Jump to content

ΕΓΓΡΑΦΗ ΟΘΟΝΗΣ PC


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει εύκολο πρόγραμμα για εγγραφή οθόνης του υπολογιστή

....αλλά συγκεκριμένη οθόνη, ώστε να μπορώ να συνεχίζω την δουλειά μου σε άλλη σελίδα.

Θέλω να καταγράψω μια τηλεδιάσκεψη μαθήματος .... αλλά εγώ ταυτόχρονα να μπορώ να δουλέψω κάτι άλλο.

(πχ εχω το πρόγραμμα ΟSB αλλά δεν ξέρω να το χρησιμοποιήσω )

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Obs το καλύτερο γιαυτή την δουλειά. Κάνει αυτό που θες και πολλά περισσότερα. Για ένα tutorial οδηγιών χρήσης δες

 

Για τηλεδιάσκεψη πάντως επειδή το χρησιμοποιώ καθημερινά για εγγραφή σε zoom,skype ενδεχομένως να χρειάζεσαι 2η οθόνη στο pc σου για να γίνει η εγγραφή καθώς το "capture window-εγγραφή οθόνης" ενδέχεται να μην πιάνει σωστά. Λέω ενδέχεται γιατί έχω δει διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα το pc και το os (win7-win10)

Αν δεν έχεις 2η κανονική οθόνη αλλά πχ ένα κινητό android, tablet κτλ δες την εφαρμογή spacedesk που κάνει το κινητό σου ή tablet οθόνη για τον υπολογιστή.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Obs το καλύτερο γιαυτή την δουλειά. Κάνει αυτό που θες και πολλά περισσότερα. Για ένα tutorial οδηγιών χρήσης δες

Για τηλεδιάσκεψη πάντως επειδή το χρησιμοποιώ καθημερινά για εγγραφή ..... .

Συμφωνώ και ευχαριστώ.

Δυστυχώς δεν αναφέρει πως μπορώ να εγγράψω μόνο συγκεκριμένη οθόνη ώστε ταυτόχρονα να μπορώ να δουλεύω εγώ κάτι άλλο. Πως μπορώ να επιλέξω ποια ανοιγμένη καρτέλα θέλω να γράψω..... :worry:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Θα πας να φτιάξεις μια νέα σκηνή και θα επιλέξεις "window capture" και από εκεί το πρόγραμμα που θες να κάνεις εγγραφή.

Αν δεις ότι στη λίστα του window capture δεν εμφανίζεται αυτό που θες, τότε όπως το έχεις ανοιχτό, πήγαινε στο παράθυρο που θες ώστε να έρθει στο προσκήνιο και μετά δες πάλι αν στο εμφανίζει μέσα στη λίστα.

Αλλά δεν απάντησες αν έχεις 2η οθόνη συνδεδεμένη, γιατί όπως είπα είναι αρκετά πιθανό να μην εμφανίζεται σωστά μέσα στο obs το παράθυρο του προγράμματος της συνδιάσκεψης.

Τώρα αν εχεις 2η οθόνη, τοτε μέσα στη σκηνή, θα επιλέξεις το display capture και από εκεί την οθόνη που θες

Βέβαια για να λες καρτέλα, την συνδιάσκεψη την τρέχεις στον browser? Και τι windows έχεις;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

....

Αλλά δεν απάντησες αν έχεις 2η οθόνη συνδεδεμένη, γιατί όπως είπα είναι αρκετά πιθανό να μην εμφανίζεται σωστά μέσα στο obs το παράθυρο του προγράμματος της συνδιάσκεψης.

Τώρα αν εχεις 2η οθόνη, τοτε μέσα στη σκηνή, θα επιλέξεις το display capture και από εκεί την οθόνη που θες

Βέβαια για να λες καρτέλα, την συνδιάσκεψη την τρέχεις στον browser? Και τι windows έχεις;

Δεν εχω 2η οθονη. Εχω Win10 και τρεχω με chrome ή firefox

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Σε firefox θα πας στις επιλογές--->επιδόσεις και θα ξετσεκαρεις τις επιλογές εκεί. Γιατί σε win10 για να κάνεις window capture στο obs απο browser χρειάζεται να απενεργοποιήσεις το hw acceleration. Μετά πας στο obs και σε μια σκηνή, επιλέγεις πηγή και από εκεί καταγραφή παραθύρου και επιλέγεις το παράθυρο της συνδιάσκεψης για εγγραφή στο obs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...