Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω τη γνωμη σας...!Ειμαι για τη προσφορα 3+3 και σκεφτομαι αναμεσα σε 512 & 1024.ποσο αισθητη ειναι η διαφορα?αξιζει τα λεφτα της?

 

πως μπορω να κανω speedtest στη συνδεση μου?προγραμματακι?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To προβλημα που έχω με την 384Κ ακομα τρέχει.....το θέμα όμως ειναι το εξής :

εχω επικοινωνήσει 2 φορες τηλεφωνικα με το help desk και 2 φορές με email..Αψογη εξυπηρέτηση.

 

Ολοι η παρέα εχει forthnet και κανείς δεν αντιμετωπίζει προβλημα.......

Μονο εγω και αλλος ενας που η γραμμή δεν λεει να ανεβει πανω απο τα 180Κ με τπτ και συνήθως γυροφέρνω στο 140Κ

Το προβλημα ειναι καθαρά του ΟΤΕ και αυτό διοτι

Απειρες γραμμες εχουν ακομα φερεσυχνα

Τα DSLAM πολυ φορτωμένα και ιδίως σε παλίες περιοχες

 

Καπου διάβασα ότι εχει κανει ο ΟΤΕ μια μεγαλη παραγγελια για αναβάθμιση τον dslam.......Και επιπλεον απο τον φίλο με το κοινο μας προβλημα έμαθα πως έχουν προγραματισμένες αναβαθμίσεις.....ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ

 

Πληρώνουμε τα λάθη του παρελθόντος και την ελλειψη forecasting και management ολων των δημόσιων επιχειρίσεων και κυριως ΟΤΕ , ΔΕΗ

 

Παλιοτερα ενας τεχνικός του Οτε πριν βγει το dsl μου λέει βαλε isdn γιατι ήταν αυτή η πολιτικη...περνουμε τα λεφτα του κοσμακι ωστε να μην αναβαθμίζουμε τσαμπα τις γραμμες PSTN......

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα που έχω με την 384Κ ακομα τρέχει.....το θέμα όμως ειναι το εξής :

εχω επικοινωνήσει 2 φορες τηλεφωνικα με το help desk και 2 φορές με email..Αψογη εξυπηρέτηση.

 

Ολοι η παρέα εχει forthnet και κανείς δεν αντιμετωπίζει προβλημα.......

Μονο εγω και αλλος ενας που η γραμμή δεν λεει να ανεβει πανω απο τα 180Κ με τπτ και συνήθως γυροφέρνω στο 140Κ

Το προβλημα ειναι καθαρά του ΟΤΕ και αυτό διοτι

 

Δοκίμασες demo από άλλη εταιρεία να συγουρευτείς;

Αν όχι, δοκίμασε και αν τα φταίει ο ΟΤΕ δυστηχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Αν τα φταίει η FORTHnet, πάρε και ζήτα παράταση της συνδρομής σου, όπως διάβασε ότι πέτυχε και έκανε άλλος.

Ότι φταίει ο ΟΤΕ σε κάποιες περιοχές όντως φταίει, αλλά αυτόν τον καιρό, στην πλειοψηφία τον περιπτώσεων φταίει η FORTHnet. Μακάρι να "πιάσει πάτο" με την έννοια να υποχρεωθεί έτσι να κάνει παράταση κανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι φταίει ο ΟΤΕ σε κάποιες περιοχές όντως φταίει, αλλά αυτόν τον καιρό, στην πλειοψηφία τον περιπτώσεων φταίει η FORTHnet. Μακάρι να "πιάσει πάτο" με την έννοια να υποχρεωθεί έτσι να κάνει παράταση κανά μήνα.

 

Έλεος ρε παιδιά...όχι και να ευχόμαστε να μην έχουμε ταχύτητες για να πάρουμε 1 μήνα τζάμπα και να ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ !!! :wacko:

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 2-3 μερες παρατηρω αθλιες ταχυτητες με τη Φορθνετ,που δεν φτανουν παραπανω απο 28-29 ΚΒ(εχω 384,περιοχη Πειραιας).Εδω & 6 μηνες που ειμαι με τη συγκεκριμενη εταιρια τυχαινει & αρκετες φορες,ειδικα τις πρωινες-μεσημεριανες ωρες οι ταχυτητες να πεφτουν.Μηπως πρεπει ν'αρχισουμε ολοι να την κανουμε προς 512 ή παραπανω?Αν βαλει dsl & η κουτση Μαρια & παραμεινουν ως εχουν οι αθλιες υποδομες του οτε ζητω που καηκαμε!:X :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 2-3 μερες παρατηρω αθλιες ταχυτητες με τη Φορθνετ,που δεν φτανουν παραπανω απο 28-29 ΚΒ(εχω 384,περιοχη Πειραιας).Εδω & 6 μηνες που ειμαι με τη συγκεκριμενη εταιρια τυχαινει & αρκετες φορες,ειδικα τις πρωινες-μεσημεριανες ωρες οι ταχυτητες να πεφτουν.Μηπως πρεπει ν'αρχισουμε ολοι να την κανουμε προς 512 ή παραπανω?Αν βαλει dsl & η κουτση Μαρια & παραμεινουν ως εχουν οι αθλιες υποδομες του οτε ζητω που καηκαμε!:X :rolleyes:

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν ευθύνεται η Φορθνετ για την ποιότητα της γραμμής. Όμως επειδή εσύ Δημήτρη έχεις 1bill - άρα και μισθωμένη γραμμή - μπορείς να παραπονεθείς στην Φορθνετ άσχεται που φταίει η γραμμή του ΟΤΕ. Ένας λόγος παραπάνω να σου κάνουν την αναβάθμιση που θέλεις μόνο στην γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν ευθύνεται η Φορθνετ για την ποιότητα της γραμμής. Όμως επειδή εσύ Δημήτρη έχεις 1bill - άρα και μισθωμένη γραμμή - μπορείς να παραπονεθείς στην Φορθνετ άσχεται που φταίει η γραμμή του ΟΤΕ. Ένας λόγος παραπάνω να σου κάνουν την αναβάθμιση που θέλεις μόνο στην γραμμή.

 

Στα πακέτα αυτά δεν γίνεται μόνο στην γραμμή αναβάθμιση, αν θυμάμαι καλά.

Όμως μπορεί να πάρει ένα demo από άλλη εταιρεία, να δει τι γίνεται, και αν το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ ή στον ISP.

Link to comment
Share on other sites

Signomi re pedia,kai ego K.Patissia kai eno me Otenet ola kala....

tora me Forthnet poli halia.

Me to zori 30kb/s.

Ase pou me to test prin 30 lepta mou evgale download 146,09kb/s!!!!!!!!!!!!

I grammi mou einai 384.

Lipame poli.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

delete

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Molis pira to 121.

To paidi poy milisa den ton endiefere katholou apo pion eho sindromi.

To esteile kateuthian san vlavi, mou kratise kai to kinito mou (fisika ohi enehiro...hehe) kai:

Tha to koitaksoun apo to kentro kai tha me enimerosoun an tha hreiastei na erthoun apo edo.

Let's see....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Molis pira to 121.

To paidi poy milisa den ton endiefere katholou apo pion eho sindromi.

To esteile kateuthian san vlavi, mou kratise kai to kinito mou (fisika ohi enehiro...hehe) kai:

Tha to koitaksoun apo to kentro kai tha me enimerosoun an tha hreiastei na erthoun apo edo.

Let's see....

 

Αφου πιο πάνω λες ότι από OTEnet δεν έχεις πρόβλημα, τότε η γραμμή σου είναι μια χαρά.

Γιατί έδωσες βλάβη;

Αν είχες πρόβλημα τότε και με την OTEnet θα είχες πρόβλημα. Από τα ίδια μηχανηματα περνάνε όλοι.

Φοβάμαι ότι αν όντως δεν έχει πρόβλημα η γραμμή σου και έρθει τεχνικός σπίτι σου, θα χρεωθείς.

Link to comment
Share on other sites

I grammi mporei na einai kali.

To thema einai ekei pou kataligei an einai auto pou tha eprepe!

San hardware to kalodio einai o.k.

Sto DLSLAM tis periohis mou omos kata tin katargisi kai epanenergopioisi tis grmmis pios kserei ti ekanan.

Pantos, otan epi Otenet eiha sineheis aposindeseis gia 15 days peripou kai irthe tehnikos spiti, den vrike kati (eftege to ilithio SAGEM USB) kai den me hreose tipota!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά αυτό το τεστ στο http://www.testmy.net δεν πρέπει να είναι και πολύ αξιόπιστο. Το έκανα πριν από 3 λεπτά και μου έβγαλε τα εξής αποτελέσματα.

Forthnet 384, περιοχή Καλαμαριά Θεσσαλονίκης

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 113 Kbps about 0.1 Mbps (tested with 579 kB)

Download Speed is:: 14 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: Tue Jan 24 2006 18:34:45 GMT+0200 (GTB Standard Time)

Bottom Line:: 2X faster than 56K 1MB download in 73.14 sec

Diagnosis: May need help : running at only 31.39 % of your hosts average (forthnet.gr)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-NQK4OW0Z5

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω από softpedia με 41 σταθερό!

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια. Μιση ωρα διακοπη, τα τηλεφωνα κατεβασμενα και αντε παλι. Επικοινωνησα με το τμημα πωλησεων οπου με πληροφορησαν οτι μολις τον ειχαν παρει τον ανθρωπο απο Αθηνα και απο Θεσ/νικη και του ειπαν τα ιδια ακριβως. Οτι δηλαδη καθε μερα τετοια ωρα υπαρχει προβλημα και το κεντρο τεχν. υποστηρ. δεν δουλευει. Τι να πω παλι. Οτι ο γειτονας με ΟΤΕΝΕΤ και ο αλλος με ΤΕLEDOME ηταν μια χαρα? Τι να πω?
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά αυτό το τεστ στο http://www.testmy.net δεν πρέπει να είναι και πολύ αξιόπιστο. Το έκανα πριν από 3 λεπτά και μου έβγαλε τα εξής αποτελέσματα.

Forthnet 384, περιοχή Καλαμαριά Θεσσαλονίκης

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω από softpedia με 41 σταθερό!

 

κοιτα αν εκανες το τεστ την ωρα που κατεβαζες ειναι λογικο! το τεστ το κανεις χωρις να καταβαζεις! για να δειξει σωστα!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν εκανες το τεστ την ωρα που κατεβαζες ειναι λογικο! το τεστ το κανεις χωρις να καταβαζεις! για να δειξει σωστα!

 

Ναι ρε Μάκη, δεν είμαι τόσο ηλίθιος:lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα

Βλεπω πολλα παρπονα απο πλευρα ταχυτητας απο forthnet και δικιμασα και εγω το τεστακι. Εχω γραμμη 384 απο ΟΤΕ και καρτα NetKey τα D/L μου ειναι σταθερα στα 25-28 νομιζω για την συνδεση μου ειναι καλα. Ιδου και τα αποτελεσματα:

Connection is:: 237 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 1496 kB)

Download Speed is:: 29 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server2)

Test Time:: Tue Jan 24 19:13:15 UTC+0200 2006

Bottom Line:: 4X faster than 56K 1MB download in 35.31 sec

Diagnosis: May need help : running at only 65.83 % of your hosts average (forthnet.gr)

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε οντως το τεστ δεν παει καλα!
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν κανει επιπλεον disconnect η forthnet παντως με την hol εχω δεινοπαθησει γι'αυτο πιστευω οτι κατι γινεται στον ΟΤΕ. Τωρα θα γινω λιγο κακος. Αν νομιζετε οτι σε μια αλλη εταιρια δε θα εχετε προβλημα πηγαινετε να παρετε συνδρομη τωρα (ή ανταλλάξτε με φιλο σας). Εγω προσωπικα εχω κανει τεστ με hol, otenet, forthnet και βλεπω 190kbps (πιτα dslam). Επισης οταν γινεται το πεσιμο (με την hol οπως ειπα), o router συνδεεται αμεσως μολις φτιαξει. Κανω speedtest και βγαζω τα πρωτα λεπτα 330kbps. Αυτο ειναι αποδειξη οτι εiχε προβλημα ολο το dslam μου (για να μη πω ο BBRAS). Μηπως εχει ολο το dslam forthnet;

Υπαρχουν προβληματα της forthnet, αλλα το ξαναγραφω, στους περισσοτερους ευθυνεται ο ΟΤΕ.

 

Και επειδη λενε καποιοι, "εγω παλιοτερα με τον ταδε ISP δεν ειχα προβληματα, τωρα τα κανει η forthnet" ημουν πελατης forthnet 4.5 μηνες (καλοκαιρι-xmas) και τα disconnect που ειχα ολο αυτο το διαστημα ηταν λιγοτερα απ'οσα εχω αυτον τον Γεναρη (με την HOL).

 

Οταν πεσει η forthnet δοκιμαστε login

user: otenet@otenet.gr

pass:otenet

 

Αν δεν παρετε ip το προβλημα ειναι γενικοτερο. Αν παρετε, τοτε forthnet. Αυτα ειχα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε ότι είναι ό,τι να 'ναι τελείως η εταιρία. Τη μία κατεβάζω με 43-44, την άλλη με 17. Τη μία με 40 την άλλη με 20. Και όλα αυτά σε διάστημα 4 ωρών. Άσε τα συνεχή disconnects που αλλάζουν την ip, και δεν μπορώ να σταυρώσω download στο dc++
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε ότι είναι ό,τι να 'ναι τελείως η εταιρία. Τη μία κατεβάζω με 43-44, την άλλη με 17. Τη μία με 40 την άλλη με 20. Και όλα αυτά σε διάστημα 4 ωρών. Άσε τα συνεχή disconnects που αλλάζουν την ip, και δεν μπορώ να σταυρώσω download στο dc++

 

Ελπίζω να μην έχεις τον ασύρματο ρούτερ της linksys που δίνεται με το adsl in a box plus.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχεις τον ασύρματο ρούτερ της linksys που δίνεται με το adsl in a box plus.

ελπίζω να κάνεις πλάκα. Αυτό έχω φυσικά, γιατί?

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ασύρματο ρούτερ της linksys που δίνεται με το adsl in a box plus εχω αλλα προς το παρων καλα ειμαι!

εκτος οταν ανοιγω το Αzureus τοτε κανει και 3 λεπτα να ανοιζει μια σελιδα!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...