Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα , αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον ήχο, ολες οι ειδοποιησεις κτλ ακουγονται κανονικοτατα, αλλα η μουσική μου δεν ακουγεται ουτε η μουσικη σε εφαρμογές εκτός και αν φορέσω ακουστικά. Παίζει να είναι απο το καινουριο update ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε χθές το κινητό από Κίνα. Η πράσινη κινέζικη έκδοση χωρίς την 800ρα μπάντα. Παρόλο που δεν είναι δικό μου δηλώνω εντυπωσιασμένος! Πραγματικά σφαιράτο.

 

Που να δεις πως δουλευει με aosp ;)

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις πως δουλευει με aosp ;)

 

αδερφέ, έχεις κανα λινκ για root σε miui 9?

ευχαριστώ εκ προοιμίου

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με την φόρτιση του κινητού. Το κινητό ποτέ δεν φτάνει στο 98%και σταματάει εκεί. Αλλά όταν το βγάζω από την μπριζα και το ξαβαλω μου βγάζει την ένδειξη ότι έχει πάει στο 99%

Πάντως δεν έχω παρατηρήση κάποια μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Μήπωςνα φταίει το ανταπτορακι για την μπριζα? Σε αυτό το σημείο φτάνει και μετά δεν φορτίζει πια πληρως. d0928dc2b6a1389150d3f580a55b87ef.jpg8c9d7ac8b153d2dcd592854153d581ba.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενώ μου γράφει ότι απομένει ένα μικρό χρονικό διάστημα για την πλήρη φορτιστή του κινητού. Αυτος ο χρόνος ποτέ δεν ολοκληρώνεται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το που το εβαλα τωρα να φορτίσει σε usb θυρα, το κινητό έφτασε τελικά στο 100%. Γνήσιο φορτιστή ευρωπαϊκών προδιαγραφών που μπορώ να βρω ρε παιδιά? Με τον κινέζικο και τα ανταπτορακια της πλακας δεν κάνουμε δουλειά μου φαίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με την φόρτιση του κινητού. Το κινητό ποτέ δεν φτάνει στο 98%και σταματάει εκεί. Αλλά όταν το βγάζω από την μπριζα και το ξαβαλω μου βγάζει την ένδειξη ότι έχει πάει στο 99%

Πάντως δεν έχω παρατηρήση κάποια μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Μήπωςνα φταίει το ανταπτορακι για την μπριζα? Σε αυτό το σημείο φτάνει και μετά δεν φορτίζει πια πληρως. d0928dc2b6a1389150d3f580a55b87ef.jpg8c9d7ac8b153d2dcd592854153d581ba.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενώ μου γράφει ότι απομένει ένα μικρό χρονικό διάστημα για την πλήρη φορτιστή του κινητού. Αυτος ο χρόνος ποτέ δεν ολοκληρώνεται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το που το εβαλα τωρα να φορτίσει σε usb θυρα, το κινητό έφτασε τελικά στο 100%. Γνήσιο φορτιστή ευρωπαϊκών προδιαγραφών που μπορώ να βρω ρε παιδιά? Με τον κινέζικο και τα ανταπτορακια της πλακας δεν κάνουμε δουλειά μου φαίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε φταίει ο φορτιστής ή ότι άλλο. Έχουν κάνει Μ.... στην 9.0.5 και το κόβει στο 98% . Και σε μένα με τον snap 3/32 το κάνει όπως έκανα το update. Ούτε εγώ έχω παρατηρήσει μείωση στην διάρκεια ζωής. Επίσης με βγάλε βάλε θα πάει 100%. Σκέφτομαι να βάλω την dev γιατί τέτοια bug τα τρως στα μούτρα μια βδομάδα,με τη stable μας βλέπω τρίμηνο και βάλε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει ο φορτιστής ή ότι άλλο. Έχουν κάνει Μ.... στην 9.0.5 και το κόβει στο 98% . Και σε μένα με τον snap 3/32 το κάνει όπως έκανα το update. Ούτε εγώ έχω παρατηρήσει μείωση στην διάρκεια ζωής. Επίσης με βγάλε βάλε θα πάει 100%. Σκέφτομαι να βάλω την dev γιατί τέτοια bug τα τρως στα μούτρα μια βδομάδα,με τη stable μας βλέπω τρίμηνο και βάλε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πολύτιμη ενημέρωση. Οπωτε όταν θα φτάνει στο 98%να το βγάζω μέχρι λογικά να φτιάξουν το συγκεκριμένα πρόβλημα? Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πολύτιμη ενημέρωση. Οπωτε όταν θα φτάνει στο 98%να το βγάζω μέχρι λογικά να φτιάξουν το συγκεκριμένα πρόβλημα? Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποιοι έχουν αναφέρει ότι μπορεί να έχει γίνει και εκ προθέσεως η φόρτιση ως το 98% γιατί βοηθά τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Εγώ πάντως προσωπικά το βγάζω και το ξαναβάζω στη φόρτιση και πάει 100. Ότι νομίζεις κάνεις.

Εκείνο που ήθελα να σε ρωτήσω το πράσινο led σβήνει όταν φορτίσει πλήρως; Σε εμένα δε σβήνει ποτέ ενώ πρώτα έσβηνα με miui 8

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

kai στο προσπεκτους για μπρογραμα μπαταριας ελεγε οτι ειναι καλυτερο για την ζωη της μπαταριας να φορτιζει λιγοτςερο απο 100 %
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω το κινητό κάνα μήνα τώρα και την πάτησα είναι το νοτε 4χ δεν είχε κόκκινα γράμματα πουθενά και έχει 2016101 βασικά κανένα παράπονο δεν έχω αλλά δεν έχει 800 μάλλον αλλά γράφει miui 9 global σταθερή οπότε το φορουμ που είναι για εμένα είναι αυτό λογικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Το πράσινο λέντ μου σβήνει όταν πάει 100%100

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κανείς την 7.12.8 dev; Διαβάζω πολύ καλά σχόλια και σκέφτομαι να την περάσω. Είμαι με 9.0.5. Φαντάζομαι ότι την περνάω από recovery επιλέγοντας το αρχείο zip ε; Δε χρειάζεται ξεκλείδωμα φαντάζομαι και δεν κινδυνεύω από διαγραφή αρχείων ε;

 

@spartan30gr σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μόνο με την τέταρτη φόρτιση έσβησε το λαμπάκι αφού το άφησα όλη νύχτα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi.eu ή globe Rom ?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Αν αναφέρεσαι σε μένα την βρήκα από εδώ http://en.miui.com/extra.php?mod=rom/download&r=309&mobile=no#468

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε μένα την βρήκα από εδώ http://en.miui.com/extra.php?mod=rom/download&r=309&mobile=no#468

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι γενικά ποια από τις 2 θεωρείται καλύτερη. Για τη δική σου περίπτωση κατεβάζεις το zip και το επιλέγεις μέσω του updater. Εννοείται ότι κρατάς backup γιατί διαγράφει τα δεδομένα. Δεν χρειάζεται να έχεις ξεκλειδώto bootloader και μπορείς να επιλέξεις να επιστρέψεις και σε stable με τον ίδιο τρόπο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι γενικά ποια από τις 2 θεωρείται καλύτερη. Για τη δική σου περίπτωση κατεβάζεις το zip και το επιλέγεις μέσω του updater. Εννοείται ότι κρατάς backup γιατί διαγράφει τα δεδομένα. Δεν χρειάζεται να έχεις ξεκλειδώto bootloader και μπορείς να επιλέξεις να επιστρέψεις και σε stable με τον ίδιο τρόπο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Gilberto σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα τη περάσω τότε το βράδυ και θα γράψω εντυπώσεις... Μπορώ πάλι με κλειδωμένο bootloader να γυρίσω πίσω σε stable 9.0.5 ή πρέπει να περιμένω μετά νέα stable ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gilberto σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα τη περάσω τότε το βράδυ και θα γράψω εντυπώσεις... Μπορώ πάλι με κλειδωμένο bootloader να γυρίσω πίσω σε stable 9.0.5 ή πρέπει να περιμένω μετά νέα stable ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι μπορείς να επιστρέψεις μέσω του updater της Rom. Γενικα για να το γνωρίζεις οταν είναι οι ROMs βασισμένες στην ίδια έκδοση του Android όπως είναι τώρα η miui 9 στην 7.0 μπορείς να περνάς στη Dev χωρίς να ξεκλειδώσεις bootloader. Εάν θέλεις να επιστρέψεις πχ. στη miui 8 που βασίζεται στην 6.0 πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader και να την περάσεις με fastboot κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να επιστρέψεις μέσω του updater της Rom. Γενικα για να το γνωρίζεις οταν είναι οι ROMs βασισμένες στην ίδια έκδοση του Android όπως είναι τώρα η miui 9 στην 7.0 μπορείς να περνάς στη Dev χωρίς να ξεκλειδώσεις bootloader. Εάν θέλεις να επιστρέψεις πχ. στη miui 8 που βασίζεται στην 6.0 πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader και να την περάσεις με fastboot κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Να σαι καλά , μου άνοιξες τα μάτια με τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες.

 

* Λέει ότι αν προχωρήσω θα κάνει διαγραφή δεδομένων. Θα σβήσει τα πάντα ε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Είμαι ανάμεσα στο Redmi Note 4x και το Redmi Note 4... Θα πείτε καμία γνώμη μήπως βοηθηθώ? Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά , μου άνοιξες τα μάτια με τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες.

 

* Λέει ότι αν προχωρήσω θα κάνει διαγραφή δεδομένων. Θα σβήσει τα πάντα ε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα πάντα εκτός από ότι βρίσκεται στην SD κάρτα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα εκτός από ότι βρίσκεται στην SD κάρτα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Sd δεν έχω λόγω 2 σιμ οπότε το update αναβλήθηκε μέχρι να βρω τρόπο χωρίς root να πάρω πλήρες backup. Gilberto και πάλι ευχαριστώ φίλε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/variousmobile/1011807-redmi-note-4-332-snapdragon-global-full-black-800-μπάντα-b20100-ευρ-για-mi-max-2-black/

Παιδιά αυτό τι διαφορά έχει με το ευρωπαϊκό?

Είναι οκ με όλες τις μπάντες

4g κτλ κτλ??

Ευχαριστώ

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με την φόρτιση του κινητού. Το κινητό ποτέ δεν φτάνει στο 98%και σταματάει εκεί. Αλλά όταν το βγάζω από την μπριζα και το ξαβαλω μου βγάζει την ένδειξη ότι έχει πάει στο 99%

Πάντως δεν έχω παρατηρήση κάποια μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Μήπωςνα φταίει το ανταπτορακι για την μπριζα? Σε αυτό το σημείο φτάνει και μετά δεν φορτίζει πια πληρως.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενώ μου γράφει ότι απομένει ένα μικρό χρονικό διάστημα για την πλήρη φορτιστή του κινητού. Αυτος ο χρόνος ποτέ δεν ολοκληρώνεται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το που το εβαλα τωρα να φορτίσει σε usb θυρα, το κινητό έφτασε τελικά στο 100%. Γνήσιο φορτιστή ευρωπαϊκών προδιαγραφών που μπορώ να βρω ρε παιδιά? Με τον κινέζικο και τα ανταπτορακια της πλακας δεν κάνουμε δουλειά μου φαίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ θα διαφωνήσω με τους προηγούμενους. Και σε εμένα η φόρτιση φτάνει μέχρι το 98% μόνο όταν χρησιμοποιώ έναν φορτιστή αμφιβόλου

ποιότητας, ενώ όταν χρησιμοποιώ φορτιστή που υπήρχε σε κουτί ναυαρχίδας άλλης εταιρίας η φόρτιση φτάνει στο 100%. Δεν ξέρω τι μαγείρεμα έχει γίνει σε αυτό το θέμα από την MIUI 9.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

συνδεω το κινητο στον υπολογιστη....προσπαθω να κανω μεταφορα δεδομενων απο την καρτα sd στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου και μου βγαζει συνεχεια η συσκευη απασχολημενη....εβαλα σε αλλη θυρα usb τα ιδια...εβαλα αλλο καλωδιο usb...παλι τα ιδια....δεν καταλαβαινω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού παρατήρησα ότι η μπαταρία ήταν στο 47% επί μία ώρα σχετικά έντονης χρήσης. Δεν ακούγεται και πολύ φυσιολογικό αυτό ε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...