Jump to content

Ram?


sonymobby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω δυο ερωτησεις! Η πρωτη: Το PC wizard μου λεει πως για ραμ εχω δυο DDR-SDRAM PC2100 (133 MHz). Τι σημαινει αυτο; Ειναι DDR ή SDRAM; Απο οτι ξερω ειναι διαφορετικα! Επισης μου δινει και το part number του που ειναι KVR266X64C25/256.

 

Δευτερη ερωτηση: Εχω 2*256mb ram αλλα σε καποια παιχνιδια μου λεει πως ακομα και το virtual memory ειναι low αν και τa settings το εχουν σε 768mb! Τι να αγορασω; 256mb ή 512mb;

 

EDIT: Και κατι τελευταιο! Επειδη αυτες οι μνημες που εχω τωρα ειναι unbuffered και non-ΕCC, αν εκεινη που θα αγορασω ειναι registered και ECC θα κανει; Επισης αν παρω registered και ECC υπαρχει τροπος να την εκμεταλευτω παραπανω απο τις αλλες ετσι ωστε οταν δεν χρειαζομαι τα παλια 512mb αλλα να χρησιμοποιω τα 256 ή 512 που θα παρω και θα εχουν αυτες τις τεχνολογιες; Επισης τι ειναι το dual ddr και πως το κανω και το εκμεταλευομαι!

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και την υπομονη σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεται στο hardware.

Παιδια εχω δυο ερωτησεις! Η πρωτη: Το PC wizard μου λεει πως για ραμ εχω δυο DDR-SDRAM PC2100 (133 MHz). Τι σημαινει αυτο; Ειναι DDR ή SDRAM; Απο οτι ξερω ειναι διαφορετικα! Επισης μου δινει και το part number του που ειναι KVR266X64C25/256.
Just google it: http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator/PartsInfo.asp?ktcpartno=KVR266X64C25/256&SearchType=KingPNFind&submit=Search

 

Είναι DDR SDRAM που λειτουργεί στα 133MHz (PC2100).

Oι μνήμες εδώ και πολλά χρόνια είναι SDRAM. Όταν λέμε ότι η μνήμη είναι DDR ( = double data rate) εννοούμε ότι μπορεί σε έναν κύκλο ρολογιού να μεταφέρει τα διπλάσια δεδομένα (περίπου). Επομένως ισοδυναμεί με μνήμη που λειτουργεί στη διπλάσια συχνότητα και γι'αυτό βλέπεις να αναφέρεται ως μνήμη 266MHz. Αυτή η σύμβασή δηλαδή προκύπτει επειδή η μνήμη αυτή ισοδυναμεί με 2x133MHz.

 

Περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αυτο αλλα οταν διαβασα ενα PDF ξεχωριζε τα DDR και τα SDR για αυτα που λες αλλα εγω νομιζα πως τα DDR λεγονταν μονο DDR και οχι DDR SDRAM. Και λαθος μου ξεχασα να το γραψω στο hardware. Αντε τωρα τα υπολοιπα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου απαντησετε αυτο το σαββατοκυριακο επειδη την δευτερα καποιος θα μου φερει καποια αλλα parts και θελω να του πω και για ram. Thanks a lot!
Link to comment
Share on other sites

Παρε οσο παραπανω μπορεις, ποτε δεν παει χαμενη η μνημη, μονο που τωρα DDR SDRAM 266MHz δεν υπαρχουν αλλα δεν πειραζει η μητρικη θα τις κανει downclock στα 266MHz.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διαφορετικες τεχνολογιες, απλα μπορουν να δουλεψουν με περισσοτερα MHz, κατι που δεν ειναι προβλημα, θα τις κανεις να δουλεψουν με λιγοτερα(οσα οι παλιες σου) μεσα απο το bios.
Link to comment
Share on other sites

Registered και ECC παιρνουν μονο μητρικες για server και ειναι πανακριβες (και οι μητρικες και οι μνημες), αυτες που βλεπεις με 50ε τα 512MB δεν ειναι ECC.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι πραγματικα τελευταιο αν αυτες τις τεχνολογιες τις παιρνουν μονο οι servers γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα χρηματων σε καποιες μνημες για desktops;
Link to comment
Share on other sites

Και κατι πραγματικα τελευταιο αν αυτες τις τεχνολογιες τις παιρνουν μονο οι servers γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα χρηματων σε καποιες μνημες για desktops;

 

Οσων αφορα τις ECC και τις registered , μπορουν να μπουν σε καποια desktop chipset ... αλλα λογω κοστους δεν αξιζει τον κοπο .

 

Οσο για τις ακριβες και φτηνες μνημες των desktop , υπαρχει διαφορα αναλογα με τα Mhz της μνημης . Βλεπε PC3200 , εως PC4800 . Διαφορα υπαρχει και στο πως clockαρει μια μνημη (Overclocking) .

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα απολυτα και τα benchmarks , δεν εχεις να χασεις και τιποτα με μια πιο φθηνη μνημη .

Link to comment
Share on other sites

Οσων αφορα τις ECC και τις registered , μπορουν να μπουν σε καποια desktop chipset ... αλλα λογω κοστους δεν αξιζει τον κοπο .

 

Οσο για τις ακριβες και φτηνες μνημες των desktop , υπαρχει διαφορα αναλογα με τα Mhz της μνημης . Βλεπε PC3200 , εως PC4800 . Διαφορα υπαρχει και στο πως clockαρει μια μνημη (Overclocking) .

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα απολυτα και τα benchmarks , δεν εχεις να χασεις και τιποτα με μια πιο φθηνη μνημη .

 

Απο τι ειδα εχουν πεσει αισθητα οι τιμες στις reg ecc μνημες, 100ε για τα 512Mb την στιγμη που πριν ενα χρονο ειχαν κοντα στα 300ε! Παντος τα desktop συστηματα που ξερω να παιρνουν ecc μνημες ειναι οι παλιοτεροι athlon64 FX που μπαιναν στο socket940.

Link to comment
Share on other sites

Aντε αφου ειστε τοσο καλοι και προθυμοι να σας ρωτησω κατι, εσεις τι ram εχετε και ποση; Απλα απο περιεργεια να δω τι εχουν οι περισσοτεροι computerακιδες και να πραξω αναλογα!
Link to comment
Share on other sites

Aντε αφου ειστε τοσο καλοι και προθυμοι να σας ρωτησω κατι, εσεις τι ram εχετε και ποση; Απλα απο περιεργεια να δω τι εχουν οι περισσοτεροι computerακιδες και να πραξω αναλογα!

 

Πρωτα απο ολα εξαρταται απο το μηχανημα σου (Τι επεξεργαστη και μητρικη εχεις) .

Κατα δευτερο λογο αν κανεις overclocking .

 

Δωσε στοιχεια και θα σου προτεινουμε .

 

Οπως και να εχει , 1γιγα θα το χρειαστεις αν παιζεις παιχνιδια . Ειναι λιγο μνημοβορο το χομπυ αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Απο τι ειδα εχουν πεσει αισθητα οι τιμες στις reg ecc μνημες, 100ε για τα 512Mb την στιγμη που πριν ενα χρονο ειχαν κοντα στα 300ε! Παντος τα desktop συστηματα που ξερω να παιρνουν ecc μνημες ειναι οι παλιοτεροι athlon64 FX που μπαιναν στο socket940.

 

Ναι , εχουν πεσει , αλλα δεν τις χρειαζεσαι για το desktop συστημα σου . Οι FX ηταν ειδικη περιπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Eχω Kingston 2*256ΜΒ DDR PC2100 unbuffered και non-ECC και θα αγορασω ακομα 1*512ΜΒ στα ιδια ΜΗz! Απλα για εσας ρωτησα απο περιεργεια και ηθελα να δω ποσα ΜΒs εχουν οι experts! Παντως εγω εχω Asus P4B533-E και 2.53GHz overclocked στα 2.6GHz. Παραπανω απο 2.7 δεν αντεχει και βαριεμαι να δοκιμασω τα 2.65-2.7!
Link to comment
Share on other sites

Eχω Kingston 2*256ΜΒ DDR PC2100 unbuffered και non-ECC και θα αγορασω ακομα 1*512ΜΒ στα ιδια ΜΗz! Απλα για εσας ρωτησα απο περιεργεια και ηθελα να δω ποσα ΜΒs εχουν οι experts! Παντως εγω εχω Asus P4B533-E και 2.53GHz overclocked στα 2.6GHz. Παραπανω απο 2.7 δεν αντεχει και βαριεμαι να δοκιμασω τα 2.65-2.7!

 

Mια 512αρα ακομη θα σε καλυψει ανετα με συνολο 1GB . Βρες μια με lifetime εγγυηση , αλλα ουτε και ακριβη . Πχ kingston , σαν αυτες που εχεις . Ομως PC2100 ειναι δυσκολο να βρεις ... Σε βλεπω με PC3200 να καταληγεις .

Τσεκαρε τιμες στο skroutz.gr .

Καλυτερα βεβαια θα ηταν ενα σετακι με 2χ512 ... για τυχων ασυμβατοτητες .

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο ασυμβατοτητες θα υπαρχει καποιο προβλημα αποδοσης!

Οχι .

Μην ξεχνας οτι η συχνοτητα λειτουργιας της μνημης , εξαρταται απο το FSB του επεξεργαστη σου . Aρα αυτες θα λειτουργησουν εκει που εσυ επιλεξεις ... παντα σε λογικα πλαισια ομως . Μην περιμενεις απο μια απλη 400αρα , να δουλεψει στα 460 .

 

Θα σου βαλω φυτιλια ομως ... και θα πω οτι μπορει ο επεξεργαστης σου να μην ανεβαινει αλλο , λογω των μνημων σου . Ειναι πιθανο γιατι δεν ξερεις ποσο αντεχει η μνημη σου . Μπορει να τερματιζει στα 140 ... δηλαδη 140*19=2660Mhz CPU .

 

Προβλημα αποδοσης ... οχι δεν θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι την εβαλες ομως; :lol: Τι; Θελεις να με κανεις να αλλαξω και αυτες που εχω; Οκ then! Θα του πω να μου φερει 400αρα και βλεπουμε για ακομα μια απο τα λεφτα των γενεθλιων! Αν ομως ως τα 2660 φτανει και ο CPU τι να κανω; Να μεινω με τι 400αρες;
Link to comment
Share on other sites

Γιατι την εβαλες ομως; :lol: Τι; Θελεις να με κανεις να αλλαξω και αυτες που εχω; Οκ then! Θα του πω να μου φερει 400αρα και βλεπουμε για ακομα μια απο τα λεφτα των γενεθλιων! Αν ομως ως τα 2660 φτανει και ο CPU τι να κανω; Να μεινω με τι 400αρες;

 

Eιναι δυσκολο πλεον να βρεις 266αρες . Εξαλλου , οι 400αρες θα πουληθουν αργοτερα πιο ευκολα .

 

Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια για το αν θα ανεβει αλλο ο επεξεργαστης , αλλα συμπεφτει το οριο που εφτασες εσυ , με ενα φυσιολογικο οριο των μνημων ...

 

http://www.memtest.org

 

Κατεβασε το προγραμμα αυτο στην εκδοση για δισκετα καλυτερα , και τσεκαρε μεχρι που ανεβαινουν οι μνημες σου χωρις λαθη.

Πρωτα θα δεις λαθη απο τις μνημες και πολυ αργοτερα απο τον επεξεργαστη .

 

Μετα βλεπουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω την 400αρα και αν υπαρχει προβλημα την δινω στον αδελφο και ειμαι ενταξη. Εξαλλου μεγαλη διαφορα τιμης δεν υπαρχει! Μα περιμενε και παλι δνε θα μπορω να κανω οβερκλοκ. Θα μπορω να κανω οταν παρω και ακομα μια 400αρα και το η τραπεζα δεν δινει αλλα, ξεπερασαμε παρα πολυ το οριο!
Link to comment
Share on other sites

Θα παρω την 400αρα και αν υπαρχει προβλημα την δινω στον αδελφο και ειμαι ενταξη. Εξαλλου μεγαλη διαφορα τιμης δεν υπαρχει! Μα περιμενε και παλι δνε θα μπορω να κανω οβερκλοκ. Θα μπορω να κανω οταν παρω και ακομα μια 400αρα και το η τραπεζα δεν δινει αλλα, ξεπερασαμε παρα πολυ το οριο!

 

Σωστα τα λες ... Πρεπει να ειναι ολες 400αρες γιατι θα σε κρατανε πισω οι 266αρες ...

 

Ξεκινα με μια ... και οποτε μπορεσεις και αν αξιζει τον κοπο παιρνεις και αλλη , γιατι οπως και να το κανουμε δεν ξερεις τελικα που θα ανεβει η CPU . Πχ για 30Mhz ακομη , δεν αξιζει ουτε για πλακα ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...