Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια βοηθεια please...

εχω conn-x με router της baudtec και θελω να στησω ενα access point...υπαρχει κανα θεμα ασυμβατοτητας με οσα μοντελα κυκλοφορουν στην αγορα;;;

για να μην το παρω και τρεχω μετα με επιστροφες....ο ΟΤΕ δηλωνει πως δεν ξερει τιποτα...μωρε μπραβο....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Στο σπίτι μου (Αλεξάνδρεια Ημαθίας), έχω σύνδεση Cyta 2Play 2Mbps και θέλω να περάσω σε πακέτο μεγαλύτερης ταχύτητας. Η μόνη διαθέσιμη είναι τα 12Mbps αλλά και πάλι σκέφτομαι να δώσω κάτι πραπάνω και να έχω σύνδεση ΟΤΕ στα 24Mbps μέγιστο.

 

Το θέμα είναι πως κάποιος τοπικός αντιπρόσωπος της Cyta στην Αλεξάνδρεια, μου είπε ότι όσοι έβαλαν ConnX στα 24Mbps, διέκοψαν τη σύνδεση και πήγαν στη Cyta με 12Mbps γιατί όπως ισχυρίζεται, το τοπικό δίκτυο του ΟΤΕ δεν υποστηρίζει ταχύτητες πέραν των 8-10Mbps, άρα είτε έχεις 12ρα σύνδεση, είτε 24ρα το ίδιο είναι από άποψη download.

 

Γνωρίζετε κάτι σχετικά; Είναι όντως πιθανό να μην έχει ο ΟΤΕ δίκτυο για ταχύτητες άνω των 12Mpbs; Σημειωτέον ότι μένω λίγα μέτρα από το κτίριο του ΟΤΕ...

 

Καταρχας η περιοχη σου υποστηριζεται απο την 24αρα του ΟΤΕ; Εαν ναι εισαι μακρυα ή κοντα απο το κεντρο;

 

Μην δινεις σημασια γενικα σε ... αντιπροσώπους...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας conn-x εδω και 6 μηνες περιπου στο σπιτι, εβαλα και στο γραφειο. Παω στο speedtest.net να δω τι πιανει και μου βγαζει το εξης:

[/img]

Και ο τριτος:

http://www.speedtest.net/result/580899014.png' alt='580899014.png'>

Link to comment
Share on other sites

To conn-X εχει 12μηνη η 6μηνη συνδεση????Μπορω να το δω σε καποια σελιδα???

12μηνη. Μπορεις να ζητησεις αοριστου χωρις εξοπλισμο, αλλα σε χρεωνουν €40 και κατι αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει να κανει με την "γρηγοραδα" απλως εαν εχεις 8αρα "καλυτερα" ειναι στο PPPoE.

 

Σιγουρα θα υπαρχει καπου αυτα τα στατιστικα. Δεν ειχα ποτε τετοιο ρουτερ για να σου πω. Ψαξε καλυτερα. :)

 

Noise Margin

 

 

9 dB UPSTREAM

 

 

30 dB DOWNSTREAM

 

 

Attenuation

 

 

50 dB UPSTREAM

 

 

--- dB DOWNSTREAM

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Noise Margin

 

 

9 dB UPSTREAM

 

 

30 dB DOWNSTREAM

 

 

Attenuation

 

 

50 dB UPSTREAM

 

 

--- dB DOWNSTREAM

 

 

Εχεις 24αρα;

 

Τo attenuation γιατι δε στο δειχνει;

 

Παντως το 30db snr downstream ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ που σημαινει η γραμμη σου σηκωνει πολυ παραπανω.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχεις 24αρα;

 

Τo attenuation γιατι δε στο δειχνει;

 

Παντως το 30db snr downstream ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ που σημαινει η γραμμη σου σηκωνει πολυ παραπανω.

 

Παρακάτω σου παραθετω ενα print screen. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ξεχασα να αναφερω οτι μενω Χολαργο. Οχι 8ρα εχω

 

http://img109.imageshack.us/img109/5701/81848698.jpg

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας conn-x εδω και 6 μηνες περιπου στο σπιτι, εβαλα και στο γραφειο. Παω στο speedtest.net να δω τι πιανει και μου βγαζει το εξης:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας conn-x εδω και 6 μηνες περιπου στο σπιτι, εβαλα και στο γραφειο. Παω στο speedtest.net να δω τι πιανει και μου βγαζει το εξης:

[/img]

Και ο τριτος:

http://www.speedtest.net/result/580899014.png' alt='580899014.png'>

 

 

βγαλε το antivirus Που τυχων εχεις. Η απενεργοποιησε το και ξαναπροσπαθησε

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω σου παραθετω ενα print screen. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ξεχασα να αναφερω οτι μενω Χολαργο. Οχι 8ρα εχω

 

http://img109.imageshack.us/img109/5701/81848698.jpg

 

 

H γραμμη σου εχει προβλημα. Παρε το 121 και δηλωσε βλαβη. Πες τους οτι εχεις πολλα λαθη στην γραμμη και οτι με 30 snr δεν πιανεις καν 8mbps ενω θα πρεπε να τα πιανεις.

 

Τωρα η εχει καποιο προβλημα η πορτα στο Dslam ή εχεις εσυ καποιο προβλημα μεσα στο σπιτι σου καλωδιακο.

 

βγαλε ολα τα τηλεφωνα κτλ και ασε το ρουτερ μονο του και δες. Επισης βαλτο στην "πρωτη" μπριζα τηλεφωνου του σπιτιου σου. Στην πριζα που μπαινει πρωτα το καλωδιο απ'εξω.

 

Κατι δημιουργει πολυ θορυβο γιατι δεν ειναι φυσιολιγο το upstream snr στο 8 και Att 50 ! την στιγμη που το downstream ειναι 30. Δοκιμασε εαν μπορεις και με αλλο ρουτερ κ δες εαν εμφανιζεται η ενδειξη του downstream attenuation.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να καταλάβω:

 

Conn-X 24Mbps: 27,90

Conn-X Talk: 14,90 (Όλη Μέρα + 60' Κινητά)

Σύνολο: 42,80

 

Σωστά; Κάτι ως πρόσθετο κόστος υπάρχει; Άλλο πάγιο δεν πληρώνουμε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να καταλάβω:

 

Conn-X 24Mbps: 27,90

Conn-X Talk: 14,90 (Όλη Μέρα + 60' Κινητά)

Σύνολο: 42,80

 

Σωστά; Κάτι ως πρόσθετο κόστος υπάρχει; Άλλο πάγιο δεν πληρώνουμε; :worry:

 

πληρωνεις:

 

14,75 καθε μηνα το παγιο που πληρωνουν ολοι, εχουν δεν εχουν ιντερνετ κτλ.

 

 

Αρα 42,80+14,75= 57,55

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

βγαλε το antivirus Που τυχων εχεις. Η απενεργοποιησε το και ξαναπροσπαθησε

Γιατι να το βγαλω? Μια χαρα μου φαινεται η ταχυτητα:lol:

Link to comment
Share on other sites

H γραμμη σου εχει προβλημα. Παρε το 121 και δηλωσε βλαβη. Πες τους οτι εχεις πολλα λαθη στην γραμμη και οτι με 30 snr δεν πιανεις καν 8mbps ενω θα πρεπε να τα πιανεις.

 

Τωρα η εχει καποιο προβλημα η πορτα στο Dslam ή εχεις εσυ καποιο προβλημα μεσα στο σπιτι σου καλωδιακο.

 

βγαλε ολα τα τηλεφωνα κτλ και ασε το ρουτερ μονο του και δες. Επισης βαλτο στην "πρωτη" μπριζα τηλεφωνου του σπιτιου σου. Στην πριζα που μπαινει πρωτα το καλωδιο απ'εξω.

 

Κατι δημιουργει πολυ θορυβο γιατι δεν ειναι φυσιολιγο το upstream snr στο 8 και Att 50 ! την στιγμη που το downstream ειναι 30. Δοκιμασε εαν μπορεις και με αλλο ρουτερ κ δες εαν εμφανιζεται η ενδειξη του downstream attenuation.

 

Φιλε doganos

 

Καταρχην εκανα αυτο με την πριζα του τηλεφωνου αλλα τιποτα, οι ιδιες ενδειξεις.

 

Πήρα το 1242 και τους ειπα τις ενδειξεις. Μου ειπαν να τηλ το 121 και να δηλωσω να τσεκαρουν τη γραμμη για θορυβο, πραμα που εκανα.

 

Θα περιμενω μερικες μερες να δω αν θα γινει καποια αλλαγη....παντως δεν μου κανει καρδια να βγαλω το μοντεμακι μου το BELKIN (το εχω 1 μηνα)βγια να δοκιμασω το SAGEM του ΟΤΕ :p

 

Στη χειροτερη αν δω οτι δεν βγαζω ακρη με ΟΤΕ αναγκαστικα θα δοκιμασω το SAGEM. Θα σε ενημερωσω:)

 

Παντως το κεντρο dslam μου ειναι στο Ψυχικο και εγω μενω συνορα χολαργου-χαλανδριου

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες με το 121 που πηρες.

 

Απλως εαν μπορεις βαλε για ΔΟΚΙΜΗ το sagem και δες εαν σου δειχνει την τιμη στο attenuation. μετα εαν θες βγαλτο.

 

Ποσο μακρυα ( σε Km) πιστευεις οτι βρισκεσαι απο το dslam ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες με το 121 που πηρες.

 

Απλως εαν μπορεις βαλε για ΔΟΚΙΜΗ το sagem και δες εαν σου δειχνει την τιμη στο attenuation. μετα εαν θες βγαλτο.

 

Ποσο μακρυα ( σε Km) πιστευεις οτι βρισκεσαι απο το dslam ;

 

Dogane!!

 

Δοκιμασα το sagem και μαντεψε!!! πιανει 650-700kb/sec!! Τελικά η γραμμη ειναι αψογη. Πηρα το 121 και τους ειπα να σβησουν την αναφορα μου.

 

Ομως δεν ειναι περιεργο? To BELKIN που υποτιθεται οτι ειναι μαρκα ειχε τελικα μαλλον προβλημα, η ηθελε καποια ρυθμιση για boosting? τι να πω..... με το SAGEM του ΟΤΕ βαρεσε TURBO!! Δεν ξερω αλλα απο εδω και περα θα αγοραζω μοντεμ μονον απο τα καταστηματα του ΟΤΕ

 

Αν δεν ησουν εσυ δεν θα εκανα τη δοκιμη ομολογω. Σε ευχαριστω ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ:)

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, να σαι καλα. Απλως για καλο και για κακο ας αφηνες το 121 να κανει και εναν ελεγχο στην γραμμη σου. Δεν ειναι κακο! :p
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, να σαι καλα. Απλως για καλο και για κακο ας αφηνες το 121 να κανει και εναν ελεγχο στην γραμμη σου. Δεν ειναι κακο! :p

 

Για την ιστορια απο το μενου του sagem

 

http://img15.imageshack.us/img15/788/24623934.jpg

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

SNR & Attenuation ειναι ενταξει η μπορω να κανω καποια επιπλεον ρυθμιση?

 

 

Mode: ADSL2+

Type: Fast

Line Coding: Trellis On

Status: No Defect

Link Power State: L0

 

Downstream Upstream

SNR Margin (dB): 7.9 16.1

Attenuation (dB): 21.0 4.5

Output Power (dBm): 19.0 12.6

Attainable Rate (Kbps): 24310 1272

Rate (Kbps): 21392 1020

MSGc (number of bytes in overhead channel message): 72 11

B (number of bytes in Mux Data Frame): 254 28

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1

T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 4

R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.4118 0.9748

L (number of bits in PMD Data Frame): 4954 238

D (interleaver depth): 1 1

Delay (msec): 0 0

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις;

 

Απλως δωσε χαιρετισματα στα παιδια του ΟΤΕ που ειναι απεναντι σου :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις;

 

Απλως δωσε χαιρετισματα στα παιδια του ΟΤΕ που ειναι απεναντι σου :P

Καλα ειναι δηλαδη? Στο σπιτι μου γιατι δεν μπορω να εχω τετοια ταχυτητα δεν το καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεσαι στα 21300 και ρωτας εαν ειναι καλα;

 

Το σπιτι σου εαν βρισκεται μακρυα απο το κεντρο του ΟΤΕ δεν γινεται να εχεις τετοια στατιστικα.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Dogane!!

 

Δοκιμασα το sagem και μαντεψε!!! πιανει 650-700kb/sec!! Τελικά η γραμμη ειναι αψογη. Πηρα το 121 και τους ειπα να σβησουν την αναφορα μου.

 

Ομως δεν ειναι περιεργο? To BELKIN που υποτιθεται οτι ειναι μαρκα ειχε τελικα μαλλον προβλημα, η ηθελε καποια ρυθμιση για boosting? τι να πω..... με το SAGEM του ΟΤΕ βαρεσε TURBO!! Δεν ξερω αλλα απο εδω και περα θα αγοραζω μοντεμ μονον απο τα καταστηματα του ΟΤΕ

 

 

Απλα για να ειμαστε σωστοι, το BELKIN τελικα εχει μια εξτρα ρυθμιση (extra firewall) το οποιο σου τρωει ταχυτητα. Μολις το απενεργοποιησα επιασε 650-700 σφαιρα!!! (δεν μιλαω για το security key που βαζεις για να μπεις στο network). Εχει κατι αλλα πιο advanced κολπα.

 

Οποτε απο συμβατοτητα πιστευω ειναι πολυ καλο

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...