσει κανένα που να παίζει π.χ. μια ώρα τη μέρα και το κακό είναι ότι όπως λες και εσύ, δεν ΓΙΝΕΤΑΙ κιόλας να παίζεις σοβαρά και να παίζεις μόνο μια ώρα τη μέρα γιατί πολύ απλά δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα. Το παιχνίδι απαιτεί όντως την απόλυτη αφοσίωση σου, πράγμα που ένας ενήλικας θεωρώ ότι δεν έχει τη δυνατότητα να προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα φίλε μου ότι δεν παίζουνε και μεγάλοι Lineage, το ξέρω και το έχω δει και εγώ ότι είναι πολλοί που παίζουν.

Ούτε σε καμιά περίπτωση λέω πως δεν πρέπει να έχουμε χόμπυ, ό,τι ηλικία και να είμαστε.

Αυτό που λέω είναι πως το Lineage, λόγω ακριβώς του ότι απαιτεί πάρα πολύ χρόνο, δεν είναι ιδανικό μετά από κάποια ηλικία γιατί αρχίζεις και παραμελείς πιο σημαντικά πράγματα. Δεν είναι το ίδιο με το να δεις μια ταινία, να διαβάσεις ένα κόμικ ή να ασχοληθείς με ένα μοντέλο. Σου τρώει όλο τον ελεύθερο χρόνο και ακόμα παραπάνω, πράγμα που εμένα με κάνει και αισθάνομαι άσχημα. Παίζω και νιώθω ενοχές, αισθάνομαι πως θα 'πρεπε να ασχολούμαι με πιο σημαντικά πράγματα. Το να έχεις ένα χόμπυ επαναλαμβάνω πως είναι απόλυτα θεμιτό, αλλά πιστεύω πως θα πρεπε να είναι κάτι που να σου τρώει π.χ. 1-2 ώρες τη μέρα το πολύ.

Το Lineage είναι αρρώστια, ακόμα και όταν δεν παίζεις, αυτό σκέφτεσαι και αν είσαι και σε παρέα με άτομα που παίζουν και εκείνοι, και για καφέ να πάτε, πάλι για αυτό θα μιλάτε.

Και τα λέω όλα αυτά με τη γνώση ότι μέχρι στιγμής, ΔΕΝ έχω συναντήσει κανένα που να παίζει π.χ. μια ώρα τη μέρα και το κακό είναι ότι όπως λες και εσύ, δεν ΓΙΝΕΤΑΙ κιόλας να παίζεις σοβαρά και να παίζεις μόνο μια ώρα τη μέρα γιατί πολύ απλά δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα. Το παιχνίδι απαιτεί όντως την απόλυτη αφοσίωση σου, πράγμα που ένας ενήλικας θεωρώ ότι δεν έχει τη δυνατότητα να προσφέρει.

 

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ'όσα λές. Σίγουρα για να αφοσιωθείς σε κάτι, θα πρεπει να παραμελήσεις κάτι άλλο. Εγω πχ εχω σταματήσει την τηλεόραση... ή τις πολλές εξόδους απο το σπίτι. Δεν είμαι "κάθε μέρα" έξω για καφέ, και δεν με στεναχωρεί καθόλου αυτό.

Εκτος αυτού, το Lineage (για μένα αλλα και για σχεδόν όλα τα παιδιά που παίζουμε καθημερινά... τα παιδιά της clan) δεν είναι απλά μόνο ενα παιχνίδι. Είμαστε μια παρέα, περνάμε μια χαρά, γνωρισόμαστε μεταξύ μας, βοηθάμε σε ό,τι τύχει και εκτός του game... πχ ο ένας είναι γραφίστας, ο άλλος τεχνικός υπολογιστών, ο 3ος πωλητής αυτοκινήτων και αλλα πολλα!!!! Ο αγαπημένος όλων είναι ενας ταξιτζής που έχουμε στην παρέα.... καταλαβαίνεις τι γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...