Jump to content

Επιλογή κινητού με καλή κάμερα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 450-500max

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6.5 περίπου

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα, βλέπουμε και μεταχειρισμένο ελαφρώς.

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι.

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Οπωσδήποτε dual και οπωσδήποτε sd card, αλλιώς να είναι 256gb έκδοση dual πάντα!

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;Ναι. Χωρίς φλασάρισμα.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.Ναι amoled

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung A50

 

Καλημέρα!

Θέλω να αλλάξω το κινητό της συζύγου. Θα της έδινα το δικό μου S10+ αλλά δεν της κάνει από θέμα χωρητικότητας αφού θέλει dual sim και αποθηκευτικό χώρο. Οπότε θα το πουλήσω και ψάχνω κάποιο που να έχει τα παρά πάνω χαρακτηριστικά.

Από μια γρήγορη αναζήτηση, κοιτάω τα reviews στα: Huawei p30 pro new edition, Samsung A71, Samsung S20 FE και ίσως Xiaomi Mi 10T Pro.

Υπάρχουν άλλα που μου διαφεύγουν ή απόψεις για τα παρά πάνω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι.realme 7 pro.

 

Ο άνθρωπος αναφέρει s20 fe και mi 10t pro και εσύ του προτείνεις realme 7 pro???

 

Για τον ts αν θέλεις να πληρεί όλα τα κριτήρια που αναφέρεις το s20 fe είναι μονόδρομος και γενικά είναι ένα πολύ καλό κινητό και vfm

Το mi 10t pro δεν έχει amoled

Αν δεν σε ενδιαφέρει τοσο η amoled η η επεκτασιμότητα σε χώρο έχει και φθηνότερες επιλογές

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάτω κάτω γράφει.υπαρχουν αλλά που μου διαφεύγουν;ας διαβάζουμε όλο το ποστ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολλά που του διαφεύγουν, εσύ με ποιο σκεπτικό πρότεινες το realme 7?
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

oled ναι, κάμερα οκ, δε μπορείς να το συγκρίνεις με τη κάμερα του s20

ανάλογα τι θέλει ο ts

σαν vfm με oled είναι όντως καλό το realme

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του είναι απίστευτα καλή.επιπεδου ναυαρχίδας.δενντο έχω αλλά τα δείγματα που έχω δει αυτό λένε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια σας!

Η αλήθεια είναι πως την amoled την επέλεξα εγώ και όχι η σύζυγος που δεν το κατέχει, απλά επειδή έχει στο Α50, σκέφτηκα πως δεν θα έβλεπε κάτι που θα την χάλαγε(χωρίς να ξέρει τι :D ) αν επιλέξω ένα με amoled.

Θα πάω να δω από κοντά το Xiaomi Mi 10T Pro και να το συγκρίνω με το Samsung S20 FE, νομίζω πως το Samsung A71 θα υστερεί αρκετά στο θέμα κάμερας, που είναι το κύριο ζητούμενο αφού υπάρχει πεντάχρονο πως δεν το πετυχαίνεις πουθενά σταθερό για μια καλή φωτο :lol:

Για το realme 7 pro, έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια και δείχνει όντως vfm, απλά αυτό που με χάλασε είναι πως παρότι δίνει 3 χρόνια εγγύηση, αν υπάρξει πρόβλημα δεν υπάρχει service εδώ και θα πρέπει να πάει Κίνα. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό, αλλά αν ισχύει είναι αποτρεπτικό. Επίσης, έμαθα από έναν φίλο πως το πήρε για την γυναίκα του, άρα θα προσπαθήσω να το δω από κοντά και να πάρω πληροφορίες!

Άλλη συσκευή πάντως με τα χαρακτηριστικά που ζητάω, δεν βλέπω να παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι...ανταλλακτικά δεν ξέρω αν έχουν, αλλά σε κάθε περίπτωση θα το κοιτάξω κι αυτό. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να δω από κοντά το Xiaomi Mi 10T Pro και να το συγκρίνω με το Samsung S20 FE, νομίζω πως το Samsung A71 θα υστερεί αρκετά στο θέμα κάμερας, που είναι το κύριο ζητούμενο αφού υπάρχει πεντάχρονο πως δεν το πετυχαίνεις πουθενά σταθερό για μια καλή φωτο :lol:

Γ.

 

μπορεις να βαλεις gcam στο Α71.. snapdragon φοραει

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια σας!

Η αλήθεια είναι πως την amoled την επέλεξα εγώ και όχι η σύζυγος που δεν το κατέχει, απλά επειδή έχει στο Α50, σκέφτηκα πως δεν θα έβλεπε κάτι που θα την χάλαγε(χωρίς να ξέρει τι :D ) αν επιλέξω ένα με amoled.

Θα πάω να δω από κοντά το Xiaomi Mi 10T Pro και να το συγκρίνω με το Samsung S20 FE, νομίζω πως το Samsung A71 θα υστερεί αρκετά στο θέμα κάμερας, που είναι το κύριο ζητούμενο αφού υπάρχει πεντάχρονο πως δεν το πετυχαίνεις πουθενά σταθερό για μια καλή φωτο :lol:

Για το realme 7 pro, έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια και δείχνει όντως vfm, απλά αυτό που με χάλασε είναι πως παρότι δίνει 3 χρόνια εγγύηση, αν υπάρξει πρόβλημα δεν υπάρχει service εδώ και θα πρέπει να πάει Κίνα. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό, αλλά αν ισχύει είναι αποτρεπτικό. Επίσης, έμαθα από έναν φίλο πως το πήρε για την γυναίκα του, άρα θα προσπαθήσω να το δω από κοντά και να πάρω πληροφορίες!

Άλλη συσκευή πάντως με τα χαρακτηριστικά που ζητάω, δεν βλέπω να παίζει...

 

Επειδή κι εγώ κοιτώ σύμφωνα με τα κριτήρια τα δικά σας και παρακολουθώ τη συζήτηση, θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλη η διαφορά τιμής ανάμεσα στα Mi 10T Pro και Samsung S20 FE...

Θα αναμένω τη γνώμη για τη σύγκριση των καμερών τους. :)

 

Έτσι για την ιστορία, είμαι αρκετά ικανοποιημένη από την κάμερα του Α71, αν και θα δοκιμάσω και με gcam που αναφέρθηκε παραπάνω.

Edited by xtapodina
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ κοιτώ σύμφωνα με τα κριτήρια τα δικά σας και παρακολουθώ τη συζήτηση, θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλη η διαφορά τιμής ανάμεσα στα Mi 10T Pro και Samsung S20 FE...

Θα αναμένω τη γνώμη για τη σύγκριση των καμερών τους. :)

 

Έτσι για την ιστορία, είμαι αρκετά ικανοποιημένη από την κάμερα του Α71, αν και θα δοκιμάσω και με gcam που αναφέρθηκε παραπάνω.

 

Δεν βλέπω να έχουν καμία χρηματική διαφορά μεταξύ τους, στα 550€ παίζουν και τα δυο.

https://www.skroutz.gr/s/24906229/Samsung-Galaxy-S20-FE-256GB-Cloud-Navy.html

https://www.skroutz.gr/s/25016464/Xiaomi-Mi-10T-Pro-256GB-Cosmic-Black.html

 

Το θέμα είναι πως ακούω πολύ καλά λόγια για την φωτογραφική του realme 7 pro από τον φίλο μου και μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι τελικά, αφού στο eshop το έχει στα 275€ κι έχω ένα πιστωτικό στα 40€. Είναι μεγάλο το δέλεαρ και κάτω από την μισή τιμή σε σχέση με τα άλλα 2 :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα το 5G, γι' αυτό ανέφερα τη μεγάλη διαφορά τιμής. ;)

Ναι το 5G ξεφεύγει σε τιμή και ευτυχώς δεν είναι ζητούμενο.

Στο Α71 τι σας "χαλάει" και σκέφτεστε την αλλαγή με τα παρά πάνω; Γιατί το Α71 είναι ακόμα στα υπόψιν και λόγω γνωριμίας με το οικοσύστημα της samsung...

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι θα λετε για τα κορεατικα τωρα που η huyndai θα βγαζει το μηλο-αμαξο!

 

ΥΓ, το Α71 ειναι η καλυτερη συσκευη στα 300€ αλλα τωρα εγω θα περιμενα το Α72

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις το Α71. Είναι σε άλλο επίπεδο από τις κινεζιές...και στην ποιότητα και αίσθηση του λειτουργικού και στην τακτικότητα και βελτίωση των αναβαθμίσεων λειτουργικού και στην απείρως συνεπέστερη και επαγγελματικότερη εξυπηρέτηση του σέρβις. Είναι αστείο να συγκρίνουμε εταιρείες που έχουν απήχηση στο κοινό των εύρωστων οικονομιών με αυτών του τρίτου κόσμου.Η Samsung είναι το αντίστοιχο της BMW και η Realme το αντίστοιχο της...Kia. Διάλεξε και πάρε!

 

Οι παραλληλισμοί σου με ξεπερνούν

Αν είναι όμως να θέλει premium εμπειρία ας το κάνει σωστά και ας πάρει iphone, γιατι και τα samsung εδώ που τα λέμε κορεατικα είναι, σαν τη KIA που αναφέρεις ένα πράγμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι το 5G ξεφεύγει σε τιμή και ευτυχώς δεν είναι ζητούμενο.

Στο Α71 τι σας "χαλάει" και σκέφτεστε την αλλαγή με τα παρά πάνω; Γιατί το Α71 είναι ακόμα στα υπόψιν και λόγω γνωριμίας με το οικοσύστημα της samsung...

 

Δεν με πειράζει κάτι στο Α71. Είναι μία πολύ ''τίμια'' συσκευή, για έναν μέσο χρήστη έχει όλα όσα ζητάει, χωρίς να ''ξεπαραδιαστεί'' για ένα κινητό...

Αυτό που σκοπεύω να κάνω εγώ είναι να πουλήσω το Α51 της μητέρας μου και να της δώσω το Α71 μου. Οπότε εγώ είμαι μεταξύ S10 lite (δεν βλέπω να πέφτει άλλο η τιμή του, αν και σχεδόν έχει εξαντληθεί), S20 FE και Mi10T Pro (σε αυτό με δελεάζουν πολύ τα 256GB).

Πάντως, θα προτιμούσα να μείνω σε Samsung.

Edited by xtapodina
Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις το Α71. Είναι σε άλλο επίπεδο από τις κινεζιές...και στην ποιότητα και αίσθηση του λειτουργικού και στην τακτικότητα και βελτίωση των αναβαθμίσεων λειτουργικού και στην απείρως συνεπέστερη και επαγγελματικότερη εξυπηρέτηση του σέρβις. Είναι αστείο να συγκρίνουμε εταιρείες που έχουν απήχηση στο κοινό των εύρωστων οικονομιών με αυτών του τρίτου κόσμου.Η Samsung είναι το αντίστοιχο της BMW και η Realme το αντίστοιχο της...Kia. Διάλεξε και πάρε!

 

Κατανοώ την άποψη σου απολύτως σεβαστή, αλλά προσωπικά την βρίσκω τουλάχιστον υπερβολική.

Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να επεκταθούμε γιατί θα βγούμε εκτός θέματος χωρίς λόγο.

 

Αφού έχω καταλήξει σε αυτές τις 2-3 συσκευές, μέχρι να δώσω το S10+ υπάρχει ο χρόνος για να τις δω από κοντά και να αποφασίσω.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Με πόσες συσκευές είχες εκτενή προσωπική εμπειρία συνολικά ώστε να έχεις εξάγεις αυτό το συμπέρασμα;;;;

Κατά τα λεγόμενα σου, σχεδόν μόνο με BMW την τελευταία τετραετία, S8+,Note 8, NOte 9, S10+ και έρχεται το Note 20 ultra, όλα με σχετικά βαριά επαγγελματική χρήση. Παράλληλα και κατά διαστήματα πέρασαν κάποια KIA & Hyundai πολύ αξιόλογα θεωρώ (Huawei mate 9, P20, Xiaomi note 9).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είστε κάθετοι μερικοί με ξεπερνάει. Με άκυρους παράλληλισμους κιόλας. Κατ αρχάς η hyundai με τη Kia είναι οι πιο αξιόπιστες εταιρείες αυτή τη στιγμή. Δεύτερον το να λες συνέχεια κινεζιες κλπ είναι λες και σου έχουν φάει τ φαΐ οι κινεζοι ρε φίλε. Τρίτον xiaomi κλπ είναι το ίδιο εμπορικές σε όλο το κόσμο, όχι μόνο στην Ασία. Πες την άποψη σου ναι, δικαίωμα σου κι ίσως βοηθήσει κάποιον. Μη κουράζεις μ αυτή τη σάλτσα τώρα. Εκτός κι είσαι 15 χρονών. Τότε πάω πάσο

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ την άποψη σου απολύτως σεβαστή, αλλά προσωπικά την βρίσκω τουλάχιστον υπερβολική.

Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να επεκταθούμε γιατί θα βγούμε εκτός θέματος χωρίς λόγο.

 

Αφού έχω καταλήξει σε αυτές τις 2-3 συσκευές, μέχρι να δώσω το S10+ υπάρχει ο χρόνος για να τις δω από κοντά και να αποφασίσω.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!

 

Όταν γίνει αυτό και αν θελήσετε, γράψτε μας δυο λόγια για τη σύγκριση (ιδίως ως προς το θέμα φωτογραφίας/video). Προσωπικά, με ενδιαφέρει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τελικά, πήγα σε Galaxy Note 10, το πέτυχα σε προσφορά που ανέβηκε σήμερα, 500€ ακριβώς και στο ιδιαίτερο χρώμα που ήθελα. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...