Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες, για πρώτη φορά μπήκε εχθές το βράδυ ένας φίλος μου στο internet και τρελάθηκε. Πήρε ιούς και του έβγαλε το μήνυμα των 60 δευτερολέπτων. Και η πλάκα είναι ότι δεν έκανε κανένα download. Επομένως φαντάστηκα κανένα blaster... αλλά τίποτα. Σήμερα παιδευόμουν 5 ώρες με το pc του, και τον άφησα ανοικτό για άλλη 1 ώρα όταν έφυγα να κάνει format. Ελπίζω να τα καταφέραμε πάντως γιατί ούτε format δεν γινόταν στην αρχή. Μπήκε στο site της bereta (κάπως έτσι μου το είπε, με όπλα) και στου πανεπιστημίου του!!!!

 

Εντωμεταξύ του έβρισκε συνέχεια τους ιούς hucktool και spyκάτι. Και ενώ έλεγε ότι τους έβγαλε, αυτόματα ξανά έλεγε ότι τους εντόπισε. Ελπίζω αύριο να ξεμπερδέψουμε. Δεν είχε κάνει και κανένα update στα windows του.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (19 Σεπ. 2004 , 01:45)

 

Ρε παίδες, για πρώτη φορά μπήκε εχθές το βράδυ ένας φίλος μου στο internet και τρελάθηκε. Πήρε ιούς και του έβγαλε το μήνυμα των 60 δευτερολέπτων. Και η πλάκα είναι ότι δεν έκανε κανένα download. Επομένως φαντάστηκα κανένα blaster... αλλά τίποτα. Σήμερα παιδευόμουν 5 ώρες με το pc του, και τον άφησα ανοικτό για άλλη 1 ώρα όταν έφυγα να κάνει format. Ελπίζω να τα καταφέραμε πάντως γιατί ούτε format δεν γινόταν στην αρχή. Μπήκε στο site της bereta (κάπως έτσι μου το είπε, με όπλα) και στου πανεπιστημίου του!!!!

 

Εντωμεταξύ του έβρισκε συνέχεια τους ιούς hucktool και spyκάτι. Και ενώ έλεγε ότι τους έβγαλε, αυτόματα ξανά έλεγε ότι τους εντόπισε. Ελπίζω αύριο να ξεμπερδέψουμε. Δεν είχε κάνει και κανένα update στα windows του.

 

 

Αφου δεν "κολλησε" το blaster τοτε ειναι το sasser.Κανουν την ιδια δουλεια.Και εγω με το που συνδεθηκα με το καινουργιο desktop που ειχα φτιαξει στο Internet το κολλησα αμεσως.Κατεβασε το patch απο την Microsoft και κοιτα και την registry για τυχον entry values.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω για άλλη μια φορά. Χωρίς updates στα Windows, ένα antivirus και ένα firewall μην μπαίνετε στο internet. Για όλα αυτά υπάρχουν πολλά topics στο forum όπου θα βρείτε λύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (19 Σεπ. 2004 , 11:56)

 

Ας το γράψω για άλλη μια φορά. Χωρίς updates στα Windows, ένα antivirus και ένα firewall μην μπαίνετε στο internet. Για όλα αυτά υπάρχουν πολλά topics στο forum όπου θα βρείτε λύσεις.

 

τουλαχιστον αν δεν κανουν update στα windows ενα antivirus το χρειαζονται αλλα το ποιο σημαντικο πιστευω πως ειναι το firewall :!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Το antivirus μου (f-prot), βρηκε τον ιο w32/fyga.a@dro και τον διεγραψε.Ξερει κανεις κατι γι'αυτον τον ιο?Εφαγα το Internet αλλα τιποτα.. :blink:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τον isass.exe όταν μπαίνω στο νετ ανοίγει το σκασμένο και μετράει αντίστροφα 1 λεπτό και μπουπ μου κλείνει τον υπολογιστή..Μπήκα στην symantec αλλά δεν βρήκα τίποτα..:cry: τι να κάνω???

PS Toν sasser τον δοκίμασα δεν τον εντοπίζει...

Επίσης panda titanium 2004 & Norton 2004 αλλά τίποτα.. :cry:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lediaquaan (20 Σεπ. 2004 , 12:05)

 

Παιδιά έχω τον isass.exe όταν μπαίνω στο νετ ανοίγει το σκασμένο και μετράει αντίστροφα 1 λεπτό και μπουπ μου κλείνει τον υπολογιστή..Μπήκα στην symantec αλλά δεν βρήκα τίποτα..:cry: τι να κάνω???

PS Toν sasser τον δοκίμασα δεν τον εντοπίζει...

Επίσης panda titanium 2004 & Norton 2004 αλλά τίποτα.. :cry:

 

 

Θελεις to pach KB835732 και θα εισαι οκ.

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spok (19 Σεπ. 2004 , 16:11)

 

Παιδια καλησπερα.Το antivirus μου (f-prot), βρηκε τον ιο w32/fyga.a@dro και τον διεγραψε.Ξερει κανεις κατι γι'αυτον τον ιο?Εφαγα το Internet αλλα τιποτα.. :blink:

 

 

Ειναι ενα malware προγραμματακι που πολλες φορες εχει βρεθει στο quicktime_browser_plugin.exe.

Εχεις τον quicktime?

Aφου το καθαρισες εισαι οκ. :)

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chrini (20 Σεπ. 2004 , 15:56)

 

Θελεις to pach KB835732 και θα εισαι οκ.

 

Για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις :rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ :happy:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lediaquaan (20 Σεπ. 2004 , 17:14)

 

Για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις :rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ :happy:

 

 

Το ειχα παθει και εγω. Ελπίζω να ξεμπερδεψεις. :rolleyes:

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chrini (20 Σεπ. 2004 , 16:22)

 

Ειναι ενα malware προγραμματακι που πολλες φορες εχει βρεθει στο quicktime_browser_plugin.exe.

Εχεις τον quicktime?

Aφου το καθαρισες εισαι οκ. :)

 

 

 

Σ'ευχαριστω :happy: .Για την ακριβεια, μαλλον ηταν στο Real player Alternative browser_plugin.exe. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορει να απαντησει καποιος στα παραπανω ερωτηματα μου?

Δηλαδη στο προβλημα με τις επανεκκινησεις και στον αν εχω ακομα το bloodhound.exploit.6 διοτι δεν το εντοπιζουν τα antivirus που ετρεξα.Please οποιος ξερει!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ddd13 (20 Σεπ. 2004 , 18:48)

 

Ρε παιδια μπορει να απαντησει καποιος στα παραπανω ερωτηματα μου?

Δηλαδη στο προβλημα με τις επανεκκινησεις και στον αν εχω ακομα το bloodhound.exploit.6 διοτι δεν το εντοπιζουν τα antivirus που ετρεξα.Please οποιος ξερει!! :cry:

 

Φιλε μου εγω παντως οταν ειχα το προβλημα επανεκκινησεων με ενα φορματ το ελυσα,εβαλα το τοιχος προστασιας και το προγραμματακι αντιμετωπισεις του ιου που ειχε βγαλει η microsoft και ολα ok :cool:
Link to comment
Share on other sites

Είχε τα antivirus norton. Τελικά χρειάστηκαν 9 ώρες για να μπορέσει να δουλεύει οκ το pc. Είχε τρελαθεί και το partition του. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσους και ποιους ιούς είχε πάρει. :!:

 

Μετά από format και διάφορα άλλα για αναζήτηση ιών, μπήκε εχθές εδώ και του έβγαλαν τα Norton ότι βρήκαν πάλι 2 ιούς και ότι τους έβγαλαν.

 

Ποιο πρόγραμμα προτείνετε να "αγοράσω" :p για firewall και ποιο για antivirus. Το firewall νόμιζα ότι ήταν συσκευή για dsl. Δεν ήξερά ότι υπάρχει και πρόγραμμα. Για spies. Έχω το spysweaper.

 

Για τον sasser που μπορώ να βρω το puch για ελληνικά xp και που το tool για να τον βγάζει?

 

Άμα έχω εγκαταστήσει τα sp1 και sp2 είμαι καθόλου καλύτερα καλυμμένος ή χρειάζονται πάλι πολλά live updates.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερες προσπαθω να συνδεθω στη σελιδα της Symantec για να κανω Update Virus Definitions αλλα δεν μου βγαζει καθολου τηη σελιδα.Βγαζει το γνωστο μηνυμα η σελιδα που ζητησατε δεν ειναι διαθεσιμη.

Οποιος μπορει ας βοηθησει.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Vangelakis4 (21 Σεπ. 2004 , 00:44)

 

Εδω και μερες προσπαθω να συνδεθω στη σελιδα της Symantec για να κανω Update Virus Definitions αλλα δεν μου βγαζει καθολου τηη σελιδα.Βγαζει το γνωστο μηνυμα η σελιδα που ζητησατε δεν ειναι διαθεσιμη.

Οποιος μπορει ας βοηθησει.

 

 

Γιατί δεν μπαίνεις μέσα από το πρόγραμμα να πατήσεις να σου κάνει μόνο του live update. Επίσης εγώ το έχω βάλει στο ayto και κάνει από μόνο του όποτε μπαίνω αναζήτηση ώστε να δει αν υπάρχουν νέες ενημερώσεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω ουτε μεσα απο το Live Update.Γενικως δεν συνδεεται σε καμια σελιδα Antiviruw.
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Vangelakis,

πήγαινε σε αυτόν τον φάκελο C:\windows\system32\drivers\etc

άνοιξε το αρχείο HOSTS με το wordpad

σβήσε ό,τι γράφει και γράψε μόνο αυτό: 127.0.0.1 localhost

αποθήκευσέ το (όπως είναι, HOSTS, χωρίς επέκταση)

κλείσε τον explorer

άνοιξέ τον και ξαναδοκίμασε

 

 

Αν δε γίνει τπτ, κατέβασε από εδώ ένα άλλο antivius, και από εδώ ένα antispyware, και καθάρισε τον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Φιλιππε μου εσωσες την ζωη.Τελικα αυτο το αρχειο Hosts εφταιγε.Χιλια ευχαριστω να σαι καλα.
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Vangelakis4 (21 Σεπ. 2004 , 11:36)

 

Φιλε Φιλιππε μου εσωσες την ζωη.Τελικα αυτο το αρχειο Hosts εφταιγε.Χιλια ευχαριστω να σαι καλα.

 

 

Ο φιλιππος εχει σωσει πολυ κοσμο, γενικα με αυτα που απαντα. Να εισαι καλα βρε Φιλιππε.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα σύγχρονα προγράμματα antivirus αντιμετωπίζουν πλέον και τα trojan horses.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spartak (22 Σεπ. 2004 , 23:13)

 

Φίλιππε (ή όποιος άλλος ξέρει) μήπως υπάρχει κανένα καλό προγραμματάκι που να ψάχνει trojan;

 

 

Yπαρχουν αρκετά, εγω πάντως κανω on line scan εδώενώ εκεί θα βρεις ολα τα on line μαζεμενα. Σε περιπτωση που εχεις καποιο "υποπτο" αρχειο μπορεις να το τσεκάρεις εδώ.

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν υπηρχε και ενα που λεγοταν anti-troyan;Το ειχα και τωρα δεν το βρισκω kazaa και στο δικτυο δεν το βρισκω σε αγγλικη εκδοχη...Δεν θυμαμαι ομως αν ηταν free....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...