Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spartak (22 Σεπ. 2004 , 23:57)

 

mcde δυστυχώς ένα αριθμό Trojan όχι μεγάλο.....

 

Νομίζω απαιτείται εξειδικευμένο πρόγραμμα

 

Tι να σου πω, παλιότερα ίσως να ίσχυε αυτό, τώρα όμως είναι κάπως δύσκολο. Ένα καλό antivirus, βρίσκει και τα trojan horses.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, τα φώτα σας παρακαλώ...

Χθες ξαφνικά το Νόρτον 2003 σταμάτησε να έχει email scan και παρ'όλα τα restart που έκανα δεν έλεγε να ενεργοποιηθεί. Έκανα 1-2 επανεγκαταστάσεις χωρίς αποτέλσματα και δοκίμασα και το 2004 και τα SystemWorks 2004 αλλά πάλι τίποτα. Έβαλα τελικά το F-PROT, έχω κάνει 2 σκαν και δεν μου έχει βρει τίποτα, όπως επίσης και το Spybot. Πριν 3-4 μέρες είχα βρει στο τασκ λιστ μια εφαρμογή svch0st.exe την οποία εντόπισα στο C:\Windows\System32. Την διέγραψα, και την έβγαλα απο το msnconfig όπου ήταν καταχωρημένη σαν msixec16.exe. Σήμερα το πρωι που άνοιξα το PC δεν μου ανοίγουν 2 εφαρμογές που προσπάθησα να τρέξω ενώ παρατήρησα στον τασκ Manager 1-2 φορές που το είχα ανοικτό πως έτρεχε η εφαρμογή mpldfg.exe για 1 δευτερολεπτο και μετα έκλεινε...

Έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο σε κανένα? Η εφαρμογή που δεν μου τρέχει δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αφού κατέβασα και τις τελευταίες εκδόσεις και έκανα και επαενγκατάσταση αλλά πάλι χωρίς αποτέσμα>..:(

Link to comment
Share on other sites

GiorgosH και εγω αυτα που ειχες χρησιμοποιουσα και πηραν ποδι.Τωρα εχω το F-Secure Antivirus 5.12 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Μεχρι στιγμης βρισκει τα παντα ειναι αρκετα "ελαφρυ" και το μονο αρνητικο ειναι οτι για full scan μου κανει περιπου μιαμιση ωρα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GiorgosH (23 Σεπ. 2004 , 22:23)

 

Παιδιά, τα φώτα σας παρακαλώ...

Χθες ξαφνικά το Νόρτον 2003 σταμάτησε να έχει email scan και παρ'όλα τα restart που έκανα δεν έλεγε να ενεργοποιηθεί. Έκανα 1-2 επανεγκαταστάσεις χωρίς αποτέλσματα και δοκίμασα και το 2004 και τα SystemWorks 2004 αλλά πάλι τίποτα. Έβαλα τελικά το F-PROT, έχω κάνει 2 σκαν και δεν μου έχει βρει τίποτα, όπως επίσης και το Spybot. Πριν 3-4 μέρες είχα βρει στο τασκ λιστ μια εφαρμογή svch0st.exe την οποία εντόπισα στο C:\Windows\System32. Την διέγραψα, και την έβγαλα απο το msnconfig όπου ήταν καταχωρημένη σαν msixec16.exe. Σήμερα το πρωι που άνοιξα το PC δεν μου ανοίγουν 2 εφαρμογές που προσπάθησα να τρέξω ενώ παρατήρησα στον τασκ Manager 1-2 φορές που το είχα ανοικτό πως έτρεχε η εφαρμογή mpldfg.exe για 1 δευτερολεπτο και μετα έκλεινε...

Έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο σε κανένα? Η εφαρμογή που δεν μου τρέχει δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αφού κατέβασα και τις τελευταίες εκδόσεις και έκανα και επαενγκατάσταση αλλά πάλι χωρίς αποτέσμα>..:(

 

Giorgo καλυτερα βαλε τα AdAware και Spybot, να ψαξουν πρωτα και μετα βαλε και το HijackThis. Αυτό ειναι φοβερο προγραμματακι.

Οτι σβησιμο ύποπτου αρχειου κανεις καντο σε σε safe mode.

 

Επίσης αλλος τροπος για να μην αφησεις ενα service να τρεξει καντο απο το registry

Πηγαινε Start>Run, βαλε Regedit, και μετα χτυπα Enter

Στο HKEY_LOCAL_MACHINE>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Run

Εκει λογικα θα δεις τη υποπτη εφαρμογή να τρεχει. Σβησε την.

Επίσης στο ΗKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Run

 

Θα κανεις μια απο τα ιδια.

 

HKEY_LOCAL_MACHINE>Software>Microsoft>

Windows>CurrentVersion>RunServices

 

 

Μονο προσεξε μη σβήσεις τα κανονικα αρχεια.

Κλεισε τον Registry Editor.

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πριν 2 μερες υστερα απο καποια προβληματα με το ιντερνετ αποφασισα να κανω format μπας και βρω την υγια μου.τελικα ομως τωρα μου παρουσιαστικε το εξης προβλημα.ενω ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ και χωρις να κανω κατι ,στο status της συνδεσης συνεχεια δειχνει να στελνει δεδομενα.αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου ριχνει τραγικα την ταχυτητα.που στελνει?τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonio RG (28 Σεπ. 2004 , 02:11)

 

μπαίνοντας στο internet, τρέχει μια εφαρμογή (wuauclt.exe) kai μου παγώνει το pc.Mήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

 

Νομιζω οτι ειναι η εφαρμογη για το auto-update των windows(με επιφυλαξη ε.. :o ).Αλλα πολλοι εριζουν στο internet οτι παιζει και καποια ιδιαιτερη ευπαθεια του συγκεκριμενου exe απο ιους.. :confused: Ριξε μια ματια στο Google,το θεμα συζητιεται σε πολλα ξενα forum :) .

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Nαι το wuauclt.exe ειναι απο Windows AutoUpdate.

Μπορεις να απενεργοποιησεις το τα αθτοματιψ AutoUpdates και να τελειωνεις με αυτό.

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asmodeus (27 Σεπ. 2004 , 23:18)

 

καλησπερα.πριν 2 μερες υστερα απο καποια προβληματα με το ιντερνετ αποφασισα να κανω format μπας και βρω την υγια μου.τελικα ομως τωρα μου παρουσιαστικε το εξης προβλημα.ενω ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ και χωρις να κανω κατι ,στο status της συνδεσης συνεχεια δειχνει να στελνει δεδομενα.αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου ριχνει τραγικα την ταχυτητα.που στελνει?τι να κανω?

 

 

Den exeis kapio firewall na elenxeis to traffic?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν πάμε καλά. :wacko:

 

Ο φίλος μου είχε πάρει 3 ή 4 ιούς όταν είχε μπει στο site του Πανεπιστημίου του. Μπήκα εγώ λοιπόν σήμερα από το pc μου στο http://www.uoa.gr και τσουπ μου ανοίγει παράθυρο από τα Norton ότι βρήκαν ιό και τον έβγαλαν. Κάνω search και ήταν ακόμα μέσα και μου είπε ότι δεν μπορεί να τον βγάλει. Όπότε και τον βάζει σε καραντίνα. Μετά ξανά κάνω search και δεν τον έβρισκε. :blink: :worry:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες για έναν ιό που κάνει κλήσεις προς αριθμούς εξωτερικού, που χρεώνουν!

Υπάρχει?

Πως αντιμετωπίζεται?

Άμα κάνω φραγή κλήσεων εξωτερικού από τον ΟΤΕ θα γίνει κάτι?

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια προβλήματα δημιουργούν οι dialers που μπορεί να εγκατασταθούν στο μηχάνημα σου, αν δεν είσαι προσεκτικός. Δες το παρακάτω topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=27742

Αν κάνεις τη φραγή λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος ιος που να εξαφανίζει σκληρούς δίσκους?Έχω ένα pc p4 3,0ghz με 3 δίσκους sata xp pro english και μερικές φορές όταν τον ανοίγω δεν βλέπει τους δύο δίσκους και χρειάζεται να τον κλείσω και να τον ξανανοίξω.Οι δίσκοι είναι σε raid και ο ένας έχει 2 Partition(o c).Kατά τα άλλα το σύστημα μου δουλεύει τέλεια.Έψαξα με το avg για ιους και τα διάφορα tool για blaster,sasser κτλ,spysweeper και όλα είναι οκ.Παρόλα αυτά από το μαγαζί που το αγόρασα επιμένουν πως είναι ιος.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bbbb ( 1 Οκτ. 2004 , 15:25)

 

Υπάρχει κάποιος ιος που να εξαφανίζει σκληρούς δίσκους?Έχω ένα pc p4 3,0ghz με 3 δίσκους sata xp pro english και μερικές φορές όταν τον ανοίγω δεν βλέπει τους δύο δίσκους και χρειάζεται να τον κλείσω και να τον ξανανοίξω.Οι δίσκοι είναι σε raid και ο ένας έχει 2 Partition(o c).Kατά τα άλλα το σύστημα μου δουλεύει τέλεια.Έψαξα με το avg για ιους και τα διάφορα tool για blaster,sasser κτλ,spysweeper και όλα είναι οκ.Παρόλα αυτά από το μαγαζί που το αγόρασα επιμένουν πως είναι ιος.

 

Εχεις δοκιμασει το partitionmagic 8? και γω ειχα το προβλημα αυτο οτι δε μου εβλεπε ενα σκληρο και μου ειπε ενας γνωστος μου να δοκιμασω αυτο το προγραμμα!απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα και επιπλεον δινει πολλες δυνατοτητες!δοκιμασε το!

Η γνώση είναι για όλους
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Μολις παρατηρησα οτι στις διεργασιες τρεχουν και lsass.exe kai lssas.exe :blink: .Φυσιολογικο? :worry:

 

 

Edit:Μολις παρατηρησα επισης οτι στο add/remove progs,υπαρχει ενα προγραμμα mIRC ,χωρις να το εχω εγκαταστησει εγω,και μολις παταω καταργηση με ρωταει αν θαλω να το απεγκαταστησω απο c:/windows/system32 ,παταω yes,μου λεει οτι δεν αφαιρεθηκαν ολα τα στοιχεια,εξαφανιζεται για λιγη ωρα απο την λιστα και ξαναεμφανιζεται το εικονιδιο.Επισης κατα το remove ,Κολλαει η προσθαφαιρεση... :cry: :cry: :cry: :worry:

 

edit2:το mIRC δεν βρισκεται πουθενα απο την αναζητηση στον υπολογιστη μου,ουτε στα κρυφα αρχεια... :cry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spok ( 6 Οκτ. 2004 , 17:12)

 

Παιδια καλησπερα.Μολις παρατηρησα οτι στις διεργασιες τρεχουν και lsass.exe kai lssas.exe :blink: .Φυσιολογικο? :worry:

 

 

Edit:Μολις παρατηρησα επισης οτι στο add/remove progs,υπαρχει ενα προγραμμα mIRC ,χωρις να το εχω εγκαταστησει εγω,και μολις παταω καταργηση με ρωταει αν θαλω να το απεγκαταστησω απο c:/windows/system32 ,παταω yes,μου λεει οτι δεν αφαιρεθηκαν ολα τα στοιχεια,εξαφανιζεται για λιγη ωρα απο την λιστα και ξαναεμφανιζεται το εικονιδιο.Επισης κατα το remove ,Κολλαει η προσθαφαιρεση... :cry: :cry: :cry: :worry:

 

edit2:το mIRC δεν βρισκεται πουθενα απο την αναζητηση στον υπολογιστη μου,ουτε στα κρυφα αρχεια... :cry:

 

 

Μπορεί να υπάρχει μέσα στο registry. Πάτα έναρξη εκτέλεση. Και εκεί γράψε regedit. Εκεί κάνε εύρεση για Mirc και σβήσε τα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το memo blue.exe?

 

δεν με αφηνει να σβησω τα αρχεια του, το Google δεν εχει τιποτα για αυτο, καθε τοσο εμφανιζεται και ενα νεο process με το ιδιο ονομα, οσο και να τα σκοτωνω ξαναρχιζουν

 

Πως θα το εξοντωσω????????????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις προβλημα με το dealhelper?το πρωτοπαρατηρησα πριν λιγες μερες,οταν με ρωτησε ο Νορτον 2003 αν θελω να επιτρεψω να συνδεθει στο νετ.το μπλοκαρα,και ειδα πατωντας ctr+alt+del οτι τρεχει και μαλιστα επιανε 40mb ram.εβαλα το scanspyware,το ανιχνευει,το φιξαρει και την αλλη μερα το ξανα βλεπω να τρεχει.καθε μερα ,συνεχεια,εχω τρελαθει,τι πρεπει να κανω?χρησιμοποιω firefox,norton internet firewall,firewall των windows xp.internet explorer καθολου,αλλα δεν εχω updates απο τα windows,λετε αυτο να φταιει?

ευχαριστω εκ των προτερων. :o

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά... Θες να το ξεφορτωθείς ή μόνο να το σταματήσεις από το να τρέχει όποτε θέλει? Γιατί, αν θες το πρώτο, βλέπω ότι φεύγει κι απ'το Add/Remove του Control Panel...

Περισσότερα εδώ...

 

Detection

Bazooka Adware and Spyware Scanner detects DealHelper.dealhlpr. Bazooka is freeware and detects spyware, adware, foistware, trojan horses, viruses, worms and other potentially unwanted applications.

 

Manual removal

Please follow the instructions below if you would like to remove DealHelper.dealhlpr manually.....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το σταματησω να τρεχει και να το διαγραψω τελειως, αλλα το εχω ηδη αφαιρεσει πολλες φορες.

Δηλαδη αυτο που εννοω ειναι οτι ενω το διαγραφω,οταν μπαινω στο ιντερνετ αυτο ξανακαταβαινει και δεν μπορω να καταλαβω πως η απο που,αφου επισκεφτομαι ελαχιστα και συγκεκριμενα σαιτ.

Τωρα κατεβαζω το pestpatrol,ελπιζω να το αφαιρεσει.

Σ'ευχαριστω παντως.

 

Α,το dealhelper εχει καταληξη .exe σε'μενα

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν καταφερα τιποτα :(

δοκιμασα πολλα scan spyware,το αφαιρουσαν,το αφερεσα και εγω manually,και παλι καθε φορα που ανοιγω το πισι,βλεπω στo task manager ειτε το update ειτε το dealhelper.exe που ειναι το ιδιο πραγμα.και αντε το μπλοκαρω,αλλα το χειροτερο ειναι οτι μετα απο λιγη ωρα μου κλεινουν τα προγραμματα καθως χρησιμοποιει ολο και περισσοτερη ραμ το dealhelper :(

any ideas?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (11 Οκτ. 2004 , 18:15)

 

Δυστυχως δεν καταφερα τιποτα :(

δοκιμασα πολλα scan spyware,το αφαιρουσαν,το αφερεσα και εγω manually,και παλι καθε φορα που ανοιγω το πισι,βλεπω στo task manager ειτε το update ειτε το dealhelper.exe που ειναι το ιδιο πραγμα.και αντε το μπλοκαρω,αλλα το χειροτερο ειναι οτι μετα απο λιγη ωρα μου κλεινουν τα προγραμματα καθως χρησιμοποιει ολο και περισσοτερη ραμ το dealhelper :(

any ideas?

 

 

Χρησιμοποιησες το HijackThis και το SpyBot-Search & Destroy 1.3?

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chrini (11 Οκτ. 2004 , 20:37)

 

Χρησιμοποιησες το HijackThis και το SpyBot-Search & Destroy 1.3?

 

 

Το hijackthis κοιταει απο αυτα που ειναι ανοιχτα μονο ετσι ε?γιατι με μπερδεψε λιγο.

 

το SpyBot-Search & Destroy δεν το βρισκει καν :(

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mην γράφεις με κεφαλαία, είναι πολύ κουραστικό στην ανάγνωση και είναι σαν να φωνάζεις.

 

Δοκίμασε να κάνεις update το antivirus που έχεις και αν δεν μπορεί να το βγάλει, δες:

http://securityresponse.symantec.com/

http://us.mcafee.com/virusInfo/default.asp?WWW_URL=www.mcafee.com/anti-virus/default.asp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...