Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Elteo, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Εχω διορθώσει υπολογιστές με πολύ χειρότερα προβλήματα, και σαφως, δεν ειμαι της αποψης οτι το κλιν φορμάτ ειναι η λύση σε κάθε μας πρόβλημα. Ειναι πολύ πιο ευκολο να παει σ'ένα ιντερνετ καφε, να κατεβάσει κάτι καλύτερο (οτι θεωρει ο ιδιος περαν των προτάσεων μας) και να παει να φτιάξει το πισι και να γλυτώσει απο μπακ απ δεδομενων, φορματ, επαναφορα δεδομένων και ολη αυτη τη χρονοβόρα διαδικασία.

 

Με καθε φιλική διαθεση,

:)

 

Σαφώς και δεν είμαι της τακτικής του συχνού φορμάτ, το δικό μου είχα να το κάνω 2 χρόνια. Απλά πιστεύω όταν το pc μας αποτελεί εργαλείο για την δουλειά μας πρέπει να δουλεύει άψογα.

Επίσης έχε κατα νου Globy & iliadis oτι το Norton av δεν απεγκαθίσταται έτσι εύκολα. Αφήνει πολλά κατάλοιπα που σου δημιουργούν πρόβλημα με το άλλο av που θα βάλεις.

Εξακριβωμένο αυτό.

 

:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαφώς και δεν είμαι της τακτικής του συχνού φορμάτ, το δικό μου είχα να το κάνω 2 χρόνια. Απλά πιστεύω όταν το pc μας αποτελεί εργαλείο για την δουλειά μας πρέπει να δουλεύει άψογα.

Επίσης έχε κατα νου Globy & iliadis oτι το Norton av δεν απεγκαθίσταται έτσι εύκολα. Αφήνει πολλά κατάλοιπα που σου δημιουργούν πρόβλημα με το άλλο av που θα βάλεις.

Εξακριβωμένο αυτό.

 

:)

 

 

To KIS 2006 μπορεί να το κάνει να δουλεύει αψογα.

Το Νορτον, ναι, αφήνει κατάλοιπα. Χειρότερα είναι δε τα πραγματα στην 2005 έκδοσή του. Ριξε ομως μια ματιά κι εδώ.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

paidakia ego epeidh akrh de ebgala akoma-ta antivirus de pianoun tpt,oute kai ta spybot,ad-aware ktl ktl

to pc synexizei to violi tou....kleinei mono tou,apaitei restart,kolaei,den anoigei kamia fora sosta....

 

etoimazomai loipon gia formataki

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

milhsa me ena filo mou pou skampazei apo pc dioti ego den....

tou eipa akrivos ti mou grafei sta gri koutakia pou bgazei ana diasthmata kai mou eipe oti kata pasa pi8anothta einai ios pou exei prokalesei kapoia blavh sta windows...h kati tetoio telos panton..e kati parapano 8a kserei to palikari...

ena formataki 8a to lusei to problhma...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα:καθε φορα που κανω scan με το kaspersky μου βγαζει στο system32 ενα αρχειο i μολυσμενο,κατι trojan μου φαινεται,το σβηνο αλλα μετα ξαναεμφανιζεται.τι να κανω?

επισης πως μποω να σταματησω τα μυνηματα που βγαζει το anti-hacker μετα απο καθε επιθεση γιατι εχει γινει πολυ ενοχλητικο?

 

thanks!!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

To KIS 2006 μπορεί να το κάνει να δουλεύει αψογα.

Το Νορτον, ναι, αφήνει κατάλοιπα. Χειρότερα είναι δε τα πραγματα στην 2005 έκδοσή του. Ριξε ομως μια ματιά κι εδώ.

;)

 

Μπραβο ρε GloBy ... Αυτο ηταν για μενα ενα απο τα χρησιμοτερα ποστ εδω και εβδομαδες. Γιατι μετα τη συμβουλη σου αλλα και αλλων εδω μεσα, προσπαθησα να δουλεψω με το KIS που προτεινες αλλα ειχα προβλημα με outlook, internet explorer, συνδεση στο ιντερνετ αλλα και ταχυτητα λειτουργιας του συστηματος, οποτε δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να απεγκαταστησω kis και να δουλεψω παλι με Νορτονα, μονο και μονο επειδη το pc το χρειαζομαι σε απολυτως λειτουργικη κατασταση και δεν εχω ευχερεια χρονου για πειραματισμους ή περιθωριο λαθους, μεχρι τα Χριστουγεννα.

Να υποθεσω, λοιπον, οτι ολα αυτα τα προβληματα που ειχα με KIS οφειλονταν σε καταλοιπα του Norton?

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε GloBy ... Αυτο ηταν για μενα ενα απο τα χρησιμοτερα ποστ εδω και εβδομαδες. Γιατι μετα τη συμβουλη σου αλλα και αλλων εδω μεσα, προσπαθησα να δουλεψω με το KIS που προτεινες αλλα ειχα προβλημα με outlook, internet explorer, συνδεση στο ιντερνετ αλλα και ταχυτητα λειτουργιας του συστηματος, οποτε δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να απεγκαταστησω kis και να δουλεψω παλι με Νορτονα, μονο και μονο επειδη το pc το χρειαζομαι σε απολυτως λειτουργικη κατασταση και δεν εχω ευχερεια χρονου για πειραματισμους ή περιθωριο λαθους, μεχρι τα Χριστουγεννα.

Να υποθεσω, λοιπον, οτι ολα αυτα τα προβληματα που ειχα με KIS οφειλονταν σε καταλοιπα του Norton?

 

 

 

Υποθέτω -χωρίς να εγγυόμαι τίποτα- πως ναι.

Τονίζω πως το κείμενο δεν ειναι δικό μου (τα Credits πανε στο παλληκάρι που το μετεφρασε) γι'αυτο και το λινκ προς εξωτερική σελίδα. Δεν με διαφήμιζω.

:)

 

Η ταχύτητα απο την άλλη ισως οφείλεται στο σκαν. Θα συμβουλευα να ορισεις το αυτοματοποιημένο σκαν σε ωρες που δεν δουλευεις το μηχάνημα, ωστε να μην έχεις δυσκολίες.

 

Επισης, ως εφαρμογή αγγίζει μεν την κορυφή, έχει ομως και ορισμένες ιδιαιτεροτητες. Π.χ καποια ποπ-απ που ζητουν allow ή deny, και γενικά πρεπει να προσεχεις τι επιτρέπεις και τι οχι, μιας και ενα λανθασμένο Deny (ειδικά στα τρια πρωτα ποπαπς που ακολουθουν μετα την εγκατάσταση) μπορεί να σε οδηγήσει σε προβλήματα

 

:)

Link to comment
Share on other sites

(Οφφ τόπικ στο ον) :secret: :worry:

:p εισαι πολυ μετριοφρον! :O

 

Πιστεύω οτι η καλύτερη διαφήμιση, αλλά και αναπόφευκτη, για όλους μας και για κάθε έναν ξεχωριστά μέσα στο φορουμ είναι η βοήθεια που δίνουμε ο ένας στον άλλο, ο καθένας όπου και όπως μπορεί.

Το ποστ σου ήταν πολυ χρήσιμο γιατί έφερες στην προσοχή μου κάτι που δεν ήξερα, ανεξάρτητα από το πού το είδες και ποιός το ανακάλυψε πρώτος κτλ.

 

Άλλοι δεν έχουν ανάγκη επιβεβαίωσης ως προς την δουλειά που κάνουν και άλλοι 'ζούνε' για να ακούν ένα "ευχαριστώ". Ίσως το πρώτο να είναι προτιμότερο ως στάση ζωής (και μάλλον εκεί ανήκεις κι εσύ), αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι κατακριτέο.

Και γενικά είμαι της άποψης ότι όταν ένα "ευχαριστώ" μπορεί να βελτιώσει τόσο την διάθεση κάποιων φίλων (ιδίως των νεότερων και πιο ευαίσθητων) γιατί να μην το πεις? :D

(οφφ τόπικ στο οφφ)

 

Για να είμαι ειλικρινής ήλπιζα η διαδικασία της αντικατάστασης του firewall και του antivirus μου να ήταν γρήγορη και ρισκ φρή! Σε ένα μισάωρο δηλαδή το σύστημα να είναι απ εντ ράνινγκ, πλήρως λειτουργικό και ον δε νετ με το ίδιο επίπεδο ασφάλειας που είχα πριν.

Αλλά χρειάζεται από μέρους μου ψάξιμο ως προς τα allow και deny και κάποια άλλα settings που θα πάρουν χρόνο που δεν διαθέτω τώρα.

Άλλωστε, όπως γράφει και στο λινκ που έδωσες, πρέπει να ακολουθήσω μια διαδικασία για να βγάλω πλήρως το νορτον.

(και μόλις μου γεννήθηκε η απορεία, αυτά που συνιστά να κάνω το 'λινκ', είναι σωστά, ή ενδέχεται να μου δημιουργήσουν άλλα προβλήματα? τα δοκίμασε κανείς?)

Κάπου μπερδεύτηκα και με το Spybot S&D και αποφάσισα να κάνω την όλη διαδικασία μετά την αλλαγή του χρόνου που θα έχω την ευχέρεια και πιθανόν να έχω καινούριο σύστημα, εξ ολοκλήρου! :shifty:

Όπως και να έχει θα ζητήσω πάλι βοήθεια όταν θα έρθει ο καιρός :cool:

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Διαλυθηκε το συμπαν....

 

Απελπισμενος φιλος με ενημερωσε πως τπ PC του τον πεταει συνεχεια εξω απο το Ιντερνετ με μυνηματα του τυπου το smss.exe ή αλλα προγραμματα δεν εχουν προσβαση στο Ιντερνετ, το νορτον 2005 δε μπορει να τρεξει το liveupdate στο Scan χωρις updates δε βρισκει τιποτα. Το μηχανημα στελνει συνεχως email στα λιγα λεπτα που μενει καθε φορα online, γενικα μπαχαλο. Τι μπορει να γινει? antivirus πληρως ενημερωμενο μπορει να τρεξει απο cd? Επισης επειδη μαλλον προκειτε για worm σκεφτηκα μηπως kapoio anti-adaware βοηθησει.

Any thoughts?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

paidia SOS mou ebgale to pc ena minima kato dexia oti einai molismenos.katalaba pos itan SPYWARE,toy ekana ena scan me to antispyware tis microsoft k brika tria 1)spysherrif 2)coolwebsearch.searchx 3)krepper.ta diegrapse k molis ekana epanekinisi auta ipirxan xana k to min sinexize na leei to idio.episis iparxrxei k ena exe onomazomeno winstall to opoio kanei ti douleia nomizo,to sbino k epanerxetai k auto.boithia please!!!!
Akis....
Link to comment
Share on other sites

Aκη, καλησπέρα.

Επισκέψου την σελίδα της Webroot (http://www.webroot.com) και κατέβασε την δοκιμαστική έκδοση του Spy Sweeper. Εγκατέστησε το, τραβηξε το τελευταίο update και κάνε σκαν. Αν δεν σε βοηθήσει και δεν δεις αποτελέσματα, έχουμε και πιο δραστική ίσως λύση, μα... δοκίμασε πρώτα μ'αυτο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αντίγραφο απο το antivirus που χρησιμοποιείς, δες πεντε μηνύματα πιο πανω.

Κατέβασε το, εγκατέστησε το, τράβα update, και σκαναρε.

(ας είναι αντιβαηρούς, κάνει δουλειά και σε αυτά)

Είναι η πιο δραστική λύση που ανέφερα πιο πανω.

:)

 

Οτανε σκολάσεις και καθαρίσεις το πισι, επανέφερε το παλιο.

:)

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! :D :D :D :D

 

Μηλαμε δεν αφησε τιποτα ορθιο! Επισης τα updates του ηταν σε πολυ μικρα πακετα και ετσι μπορεσε να γινει update στα 3λεπτα που αφηναν το PC online οι χαζομαρες που ειχε κολλησει.

 

Thanks alot!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

file globy δοκιμασα το kis firewall αλλα τιποτα.Το ΠΑΝΤΑ firewall βρισκει Denial of service ,port scan attack kai ICMP echo request,lovescan,ip spoofing.Το Παντα ως αντιβιοτικο μου εχει βρει εως τωρα 5 ιους(πιστοποιημενους) και 12 αγνωστους ιους.Πιστευω οτι καποιος μου ριχνει ιους συνεχως για αυτο θελω καλο firewall.Καμμια ιδεα για το πως βγαζω τους 12 αγνωστους ιους κτλ?Περα απο ιους αν ειναι worm/trojan/spyware τι γινεται?

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! :D :D :D :D

 

Μηλαμε δεν αφησε τιποτα ορθιο! Επισης τα updates του ηταν σε πολυ μικρα πακετα και ετσι μπορεσε να γινει update στα 3λεπτα που αφηναν το PC online οι χαζομαρες που ειχε κολλησει.

 

Thanks alot!

 

 

Κωστή:

Το πρόγραμμα είναι ότι πιο ολοκληρωμένο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στον τομέα της ασφάλειας. Χαίρομαι που όλα πήγανε καλά.

:)

 

Tomorrow:

Αδυνατώ να εννοήσω γιατί το Panda ανακαλύπτει τους ιούς και οχι το KIS(το προγραμμα επαναλαμβάνω ροκάρει). :)Υποψιάζομαι ίσως ακόμηκαι φολς αλάρμς, σε κάθε όμως περιπτωση, ένα απο τα καλύτερα firewall που όμως θα σου βγεί ο πάτος να το ρυθμίσεις ειναι το Conseal

 

Ignis:

Aξίζει σίγουρα, το θέμα βρίσκεται στο κατα ποσο γνωρίζεις να το χειριστείς.

Σε κάθε περιπτωση, δεν χάνεις τίποτα να πειραματιστείς. Η Beta εκδοση κυκλοφορεί με δωρεαν κλειδι απο την εταιρεία που προσφέρει αναβαθμίσεις στις βάσεις δεδομένων μέχρι και την 5η Ιανουαρίου 2005

 

 

Καλησπέρα.

Link to comment
Share on other sites

file Globy den dokimasa to kis os sinolo.Omos apo apopsi firewall to opoio katebasa distixos me petaei amesos eno me to panda firewall to opoio einai built in sto panda antivirus toylaxiston mporo na mino kapoia ligi ora online kai dexomai epithesis sinexos.Den ksero an exo i oxi io alla ine ipopto oti to panda bgazei unknown 12 threats.Ti na po.Den ksero ti pezi.Ipopsiazomai omos oti kapoios me exei bali sto mati kai moy rixnei sinexos.pera pantos oti an exo io i oxi sigoyra dexomai epithesis tis opoies katagrafei to panda kai kapoies fores me petaei poli sintoma.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Mα και το firewall του ΚIS *με IDS πάνω* είναι επισης ενσωματωμένο.

βάλε το και κάνε ενα πλήρες σκαν.

και ματαπες μας.

:)

 

Χρησιμοποίησέ το ως πακέτο

:)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το "Kaspersky Internet Security" και το PC έκανε συνέχεια επανεκκίνηση 1-2 λεπτά αφότου άνοιγε. :blink:

 

Γι'αυτό έκανα ξανά install το Kaspersky Anti-virus...

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία εκδοση (και δεν γνωρίζω δυστυχώς το γιατι) χρειάζεται σωστα στην πρωτη εγκατάσταση δυο επανεκκινήσεις για να δεχθεί σωστα τα update, και ενίοτε στις αναβαθμίσεις των signatures, επανεκκίνηση για να ολοκλήρωθει το Update. Ισως γιατι αναβαθμίζονται (μετά απο επιλογή μας) και τα modules της εφαρμογής. Δεν ξέρω.

 

Το χρησιμοποιώ και στο σπιτι (επιτέλους βρήκα τι με καθυστερούσε στο αργό ομολογουμένως πισι μου) και .... ενα στα 3 update χρειάζεται και επανεκκίνηση κατα μέσο ορο παντα. Απλα, την αφήνω για αργότερα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...