Jump to content

Ισότητα και φιλότιμο


BlueBoy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα με αηδιάζει το γεγονός πως όταν μιλάς για προβλήματα του χαρακτήρα τους γενικά, σου λένε αυτές που συμμετέχουν στη κουβέντα πως, <<απαπαπαπα, -τσόκαρα, - εγώ δεν κάνω ποτέ έτσι>> και ειναι οι ίδιες που τα κάνουν. Αυτό το πρόσεξα και εδω,σε αυτή την συζήτηση.

 

Σε αυτή τη συζήτηση συμμετείχαμε εώς τώρα 4 κορίτσια. Αυτό που λές με προσβάλει εμένα προσωπικά γιατι δεν με γνωρίζεις. Εδω είμαστε για να γράφουμε τη γνωμη μας και αυτα που πιστευουμε. Αν ειναι να αρχισουμε να αμφισβητούμε αυτα που γράφει ο καθένας τότε θα γεμίσουμε το forum με καβγάδες και off topic. Δεν εχω λόγω να γραψω βλακείες γιατι δεν εχω και κανένα όφελος φιλε ethnicnation οποτε σε παρακαλώ μην αμφισβητείς αυτά που γράφω.

 

Συγνωμη προς του moderators για το υφος μου και για το off-topic. Αν κρυθει ακατάλληλο ας διαγραφεί.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβασα την εξέλιξη του τόπικ και επειδή έχω καταθέσει κι εγώ την δική μου εμπειρία σε αυτό το θέμα,το θεωρώ το λιγότερο προσβλητικό να αμφισβητούνται αυτά που λέω μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα.Να το ξέρω άμα είναι να μην ξαναποστάρω.

Επίσης αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται τόσοι πολλοί άντρες αυτού του forum να μιλούν για τις γυναίκες λες και τις έχουν γνωρίσει όλες.Κι εγώ ας πούμε οι περισσότεροι άντρες που γνώρισα στη ζωή μου,προέκυψαν τομάρια,και δεν θέλω ούτε να τους ξαναδώ στα μάτια μου.So what? Ποτέ δεν στράφηκα για τις κακές επιλογές που ΕΓΩ έκανα στο να κατηγορήσω τους συμφορουμίτες που ούτε καν τους γνωρίζω,κι απ'ότι έχω δει και τα λιγοστά κορίτσια του forum κρατάνε αξιοπρεπέστατη στάση.

Edit:Να προσθέσω μόνο ότι δεν αναφέρομαι σε όλα τα posts αλλά σε συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ άνοιξα το θέμα ......... κανονίστε να το κλείσετε lol

Λοιπόν ας ξαναγράψω πάλι να φουντώσει η κουβέντα ;)

Το θέμα δεν είναι γενικά η ισότητα.

Αν μιλήσουμε για το θέμα ισότητα έχω να πω πως είναι πολύ περίπλοκο

Πχ ισότητα είναι πχ να ψηφίζει και η γυναίκα ( ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ )

ισότητα όμως κάποιες γυναίκες θεωρούν ότι είναι να κάνουν καμάκι και να την πέφτουν πρώτες στον άντρα ( εμένα δεν μ'αρέσει αυτό )

Ισότητα είναι να δουλεύει και η γυναίκα αλλά δεν καταλήγει σε ισότητα όταν ο άντρας στο χώρο εργασίας πρέπει να κουβαλάει όχι μόνο τα δικά του χαρτιά αλλά και της γυναίκας επειδή ΤΟΤΕ θυμάται ότι είναι γυναίκα και είναι αδύναμη.

Εγώ από τις εμπειρίες μου το ΜΟΝΟ που πραγματικά δεν αντέχω στις γυναίκες που χωρίς αυτές δεν ζούμε ;) διότι αυτές μας φέρνουν και στη ζωή , δεν αντέχω αυτή την ικανότητα που έχουν να γίνονται αδύναμες ευαίσθητες συναισθηματικές εύθραστες όποτε τις συμφέρει για να περάσει το δικό τους.

Οσο αφορά τα "οικονομικά" κατά εμέ το πιο σωστό είναι στο πρώτο ραντεβού ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να πληρώσει ο άντρας. Αλλιώς παύει να είναι τζέντλεμαν.

Δεν έχει ακουστεί ποτέ στο πρώτο ραντεβού να πληρώσει η γυναίκα.

Και αυτό δεν είναι θέμα ισότητας αλλά θέμα καλών τρόπων.

Αν όμως αυτό επαναληφθεί και δεύτερη και τρίτη και σε κάθε έξοδο τότε τις την κάνεις και λες "αχ ξέχασα τα λεφτά στο άλλο παντελόνι ρε συ "

Με συγχωρείτε αλλά σε μια σχέση συνεισφέρουν και οι δύο όταν δουλεύουν και οι δύο

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τις φίλες σου το τι λένε σε πρωτο ραντεβού με αγόρι,για να μην πω να ρωτήσεις και τον εαυτό σου και παρεξηγηθείς. :)

Μπάς περιπτώση,μιλάω για τις περισσότερες.

Mπααα... Δεν αξίζει τον κόπο! :rolleyes:

Εν πάσει περιπτώσει, δεν ασχολούμαι..

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά τα "οικονομικά" κατά εμέ το πιο σωστό είναι στο πρώτο ραντεβού ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να πληρώσει ο άντρας. Αλλιώς παύει να είναι τζέντλεμαν.

Δεν έχει ακουστεί ποτέ στο πρώτο ραντεβού να πληρώσει η γυναίκα.

Και αυτό δεν είναι θέμα ισότητας αλλά θέμα καλών τρόπων.

Διαφωνω,δε ζουμε πλεον στο 2005 π.Χ. αλλα μ.Χ.,αν δεν κανω λαθος... :!: οποια χαρακτηριζει τον αλλο "γυφτο" κλπ απ'το αν πληρωνει στο πρωτο ραντεβου ειναι το λιγοτερο γελοια,ολοι & ολες πλεον εχουν λεφτα για εναν καφε ή ενα φαι ή ενα σινεμα...τωρα,αν το πρωτο ραντεβου ειναι στα...μπουζουκια,ας τα βαλουν μισα-μισα...γιατι εχω ακουσει & περιπτωσεις γυναικων που εχουν κανει...σπορ τα ραντεβουδακια σε τετοιους χωρους & μετα εξαφανιζονται απο προσωπου γης,αδιαφορωντας γι'αυτον που πληρωσε τα μαλλιοκεφαλα του για να κανει τον...τζεντλεμαν... :rolleyes: :mad: :X
Link to comment
Share on other sites

Στα μπουζούκια πρώτο ραντεβού ? τι λες καλέ που θα την πάρω στα μπουζούκια πρώτο ραντεβού. Στο θησείο για κάνα καφέ και πολύ της πέφτει lol
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω,δε ζουμε πλεον στο 2005 π.Χ. αλλα μ.Χ.,αν δεν κανω λαθος... :!: οποια χαρακτηριζει τον αλλο "γυφτο" κλπ απ'το αν πληρωνει στο πρωτο ραντεβου ειναι το λιγοτερο γελοια,ολοι & ολες πλεον εχουν λεφτα για εναν καφε ή ενα φαι ή ενα σινεμα...τωρα,αν το πρωτο ραντεβου ειναι στα...μπουζουκια,ας τα βαλουν μισα-μισα...γιατι εχω ακουσει & περιπτωσεις γυναικων που εχουν κανει...σπορ τα ραντεβουδακια σε τετοιους χωρους & μετα εξαφανιζονται απο προσωπου γης,αδιαφορωντας γι'αυτον που πληρωσε τα μαλλιοκεφαλα του για να κανει τον...τζεντλεμαν... :rolleyes: :mad: :X

 

Αυτο ειλικρινά δεν το ειχα ακούσει :( . Δεν ξέρω αν ειναι πολλές ή λιγες αλλά σίγουρα υπάρχουνε. Αυτον που λυπαμαι ειναι αυτους κακομοιρους που σιγουρα θα παιρνανε και λουλουδια για να τους πετάνε και την αλλη μέρα θα περιμενανε ενα τηλέφωνο. Πω πω ειναι πολύ σκληρο αυτο... :( κοροϊδία...

Ντροπή τους... ελπίζω να μην σας τύχει ποτε κάτι τέτοιο... :luck:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στα μπουζούκια πρώτο ραντεβού ? τι λες καλέ που θα την πάρω στα μπουζούκια πρώτο ραντεβού. Στο θησείο για κάνα καφέ και πολύ της πέφτει lol

 

Πολυ ρομαντικό θα της πεις και θα της δείχνεις και την ακρόπολη ;) .... άσε που αν δεν αξίζει τον κόπο, το πολύ πολύ να εχεις χασει 2 ωρες απο την ζωη σου και 3,5 ευρω για τον καφέ που υποθέτω οτι θα την κεράσεις (που κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται να το κάνεις)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις πουθενά ΜΟΝΟ 3,5 ευρώ τον καφέ να μου το πεις γιατί εγώ τον βρίσκω με 4,5 :p

 

:wacko: :wacko: :wacko: Εχω κατι χρόνια να πάω στο Θησείο....

Εγω στο Χαιδάρι που βγαίνω 3,5 τον πληρωνω....

 

Εστω ας δώσεις 4,5 αν και σου λεω οτι δεν βρισκω το λόγο να το κάνεις...

Ετσι θα δεις και αν αξίζει τον κόπο....αλλωστε στο 2005 ζούμε

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον BlueBoy για το πρώτο ραντεβού. Ο άντρας πρέπει να πληρώνει. Μετά φυσικά, όπως εχω πει η κοπέλα και παει λέγοντας..

Οσο για τα μπουζούκια.. Δεν έχω ξανακούσει πρώτο ραντεβού στα μπουζούκια.

Για ένα καφέ βγαίνεις, να γνωρίσεις τον άλλον, να μιλήσετε, να δεις τέλος πάντων "τι καπνό φουμάρει". Στα μπουζούκια ούτε να μιλήσεις μπορείς, ούτε να δεις καλά καλά τον άλλον!

Τώρα, αν πέσετε σε κανέναν "χρυσοθήρα" και θέλει ντε και καλά να πάτε σε τέτοιου είδους μέρη, ε, βρε παιδιά, αυτές οι κοπέλες φαίνονται απο την αρχή, τι ζητάνε! Μπαμ κάνουνε!

Εμείς εδω δε μιλάμε για αυτού του είδους τις σχέσεις υποθέτω, ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον BlueBoy για το πρώτο ραντεβού. Ο άντρας πρέπει να πληρώνει. Μετά φυσικά, όπως εχω πει η κοπέλα και παει λέγοντας..

Οσο για τα μπουζούκια.. Δεν έχω ξανακούσει πρώτο ραντεβού στα μπουζούκια.

Για ένα καφέ βγαίνεις, να γνωρίσεις τον άλλον, να μιλήσετε, να δεις τέλος πάντων "τι καπνό φουμάρει". Στα μπουζούκια ούτε να μιλήσεις μπορείς, ούτε να δεις καλά καλά τον άλλον!

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω τη στενομυαλη λογικη του κερασματος στο πρωτο ραντεβου... :rolleyes: δηλαδη αγραφος νομος ειναι? :p

 

Οσο για το πρωτο ραντεβου στα μπουζουκια,υπαρχουν πολυ συχνα παρεες που καλουν διαφορα ατομα(κοπελες κυριως) σε τετοια μερη για να το παιξουν πλουσιοι,γλετζεδες,ιν κλπ... :mad: ασε που μπορεις να κοιταξεις οχι λιγο,αλλα πολυ... :shifty: ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Δημήτρη πως είναι δυνατόν στο πρώτο ραντεβού να μην κεράσεις ?

Εκτός κιαν κάνεις το εξής .Καθ'όλη τη διάρκεια θα μιλάς για ισότητα και θα λες πόσο δημοκράτης είσαι .Και όταν έρθει η ώρα θα πεις "επειδή είμαι δημοκράτης μισά μισά" lol

Υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι δεδομένα

Οπως

Στο πρώτο ραντεβού κερνάς

Οταν φεύγει με ταξί περιμένεις μέχρι να βρει και να ξεκινήσει ( σημειώνεις και την πινακίδα για παν ενδεχόμενο :p )

Στο δεύτερο ραντεβού ΔΕΝ κερνάς αλλά περιμένεις μέχρι να βρει ταξί

Αν σου πετάξει υποννούμενο για το ότι δεν πληρώνεις πάντα εσύ με το που βρίσκει ταξί της το αρπάζεις και φεύγεις χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Οταν φεύγει με ταξί περιμένεις μέχρι να βρει και να ξεκινήσει ( σημειώνεις και την πινακίδα για παν ενδεχόμενο :p )

Στο δεύτερο ραντεβού ΔΕΝ κερνάς αλλά περιμένεις μέχρι να βρει ταξί[/b]

 

Eγώ αυτό το βρίσκω πιο καλό απο το κέρασμα..

 

Όσο για το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού, δεν ξέρω γιατι, αλλά απο μια συζήτηση που ειχα εχθες το απογευμα, οι περισσοτεροι αντρες και γυναίκες το εχουν σαν δεδομένο. Τελικά το έχουμε περάσει ο ένας στον άλλο και είμαι τελικα λίγοι και από τα δύο φύλα που δεν κολλάμε σ'αυτο...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω τη στενομυαλη λογικη του κερασματος στο πρωτο ραντεβου... :rolleyes: δηλαδη αγραφος νομος ειναι? :p

 

Οσο για το πρωτο ραντεβου στα μπουζουκια,υπαρχουν πολυ συχνα παρεες που καλουν διαφορα ατομα(κοπελες κυριως) σε τετοια μερη για να το παιξουν πλουσιοι,γλετζεδες,ιν κλπ... :mad: ασε που μπορεις να κοιταξεις οχι λιγο,αλλα πολυ... :shifty: ;)

Αφου θέλουν να το παίξουν έτσι, ας πληρώσουν τότε. Που είναι το πρόβλημα? Η ανοησία πληρώνεται ;)

Οσο για τη "στενόμυαλη λογική", πιστεύω οτι είναι θέμα τρόπων. Πως έχει μάθει ο καθένας. Δε λέω ότι ο δικός σου είναι λάθος κι ο δικός μου σωστός. Λέω ότι έτσι μεγάλωσα, αυτό θεωρώ σωστό. Και ότι σαφώς δεν θα ξαναέβγαινα με καποιον που στο πρώτο ραντεβού δεν θα έκανε την κίνηση να πληρώσει (άσχετα αν θα το δεχόμουν), όχι γιατί θα τον θεωρούσα τσιγγούνη ή ό,τιδήποτε, αλλά γιατί η νοοτροπία μας θα απείχε παρασάγγας και δεν θα ειχε νόημα να συνεχίσουμε να βλεπόμαστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν η ισότητα των 2 φύλων καθοριζόταν από ενα κέρασμα ή ποιος πληρώνει τι...τι να πω!

 

όταν μιλάμε για ισότητα...ας σκεφτόμαστε καλύτερα τις συνθήκες διαβίωσης των γυναικών στον τρίτο κόσμο , σε χώρες όπου γυναίκα=τίποτα ....

Link to comment
Share on other sites

αν η ισότητα των 2 φύλων καθοριζόταν από ενα κέρασμα ή ποιος πληρώνει τι...τι να πω!

 

Όχι βέβαια. Η ισότητα των δυο φύλλων δεν καθορίζεται μόνο από το ποιος πληρώνει κατά το πρώτο και κατά τα επόμενα ραντεβού.

 

Καθορίζεται επίσης και από το ποιος κουβαλάει τα ψώνια ή οτιδήποτε άλλο (Και προφανώς δεν μιλάω για βαριά αντικείμενα)...

 

Επίσης καθορίζεται και από το ποιος πηγαίνει μπροστά στις σκάλες. Στο ανέβασμα πρέπει να αναιβαίνει πρώτη η γυναίκα (έτσι ώστε αν γλιστρύσει να πέσει πάνω στον άντρα) και στο κατέβασμα πάει πρώτος ο άντρας (έτσι ώστε αν γλυστρίσει {η γυναίκα}) να πέσει πάνω στον άντρα). Καλό, ε; Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά το έχω ακούσει και αυτό... και μάλιστα στα σοβαρά!!! :w00t: :wacko:

 

Γενικώς, ο ρόλος του άντρα είναι αυτό του χαλιού, της τράπεζας, του χαμάλη κτλ. :X

 

όταν μιλάμε για ισότητα...ας σκεφτόμαστε καλύτερα τις συνθήκες διαβίωσης των γυναικών στον τρίτο κόσμο , σε χώρες όπου γυναίκα=τίποτα ....

 

Όπως βλέπεις εδώ η γυναίκες έχουν πιο σοβαρά προβλήματα να ασχοληθούν, όπως το γιατί ο γύφτος δεν πληρώνει. :rolleyes:

 

Disclaimer: Χωρίς καμία παρεξήγηση από τα κορίτσια του φόρουμ. Μιλάω με βάση την πραγματικότητα που βλέπω γύρω μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συνεχίζετε να μιλάτε για τέτοια θέματα με γυναίκες; Ελεος. Θυμηθείτε μόνο το πως φέρωνται όταν χωρίζετε. Αυτό θυμηθείτε και σκεφτείτε για το αν μπορείτε και πρέπει να διαλέγεστε και εδω.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...